Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem Wodnym A Biomasa


heniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów

Dopiero zaczynam moją przygodę z budową oraz oczywiście ogrzewaniem.

Planuje postawić dom wielkości 135m2

Chciałbym zastosowac ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym do tego ogrzewanie podłogowe na powierzchni 33 m2 reszta to kaloryfery ok 6 szt.

 

O jakiej mocy muszę zastosować kominek?+cały osprzęt?

Czy w takim kominku mogę palić biomasą?

Czy któryś z inwestorów starał sie o dofinansowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie masz innych możliwości ogrzewania to jest najdroższy na mniej efektywny system ogrzewania ,a co do podłogówki to mozesz jak najbardziej moc kominka 15kW a cały osprzet to mieszacze i pompy jak w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w poprzednim domu. Nigdy więcej jako jedyne źródło ogrzewania.

Śmiałem się jak mówili, że będę miał kotłownie w salonie, ale dziś mogę powiedzieć, że mieli rację.

Miałem dom szkieletowy o stosunkowo małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Minusem kominka jest to, że dużo ciepła oddaje przez szybę i po jakimś czasie w salonie masz 30 stopni, mimo, że woda zabiera dużo energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie kominka z płaszczem jest jak najbardziej wykonalne. Nie będzie żadnego smrodu, smoły i kotłowni w salonie.

 

Są tylko dwa "ale:

1. Musi to zrobić profesjonalna firma zduńska (jest w Polsce pewnie kilkanaście, co najwyżej kilkadziesiąt).

2. Nie będzie tanio - strzelam, że kompletna instalacja to kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie masz innych możliwości ogrzewania to jest najdroższy na mniej efektywny system ogrzewania ,a co do podłogówki to mozesz jak najbardziej moc kominka 15kW a cały osprzet to mieszacze i pompy jak w kotłowni

a dlaczego mówisz najdroższy? słyszałem że jest to dosyc efektywny sposób i w miarę tani.myslimy jeszcze dodatkowo o kotle gazowym jednofunkcyjny vitopend 100-w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w poprzednim domu. Nigdy więcej jako jedyne źródło ogrzewania.

Śmiałem się jak mówili, że będę miał kotłownie w salonie, ale dziś mogę powiedzieć, że mieli rację.

Miałem dom szkieletowy o stosunkowo małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Minusem kominka jest to, że dużo ciepła oddaje przez szybę i po jakimś czasie w salonie masz 30 stopni, mimo, że woda zabiera dużo energii.

a jest możliwość zamontowania pompki czy czegoś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo to najrozszy sposób ogrzewanie co prawda efektowby ale nie efektywny sprawnosc takiego ukłądu to marne kilkanascie procent czyja jak kupić drewno to lepiej załozyć porzadny kocoł gazowy jesli jest gaz z rury a kominek jako dekoracja albo od czasu d czasu zapalić ale w zwykłym bez płaszcza ,mam klienta co zrezykgnowął z kominka na rzecz HG i mało tego że teraz ogrzewa 250m2 to spala połowe opału co w wtedy jak ogrzewał kominkiem tylko 150m2 domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jesli masz gaz z rury to montuj kocioł CGB 20 i po problemie a kominek jako zwykły bez płaszcza do klimatu chyba że masz dreno za darmo albo na własnej działce w nieograniczonej ilosci to kocioł HG ale to dłuzzy temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam gaz z rury,lecz boje się że koszty nas zeżrą.sąsiad ma dom 136 i takie rozwiązanie jak wcześniej pisałem i mówi że gaz 200 na m-ąc plus 10m3 drzewa rocznie. czy system który proponujesz będzie tańszy ?jestem kompletnym laikiem i chciałbym zaciągnąć wiedzy specjalisty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy 200zł na miesiąc to duzo ??? to bardzo dobry wynik na gazie ,przy przecietnej izolacji na kazde 100m2 wychodzi około 8m3 gazu dziennie w miesiacach grudzien -marzec gaz brutto wychodzi 2,2zł/m3 jesli masz lepsza izolacje bedziesz miał mniej a reszta zależy od losci wody zuzywanej do kapieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym rejonie gdzie mieszkam to ludzie nawet niecchcą słyszec o tej firmie a biora pod uwage koszty serwisów mamy coraz wiecej demontazy na rzecz buderusa czy wolfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kolego zależy od zapotrzebowania na ciepło.

Można założyć i gaz i kominek z płaszczem i jak Cię przyciśnie to palisz w kominku, a piec się wyłącza.

W dzień jak jesteś w domu palisz sobie kominkiem, a w nocy nad ranem jak Ci zgaśnie to piec się włącza i dogrzewa ile trzeba.

Pompka przy kominku jest raczej wskazana.

 

Podstawowy minus to to, że kominek oddaje dużo ciepłą przez szybę i musisz mieć duży salon, co przy powierzchni domu 135m jest raczej niemożliwe.

Można założyć kominek bez płaszcza i rozprowadzić ciepłe powietrze rurami i dmuchawą.

Drugi minus to to, że musisz stale nosić drzewo do salonu

Wybierać popiół itp.

 

Mi pasowało, mama cały dzień w domu to mogła podkładać do pieca :D

 

 

 

 

Ja miałem dom szkieletowy, drewniany, a takim domu jest niewielkie zapotrzebowanie na ciepło.

 

Spalałem zimą ok 5-7 mp drzewa, taniej się chyba nie da, chyba że będziesz kupował porąbane drzewo na składzie opału po 300 zł za mp.

Jak masz blisko do lasu to drzewo załatwisz po 120 zł, tylko jest przy tym trochę roboty i syfu w domu.

Malowanie co sezon praktycznie jak ktoś jest estetom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Będzie uciażliwe, ja dziś żałuję, kominek mam na środku salonu, salon otwarty z kuchnią, łącznie 45gazowy połączony z kominkiem.m2, jk w kominu palę to mam w salonie 25-26*C a w najdalszym pokoju 21*C. Dziś zrobiłbym tak, kominek mały powietrzny dla klimatu i piec na drewno w kotłowni. Teraz mam Junkesa 14kw kondensata z kominkiem 15 kw na sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "syfem" to przesada - ja mam 2 kotły ( pellet + DS na drewno) w kotłowni, która robi jednocześnie za pralnię i suszarnię - pomieszczenie jest czyste, mimo potrzeby czyszczenia obu kotłów.

Kominek do grzania domu to nie tylko wkład kominkowy - to także odpowiednia obudowa a także bufor do magazynowania ciepła wytworzonego podczas prawidłowego palenia drewnem.

Kocioł na drewno i bufor jest podobny cenowo do zakupu dobrego kominka i bufora wraz z montażem,

Kup kocioł na drewno DS ,a w salon to wstaw najprostszy aby było przyjemnie.

Tak jak radzi , z reszta z własnego doświadczenia kolega @Logan

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile wychodzi Ci opału na sezon? nie masz problemu z podkładaniem? jakoś nie wierzę w podajniki. my opuszczamy dom ok 7.30 rano a wracamy najwcześniej ok 16.30 starczy drzewa aby nie wygasło?

a jak Ci wychodzi kasowo? mamy obok sąsiadów,maja kominek z płaszczem plus gazik piec dwufunkcyjny-płacą miesięcznie 200 za gaz oraz na sezon kupują 10mp drzewa. wydaje mi się tak rozsądnie przy domku 136 m2. mają ocieplony styropianem 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło.( izolacji ścian i dachu)

Ja mam duży dom- 260m2 grzane do 21C i potrzebuję na ogrzanie tego domu ok 4-5 ton a nie mp drewna.

Na mp to wyjdzie ok 10 -12mp. cena jest zerowa - gdyż drewno mam.

Dlatego ton, gdyż grzeję drewnem i pelletem a zapotrzebowanie na ciepło mam liczone wg zamontowanych ciepłomierzy - i przeliczam wg znanych ilości otrzymanych z 1kg paliwa.

Jak masz takie wymogi to trzeba bufor ok 1000l , kocioł 15-20kW i palić po przyjściu do domu - około 5-6h - wtedy masz ciepło przez noc i jakieś 8-10h.

jedno dołożenie do kotła DS to ok 2-4h w zależności od kotła i drewna.

U mnie bufor 800l wystarcza na grzanie 8-15h w zależności od temp na zewnątrz,

Nie wiadomo o tym jaką instalację masz zasilać - najlepsza byłaby tylko  podłogówka, która samo dużo akumuluje ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem mam obejście bufora i grzeję kotłem na pellet - praca 1x / 24h  ok 2,5kg pelletu.

Mam zasobnik 300l, nagrzewany do 50C i to wystarcza.

Jak zaplanujesz czym grzać, to przy grzaniu z bufora warto grzejniki policzyć dla temp wody ok 55C , tak jak dla kondensata, wtedy wykorzystasz więcej energii zgromadzonej w buforze.

Jak masz możliwość gazu to warto podobnie jak sąsiad dodać sobie kocioł kondensacyjny.

Wtedy nie straszne powroty do domu.

 

PS

Do gazu mam zbyt daleko ok 6km, jakbym miał gaz to tylko gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.