Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lumo Biomax 20 Kw Z Palnikiem Pellasx- Ustawienia.


jak2006

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeszukałem forum, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi. Ma kocioł Lumo biomax 20 kw z palnikiem pellasX mini. Na palniku powstają spieki- na górze czarne łatwo kruszące, na dole brązowe, twarde, zapychające palnik, niezależenie czy to barlinek czy lava.  Ustawienia czas pracy 20s., podawanie na 100% 6,4, nadmuch 48%, na 50 % 4,1, nadmuch 40%, na 30% 2,5 nadmuch 31%. Ciąg kominowy dobry. Zużycie paliwa 40-50 kg. dziennie na 160 m2 dobrze ocieplonego domu pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej 0. Gdzie tkwi błąd w ustawieniach? Może ktoś ma taki kocioł i zechce się podzielić ustawieniami, bo codziennie wyciągam spiek. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Sterownik Pellas XR Control czyli plum. Temperatura na kotle 65 C. regulator pokojowy 20 C. Już wiem po Twoich doświadczeniach, że zrobiłem błąd-brak bufora. Część podłogówki ok. 40 m2, podłogówki reszta grzejniki. Na początku myślałem, że to wina pelletu, więc zmieniałem... Ustawienia podane przez serwis. Na 1 biegu czyli 7,8 KW piec nie daje w ogóle sobie rady. Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie myślę, temperatury powrotu brak..pompa powietrza na ciepłą wodę 250 l. wymiennik ciepła, podajnik podaje 12,7 kg/h peletu http://www.lumo.com.pl/pdf_techniczne/rys_biomax.pdf, palnik http://499.com.pl/doc/pellas/Instrukcja-Pellas-v.5.3.rsx-bio.pdf sterownik http://www.pellasx.pl/produkty-dane-techniczne-palnikow-na-pellets-pellas/sterowniki-pellas-controllers/sterownik-pellasx-pellas-controller-rcontrol-ecoster200.html Dzięki za zainteresowanie. Miało być bezobsługowo, a wyszło jak zwykle. Szkoda, że nie mam dostępu do gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz ster Ecomax 850 - to dobry produkt. trzeba coś więcej nad tym popracować a wtedy może coś z tego wyjdzie .

Z twojego trochę mętnego opisu wynika że masz układ po stronie kotła otwarty, po stronie grzejnej zamknięty.

 

Czyli ochronę powrotu na kocioł zapewnia wymiennik.

 

 Jak długo pracuje ten kocioł?, Przy nowym budynku z powodu suszenia murów musi być większe zużycie paliwa.

 

Czy stosujesz tryb pracy w nadzorze czy wygaszasz palnik jak nie ma zapotrzebowania na ciepło?

Jak masz ustawioną histerezę na kotle.

 

PS

Na początku trochę żałowałem że nie mam gazu,

Żona nawet o LPG wspominała, ale po 2 sezonach od zamieszkania i 1 rozruchowym to bym się teraz nie zamieniał na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest co prawda drugi rok, ale wprowadziliśmy się w tym. W zeszłym roku ogrzewał do 16 C i na weekend był wyłączany. Prace mokre robione ponad 2 lata temu. Piec się sam uruchamia, jak temperatura spada poniżej określonej na termostacie pokojowym. Działa na 100% do 60 st., następnie do 63 st. na 50 % i do 65% na 30%. Jeżeli nagrzeje się do 65 stopni automatycznie ma postój- sam się wygasza i niby czyści i wtedy tem. spada do 55 st i znowu rusza.  Dwa układy zamknięty i otwarty, dwie butle jak do gazu i zbiornik wyrównawczy.Najgorszy jest ten spiek, który zapycha palnik w kolorze brązowym na dole, na górze czarne-ale sypkie. Nie jest to piasek, ten miałem w jednym z peletów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki powstają przy braku odpowiedniej ilości powietrza lub przy zbyt dużej dawce paliwa.

W twoim przypadku raczej to drugie.

Pellet z Barlinka lub Stelmetu nie ma prawa się spiekać, więc to na pewno wada ustawienia a nie paliwa.

 

Natomiast pellety o 50% tańsze się spiekają np sławetny pellet Libero z Żyrardowa  dawał same spieki - tak że trzeba było co 2 dni śrubokrętem wyciągać.

 

Zacznij od zmniejszenia ilości podawanego paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.