Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak to zrobić


omi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Pragnę wykonać nową instalacje w budynku jednorodzinnym w połowie podpiwniczonym parterowym z poddaszem do adaptacji. Ściana dwu warstwowa jeszcze nie ocieplony. Z uwagi na brak kasy muszę zaprojektować i wykonać wszystko niemal sam. Kotłownia w piwnicy.

Planuje piec ze sterownikiem. Dwie opcje albo na miał z podajnikiem albo kocioł na wszystko.

W pokojach grzejniki a w kuchni i łazience podłogówka. Na piętro wyprowadzę rurę na ewentualne rozbudowę. Staram się wyczytać co było by najlepsze jak to wszystko rozplanować by miało dobrą sprawność i przede wszystkim działało. Niestety zaczynam się już gubić. Pytanie do ekspertów ludzi co maja na co dzień z zagadnieniem do czynienia.

1. Z czego wykonać instalacje.

2. Jak podłączyć ogrzewanie tj grzejniki z podłogówka i oczywiście ciepła woda tez.

Priorytet to cena rozwiązanie nie muszą być nowoczesne ale cenowo praktyczne. Proszę o pomoc może ktoś już dysponuje schematem podłączenia a dobór materiałów jest dla niego błahostką. Każdą informację postaram się wykorzystać i każda pomoże mi w realizacji celu czyli wykończenia i zamieszkania w upragnionym domu Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli mogę podpowiedzieć kilka ważnych uwag,to polecił bym Ci wykonać instalację w układzie otwartym,gdyż jest na paliwo stałe.Z uwagi na połowę budynku podpiwniczonego, dobrze aby układ pracował na grawitacji w przypadku braku zasilenia energii elektrycznej.Jeśli chodzi o kocioł

wybrał bym wszystko palny,przy kotłach na miał jesteś ograniczony co do paliwa.Podłogówkę należy osobno rozdzielić od CO, w jednym układzie dobrze się sprawdzają ale mniejsze pętle ogrzew. podł.Na pewno nie miedż w układzie otwartym,bo to zwiększenie kosztów użytkowania.Co do priorytetu ceny ,to dla mnie nie wiadoma .Można wykonać tanio ale czy ładnie i jakościowo dobrze?To sprawa dyskusyjna ,każdy może coś dla siebie dobrego znależć.Schemat układu CO,

projektuje się do układu budynku i ustawienia kotła ,bojlera,zas.zimnej wody i kierunków rozprowadzenia instalacji.Przy nowym budynku w stanie surowym można pokusić się o instalację z rur metalowych w ocynku i podłogówka w plastiku,ale tu potrzeba trochę wysiłku i dobrej wiedzy.Lub w obrębie kotła rury stalowe na zasileniu i powrocie z układem pompowym i dalej plastik -tańsze rozwiązanie,jeszcze inny sposób to kocioł na paliwo stałe układ otwarty,CO w układzie zamkniętym połączone przez wymiennik płyt. lub zasobnik ciepłej wody.To rozwiązanie droższe ,wybór należy do tego kto za to płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj OMI,

Jeśli zależy Ci na dobrym w miare projekcie to musisz podać dużo więcej danych, tj. zapotrzebowanie energetyczne budynku, a przynajmniej wielkość pomieszczeń i ich wysokość, ile osób będzie mieszkać w domu, albo jakiej wielkości chcesz bojler, czy instalacja ma działać grawitacyjnie. Jednak nic nie zastąpi projektu wykonanego przez fachowca na miejscu.

Odnośnie pytania z czego, to dzisiaj jest naprawdę kilka możliwości, ale jeśli chcesz wykonać to sam, najłatwiej będzie wykonać instalację w miedzi, za wyjątkiem podłogówki.

Jeśli chodzi o schemat to załączam materiał do dyskusji, bo tak naprawdę to jest tylko jakaś idea instalacji CO, która powinna działać również grawitacyjnie, która będzie odpowietrzała się samoczynnie - teoria, wszystko zależy od staranności wykonania. Dodatkowo schemat podłogówki, którą możesz wpiąć za zaworem 4D w obieg CO, ale również przed ten zawór bo podłogówka ma swoją pompę i swoje sterowanie.

post-1622-1230932489_thumb.jpg

post-1622-1230932515_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Pragnę wykonać nową instalacje w budynku jednorodzinnym w połowie podpiwniczonym parterowym z poddaszem do adaptacji. Ściana dwu warstwowa jeszcze nie ocieplony. Z uwagi na brak kasy muszę zaprojektować i wykonać wszystko niemal sam. Kotłownia w piwnicy.

Planuje piec ze sterownikiem. Dwie opcje albo na miał z podajnikiem albo kocioł na wszystko.

W pokojach grzejniki a w kuchni i łazience podłogówka. Na piętro wyprowadzę rurę na ewentualne rozbudowę. Staram się wyczytać co było by najlepsze jak to wszystko rozplanować by miało dobrą sprawność i przede wszystkim działało. Niestety zaczynam się już gubić. Pytanie do ekspertów ludzi co maja na co dzień z zagadnieniem do czynienia.

1. Z czego wykonać instalacje.

2. Jak podłączyć ogrzewanie tj grzejniki z podłogówka i oczywiście ciepła woda tez.

Priorytet to cena rozwiązanie nie muszą być nowoczesne ale cenowo praktyczne

 

piec musisz wwybrac sam , zaczynając od decyzji jakie ma byc paliwo , moc mozna oszacowac zgrubnie do pow. uzytkowej , chyba ze projekt podaje zapotrzebowanie na energie budynku

instalacja z obiegiem grawitacyjnym czy pompowym ??

jak chcesz podłogówke to juz masz odp. na to pytanie

a namaiam cie szczerze do podłogówki na max powierzchni jaka mozesz wykonac ,

bo to nie tylko moja opinia ale wielu zadowolonych uzytkowników

ja też jestem na etapie budowy ogrzewania w domu i na początku myslałem jak wiekszośc , że tylko kuchnia i łazienka , po wielu przemysleniach doszło do tego że rozbijałem nowa wylewke aby założyć podłogówke w jeszcze jednym pomieszczeni i robie wszędzie gdzie tylko to możliwe

podłogówke wykonasz sam bez problemu , tylko trzeba sie troche poduczyc , poczytac i jak masz zdolnosci techniczne to powiesz pózniej nastepnym ze to proste jak drut ( rura)

nastepna sprawa układ otwarty czy zmkniety ?

taniej - otwarty

lepiej zamknety , szczególnie dla podłogówki

róznica w kosztach to wymiennik płytowy + pompa + troche drobiazgów w sumie ok 600 - 800 zł

c.w.u. wymiennik jaki? to zalezy ile bedziesz mógł wydac kasy to mniejszy problem ,instal ja mam z PP zgrzewana i poprowadzona po posadzce , mniej kucia

schemat instalacji c.o. ( ideowy - nie zalezy od budynku )mam opracowany moge przesłac

wykonawczy trzeba dostosowac do konkretnych warunków

a zczego to wybór nie jest az tak duzy , miedz , Alu-Pex do rur staolwych nie ma co wracac w nowym bud , jedynie jakis odc przy piecu

i jeszcze jedna uwaga , przy braku funduszy nie nalezy za bardzo sie ograniczac w wykonaniu tego cczego pózniej nie mozna juz zmienic , po wykonczeniu

zawsze mozna zmienic lub dołożyc to co na wierzchu , piec, zasobnik , pompe

myśl i czytaj bo w necie jest duzo informacji , a kto pyta nie błądzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.