Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ok a jak będe już toczyć dyskusję z obecnym hydraulikiem że chce piec z małym 12 kw , a on że nie ogrzeje tym wody w bojlerze ani w grzejnikach i podłogówce , że to za małło żeby piec uciągnał to wszystko i zagrzał tą wodę , że to trzeba brać stosunek ilości wody do ogrzania - do mocy pieca i wg niego to u nas 24 kw( dom 113 m 3 osobowa rodzina) to jakich argumentów mam użyć - bo on właśnie tak to tłumaczy , pomóżcie jeszcze troszkę 

 

nie prowadz dyskusji bo to nie ma sensu. kup kocioł na necie ( z pewnością będzie taniej) i zleć montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak będe już toczyć dyskusję z obecnym hydraulikiem że chce piec z małym 12 kw , a on że nie ogrzeje tym wody w bojlerze ani w grzejnikach i podłogówce , że to za małło żeby piec uciągnał to wszystko i zagrzał tą wodę , że to trzeba brać stosunek ilości wody do ogrzania - do mocy pieca i wg niego to u nas 24 kw( dom 113 m 3 osobowa rodzina) to jakich argumentów mam użyć - bo on właśnie tak to tłumaczy , pomóżcie jeszcze troszkę 

Czy wie ile eko musi spalić na nominalnej mocy 24kw?[około 120kg eko spali za 24h ]. Ile zapotrzebowania masz domu na kw ? Czy wie co to stała praca kotła,uzupełnianie strat?

Widzisz ostatnio w nocy u nas było -21 stopni i piec dobowe spalanie to około  20kg [pale słabym ekogroszkiem].Czyli pracował z średnią mocą dobową około 4kw ...Będzie kilka dni,tydzień takich mrozów budynek się wychłodzi to maksymalnie będę potrzebował około 8kw -9kw A dom mam dużo większy i V strefa. Rozumiem twoje obawy,gdyż gdy sam miałem obawy,hydraulik powiedział że nie dogrzeje domu 16kw. Jako alternatywę miałem jak coś kominek robić by dogrzać mrozy dom:) .Kominka do dziś nie mam . Aha po zalaniu wodą CO u mnie 2 lata temu przyszły mrozy [około -15 do -20 stopni]  dom nie ocieplony..odpaliłem i kociołek  powoli nagrzewał dom spalając po 75kg!!! miału na dobę. Dom był nie ocieplony [sam mur z jednego pustaka pianowego] ale piec dawał rady..

Kolejna sprawa,znajomi hydraulicy twierdzili że piec mam za mały..jak zaczął dogrzewać to zaczęli twierdzić że będzie więcej palił bo jest za mały.Piec wiesz jak duży kupić,wielkość [tłoki,rynny odpuść sobie]  Teraz skup się na instalacji,poprawnie wykonanej . Dobrze wykonana będzie ekonomiczna..Jeśli hydraulik ci ją skopie zapłacisz za to większym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od niewinnego pytania - dlaczego nie uciągnie ? Oczywiście odpowie że robił dużo domów i ma super doświadczenie itp itd. ale daj mu się wygadać.  Jak już sobie pogada to powiedz, że jako inwestor taki poziom odpowiedzi jest dla Ciebie nie satysfakcjonujący. Powiedz, że oczekujesz szczegółowej odpowiedzi. Poproś aby na następny dzień przedstawił Ci wyliczenie dot. zapotrzebowania Twojego domu na ciepło.

 

Zapytaj jakie przewiduje spalanie na dobę ? Czy będzie to 15kg na dobę czy 25kg na dobę ? Zapytaj też jaka energia jest dostarczana do domu ze spalenia 1kg. Prawidłowa odp ok. 5kW. Jak Ci tak odpowie  to zapytaj czy w takim skoro piec ma 25kW to zamierza on dostarczać do domu w ciągu godziny 25kW co by oznaczało spalanie 5kg wegla na godzine? Jak powie że nie i że na przykład 12kW to zapytaj czy prawdą jest, że sprawność pieca spada wraz ze spadkiem mocy na której pracuje ?

 

Ogólnie taka dyskusja i tak na nic się zda,bo taki ekspert żeby to zrozumieć musiałby z własnej kieszeni płacić Ci za opał. Wtedy zaczął by dopiero myśleć co tu zrobić żeby tyle nie płacić za opał....

 

wejdz sobie tutaj https://esterownik.pl/zdalny-dostepi wpisz w wyszukiwarkę 12kw i poprzeglądaj listę osób które mają takie małe piece w domach o pow. do 200metrów...

mozesz też wejsc sobie tutaj https://esterownik.pl/mapa-sterownikowodszukać na mapie swoje miasto i zobaczyć kto w okolicy ma taki piec załozony...możesz sobie do niego napisać i zapytać jak się sprawuje...

 

jak się tak boisz 12kW to kup sobie piec o mocy np. 17kW i przekonaj się sama czy piec daje rade... 17kW to i tak zbyt dużo ale zawsze lepszy wybór niż 24kw....

pamiętaj jednak że w przypadku piecy zasada "im większy tym lepiej" się nie sprawdza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jednego

płacę Panu za usługę montażu i proszę zamontować ten kocioł który ja chcę i zadbać jedynie o to aby poprawnie wykonać instalację i podłączenie, resztę proszę zostawić mnie. przypilnuj go jednocześnie aby nie odwalił jakiejś maniany przy samej instalacji bo potem zwali wszystko na za mały kocioł bo przeciez się nie przyzna że skopał robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak będe już toczyć dyskusję z obecnym hydraulikiem że chce piec z małym 12 kw , a on że nie ogrzeje tym wody w bojlerze ani w grzejnikach i podłogówce , że to za małło żeby piec uciągnał to wszystko i zagrzał tą wodę , że to trzeba brać stosunek ilości wody do ogrzania - do mocy pieca i wg niego to u nas 24 kw( dom 113 m 3 osobowa rodzina) to jakich argumentów mam użyć - bo on właśnie tak to tłumaczy , pomóżcie jeszcze troszkę 

Ja mam 12kW, dom o 20 metrów kwadratowych większy, rodzina 6 osobowa (2rodziców 4 dzieci) i 12 daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , 12 kw i tak jest duży jak na 113m2 ----większego kotła nie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 to jakich argumentów mam użyć

 

To bardzo proste.

Powiedzieć:

Proszę zamontować ten kocioł o mocy 12kW i tyle.

A dlaczego?

Bo tak.

Tyle.

Ty płacisz ty wymagasz. A jak nie pasuje, to tam są drzwi i się żegnamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba tego się ludzie najbardziej boją. Powiedzieć wykonawcy, że jak mu się nie podoba to ma spadać.

Sam to przerabiałem i po tym jak mi kafelkarz zrobił łazienkę powiedziałem sobie nigdy więcej.

I teraz mówię: ma być tak i tak, godzą się lub nie ich wybór.

To samo tyczy się odbioru prac. Pamiętaj, że to Ty rządzisz i Ty płacisz i to Ty będziesz musiała się zmagać (lub nie ) z tym co Ci zrobią.

Nie pasuje? to do domu, zapewniam Cię, że na ich miejsce znajdziesz kilku innych chętnych wykonać to zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym ty mówisz o kolejkach do pracy w naszym kraju gdzie brakuje juz poł miliona instalatorów roznej branzy ?? gdzie na hydraulika czeka sie rok a na murarza niemal dwa ???o czym wy wogóle piszecie ???? bo pojąc nie mogę ,jak juz znajdzie instalator  wolny termin to mozna dac mu wytyczne i tyle i zrobi z materiału powiezonego o ile mu sie to opłaci a gawarancje da na montaz i tyle w temacie .Jesli jest jeszcze region gdzie instalator czeka az łaskawy inwestor da mu cos do roboty to czekam na info gdzie tak jest

 

PS jak dom ma zapotrzebiwanie na poziomie 6kW a sasobnik 120l wystarczy żeby obsłużyć domowników to naprawdę trzeba sie zastatnowic czy węgiel nie jest przypadkiem najgłupszym pomysłem na ogrzewanie tego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem nic o kolejkach do pracy. Napisałem tylko, że ludzie często zapominają że to oni płacą i mają dostać to co chcą, a nie to ci komuś łatwiej/lepiej/drożej wcisnąć.

Pewnie, że dużo zależy od regionu, ale rok czekania na hydraulika do podłączenia pieca to lekka przesada, gdzie by to nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no raczej ciezko żeby w naszym rejonie jakis hydraulik sie wyrwał tylko do zamontowania kotła no chyba ze to stały klient ale to tak na marginesie ,natomiast jak dla mnie to lepiej jak klient wie czego chce przynajmniej częściowo ciężar schodzi z moich barków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

PS jak dom ma zapotrzebiwanie na poziomie 6kW a sasobnik 120l wystarczy żeby obsłużyć domowników to naprawdę trzeba sie zastatnowic czy węgiel nie jest przypadkiem najgłupszym pomysłem na ogrzewanie tego domu

Nie kazdy ma mozliwosc podlaczenia gazu. Pompa ciepla?. Zeby bylo naprawde ekonomicznie nalezaloby sie jeszcze pobawic w rekuperacje. Wtedy moze byc naprawde tanio. W dobrze zaizolowanym domu.  No ale przy koszcie  instalacji 70 tys zlotych polskich? Albo wiecej?

Gaz ze zbiornika? Nieoplacalne. Podobnie jak opal. Dobrze zrobiona instalacja to podstawa i w takim wypadku ogrzewanie weglem wyjdzie jak nic 30% taniej. A przy nowym domu i gazie tez trzeba policzyc nie tylko koszt kotla, ktory jest co prawda o wiele tanszy od podajnikowca a i samo przylacze, ktore do tanich nie nalezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z nick'a zamontowałem następnego dnia po dostawie. Sąsiad zadzwonił do instalatora, on miał pełnię sezonu (poprawiał po swych pracownikach instalację pex lejącą się w hotelu; przy mnie mówił o "trzeba to lepiej dogrzać, bo to słabe rurki") i zadzwonił do kolegi. Sąsiada kolega kolegi i we wtorek przed wigilią koteł grzał.

A że fachowców brak to racja, sam zrobiłem łazienkę tymi oto ręcyma, bo zwrot zagraniczny 'prysznic walk-in' powodował konwulsje i grzybicę pachwin u speców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 .Jesli jest jeszcze region gdzie instalator czeka az łaskawy inwestor da mu cos do roboty to czekam na info gdzie tak jest

 

 

W zeszłym roku teściowa kocioł gazowy wymieniała, tzn. ja załatwiałem. Instalator przyjechał w ciągu tygodnia, serwisant do przybicia pieczątki po 3 dniach od podłączenia i odpalenia.

Na pewno nie jest tak, że przychodzą od ręki, ale bez przesady, da się umówić w rozsądnych granicach. Jeszcze ze dwa namiary bym miał i to takich sensownych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hudraulik proponuje kocioł  ok 24 kw z Pleszewa włodarczyk  http://kotly-wlodarczyk.prv.pl/zpodajnikiem.htmla nawet wg producenta z swoim 113 m domu mieszczę się w przedziale dla kotłów 19kw 

a ja wybrałam sobie taki - skam p premium 12 kw , jest godny zainteresowania?  propozycja z czysteogrzewanie.pl   http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazu

bierz skama z ardeo i dopytaj Pieklorza o ster taki który obsłuży Twoją instalację i taki zestaw bierz

a potem zleć jego podłączenie i tyle

nie daj się wpędzić w spiralę absurdów o zapasach mocy i o potrzebie grzania bo dużo wody albo inne tego typu głupoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tylko się letko wtrącę z moim kotłem i domkiem.

Dom ok. 120m2, docieplony dach dwuspadowy, ale niedocieplone ściany (lita cegła, 45cm - czyli kiepska izolacja). Domek z lat 50. Okna z szybami zespolonymi. 11 grzejników z termostatami. Południe, woj. Śląskie. Instalacja w miedzi fi15 (miałem kiedyś piec gazowy) Boiler 140l. Zawór 4D (manual control :) tak mniej wiecej ustawiony na 4). 2 pompy - co i cwu. 3 osoby.

Piec 10kW Eko-Tom, sterownik nowy po wymianie Negros (stary zaczął zliczać czas do tyłu, to był WRT-15, ale wcześniej dawał radę)

W domu mam 21-23 st.C spalanie przyzwoite (zasobnik 80 kg na 4-5 dni w sezonie)

W sumie jestem bardzo zadowolony. W przyszłości dojdzie 10 cm styropianu na elewację, więc chyba będę sprzedawał ciepło :D

A tak poważnie, to widzisz, że 10 kW wystarczy, większy piec będzie się kisił.

Fakt, że do takiego stanu doszedłem po wnikliwym studiowaniu tego forum (taka tam wazelina na koniec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hudraulik proponuje kocioł  ok 24 kw z Pleszewa włodarczyk  http://kotly-wlodarczyk.prv.pl/zpodajnikiem.htmla nawet wg producenta z swoim 113 m domu mieszczę się w przedziale dla kotłów 19kw 

a ja wybrałam sobie taki - skam p premium 12 kw , jest godny zainteresowania?  propozycja z czysteogrzewanie.pl   http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

12kW z Irydem i Ardeo - daje radę w 135m2 :) Ten był oznaczony jako Plus. Ale tak jak Timon napisał - pytaj Pieklorza, to jego "dziecko". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając powyższą wypowiedź, chyba niechcący trafiłem "w punkt", bo:

 

...

- palnik ekoenergia mała 15-25 kW (na groszku 28MJ, na gorszym groszku 24MJ z proporcji wychodzi 13-21,5kW)

 

Reszta wpisu jest w porządku, zwracam tylko uwagę na błędne przekonanie, że na ekogroszku o mniejszej kaloryczności palnik osiągnie niższą moc - zwykle jest dokładnie odwrotnie i np. na Komoranach osiągnie się wyższą moc niż na Pieklorzu czy Wesołej.

 

Na potwierdzenie proponuję eksperyment - wrzucenie na palnik suchego papieru i kartonów - ich wartość opałowa jest niska, a grzeją, że hoho ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby była jasnośc praca w podtrzymaniu i grzanie CWU do 4kg zuzycia bo nikt na logoke nie trzyma kotła na podtrzymaniu tylko po to zeby był ciepły ,po drugie nie cały dzien w podtrzymaniu jako jego zasadnicza praca tylko zdolnośc ustawienia kotła aby tak pracował co w 90% przypadków ludziom nie działa ,nie wiem ile ten palnik 25kw bedzie bez odborów na potrzeby spalał bo to nikomu nie jest potrzebne

 

Podałem spalanie w podtrzymaniu bo porównywanie spalania przy grzaniu CWU nie znając zapotrzebowania na CWU jest bez sensu.

 

U mnie przy samej CWU latem było zużycie Wesołej na poziomie 2 kg/dobę, kocioł pomimo to osiągnął średnią sprawność 35-40% co się zgadza bo poniżej 1kg/dobę na samo podtrzymanie to 0% sprawności a w pracy na niskiej mocy [3-4 kW] kocioł osiąga 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym ty mówisz o kolejkach do pracy w naszym kraju gdzie brakuje juz poł miliona instalatorów roznej branzy ?? gdzie na hydraulika czeka sie rok a na murarza niemal dwa ???o czym wy wogóle piszecie ???? bo pojąc nie mogę ,jak juz znajdzie instalator  wolny termin to mozna dac mu wytyczne i tyle i zrobi z materiału powiezonego o ile mu sie to opłaci a gawarancje da na montaz i tyle w temacie .Jesli jest jeszcze region gdzie instalator czeka az łaskawy inwestor da mu cos do roboty to czekam na info gdzie tak jest

 

Skąd masz te dane - może brakuje 2 milionów instalatorów, a może 3 000 ?

 

U mnie na hydraulika do podłączenia kotła czeka się 1-2 tygodni, do wykonania instalacji 1-2 miesięcy, na dobrego murarza 2-3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hudraulik proponuje kocioł  ok 24 kw z Pleszewa włodarczyk  http://kotly-wlodarczyk.prv.pl/zpodajnikiem.htmla nawet wg producenta z swoim 113 m domu mieszczę się w przedziale dla kotłów 19kw 

a ja wybrałam sobie taki - skam p premium 12 kw , jest godny zainteresowania?  propozycja z czysteogrzewanie.pl   http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

 

Bardzo dobrze wybrałaś i pewnie po szybkim kursie forumowym wiesz znacznie więcej o kotłach z podajnikiem od tego hydraulika.

 

PS miałem już kilka razy tak, że inwestor przywiózł hydraulika i okazywało się, że jednak mniejsza moc wystarczy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.