Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Od 2 miesięcy jestem użytkownikiem pieca Defro Duo 25 kW z podajnikiem  w układzie zamkniętym i stałym rusztem wodnym.

Cały czas piec chodzi na PID-zie , chciałbym przejść na ustawienia ręczne i nie wiem jakie były by najlepsze na początek żeby od czegoś wyjść , dlatego proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów.

 

Jeśli chodzi o parametry które obecnie są przy PID to :

współczynnik mocy  kotła -20%

współczynnik wentylatora - 10% z jedną nakrętka , bez przesłony.

 spieka trochę groszek. palę eko-groszkiem  z Wesołej, 28kJ.

Chciałbym obniżyć też spalanie , cały czas bez względu na temperaturę bierze około 60 kg na dobę.Dosyć mocno zmienia w ciągu dnia zadaną temperaturę kotła ( 65C) i waha sie od 45-70 -sinusoida , temp zadana zaworu na kotle 45 C , temperatura podłogówki zadana 23-25 C na.,

Sterownik Tech ST 408 i natomiast z kotłem sterownik K1P 

 

Instalacja i powierzchnia:

Powierzchnia 300 m 2 - w całości podłogówka, na pełnych 3 mieszaczach  , zawór 4 drożny, nie podłączone jeszcze grzejniki łazienkowe.

Budynek jeszcze nie ocieplony , Porotherm 25 , poddasze ocieplone 23 cm piany PUR . okna 3 szyby,

Jak na razie grzeję na utrzymanie , bo nie mieszkam jeszcze w budynku , priorytet grzania, budynek.

 

Czy uważacie że zmienić cos w PID , czy przejść na ustawienia ręczne , jeśli tak to jakie w spalaniu i jakie w podtrzymaniu?

 

W załaczeniu zdjecia z ustawień sterownika. 

 

Pozdrawiam

post-61516-0-69001800-1420905776_thumb.jpg

post-61516-0-66944700-1420905796_thumb.jpg

post-61516-0-43254100-1420905842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 defro duo 50kw z PID

 

moje ustawienia  

wspolczynnik mocy kotła 0%

--------------- wentylatora  0

czas pod. min15s-max16s

przerwa pod. min95s-max100s

wentylator min30-max60

 

nadzor

czas pod. 13s

przerwa 8 min.

wentylator co 4 min

dzas went  28s

siła 35 bieg 

 

piec pracuje 20-30min potem nadzor 40-45min

grzeje ok 350m + podlogowka w poniedzialek podlanczam 500l cwu

tylko ekogroszek mam syf

chcialbym zmniejszyc czas pracy pieca

post-61588-0-88395000-1420919435_thumb.jpg

post-61588-0-84138000-1420919463_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia to 6:30 nadmuch 2 bieg, przesłona otwarta na 1 cm. Na tych parametrach kocioł osiąga 75 % sprawności. Retorta stała, sterownik dwustanowy. Spróbuj podobne ustawienia jednak powietrze musisz sam dostosować bo dmuchawy pewnie inne. Tak żeby był kopiec, nie zapadał się i dopalał opał. Kombinuj tylko nadmuchem bo inaczej do ładu nie dojdziesz. Lekka korekta wentylatora i odczekać minimum godzinę żeby się ustabilizowało. Potem ewentualnie korygować ale delikatnie i cierpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom mam nieocieplony

 

pierwszy problem z piecem rano piec wygaszony na wykresie temp.była 80stop. i alarm 

w defro mowia ze ustawienia od 15s podawanie przy mniejszych piec nie pracuje prawidłowo 

cały czas kombinuje z ustawieniami

ekogroszek mam niewiadomo jaki ładujac do pieca 1/4 worka była zamarznieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś znalazł kogoś na forum z takim samym kotłem i podpytał o ustawienia. Pierwszy problem to masz mokry opał skoro ci zamarzł a podstawowa sprawa w retorcie to suchy eko. Będzie Ci dodatkowo korodować zbiornik i cały podajnik od środka. Wysusz ten węgiel, potem można cokolwiek ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujac go nie mialem doswiadczenia i wyboru 

hydraulik powiedzial w sobote o 12h ze rozpalamy piec a nie mialem eko musialem kupic co bylo 

eko na składzie w czarnych workach nie wiadomo skad pakowane przez własciciela nie wiadomo parametrow

kupie inny zobaczymy 

dzisiaj piec w nadzorze trzyma 60min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujac go nie mialem doswiadczenia i wyboru 

hydraulik powiedzial w sobote o 12h ze rozpalamy piec a nie mialem eko musialem kupic co bylo 

eko na składzie w czarnych workach nie wiadomo skad pakowane przez własciciela nie wiadomo parametrow

kupie inny zobaczymy 

dzisiaj piec w nadzorze trzyma 60min.

Spróbuj eko od rutkowsiego zaraz przed Ludźmierzem ja nakupiłem z taurona i nie ma szału a widziałem jak tamten daje czadu i ludzie chwalą więc raczej jest ok docelowo zrobię ściepę z sąsiadami i kupie patelnia całą pieklorza wysuszę i za workuje latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Od 2 miesięcy jestem użytkownikiem pieca Defro Duo 25 kW z podajnikiem  w układzie zamkniętym i stałym rusztem wodnym.

Cały czas piec chodzi na PID-zie , chciałbym przejść na ustawienia ręczne i nie wiem jakie były by najlepsze na początek żeby od czegoś wyjść , dlatego proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów.

 

 

 

Powierzchnia 300 m 2 - w całości podłogówka, na pełnych 3 mieszaczach  , zawór 4 drożny, nie podłączone jeszcze grzejniki łazienkowe.

Budynek jeszcze nie ocieplony , Porotherm 25 , poddasze ocieplone 23 cm piany PUR . okna 3 szyby,

Jak na razie grzeję na utrzymanie , bo nie mieszkam jeszcze w budynku , priorytet grzania, budynek.

 

 

Witaj jak na moje oko to ten piec nie ma możliwości żeby dał radę na takim metrażu jeszcze z samą podłogówką 

Ja mam hefa na 200m2 25kw eko plus i szczerze jest na styk ustawiłem go już idealnie mam zawór trójdrożny sterowany el spalanie jest małe zima od 10 do 25kilo doba maks komin na 4m metalowej rury pod kontem 45stopni jest letni góra ciepły  ale piec musi długo pracować żeby dobić temperaturę zadaną 

Jak masz miejsce zostaw ten na ciepłą wodę bo retorta jest świetna bo nie wygasa a zamontuj tłokowy brat ma coś takiego ma 22kw  w ponad 300m2 pali miałem i bije temp na sterowniku nie raz co dwa stopnie ustawi go na 60 stopni a ten potrafi do 80-90 stopni nabić temp już po wyłączeniu wentylatora i podajnika rakieta retortowy to chyba 50kw by musiał być żeby dorównać mu tylko właśnie lubi wygasać a spalanie miału ma jak ja na 200metrach w domu upał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clarkson123

nie przejmuj się tekstami że kocioł nie da rady. jak widac z Twojego opisu daje rade i to z dużym zapasem mocy bo ma jeszcze siłę by przeciągać ponad zadaną.

podłogowka to wdzięczny grzejnik ale wymaga dobrego wyregulowania i wybrania odpowiedniego sposobu sterowania. ja uważam że najlepiej jak pompa od podłogówki chodzi ciągle i sterujemy wyłącznie temperaturą wody. wtedy nie ma sytuacji wywalenia zmagazynowanego ciepła z wylewki i konieczności ponownego jej rozgrzewania.

skoro wygrzewasz budynek to poszukaj w sieci schematu wygrzewania podłogówki i skorzystaj z niego. jak domek wyschnie to i spalanie spadnie a po dociepleniu ścian ten kociołek będzie się nudził w Twojej kotłowni

 

teraz co do Twoich problemów z ustawieniami

możesz zostać w automacie wystarczy skorygowac wsp mocy oraz wsp wentylatora w dół tak aby kocioł pracował łagodniej.

na wyświetlaczu widac ze spaliny maja 109st ale myślę że taki stan nie trwa długo i kocioł dość często się odstawia bo ma zbyt duży zapas do pracy w automacie

 

w popiele jest trochę niedopału więc zacznij od obniżenia wsp mocy

jak dojdziesz do stanu w którym zacznie sie zapadac kopiec to wtedy zacznij obniżać wsp wentylatora.

wykorzystaj możliwości tego sterownika bo oprogramowanie radzi sobie bardzo dobrze wymaga jedynie poprawnych ustawień dla danej instalacji i warunków pracy

 

 

gpg1006

czemu chcesz zmniejszyć czas pracy kotła?

jest przewymiarowany i trzeba go ustawić z niską moca aby pracował

jak będzie w podtrzymaniu(nadzorze) to szybko wyciągnie z Twojej kieszeni kase na remont komina i nowy egzemplarz kotła bo go korozja niskotemperaturowa zeżre.

zrób to co proponuję Clarksonowi i obniżaj współczynniki mocy i wentylatora.

kocioł zacznie pracować stabilniej i zużycie opału spadnie jesli wzrośnie sprawność procesu spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON 120777

defro duo 50 kw z pid

moje ustawienia teraz spieków nie ma

wspolczynnik kotla   -14

--------wentylatora      16

min daw. eko             10s

max daw eko             20s

min przer pod            75s

max przer pod          250s

tem zad kotla             55c

co bys zmienil

piec ma pracować caly czas, jak najmniej w podtrzymaniu, temperatura wacha się miedzy 50-62C powyżej 60C podtrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłbym czasy podawania

min dawka 5sek maks dawka 15 

wydłuż też maksymalną przerwę podajnika do 300sek

to na poczatek

potem oceń jak się zmieniła praca i ewentualnie koryguj współczynnikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z utrzymaniem temperatury wacha się jak schodzi z nadzoru 62C caly czas spada az do 42C

wspolczynnik kotła wrocilem do 0 spieków nie ma

mam problem z utrzymaniem kopca

pracownicy dzisiaj odłączyli kilka razy piec od pradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że ma jeszcze za dużo mocy skoro przy zadanej 55 wchodzi w nadzór i przeciąga  do 62st

potem siła rzeczy zanim się rozbuja to na palniku przygasa i temperatura leci w dół zanim się złoże rozgrzeje

obniżaj współczynnikami mocy i wentylatora aby nie przeciągał to nie będzie potem problemu ze spadkami tak dużymi poniżej zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zaobserwowałeś dlaczego nagle taki spadek? moze się załącza grzanie CWU albo podłogówka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak niedopał to wiatr w górę albo dłuższa przerwa

jeśli osiaga zadaną to to drugie raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa bledy wyeliminowałem

pierwszy słuchanie tych wszystkich co mowia o ustawieniach min-max podawania min- max czas podawania maja być ustawienia fabryczne

regulacja tylko współczynnikami

drugi blad jak mnie nie było to ktoś zawsze dolozyl kartony do spalenia papiery i temperatura w gore a ja obniżałem wspolczynnik

jak temperatura spadała z nadzoru spadek jest dlatego ze otwarcie jest na 100%

mysle ze jestem na dobrej drodze

a co to jest temperatura priorytetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.