Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Szybkie Spalanie Opału W Piecu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam przewymiarowany piec 14 kw (metraż domu 70 m2, kiedys ogrzewal dwie polowki blizniaka - 140 m2). W tym roku zakladam ogrzewanie na gaz, jednak jeszcze troche zimnych dni zostalo. Mam problem, poniewaz piec jest klasycznym smokiem - zjada opal w kosmicznym tempie (wegiel, drzewo). Za duzo nie naloze naraz, bo zagotuje wode, wiec tak sobie biegam co 2-3 h. O godzinie 2 na piecu mam 65 stopni,upal w domu, a o 5.30 kaloryfery lod, w piecu zero opalu. Probowalem nieco sobie poradzic, wkladajac na probe cegly szamotowe, ale od tego tylko gorzej bylo rozpalic i byl duzo gorszy ciag, wiec nie zabudowalem na stale. Pale z dolu, z gory, bez roznicy ;/ Szyber mam zakrecony, jednakze opal "hajcuje" sie masakrycznie szybko - czy moze powinienem kupic troche mialu weglowego i na noc zasypywac wegiel ? To jest masakra, opal idzie jak baranki dla Smoka Wawelskiego, a za 2-3 h zimno.

Kociol Weberman Eko CK 14, do tego dmuchawa. Ustawianie przedmuchow, cudowanie, niewiele daje.

Bardzo dziekuje za sugestie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.podobno dobrym sposobem jest zmnieszenie zasypu.koszt okolo 50zl.nalezy wylozyc zasyp szamotowkami.wmorowac je.jesli tzlko znajde link przesl ci co i jak zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnuj z dmuchawy i pal na naturalnym ciągu. Oczywiście zmniejsz komorę zasypową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podaj wymiary rusztu. Na tej podstawie będzie można zaproponować wielkość zabudowy. To pozwoli zaoszczędzić węgla. 

2. Rozpalaj prawidłowo od góry. Cała powierzchnia węgla ma być przykryta drewnem - szczapy/deszczółki - warstwa o grubości ok. 5 cm. Na tym ognisko z drobnego drewna. Żadnych papierów i tektury. Najlepsza jest podpałka w kostkach. Rozpalanie bez dmuchawy na uchylonych dolnych drzwiczkach i lekko zasypowych. Dmuchawę włączaj i zamykaj drzwiczki dopiero jak drewno dobrze się rozpali.

3. Wyczyść wcześniej kocioł.

4. Szyber otwórz.

5. Uszczelnij - jeśli potrzeba - wszystkie drzwiczki i inne otwory. Sprawdź, czy klapka dmuchawy prawidłowo się domyka. 

6. Stopniowo (przy każdym następnym rozpaleniu) zmniejszaj maksymalne obroty dmuchawy - do momentu aż przestanie się dobrze palić. Wtedy zwiększ lekko obroty.Kwestia wprawy i obserwacji przez kilka lub kilkanaście dni. 

7. Jeśli jest możliwość to zwiększ zakres temperatury, dla której dmuchawa zaczyna hamować przed osiągnięciem temp. zadanej. W sumie regulacja dmuchawy ma spowodować, że kocioł dostanie tylko tyle powietrza ile potrzebuje do prawidłowego spalania i nie będzie chłodzony jego nadmiarem. Ponadto kocioł nie powinien osiągać temp. zadanej (np. 63 z ustawionych 65), a dmuchawa stawać. W konsekwencji rozgrzewanie kotła i instalacji może znacznie się wydłużyć, np. do trzech godzin, ale tak ma być. To też zależy od tego ile wody w instalacji. 

8. Jeśli dolne drzwiczki są zespolone to zablokuj przepływ powietrza za nimi przez pionowy ruszt. Wygugluj "problem zespolonych drzwiczek".

9. Kup na próbę kilka worków mocnego węgla na przykład typu 32 o granulacji orzech i próbuj. Wcale nie wyjdzie drożej pomimo wyższej ceny. Doczytaj o rodzajach węgla, jest na forum kilka obszernych wątków o tym.

10. Pal cyklicznie raz za razem bez zbędnych przerw - aż do wygrzania domu.

11. Inne modyfikacje na razie odpuść.

12. Melduj o postępach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.