Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki mały problem ponieważ piec spala mi duzo groszku myślę ze to przez złe ustawienia zaworu 4d ponieważ moim zdaniem mam za zimny powrót. Piec dogrzewa prawie ze non stop zazwyczaj grzeje ok 20 min potem przechodzi w nadzór na jakieś 10 15 min i znowu zaczyna sie wszystko od nowa temperatura zadana pieca 60 stopni. Na zaworze 4d mam tak ustawiony ze na dom idzie 45 stopni w tym na podłogówkę 40 stopni powrót do pieca to ok 40 stopni? Chyba za mało jak sadzicie może odkręcić go bardziej by szło np 50 stopni na dom przykręcić podłogówkę na 40 i wszystkie kaloryfery trochę wtedy powinien być lepszy obieg cieplejszy powrót? 

 

I drugie małe pytanie pompa podłogówki powinna chodzić non stop bo teraz mam termostat ustawiony na 20stopni dobije do tej temperatury i wyłacza pompy c.o i pompe podłogówki dobrze to mam zrobione? Minus jest taki ze zanim spadnie temperatura na termostacie to podłoga robi sie zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kocioł spala, to sprawa indywidualna, a Ty nie napisałeś nawet ile to jest to Twoje "dużo groszku", ile powierzchni ogrzewasz, jak ocieplony dom, jakie temp wewnątrz utrzymujesz, ile CWU zużywasz, jakim paliwem palisz, jakie temp zew masz na myśli itp. Po prostu do czego mamy się odnieść?

 

Rozpatrywanie wpływu instalacji na poziom spalania powinna poprzedzić ocena jakości/sprawności spalania opału. Tutaj przydałoby się info jak wygląda sytuacja na palniku, czy opał spala się całkowicie, jak wygląda popiół, jaka jest temperatura na czopuchu itd.

 

Ustawienie 4D też nie mówi wszystkiego, ponieważ nie wiadomo jaki to zawór (rozmiar), czy jest siłownik, jak jest podpięty w układ, czy jest pompa kotłowa itp.

 

Pompa podłogowa powinna pracować ciągle. Sterowanie za pośrednictwem termostatu pokojowego powinno obywać się na zasadzie obniżania temperatury zasilania podłogi, gdy pomieszczenia są dogrzane. Wyłączanie pompy to efekt jak sam opisałeś oraz "zalewanie" kotła zimną wodą gdy już pompa ruszy. Ewentualnie sprawdź, czy możesz w okresach wyłączenia pompy OP ustawić jej cykliczne czasowe uruchamianie. To powinno złagodzić efekt wychłodzenia podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie ok 70kg groszku na dobę z kopalni bobrek w pomieszczeniach mam ok 20 21 stopni powierzchnia grzewcza 240m2 dom 3 letni całkowicie ocieplony styropianem podłoga tez spalanie w zasadzie nie różni sie od temp zewnętrznych czy -10 czy ok 0 czy na plusie spala podobnie no jak sa dodatnie to może 5kg mniej. Na dole wyciągam wiaderko ok 10kg nie dopalonego połączonego ze spiekami na dobę. jak po trzech dniach nie wysypie tego z dołu to szlaka sięga az do gory retorty. Ustawiam ten piec juz 2.5 roku było trzech fachowców i nic to nie dało piec tyle pali i nie dopala zmniejszy sie tych spieków nie da setki juz ostawień było w nim i nic juz po prostu mysle ze ten typ tak ma piec stalkot 38kw z kwadratową retortą próbowałem juz ok 8 typów wegla ciągle to samo w tym tez z brunatnym. Zazwyczaj wygląda to tak ze na postoju resztki na bokach gasną robią sie twarde i je z rzuca podczas pracy. Płomień żołty wysoki. Mam jeden termostat on wyłacza obieg c.o na sterowniku gasna obie pompy podłogi i c.o w tym stanie zapalaj sie co 5min na 30sek niby dogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładnie typ kotła i sterownika oraz układu nawęglania.

 

Jaka jest sytuacja na czopuchu? Jest "zimny", gorący czy bardzo gorący?

 

Podaj też czy sterujesz dwustanowo, czy to jakiś "automat". Przydadzą się też aktualne nastawy, czasy podawania, przerwy, siła nadmuchu.

 

 

 

70 kg to naprawdę dużo jak na 240m. Nie zostawiaj tego z łatką "TTTM". Jeśli uda się zaoszczędzić połowę opału nawet kosztem inwestycji w dobry sterownik czy palnik, to i tak warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czopuch jest ciepły mozna go dotknac nie gracy jak postoji piec na przerwie to troche stygnie typ kotła kwm-sgr sterownik lider podajnik wielopaliwowy ekopal kwadratowy ustawienia podawanie 12sek co 65sek tz-60stopni przerwa 10min przedmuch 10sek dmuchawa 30%. Zmieniałem ustawienia zwiększałem czasy to robiło sie podobnie tylko dłuzej np dogrzewało albo w ogole nie umiał tak wydaje mi sie ze jest optymalnie. Jak zwiekszałem to nie dopalało przesłone ustawiłem tak by był fajny żywy zołty ani nie kopci za bardzo ani za biały płomień nie jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale po moiemu

1. Pompa na krótkim obiegu (piec zawor 4d)

2 Tem na piecu 75 ( tolerancjia 70-80, w zaleznosci od paliwa i sily nadmuchu)

 

Tem na zasilaniu 4D 75

Tem na powrocie 4D 70

Tem na zasilaniu instalacji 45

Tem na powrocie instalacji 42

w zaleznosci od pogody, uklad bez siłownika na 4D

 

Tem na piecu najwyższa możliwa bez gotowania wody

Paliwo elegancko wypalone, piec i komin suchy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 kg na dobę w kotle na ekogroszek to jakaś masakra, nawet na taką powierzchnię. Ja co prawda w domu o blisko połowę mniejszym mieszczę się w okolicach 15 kg paląc w dolniaku. przeliczając na Twoją powierzchnię powinienem spalać ca 30 kg. Kocioł automatyczny powinien spalać mniej od zasypowego, a nie 2 x więcej. Spróbuj tak jak pisał kolega Morris71 utrzymywać na kotle najwyższą możliwą temperaturę (85-90 st.C) A na instalację obniżać zaworem 4D - do tego on jest. Ja tak robię i myślę, że to duża część sukcesu, chociaż kotły całkiem odmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.