Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Piec Jest Właściwy


Alex90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Pisze tutaj dla własnego zdrowia psychicznego.

Posiadam piec o mocy 26kW ze sterownikiem tech st 24 i dmuchawa.

Do ogrzania jest parter o powierzchni 95 metrów chyba wysokość 3 metry w tym na 40 metrach jest ogrzewanie podłogowe i 25 metrowy garaż oraz poddasze użytkowe o pow. po podłodze 90 metrów (użytkowe 63) wysokość 2,5 w tym 10 metrów podłogowe (użytkowe 6) i ok 12 metrowa pralnia w piwnicy a do tego bojler 160 l.

Dom wybudowany w 2012 roku ale zamieszkały od kwietnia 2014. Według projektu ocieplony 12 cm wełna (wiem ze jest styropian zamiast welny), naturalnie dach ocieplony wełna. Do tego trzy szybowe okna

Przy paleniu od góry piec osiąga niskie temperatury ok 38.

Moja mama nie chce nawet poczytać o paleniu i piecach "przecież jest ciepło".

Według projektu sugerowany piec to gazowy o mocy 24 kW. Zapotrzebowanie budynku to 12 kW przy samym ogrzewaniu. Gazu w mojej okolicy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co jest problemem? To że masz za duży kocioł już stwierdziłeś sam.Tak jak i to że utrzymywanie temperatury 38 C przez dłuższy czas poważnie skróci żywot kotła też chyba już wiesz. To że co niektórzy są niereformowalni i lubią wszystko robić po swojemu, to też zadna nowość, czego przykładów jest bez liku na forum. Napisz z czym masz problem to pewnie ktoś odpowie, to co opisałeś trudno nawet komentować bo nie ma co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Pisze tutaj dla własnego zdrowia psychicznego.

Posiadam piec o mocy 26kW ze sterownikiem tech st 24 i dmuchawa.

Do ogrzania jest parter o powierzchni 95 metrów chyba wysokość 3 metry w tym na 40 metrach jest ogrzewanie podłogowe i 25 metrowy garaż oraz poddasze użytkowe o pow. po podłodze 90 metrów (użytkowe 63) wysokość 2,5 w tym 10 metrów podłogowe (użytkowe 6) i ok 12 metrowa pralnia w piwnicy a do tego bojler 160 l.

Dom wybudowany w 2012 roku ale zamieszkały od kwietnia 2014. Według projektu ocieplony 12 cm wełna (wiem ze jest styropian zamiast welny), naturalnie dach ocieplony wełna. Do tego trzy szybowe okna

Przy paleniu od góry piec osiąga niskie temperatury ok 38.

Moja mama nie chce nawet poczytać o paleniu i piecach "przecież jest ciepło".

Według projektu sugerowany piec to gazowy o mocy 24 kW. Zapotrzebowanie budynku to 12 kW przy samym ogrzewaniu. Gazu w mojej okolicy nie ma.

Projekt instalacji robiony pod kocioł gazowy a te 24 kw w przypadku kotłów gazowych do grzania CWU. Skoro zapotrzebowanie budynku to 12 kw to i taki kocioł by wystarczył do jego ogrzewania niezależnie czy GS czy DS te 12 kw to dla temperatury minus 20 na zewnątrz i plus 20 w środku budynku . Temperatury na kotle rzędu 38  C to śmierć dla kotła węglowego . Powinien wytrzymać jakieś 4 lata . Jak już padnie to poszukasz czegoś w granicy wymaganej mocy 12-14 kw góra . To ile do tego czasu zmarnujesz opału to inna sprawa bo prawdopodobnie przez ten okres kupił byś za ten opał  2 kotły .

Powodzenia w walce ze stereotypami a na przyszłość nie słuchaj sprzedawców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Do nowego domu wsadzilas GSa. No i jeszcze takiej mocy. Wywalilbym to przy najblizszej okazji. Szkoda zycia na szuflowanie. I wstawil jakis 15-17kW bo wode w duzym boilerze tez nagrzac trzeba. Z takim palnikiem ardeo groszkowo-mialowywm i sterem SPP dla przykladu. I spokoj jest jak instalacja poprawnie wykonana.

 

Palenie od gory przebiega spokojniej a przy duzym odbiorze kociol najwidoczniej nie wyrabia. A przy takich temperaturach przegnije za cztery lata. Tradycyjnie to znowu zarosnie sadza, smola zaczadzajac okolice i wypuszczajac polowe wegla kominem w postaci sadzy. I nie daj boze jakies pozary kominowe jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Szukam jakichś wskazówek gdzie sie da :)

Wiecie, jestem tylko 24 letnią babą, która zabrała się za czytanie o ogrzewaniu. Piec kupili moi rodzice. Jeśli chodzi o jakieś XXIwieczne urządzenia to chcą żebym poczytała. W przypadku pieca myślą sobie co ja mogę wiedzieć o paleniu węglem, oni palili jak mnie na świecie nie było. Fakt nie wiem wiele, ale czytac umiem.

Mam jeszcze pytanie. na noc wygaszamy piec bo jest za gorąco. Co zrobić żeby o północy woda w kranie nie była prawie letnia?.

I jeszcze jedno, ratunkowe. Szczerze, bardziej polecacie wymiane pieca od razu (wtedy to i ten można by było komuś sprzedać), użycie cegieł szamotowych czy czekanie aż piec padnie za te pare lat (ale ze stratą na opale)

 

Przy okazji wrzucam zdjęcie danych na piecu i jego zdjęcie, bo po wpisaniu nazwy w internet wyszukuje mi jakby inny piec

94181471983076471091.jpg29385639655254588782.jpg

88980628344422925220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa niby ta sama ale pewnie wyskakuje Ci olsztyniak . To też kocioł GS jak i Twój .

Co do ciepłej wody to jak chcesz ją mieć skoro na kotle 38 C . Alex to jest chore takie eksploatowanie instalacji i to pod kątem jej zużycia ( kocioł ) jak również zdrowia samych domowników i nie chodzi tu bynajmniej o to czy ktoś lubi ciepło czy woli lekki chłodek . Przy tej temperaturze ten czarny baniak który wisi w kotłowni a ma za zadanie podgrzewać wodę do kąpieli staje się wylęgarnią bakterii . To stara i znana choroba legionistów -legionella

http://legionella.pl/objawy-legionelli/

Pal licho dorosłych bo sami się na to godzą albo z niewiedzy albo tak im wygodnie ale jeśli w domu jest lub będzie małe dziecko to już poważna sprawa bo może to się skończyć tragicznie .

Na kotle dla jego poprawnego funkcjonowania powinna być temperatura 60 C ale już w bojlerze przynajmniej 1x w tygodniu temperatura powinna wynosić 70 C po to aby nie dopuścić do rozwoju bakterii .

 

Technicznie sprawa jest do uratowania bo w samym kotle należało by zmniejszyć palenisko o 1/2 jego powierzchni a jeśli chodzi o temperaturę w pomieszczeniach to powinien być zainstalowany zawór mieszający pozwalający obniżyć temperaturę wody idącą na grzejniki .

 

Bojler jak widzę jest płaszczowy a instalacja wymuszona pompa więc aby zachować ciepłą wodę w bojlerze po nagrzaniu bojlera do wymaganej temperatury należało by zamknąć zawór albo na zasilaniu albo powrocie wody kotłowej to te na rurach bliżej środka bojlera . Można to było rozwiązać inaczej wykonując instalację i dołożyć zawór zwrotny w obwodzie grzewczym bojlera  który uniemożliwił by wyciąganie ciepłej wody z bojlera na grzejniki .( tak się prawdopodobnie dzieje ) .

 

Co do kotła to nie mogę go również znaleźć więc trudno powiedzieć czy to górniak czy dolniak ale wygląda na górniaka .Zrób fotkę paleniska jak się nie będzie paliło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczciwy kociołek jest górnego spalania.

Od jutra zachęcie staruszka do zainteresowania się tematem, a niech pyta kogo chce. Mam nadzieje ze znajdzie sie ktos w okolicy, ze znajomych, skoro im sie bardziej ufa, kto wlasciie doradzi.

Przeciez mi nie chodzi o utrudnienie komus zycia tylko wręcz przeciwnie.

 

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 Mam nadzieje ze znajdzie sie ktos w okolicy, ze znajomych, skoro im sie bardziej ufa, kto wlasciie doradzi.

 

 

 

W to akurat nie wierze. Daj mu do przeczytania to:

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-ogrzewac-by-sie-ogrzac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.