Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od grudnia jestem posiadaczem pieca HEITZ EKO 4 16kw z podajnikem PANCERPOL 25Kw. Sterownik jaki posiada kocioł to ecoMAX 800,model R1.

Wentylator jest firmy EWMAR-NESS seria RV-13A moc pobierania 70W,wydajność 240m3/h

 

Moje obecne ustawienia na sterowniku to głownie: Regulacja Standardowa

 

1.czas podawania 12sek.

2.przerwa podawania 18sek

3.przerwa podawania NADZÓR 15min.

4.moc nadmuchu 25% (wentylator jest w 50% przysłonięty klapką)

 

Zakupiłem ekogroszek z polskiej kopalni PIEKLORZ(ponoć jeden z lepszych,jest suchy sezonowany w pomieszczeniach zamkniętych)

 

Czy moje ustawienia są odpowiednie?Zauważyłem znaczną cześć spieków.

 

Nie jestem znawcą tematu dlatego kieruje mój post do ludzi znających się i chętnych mi pomóc. Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam serdecznie,
Odnawiam temat gdyż mija ponad miesiąc palenia w nowym piecu. 31.12.2014r zasypano podajnik w całości 160kg ekogroszku od tego momentu systematycznie kocioł był zasypywany aż do dnia dzisiejszego. Dziś zasypałem go 150kg ekogroszku godz.15.00 i to jest ostatnie paliwo z 1200kg jakie było na palecie do spalenia.

Dokładniejszy pomiar dla poglądu zasypu podajnika( data,godzina,kilogramy):

31.12 12.30 160kg
6.01   11.00 160kg
11.01 17.00 50kg
13.01 15.00 150kg
20.01 17.00 150kg
26.01 13.00 30kg
27.01 12.00 120kg
31.01 20.00 120kg
5.02   14.00 120kg
10.02 15.00 150kg

Piec pracował na ustawieniach powyżej w pierwszym poście,prawdopodobnie jest to nie do końca dobranu układ parametrów,martwi mnie znaczna ilość popiołu (całkiem spora) oraz spieki z ekogroszku. Za winę nie chciałbym wskazywać jakość węgla ponieważ z tego co wiem ma on wielu użytkowników z dobrą recenzja.
Proszę o ewentualne sugestie i podpowiedzi związane z ustawieniami.Serdecznie pozdrawiam.

post-61334-0-85982500-1423649717_thumb.jpg

post-61334-0-88555300-1423649721_thumb.jpg

post-61334-0-46511000-1423649726_thumb.jpg

post-61334-0-07979300-1423649731_thumb.jpg

post-61334-0-66233400-1423649735_thumb.jpg

post-61334-0-94853800-1423649739_thumb.jpg

post-61334-0-25897700-1423649744_thumb.jpg

post-61334-0-97525900-1423649750_thumb.jpg

post-61334-0-40533600-1423649756_thumb.jpg

post-61334-0-38768800-1423649762_thumb.jpg

post-61334-0-06098000-1423649790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam piec i powiem ci ze nie masz tego popiolu tragicznego. Powinienes palic w takich temperaturach czyms mniej kalorycznym bo pieklorz to sie nadaje na duze mrozy. Te spieki powstaja podejrzewam w czasie podtrzymania. A swoja droga to dziwi mnie u Ciebie bardzo krotki czas podawania. Ja mam 10 podawanie na 60 przerwe i dmuchawa 30. Mieszam ruska wlasnie z pieklorzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuje twoich ustawień.Chciałbym zostać przy jednym paliwie nie mieszając jest to mój pierwszy sezon palenia w nowym kotle.Czy wentylator powinienem bardziej przysłonić czy jest w dobrej pozycji?

 

post-61334-0-51365900-1423676491_thumb.jpg

post-61334-0-26312000-1423676495_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam, ponownie chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat spalania ekogroszku w piecu ze sterownikiem ecomaxx 800R. Znalazłem w necie czyjeś ustawienia w piecu Heitz'a 16kW troche innym niz moj kocioł lecz podobnym w konstrukcji. Przesyłam filmik proszę zobaczcie 



ustawienia 55st tem zadana
36% nadmuch
19 sek podawanie
42 sek przerwa PRACA
6 min NADZÓR
 CWU bez priorytetu
40st tem zadana CWU

Co sądzicie o takich ustawieniach??Proszę o rady.Dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się poniewaz chciałbym przy waszej pomocy dostroic swój piec do ekonomicznych kosztów ogrzewania. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie dlatego sądzę że jest o wiele więcej głów ode mnie madrzejszych którzy z chęcią mogą mi podpowiedzieć,nauczyć jak dostroic piec ustawienia parametry płomień nadmuch itp. Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli potrzeba mogę zrobić zdjęcia nagrać film tylko prosiłbym o rady.pozdrawiam

 

Aktualnie palę eko

Granulacja 5-25

Wartość opalowa 26,28 MJ/kg

Zawartość popiołu 5-8%

Zawartość siarki 0,5-0,8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematów dotyczących regulacji kotła z palnikiem retortowym jest cała masa, ale każdy przypadek ostatecznie w fazie "doregulowania" jest indywidualny. Ogólne rady są naprawdę "ogólne". Na szybko:

1. Na retorcie ma być niewielki kopczyk, który po podaniu powietrza wypala węgiel w całości, nie zapada się z czasem i nie tworzy nadmiernych spieków.

2. Retorta musi być szczelna, zwłaszcza modele ze stałą retortą, które obowiązkowo muszą mieć silikonowe uszczelnienie.

3. Płomień nie może kopcić i nie może "razić" w oczy (biały), czyli na spokojnie z "żółtym" płomieniem.

 

Dla dobrej regulacji kotła niezbędna jest dobra instalacja odbioru, która ma zapewnić stabilność. Masz 4D, ale czy zapewnia on stabilną temp powrotu i czy daje on w efekcie małe amplitudy zmian temperatury kotła? Minimalna temp przy 4D to 65-70. Nie bać się tego, bo to są NORMALNE temperatury kotła węglowego, a w połączeniu z 4D z siłownikiem dają gwarancję stabilizacji pracy kotła. Stabilna praca zaś, to zbliżone warunki zapotrzebowania na moc palnika i o niebo łatwiejsze jego doregulowanie.

 

Trzeba się też zainteresować ciągiem kominowym, bo jak jest za duży to albo wychładza nam kocioł w nadzorze, albo zaburza pracę auto (Fuzzy Logic u Ciebie). Pytanie czy ten tryb auto testowałeś.

 

Spieki spiekom nie równe i ich niewielka ilość nie jest problemem, bo może być związana z rodzajem węgla jaki aktualnie zakupiłeś. Ważne by węgiel spalał się całkowicie i nie było w popiele "niedopałów" oraz nie rosły "kalafiory", a popiół nie topił się do porcelany.

 

Wiem, że nie takich odpowiedzi oczekujesz, ale prawda jest taka, że musisz się z obsługi własnego kotła doktoryzować. Magisterium wystarcza niestety tylko do obsługi zasobnika na węgiel i popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna temperatura przy zaworze 4d to 65-70??? Chodzi o parametr zadanej temperatury kotła?? Posiadam 4D z reczna manualna regulacja pokretłem bez silownika ktory ponoc mozna dostosowac do programatora.

Fuzzy Logic uzywałem od razu jak zakupiłem piec i widziałem dużo niedopalonych kawałkow eko w popielniku wiec zrezygnowałem.

Retorta w moim przypadku jest obracana przez wieniec gdzie co jakis czas sama wykonuje ruch zgodny ze wskazówka zegara zrzucając" dopalany węgiel"

Zastanawia mnie jedna dosyc istotna sprawa. Jak to jest ze jeden uzytkownik podaje 10sek paliwo, ustala przerwe na 60 sek  A drugi uzytkownik pieca podaje paliwo w wartosci 20sek ustala przerwe 80sek. W czym tkwi istota parametrow. Sądze że musi być jakiś szablon według którego można zaczać ustawianie a dalsze jego doprecyzowania to kwestia doregulowania parametrów kotła.????

Co Panstwo mi proponujecie:????
Jak powinienem zaczać ustawiać parametr podania paliwa do wartości przerwy. Czy jest mniej wiecej wzor wedlug ktorego mozna ustawic poczatkowo parametr. Powiedzmy podaje paliwo w wartosci 10 sek a przerwa powinna być sześciokrotnie dłuższa niż czas podania paliwa.??? 

Za rady bardzo bede wdzieczny moge odwdzieczyc sie foto,video relacja z prób spalania według państwa propozycji może razem uda nam się znaleźć punkt początkowy.Pozdrawiam i Dzieki za odpisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam co prawda inny kocioł ale też ze sterownikiem plum ecomax 850 r2 , myślę ,że zasada ustawiania kotła jest podobna . Mój kocioł od początku pracuje w automacie czyli fuzzy logic i spalał już różne ekogroszki do wesolej do jareta bez problemów. Proponuję ci powrót do ustawienia właśnie w tej funkcji.

Zanim to zrobisz spisz swoje aktualne ustawienia po to żebyś mógł do nich łatwo powrócić w razie czego.

W sterowniku chyba w ustawieniach serwisowych masz taką funkcję jak PRZYWRÓĆ USTAWIENIA FABRYCZNE( te sterowniki są już fabrycznie ustawiane pod odpowiedni kocioł) kliknij TAK , wprowadź tylko swoje nastawy dla pomp i temperatur jakie preferujesz ,włącz funkcje sterowania kotła FUZZY LOGIC , USTAW HISTEREZĘ WEJŚCIA W NADZÓR 2 LUB 3 STOPNIE , HISTEREZĘ KOTŁA TEŻ 2-3 STOPNIE ,otwórz całkowicie przysłonę na wentylatorze ( przynajmniej u mnie w instrukcji sterownika tak jest napisane) i resztę doregulowań prowadź w USTAWIENIACH KOTŁA - wydłużenie czasu podawania w trybie fuzzy logic na + lub - w zależności od wielkości kopczyka ale tylko po 1 wartości co jakiś czas po obserwacjach . Podobnie z nadmuchem jest to MOC NADNUCHU W FUNKCJI FUZZY LOGIC też po 1 wartości na+ lub - w zależności czy robią się spieki lub za mocno przykopci. Nie zmieniaj obu wartości jednocześnie , najpierw podawanie tak żeby nie zapadał się kopczyk i dopalał cały węgiel a później nadmuch żeby nie robiły się spieki i żeby nie kopcił . U mnie to zdaje egzamin , a za krótko posiadam kocioł żebym odważył się na razie na samodzielne ustawienia wszystkich czasów podawania , przerw i nadmuchu. Myślę że jeżeli ktoś to umie zrobić dobrze to spalanie pewnie będzie miał niższe , ale to co ja mam też mnie zadowala. W necie są też filmiki jak ustawiać różne funkcje w ECO MAXX-się warto je obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.