Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Coś Nieładnego Na Suficie Przy Kominie


glob13

Rekomendowane odpowiedzi

post-15911-0-69316600-1419322552_thumb.jpgpost-15911-0-14188900-1419322606_thumb.jpgWItam Szanownych Uzytkowników. Ostatni raz pisałem na forum tak dawno że nie pamiętam...bo skoro wszystko było dobrze to i po co?? mam zębiec wenus 15 kw.sterownik st 81 zPID.  węgiel - orzech - Myslowice -Wesoła. Stało palność gdy jest na poziomie 0C- 20 h. na dwóch 10 litrowych wiadrach .  ogrzewam ok 90 mkw, połówka bliżniaka piwnica, parter, pietro i potężna kladka schodowa. budynek wiekowy. lata 80. okien 8 z czego dwa na klatce schodowej plastik. reszta drewno.stropodach kryty papą tyle tytułem wstępu. Parę dni temu w okolicy komina na pietrze w pokoju gdzie mamy z żoną i prawie 5 miesięcznym synem sypialnie pojawiła się plama na suficie w okolicy komina, który przechodzi przez to pomieszczenie.W pierwszej chwili pomyślałem sobie że mi przesiąka połączenie komin -papa na zewnątrz. poczyniłem kroki w kierunku uszczelnienia. miałem silikon dekarski - czerwony, poleciałem dookoło- bardziej lub mniej dokładnie wedle uznania i potrzeb, popadało i plama nadal się powiększała. więc tym razem masa dekarską ze sklepu budoewlanago na C. na zewnatrz powyzej zera wiec zgodnie z instrukcja poszło. plama nadal rośnie, przed wczoraj pociągnałem komin taśmą dekarską soudal.,I teraz pewnie wszyscy powiedzą że to wykwit, smoła i itp. może ale mam nadzieje ze nie,,,, nigdy tego nie widziałem, to co mnie zastanawia to fakt ze plama nie powieksza sie w kierunku do komina tylko przeciwnie, Wstawiajac zdjecie  chciałbym prosić o wypowiedz osoby doświadczone w tej kwestii. Czy to wykwit??? nie śmierdzi.a gdzie czytałem to pisano o intensywnym zapachu nie do wytrzymania.. Jak z tym walczyć  i czy wógóle się da?? Pale węglem ale ostatnio troche i drewnem ale sezonowanym u mnie rok. miernik wilgotności pokazywał zawsze ok 20% wilgotności.  

Załaczam fotki, stan z 15 grudnia i 20 grudnia. zaciek widoczny na zdjęciu z 20 grudnia to moja robota. sama powiększająca sie plama to tylko ta częśću góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykwit, na razie ni śmierdzi ale to wykwit. Idzie tam gdzie ma łatwiej. Nie piszesz jak palisz od góry, od dołu, czy masz smołę w kominie. Komin kiedy czyszczony, jeśli to stary budynek, nie wiadomo jak było wcześniej palone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obejrzał obróbki blacharskie wokół komina . Zamiast zimy mamy mokrą jesień a to mi wygląda na przeciek z dachu . Komin bardzo " ładnie"zbiera deszczówkę zwłaszcza jak jest wysoki .Tuba silikonu dekarskiego powinna załatwić sprawę pod warunkiem że szczeliny nie są zbyt duże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam 3 lata. co było wcześniej nie wiem.komin był czyszczony w tym roku, sam go czyściłem, był w sumie też kominiarz ale powiedział ze jest oki. pale od góry, zgodnie z info zamieszczonymi na forum.

Skoro mówicie że to wykwity, to może mi coś poradzicie?? piec mam czyściutki. jak sobie z tym poradzić?? da sie to w tym stadium zasuszyć?? proszę o rozsądne rady,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ma jako dach stropodach. powyżej sufitu w pomieszczeniu gdzie sa te plamy juz tylko beton i papa. na ostatnim zdjęciu gdzie widać długi czerwony pasek silikonu - to jest własnie ta strono komina po ktorej sa plamy na suficie w pokoju poniżej stropodachu. Obecnie połączenie komin dach wyglada zupełnie inaczej, (tak wygladało 6 grudnia gdy pojawiła sie pierwsza plama)., teraz miejsce połaczenia komin - papa jest zasmarowane masa dekarską, na to taśma dekarska soundband i krawedz  miedzy kominem a taśmą znowu masa dekarska. 

 

Nie chce się mądrować więc napisze wprost. Jak ktoś chce krytykować? ok, ale wole konstruktywne wypowiedzi. 

Jak pisałem pale od góry. W ciagu roku kalendarzowego wypaliłem moze 1,5 m3 drewna. o wilgotności ok 20%. najczęsciej na wysokiej temperaturze spalin i wody w kotle bo wykorzystywałem drewno do nagrzania C.W.U do temperatury ok 70C. 

 

A i jeszcze jedno. w pokoju w którym jest plama jest tak, ze obok szybu kominowego jest tez szyb wentylacyjny, kratka wentylacyjna od niego jest jakies 10 cm poniżej sufitu. wyjąłem ja pare minut temu i na ścianie pomiędzy jednym a drugim nic nie ma, sucha i ładna, pokryta kurzem.

 

Wyglad komina przez trzy lata mojego użytkowania z zewnątrz nie zmienił się. 

 

 

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi doszedłem do wniosku że musze uszczegółowić mój pierwszy wpis, Na zdjęciu w czerwonej elipsie oznaczyłem plame która się pojawiła, Jak już pisałem to co jest widoczne na pierwszych zdjęciach poniżej tejże elipsy to już moja sprawka. Prysnąlem to środkiem na odgrzybianie. I taki zaciek jest. Po świętach zamaluje.

post-15911-0-82916800-1419347074_thumb.jpg

post-15911-0-99440400-1419347199_thumb.jpg

post-15911-0-46763300-1419347263_thumb.jpg

post-15911-0-27424500-1419347346_thumb.jpg

post-15911-0-45935500-1419348851_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro komin suchy (nie cieknie po nim kondensat) to może problem jest w pokryciu dachowym powyżej komina? woda podchodzi pod papę na części dachu powyżej komina, a ujście ma tam gdzie ma. Ja w lecie dokonywałem renowacji stropodachu (u mnie jest coś w rodzaju poddasza o wys od 1,5m do 0,3m) i nieszczelność względem zacieku na wewnętrznej stronie stropodachu była przesunięta o jakieś 40 cm  warto sprawdzić pokrycie i łączenia papy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego golob13 popatrz (na zdjęciu 3 i 4) na twój komin nad dachem, tam gdzie jest część dymowa tynk na kominie jest wilgotny i przesiąknięty wodą ze smołą. Taki stan nie powstał z dnia na dzień, komin zupełnie przemoczony. A deszcz dołożył tylko swoje i wyszły plamy z kondensatu od środka komina.

Na strychu mam też na kominie plamy od deszczu i od kondensatu w kominie więc co nieco orientuje się w temacie. Plama z wody z dachu jest zwykle jedna, duża i nie taka ciemna.

 

Proponuje przestać palić drewnem, tylko palić węglem.  Węgiel z kopalni Wesoła powinien być dobry pod tym względem bo zawiera mało siarki i mało wody w sobie, w porównaniu do innych węgli.

 

Jeżeli masz dostęp do fragmentu komina biegnącego między stropem a dachem to go ociepl, zrób to tak jak ja zrobiłem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15679-ocieplenie-komina/?do=findComment&comment=161816post #10

 

Natomiast co do ściany zrobiłbym tak jak opisałem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11005-rdza-lub-grzyb-na-filarze-kominowym/page-2post 32, ewentualnie jakieś modyfikacje, tym bardziej, że masz w tym pokoju 5 miesięczne dziecko.

 

Dziwi mnie tylko, że to u ciebie nie śmierdzi chociaż generalnie jak pali się czysto, a ty tak robisz paląc od góry, to być może ta woda jest też jest w miarę nie śmierdząca ale powąchaj dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/smola-i-sadza-atakuja/#Jak_pozby_si_sadzy_i_smoy_na_dobre  sprawdzałem zawartość wyczystki. Generalnie to co się w niej znajdowało było zbieżne ze zdjęciem nr 2 przedstawiającym treść wyczystki przy paleniu od góry. Zrobiłem zdjęcie komina przez tą wyczystkę. Wyglada ładnie i czysto. Jutro o ile nie zwieje mnie z dachu sprobuje wejśćna góre i zrobie zdjęcia komina od góry. i jak się tylko uda to w środku.

 

Jacku 61:

 

1. widziałem już twój sposób ocieplenia. tyle że w moim przypadku to chyba ocieplenia musiałbym na zewnątrz powyżej poziomu dachu zastosować. Dobrze to rozumiem??

Zastanawiam się w ogóle czy nie rozbić tego komina od góry do poziomu dachu i spróbować wyczyścić tego co tam zastane jakoś mechanicznie. Pytanie : Czy to dobry pomysł i kiedy ewentualnie go realizować??

2. bardzo fajny sposób z tą szybą. ale u mnie raczej nie wykonalny, plamy mam na styku ściana - sufit. 

Najdziwniejsze dla mnie jest to że ta plama wyszła w miejscu o największej grubości tynku. Nie wiem czy to widać ale miejsce łączenia ściany i sufitu wykończone jest, jak to mówi mój malarz, na butelkę po winie. 

3. codziennie przed snem wącham plamę, dodatkowo zeskrobuje fragment tynku- gipsu i sprawdzam. i nic, jest to typowy zapach gipsu wilgotnego. 

 

ps. od jakiś 3 tygodni pale tylko węglem od góry. mieszkam w tym domu 3 roku. pierwszego roku opalałem miałem z Mysłowic- (od góry ale bylo ciężko rozpalić), pozostałe lata węgiel -Mysłowiece - orzech I albo II, Teraz nawet do rozpalania nie używam drewna. mam inny patent. 

W sumie przez te 3 lata spaliłem ze 3,5 m3 drewna. 1,5 dąbu - odpadów z suszarni  o wilgotności 18% i 2 m3 drewna mieszanego liściastego o mierzonej wilgotności ok 20%, maks 25% ( sposób palenia opisałem wczesniej).

 

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc. Każdy pomysł prowadzi do celu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy fragment komina przechodzący przez nie ogrzewane pomieszczenie lub będący na zewnątrz trzeba ocieplić. Ja ociepliłem również komin nad dachem ale to praca do wykonania na wiosnę.  Zrobiłem to wełną mineralną odmiana twarda w płytach (pod wylewki) dałem grubości  3 cm, trochę za mało, trzeba było dać więcej, przykleiłem do komina na kleju do wełny, ten sam klej od zewnątrz plus siatka szklana i to pomalowałem farbą akrylowa zewnętrzną.

 

Jak komin jest zawilgocony w środku to tworzą się na ściankach kanału w kominie takie pasemka pary, u mnie obecnie też się tworzą ale tak ok 0,5m od wylotu komina. 

Mokry komin też  można rozpoznać jak go czyścimy to na końcach drutów w szczotce jest takie błoto z sadzy.

 

Generalnie w domach z kominami z cegły trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę spalin, u mnie w czopuchu 120 - 150 stopni, przy wylocie ok 50 stopni i ta ostatnia temperatura  jest najważniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego golob13 popatrz (na zdjęciu 3 i 4) na twój komin nad dachem, tam gdzie jest część dymowa tynk na kominie jest wilgotny i przesiąknięty wodą ze smołą. Taki stan nie powstał z dnia na dzień, komin zupełnie przemoczony. A deszcz dołożył tylko swoje i wyszły plamy z kondensatu od środka komina.

 

To jest najprawdopodobniej przyczyna plamy wewnątrz, i to nie po 3 latach ale pewnie po dłuższym okresie palenia czyli po poprzednich właścicielach .

Jak to się mówi - "żarło, żarło i przeżarło", po kilku latach takie przecieki wychodzą mimo prawidłowego palenia w ostatnim okresie.

 

Kolega zajechał 1 kocioł- po prostu przewymiarowany zgnił, a następnie kupił nowy i palił w nim prawidłowo - plany wyszły po 2 latach prawidłowego palenia -

to kwestia czasu, stara smoła i kreozot zawsze przejdą przez zaprawę murarską, chyba że komin jest murowany specjalnymi zaprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje bardzo za zainteresowanie i pomocne słowa.wiatr trochę odpuścił, deszcze przestał padać. Wszedłem więc na dach. zrobiłem zdjęcia jak uszczelniłem przejście komin- dach. próbowałem zrobić zdjęcie komina wewnątrz ale nie wiele widać. komin - jak na 40 lat- wygłada wg mnie dobrze. Kwadrat cały ładnie widoczny. bez jakiś nawisów. problem smołowania jeżeli jest to przez widoczną na zdjęciach rurę przedłużającą komin. odcinek jakieś 30 - 40 cm ponad komin. Na ściankach tej rury smoła jest. ale to maks 1 mm. przeczyściłem komin wyciorem żeby ewentualnie sprawdzić czy na końcach szczotki będzie mokry osad (jacek61 chyba napisał żeby zwrócić na to uwagę.) po przeczyszczeniu komina na dole w wyczystce był sypki popiół... wniosek na po świętach---- >wyjmuje tą rurę ( założyłem ją bo mi się dym cofał do sąsiedniego szybu wentylacyjnego i do pokoju gdzie jest plama). Wtedy zerknę jak wygląda komin od góry w lepszych warunkach.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

post-15911-0-62238900-1419423890_thumb.jpg

post-15911-0-58816400-1419423960_thumb.jpg

post-15911-0-04956800-1419424071_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!! 

Ta rura musi być izolowana -coś takiego -

http://twojkomin.pl/kominy-izolowane/przedluzenie-komina/przedluzenie-izolowane-komina-dymowego.html

Ten odcinek  nieocieplonej  rury powoduje  gwałtowne ochłodzenie spalin ,przez co woda się wykrapla i wplywa do komina .

pozdrawiam henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że mamy święta i pewnie nikomu nie chce się siedzieć przed kompem. Pytanie mam. Czy a jeśli tak to jak bardzo niebezpieczne jest palenie w piecu w sytuacji gdy mam te wykwity na ścianie?? Jest jakieś realne zagrożenie pożarem, wybuchem lub cos takiego?? Może przesadzam ale święta spędzam obserwując pojawianie sie nowych plamek na drugiej ścianie. 

Pozdrawiam i dziękuje. 

Po świętach nowe zdjęcia wrzucę. Kominiarz w sobotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne zagrożenie jakie istnieje to  wdychanie szkodliwych substancji które wydzielają się z tych plam (jeżeli one są z komina). Zwykle w takiej postaci nie jest to silnie toksyczne ale dłuższe narażenie może spowodować skutki zdrowotne.Innych zagrożeń nie ma.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Moim skromnym zdaniem przyczyną tych zacieków jest jakaś nieszczelność pokrycia dachu.Nim podejmiesz jakieś działania w stosunku do komina proponuję abyś sprawdził dokładnie pokrycie dachu wokół komina w promieniu do 2 m.Proponował Ci to już "leszkowaty"-post 10.Z pokrycia papowego będą zacieki też w kolorze brązowym.Na to wskazuje plama na suficie,a nie na ścianie.Gdyby pochodziła od komina powinna być na ścianie i na suficie (w pobliżu komina).

Najważniejsza sprawa to właśnie-znależć przyczynę tego "zjawiska"- i zlikwidować.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sugerowałem sprawdzenie poszycia dachowego, to nie było żadnej informacji o przedłużeniu komina

ta nadstawkę należy ocieplić lub usunąć i monitorować czy zaciek się nie powiększa :)

Witaj!!! 
Ta rura musi być izolowana -coś takiego -
http://twojkomin.pl/kominy-izolowane/przedluzenie-komina/przedluzenie-izolowane-komina-dymowego.html
Ten odcinek  nieocieplonej  rury powoduje  gwałtowne ochłodzenie spalin ,przez co woda się wykrapla i wplywa do komina .
pozdrawiam henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że mamy święta i pewnie nikomu nie chce się siedzieć przed kompem. Pytanie mam. Czy a jeśli tak to jak bardzo niebezpieczne jest palenie w piecu w sytuacji gdy mam te wykwity na ścianie?? Jest jakieś realne zagrożenie pożarem, wybuchem lub cos takiego?? Może przesadzam ale święta spędzam obserwując pojawianie sie nowych plamek na drugiej ścianie. 

Pozdrawiam i dziękuje. 

Po świętach nowe zdjęcia wrzucę. Kominiarz w sobotę. 

Dobrze że wrzuciłeś te fotki bo to wiele wyjaśnia . Komin masz generalnie w części nad dachem do naprawy . Popękany tynk nie uszczelnia go od deszczówki a wręcz utrudnia wysychanie w okresach słonecznych . Wilgoć i grawitacja zrobiła swoje i w końcu wyszła w mieszkaniu .

Szybka naprawa to grunt głęboko penetrujący do stosowania na zewnątrz i tym by należało wysmarować to co wystaje nad dachem . Nie załatwi to jednak sprawy na dłuższy czas ale zimę powinno wytrzymać . Po zimie skuć tynk do linii dachu i położyć świeży po uprzedniej impregnacji cegieł komina od strony tynku . Tynk musi być nienasiąkliwy bo sytuacja będzie się powtarzała co kilka lat .

Najpewniejsza metoda jaka zresztą sam zastosowałem w moim przypadku to rozebranie komina do linii dachu i wymurowanie go z cegły klinkierowej z gładką fugą . Na dole na połączenie z dachem taśma dekarska wywinięta na komin przynajmniej 15 cm przy  płaskim dachu i obróbka blacharska wewnętrzna z wpustem w nacięte cegły na głębokość przynajmniej 1 cm osadzona na silikonie dekarskim . Obróbka blacharska  musi zakryć taśmę dekarską zarówno na kominie jak i części dachu przy kominie .Blachę obróbki do komina można przymocować za pomocą wkrętów z dyblami z czapeczka uszczelniającą . Nie należy blachy mocować do połaci dachu bo to może powodować powstanie nieszczelności i przecieków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Tytułem nawiązania do posta leszkowatego: w chwili gdy pisałem pierwszego posta to mi nie przyszło do głowy że to może mieć znaczenie. Odcinek rury to maks 40 cm na zewnątrz i moze z 10 cm wewnątrz komina. Rura jutro wylatuje i może ją zainstaluje w sąsiednim kanale wentylacyjnym. Tam nie będzie zagrożeniem dla nikogo.

 

Nawiązując do wypowiedzi mac65 :

 

Z racji że jestem zielony w kwestiach budownictwa i być pewnie wykaże się totalną niewiedzą ale mam pytania cztery do ciebie:

1. czy odbudowa komina którą opisujesz stanowi rozwiązanie uniwersalne, tzn. czy tak powinno się zawsze robić czy to rozwiązanie zarezerwowane dla kominów z wykwitami??

2. co ma dać zastosowanie gruntu głęboko penetrującego teraz?? czym impregnować?? (tym samym gruntem??)

3. odnośnie postawienia nowego komina ponad dachem, co to znaczy na gładką fugę??

4. jak mam ogarnąć te plamy, które mam wewnątrz??

 

Załączam zdjęcia

1. na pierwszym widać nową plamę, po prawej stronie w górnym rogu zdjęcia. znajduje się ona czysto na suficie. ok 10 cm od ściany kominowej.(widok z wczoraj z godziny 22.41)

2. ta sama plama od dołu. widać odległość do komina. 8:56 dziś.

dla własnej świadomości rano obrysowałem sobie te plamki czarnym flamastrem i po całym dniu nie widać przyrostu.

post-15911-0-48871000-1419612761_thumb.jpg

post-15911-0-72245300-1419612967_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 Tak powinna wyglądać prawidłowa obróbka komina

ad 2 grunt głęboko penetrujący wypełnia pory i wiąże lużną zaprawę tynkarską uniemożliwiając dalszą erozję zaprawy tynkarskiej . Tworzy nieprzepuszczalną warstwę w obecnym tynku poprzez wypełnienie porów . Można go stosować do napraw przed kolejnym tynkowaniem

http://www.bing.com/images/search?q=grunt+g%c5%82%c4%99boko+penetruj%c4%85cy&qpvt=grunt+g%c5%82%c4%99boko+penetruj%c4%85cy&FORM=IGRE

ad 3 to znaczy że fuga wraz z licem cegły ma stanowić jedną płaszczyznę ( bez wgłębień )co gwarantuje swobodne spływanie wody deszczowej na połać dachu .

ad 4 Pod względem estetycznym plamy nie do uratowania . Można do ich niwelacji użyć tego samego środka jak powyżej pod warunkiem że nie są to plamy tłuste a jedynie mokre zabarwienie . Jeśli plamy tłuste to trzeba będzie skuć tynk w miejscach ich wystąpienia aż do betonu lub cegły nstp. pokryć roztworem szkła wodnego ( zgodnie z karta technologiczna produktu) po czym nałożyć nowy tynk i pomalować wg życzenia .

 

Po temperaturach na zewnątrz wynika że zaczyna się zima więc mróz może zahamować proces ich powiększania bo temperatury poniżej zera to największy wróg wilgoci i Twój sprzymierzeniec ale naprawa komina Cię nie minie może się jedynie odwlec do wiosny .Nie obawiaj się tych wykwitów to jedynie skaza estetyczna , może zawierać cząstki smoły ze spalania ale to nadal oprócz możliwego zapachu niczemu nie szkodzi ( jadł z tego nie będziesz ) Kolor to tylko zabarwienie z sadzy kominowej ale należy zwrócić uwagę na ewentualne rozwijanie się grzybów i pleśni  w tych miejscach bo one już są szkodliwe a będą się rozwijać jeżeli nie powstrzyma się wilgoci .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem się pytać o możliwość zastosowania gruntu w temperaturze -8C (dziś tyle mam) ale po przeczytaniu karty charakterystyki gruntu ceresit ct17 niestety muszę czekać do przynajmniej +5C.

kominiarz będzie dopiero w poniedziałek... dziś zdjąłem rurę z komina( przełożyłem ją do wentylacyjnego) i trochę mi się słabo zrobiło. 

Streszczę :

1. ok 9.00 poszedłem napalić. kocioł ładnie przepalił wczorajszy węgiel, wyczyściłem co było zbędne, 1,5 wiadra węgla, rozpaliłem. temperatura zadana na kotle dla sterownika 53C

2. ok godz 9.45 wszedłem na dach, zdemontowałem rurę i z komina leciał jasno żółty gryzący i śmierdzący dym...czy to 

3. zamontowałem rurę w sąsiednim kominie wentylacyjnym.

 

Po wizycie na dachu mam wrażenie że niestety palenie od góry nie jest mi bliskie tak bardzo jak myślałem...

Dlatego moje pytanie, Czy jest tu, na forum ktoś z woj. łódzkiego ( Łódź, Kutno, Łęczyca, Skierniewice, Łowicz) kto by ewentualnie poinstruowałem mnie jak prawidłowo palić?

post-15911-0-18179500-1419675207_thumb.jpg

post-15911-0-78890700-1419675328_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.