Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ogrzewam piecem defro duo 20kw powierzchnię ok 200 m2, 13grzejnikow. Dwa budynki ocieplone styropianem 15cm, na dachu częściowo wełna.

 

Mam problem z optymalnym ustawieniem pieca a mianowicie przy parametrach:

Wsp. wentylatora +5%

Wsp. mocy kotła -11%

Temp. zadana 63 st. C

co drugi dzień wyrzucam pełne 20 litrowe wiadro NIEDOPALONEGO ekogroszku. Temp. wahała się cały czas kilka stopni +/- wokół temp. zadanej.

Wczoraj zmieniłam moc kotła na -15% zostawiając nadmuch bez zmian. Od tego czasu temp waha się między 50-62 stopnie, buja ciągle na dmuchawie 100% i nawet nie umie osiągnąć temp zadanej. Wróciłam do -11% mocy a piec nadal ma problem podbic do 60 st. Na pewno nie jest zabrudzony bo tydzień temu miał gruntowne czyszczenie i wczoraj też go czyścilam.

 

Tak wiec do tej pory miałam problem z mnóstwem niedopalonego groszku a teraz również z osiągnięciem temp. zadanej.

Czy ktoś ma jakiś pomysł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze czy jest wypoziomowany palnik, jeżeli nie to wypoziomować. Inaczej będzie przesypywał z jednej strony niespalony groch. Po drugie jak ma trudności z osiągnięciem zadanej zwiększ moc dlaczego ob niżona do -11. U mnie działa moc=0 wentylator=0 i nie mam problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleks89

jeśli przy wsp mocy  -15% zabrakło mu mocy aby osiągnąć zadaną to wróć do -11% i podnieś wsp wentylatora na poczatek na +8%. niedopał to brak powietrza a jeśli mocy mu wystarcza przy wsp mocy kotła -11% to jedynie dodawaj wiatru. jeśłi masz przesłonę na wentylatorze to otwór zją całkowicie, jeśli jest klapka z 2 nakrętkami sprawdź czy się otwiera bez kłopotu i na maksymalną wartość

 

akubi

u Ciebie działa zapewne dlatego że masz inny opał i inne potrzeby domu

u koleżanki wystarczy że będzie inny opał lub inny ciąg kominowy, inne napowietrzenie kotłowni lub wilgotność opału albo jeszcze kilkanaście innych czynników i te same parametry biora w łeb. po to właśnie w tych sterach sa współczynniki aby nimi korygować efekty różnych składowych mających zły wpływ na przebieg procesu spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wróciłam do ustawienia -11% to piec nagle miał problem z dociągnięciem do temp. 63 st. C. Teraz mam od rana -12% mocy oraz +10% wentylator. Temp w zasadzie stała tyle ze waha się 57-59 st C zamiast kolo 63. Jeśli chodzi o popiół jest trochę lepiej ale i tak strasznie dużo. Najciekawsze ze nic nie było zmieniane a temp nagle o godz. 15.30 spadła na 54 st. I teraz oscyluje wokół tej temp.

 

Gdzie szukać tej klapy, jakaś podpowiedź dla kobiety która się nie zna na budowie pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć fotkę wentylatora to zobaczę czy coś tam jest czy nie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziś wrzucę popołudniu.

 

Jeśli chodzi o piec to nadal bez szału- od wczoraj nie osiągnął temp zadanej. Co mam w związku z tym korygować? Na chłopski rozum moc trzeba by podniesc ale wtedy znów będę miała mnóstwo niedopalonego. Przed chwila wybierałam popiół po 2 dniach to prawie pełne wiadro ale jakby delikatnie mniej niedopalonego. Podkreślam delikatnie.. Patrząc na ilości jakie wyrzuca ten piec to bym musiała moc mu dać z -20% żeby spalal wszystko na popiół :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak niedopala a nie osiąga zadanej podnieś nadmuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten sam problem paląc z PID, problem się rozwiązał dopiero po jego wyłączeniu. Paliło sie ok . Obecnie jednak od kilku dni mam inny problem z tym piecem , blokowanie ślimaka i zrywaniem zawleczek ... usiłuje zdiagnozowac problem ale kończą mi się już pomysły...;/ Nigy więcej ślimaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomibomi

przyczyn zrywania może być kilka- albo coś siedzi między zwojami(kamien, drut, gwóźdź itd...) albo zrobił się nagar i węgiel nie jest wypychany równomiernie, zbiera się przy nagarze i blokuje dalszą dystrybucję, ślimak się przestaje obracać i zrywa zawleczkę, mógł też się przegrzać i wygiąć sam ślimak jesli żar często schodził zbyt nisko.

najlepiej wybrac paliwo i wyciągnąć ślimak, wtedy obejrzysz wszystko dokładnie, rurę, sam ślimak i palnik

aleks

najłatwiej sprawdzić działanie klapki obserwując płomień podczas jej przestawiania.

patrzysz na palnik i przestawiasz klapkę w skrajne położenie(dowolnie w którą stronę), płomień albo przygaśnie albo się wzmocni, w przeciwną będzie odwrotny efekt.

tak dowiesz się w którą powinna być otwarta i trzeba ją wyregulować tak aby otwierała się maksymalnie już przy minimalnym nadmuchu, jak to będzie problem to zablokuj ją w pozycji otwartej i tak zostaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, kiedy sprawdziłam płomień od razu było wiadomo w którą stronę należy przestawić klapkę ;) jak narazie przestawiłam klapkę na maxa otwartą, bo za bardzo nie wiem jak sprawdzić optymalnie otwarcie/domknięcie. W każdym razie do tej pory była klapka bardzo słabo otwarta, w zasadzie prawie zamknięta. Kiedy otworzyłam na maxaq to w piecu aż zaczęło huczeć (nadmuch miałam na +13% ale od razu zeszłam do +8% bo miałam wrażenie że zaraz mi tam cały palnik ze środka wywieje). Mogę mieć nadzieję, że to było powodem dlaczego piec nie osiągał temp. zadanej? Co prawda do Świat zanim zaczęłam kombinować z obniżaniem mocy to osiągał temp. zadaną bez problemu... Teraz jest dosłownie tak, że dojdzie do 59st.C. (przy zadanej 60) i sinusoida leci w dół. Przy temp. zadanej 63st.C. też tak było- maksymalnie 62st.C. i w dół...

Jeszcze pomyślałam sobie o tym czy czujnik temp nie jest zabrudzony lub coś w tym stylu bo często jest tak że na tym termometrze na piecu pokazuje mi np. 58st.C. a na wyswietlaczu sterownika jest 54st.C. Tylko czy takie coś jest mozliwe ze on przekłamuje? I gdzie on jest żeby sprawdzić czy coś się z nim nie stało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wrzucam fotki wentylatora

tak było zanim coś zmieniłam:

post-61260-0-66366400-1420216362_thumb.jpg

 

tak wygląda teraz po przekręceniu nakrętek na samą górę:

post-61260-0-48758700-1420216435_thumb.jpg

 

a tak mogę ewentualnie podnieść mechanicznie podkładając coś po śrubę, wtedy wieje jeszcze mocniej:

post-61260-0-81351900-1420216452_thumb.jpg

stan mojego pieca dziś po ok. 24h palenia. mnóstwo prawda?

post-61260-0-29944400-1420216473_thumb.jpg

a tu dowód na to że temp na sterowniku nie pokrywa się z tą na białym termometrze pieca:

post-61260-0-45589700-1420216417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym, że temperatury się nie pokrywają to się akurat nie przejmuj. Wystarczy, że miejsce pomiaru jest przesunięte i może być inny wynik.

Czujka od termometru jest w innym miejscu niż czujnik od sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wrzucam fotki wentylatora

tak było zanim coś zmieniłam:

P1180497.JPG

 

tak wygląda teraz po przekręceniu nakrętek na samą górę:

P1180512.JPG

 

a tak mogę ewentualnie podnieść mechanicznie podkładając coś po śrubę, wtedy wieje jeszcze mocniej:

P1180514.JPG

 

stan mojego pieca dziś po ok. 24h palenia. mnóstwo prawda?

P1180499.JPG

 

a tu dowód na to że temp na sterowniku nie pokrywa się z tą na białym termometrze pieca:

P1180505.JPG

Standard z tym bialym termometrem przeklamuje temperature (nagrzewa sie pod obudowa) sciagnij szkielko wyjmij wskazowke i wloz na os aby wskazanie bylo zgodne z tym na sterowniku, innego lekarstwa nie ma, aha klapke przy pracy z PIDem zostaw otwarta na max. Odkrec srubke taka mocujaca srube z z dwoma nakretkami na srubokret krzyzak i przekec ta srube aby trzymala klapke stale otwarta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. Może dzięki tej klatce będzie wypalal lepiej. Także teraz kolejna sprawa do rozwiązania to dlaczego piec nie dochodzi do temp zadanej? Osiąga 1 st.C. mniej i temperatura spada. A podobno ten piec powinien (i wcześniej tak było, ale z mega niedopalkami) dochodzić do zadanej (w tym wypadku 60 st), wylaczyc dmuchawe i włączyć ją ponownie dopiero przy 55 st.C. (histeria 5st). Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę albo podsunie jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli palisz z wlaczonym PIDem to bedzie temp. oscylowac wokol zadanej czasami ja minie niznacznie gora 2-3℃, ale dopiero gdy ja minie 5℃ powyzej zadanej, to wejdzie w nadzor, ogolnie lepiej jak praca jest ciagla tak ma pracowac z algorytmem PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj cos tu nie rozumiemy;-) ale spoczko wszystko z czasem ogarniesz, przy 37℃ to kociolek zaczyna wchodzic w stan wygaszania sie po prostu zgasnie. Tak dmuchawa jak brakuje do zadanej to bedzie pracowac na 100% dopiero jak osiaga zadana zaczyna sterownik zmniejszac obroty dmuchawy nawet do 1% i spowrotem jak spada temp. to dodaje "gazu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard z tym bialym termometrem przeklamuje temperature (nagrzewa sie pod obudowa) sciagnij szkielko wyjmij wskazowke i wloz na os aby wskazanie bylo zgodne z tym na sterowniku, innego lekarstwa nie ma, aha klapke przy pracy z PIDem zostaw otwarta na max. Odkrec srubke taka mocujaca srube z z dwoma nakretkami na srubokret krzyzak i przekec ta srube aby trzymala klapke stale otwarta.

Chciałem się upewnić, u Ciebie na wentylatorze masz tak ustawiona klapkę ? jest stale otwarta ?

Może w tym tkwi u mnie problem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam otwarta na stale w instrukcji sterownika jest tez uwaga na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj cos tu nie rozumiemy;-) ale spoczko wszystko z czasem ogarniesz, przy 37℃ to kociolek zaczyna wchodzic w stan wygaszania sie po prostu zgasnie. Tak dmuchawa jak brakuje do zadanej to bedzie pracowac na 100% dopiero jak osiaga zadana zaczyna sterownik zmniejszac obroty dmuchawy nawet do 1% i spowrotem jak spada temp. to dodaje "gazu".

rozumiem ale moj piec nie osiaga wcale temp zadanej i tu jest ten ból :/ zanim zaczęłam kombinowac to osiągał bezproblemowo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze masz w tym momencie duzy odbior ciepla np. kilka termostatow sie otworzylo i naplyw chlodnej wody, sprobuj zadana podniesc do 70℃ wspolczynniki mocy kotla i wentylatora na 0 a 4D i tak zmniejszy temp. na grzejniki, ja jade caly czas na 70℃ nie ma problemow, a teraz jak goni temp. to wiatrak na ile % kreci sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jest na 100%. Moc kotła mam na -14% i dopiero przy tej wartości mam popiół a nie niedopaly, chociaż jeszcze to wymaga regulacji żeby było idealnie. A jeszcze musze klapkę przekręcić żeby była całkiem otwarta i wtedy dopiero ostatecznie regulować. A czy wiecie jak połączyć się z piecem modułem GSM? Podobno można wysłać SMS i dostaje się wiadomość zwrotną o obecnej temp na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sledzac twoj wpis to ta klapke otwierasz juz chyba 3 dzien hehe, otworz na max klapke i zablokuj daj na 0 (zero) wspolczynniki, ustaw zadana pieca na min 68℃ i napisz co wtedy tak po co najmniej godzinie pracy kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.