Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat CO grzejniki + podłogówka


konrad79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów !

W 2008 roku uruchomiłem instalację ogrzewania budynku (jeszcze w nim nie mieszkam ale stopień wykończenia wymaga dogrzewania) ale tylko ogrzewanie podłogowe (bez grzejników ściennych i CWU). Piec LING DUO 25kW. Włączona jest tylko pompa P2 (patrz załączony schemat). Temperatura ustawiona na piecu wynosi 60st., zawór czterodrogowy Z1 jest ustawiony w pozycji pełnego otwarcia. Reguluję tylko zaworem Z2 i tu moje pytanie, czy przy pełnym otwarciu zaworów mieszających temperatura wody kotła przenosi się bez podmieszania do obwodów grzewczych, czy jest delikatnie mieszana ? Dodatkowo dodam że przy pełnym otwarciu Z1 i Z2 termometr za pompą Z2 pokazuje 45st. Zaworem Z2 zmniejszam temp zasilania podłogówki do max 40st. Temperatura wody powrotnej do pieca (mierzona przy samym piecu) kształtuje się na poziomie średnio ok 35st. ale dopiero po 2 dobach pracy pieca. Ważne pompa P1 wyłączona, pompa P2 ustawiona w II pozycji. Ogrzewanie podłogowe to 6 obwodów rozłożonych na powierzchni ok 50m2.

Proszę o uwagi do załączonego schematu i czy jest on poprawny. Zastanawia mnie wpięcie zasilania zaworu 3-drożnego, czy nie powinno być na rurze wyjściowej z pieca ?

Obawiam się że po uruchomieniu całego ogrzewania będę zmuszony podawać na grzejniki wyższą temperaturę aby ciepło podłogi było odczuwalne co spowoduje oczywiście obniżenie temp. wody powrotnej do pieca.

I jeszcze jedno, jak to jest z tą temperaturą wody powrotnej do pieca (min. 55st, sterownik pieca w swoich ustawieniach ma min. temp. jaką można ustawić 55st.) i jak się to przekłada na mój przypadek ?

Czy jest możliwe, że zawory mieszające są źle podłączone ? (inaczej niż podaje producent)

Dodam że wszystkie obwody podłogówki grzeją.

Schemat_CO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi, który schemat podłączenia zaworu 3-drożnego w moim przypadku będzie lepszy (patrz schemat instalacji w poprzednim poście). Wydaje mi się że w mojej instalacji mam podłączone wg schematu 8a (załącznik ESBE) ponieważ przy pełnym otwarciu zaworu jest wyczuwalna różnica temperatur od strony kotła i instalacji podłogówki.

A może spróbować zrobić podłączenie wg schematu 1a co w moim przypadku, gdy chciałbym dogrzewać samą podłogówką (patrz schemat instalacji) to trójdrożny (Z2) otwarty na maksa a regulować czterodrożnym (Z1, oczywiście należy odłączyć pompę P1).

 

Proszę doradźcie mi.

 

I jeszcze jedno pytanie, czy do zmiany charakteru pracy zaworu 3-drożnego ESBE VRG131 wystarczy tylko przełożenie podkładki pod gałką regulacji. Inaczej, czy po zdemontowaniu gałki i podkładki trzpień zaworu można obracać o 360st ?

VRG130_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj

 

Wyjaśnij zawór 4D pełne otwarcie - czyli nie miesza wody, ale jeśli byś przestawił zawór to i tak nic nie zmieni, bo masz wyłączony obieg grzejników. Instalacja ogólnie jest OK, ale nie przewiduje takiej sytuacji, że nie są używane grzejniki.

Podstawowy sposób ogrzewania to grzejniki, podłogówka ma działanie wspomagające, zawór 3D ma za zadanie obniżyć temperaturę zasilania podłogówki, a co za tym idzie również temperaturę powrotu z podłogówki.

Reasumując; nic nie przerabiaj, ale jeśli to możliwe (masz zamontowane grzejniki) zacznij używać grzejników, aby zwiększyć temperaturę powrotu do kotła. niska temperatura powrotu to punkt rosy w kotle i korozja kotła, szkoda go. Proponuję ustawić Z1 na 5 lub 6 włączyć P1 temperatura w pomieszczeniach nie powinna zbytni wzrosnąć wzrosnąć, ale wg mnie zużycie paliwa ze względu na optymalne warunki pracy kotła powinno się zmniejszyć. Grzejniki możesz zasłonić, chodzi o to aby był przez nie obieg.

Pozdrawiam

Takie używanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.