Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problm Z Nastawą Kotła Akal Ze Sterownikiem Titanic.


iwanonee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
posiadam kocioł AKAL o mocy 19kW z boilerem, nowy, ocieplony dom o pow. 90m2. Nie mogę poradzić sobie z ustawieniem najwydajniejszych parametrów, codziennie muszę opróżniać szufelkę z popioem, z której się wręcz wysypuje i wydaje mi się,  że pali za dużo ekogroszku.
Moje ustawienia:

Nast. kotła 50st A
Temp. kotła 76,2st

Czas między pod. 57min

Wydajność dmuchawy 10bieg

Czas przedmuchu 10sek

Czas przerwy w podtrzym. 10min

Krotność 1
Nastawa CWU 50st C
Podajnik wył.

Podgląd temp CWU 51st C

 

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. Jeżeli ktoś wytłumaczyłby mi co oznacza każda z tych informacji 'na chłopski rozum' to już w ogólę całuję rączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam kocioł AKAL o mocy 19kW z boilerem, nowy, ocieplony dom o pow. 90m2. Nie mogę poradzić sobie z ustawieniem najwydajniejszych parametrów, codziennie muszę opróżniać szufelkę z popioem, z której się wręcz wysypuje i wydaje mi się,  że pali za dużo ekogroszku.

Moje ustawienia:

Nast. kotła 50st A (temp po jakiej kocioł przechodzi w stan podtrzymania)

Temp. kotła 76,2st  (temp jaka jest aktualnie) 

Czas między pod. 57min (czas co ile podaje opal)

Wydajność dmuchawy 10bieg ( "sila" z jaka pracuje wentylator)

Czas przedmuchu 10sek (czas pracy wentylatora w podtrzymaniu)

Czas przerwy w podtrzym. 10min (czas co ile zalacza sie wentylator w podtrzymaniu)

Krotność 1 (współczynnik co ile przedmuchów podaje paliwo w podtrzymaniu)

Nastawa CWU 50st C 

Podajnik wył.  (nie wiem na jakiej zasadzie "pracuje" Twój kocioł jak masz wyłączoną prace podajnika)

Podgląd temp CWU 51st C

 

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. Jeżeli ktoś wytłumaczyłby mi co oznacza każda z tych informacji 'na chłopski rozum' to już w ogólę całuję rączki.

witam

dtr od kolta i instrukcje sterownika pewnie czytałeś  :)

http://www.kotly-dragon.pl/_download/titanic.pdf

nie wiem czym tam palisz ale te ustawienia co masz to są z kosmosu :o

 

zacznij moze od 

przerwa podawania ~~5 minut

dmuchawa 4 do 6 (tu musisz zobaczyć jak to sie pali u Ciebie

 

podtrzymanie 

przedmuch co 10 minut

czas przedmuchu 20 sekund

krotnosc 3

 

z jakiej firmy masz ten kocioł?

 

edytowalem parametry podtrzymania bo jakic blad mi sie wkradl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to podłącz do kotła jeszcze jeden taki dom a może i dwa . Na 90 m2 dobrze ocieplonego domu potrzeba Ci 5-6 kW  a w okresach przejścoiowych jeszcze mniej a ty masz 19kW. Twoim problemem jest za duży kocioł  i właściwie jest to problem nie do rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł, który posiadam to ten: http://www.gom-met.pl/akal.htm
 

 

Najlepiej to podłącz do kotła jeszcze jeden taki dom a może i dwa . Na 90 m2 dobrze ocieplonego domu potrzeba Ci 5-6 kW  a w okresach przejścoiowych jeszcze mniej a ty masz 19kW. Twoim problemem jest za duży kocioł  i właściwie jest to problem nie do rozwiazania.

Możliwe, że trafiłem na 'życzliwych' ludzi. Mój dom jest nie wykończony, pozostaje góra, która ma również 90m2 ale jest nie używana, jedynie ocieplona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kocioł z tej samej firmy tylko ze większy (czytaj za duży)

ja akurat pale miałem i gotowych ustawień dla groszku Ci nie podam, ale możesz zacząć od takich jak Ci podałem w moim poprzednim poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł, który posiadam to ten: http://www.gom-met.pl/akal.htm

 

 

Możliwe, że trafiłem na 'życzliwych' ludzi. Mój dom jest nie wykończony, pozostaje góra, która ma również 90m2 ale jest nie używana, jedynie ocieplona.

to że nie używasz nie znaczy że nie grzejesz- nawet jeśli myślisz że tak jest. chyba że jest odizolowana od dołu grubą warstwą izolacji łacznie z klatką schodową. inaczej ciepło i tak w górę. niezależnie od tego jednak nawet dla 180m2 nowego domu zapotrzebowanie nie przekroczy 10KW a kocioł prawie 2 razy za duży :(  do tego trudny w sterowaniu. posiłkuj się radami Leszkowaty-ego on ma podobny kociołek to będzie mu najłatwiej sugerować kierunki zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leszkowaty mam jeszcze pytanie odnośnie czasu podawania. Czy ustawiając go na 5min piec pobiera automatycznie mniej paliwa (ekogroszku) niżeli miałby być ustawiony na to 57min?

w podajniku tłokowym podawana jest zawsze taka sama dawka paliwa (dla tego sa trudne w sterowaniu)

nie wiem skąd wziąłeś ta przerwę 57min (taka przerwa ma racje bytu w podtrzymaniu, ja przy miale mam 1h ale on dłużej trzyma żar)

z ustawień które podałeś wynika ze u Ciebie groszek podawany jest w trybie podtrzymania a nagromadzony opal spalany jest dopiero w trybie praca (czyli odwrotnie niz powinno byc)

w trybie praca uzupełnia się straty ciepła, a w podtrzymaniu dba się o to żeby nie wygasło i kocioł miał dobry start przechodząc w tryb "praca"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tak dużo" czyli ile?

jakim tym groszkiem palisz?

jak wygląda ten popiół? (jakieś zdjęcie)

ustawienia które Ci podałem są tylko "kierunkiem" w który powinieneś isc :)

musisz patrzeć co dzieje się na palenisku i wprowadzać korekty które będą konieczne 

jeśli będzie wypalał sie groszek za szybko - skrócić przerwę podawania lub obniżyć nadmuch

jeśli będzie spadał niespalony do podajnika - wydłużyć przerwę podawania lub podnieść nadmuch

i wiele wiele innych .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Widzę, że temat stanął w miejscu ale jak już zajrzałem to wrzucę swoje 3 grosze ;) 

 

Mam dokładnie ten piec, którego używasz. U mnie już drugi sezon, przede wszystkim powiem Ci, że palenie w nim groszkiem (co na początku próbowałem robić) w moim przypadku było wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Podejrzewam, że u Ciebie będzie podobnie.

Wiem, że trudno o dobry, suchy miał ale tego najbardziej potrzebujesz żeby zaoszczędzić!

Korzystałem i do dziś korzystam z porad *leszkowatego* i podpowiadam Ci, że warto go posłuchać ;)

Wyregulowanie tego potwora to dość trudne zadanie, jednak wszystko można zrobić, bardzo ważne jest to jakiego paliwa używasz i praktycznie przy każdej zmianie trzeba szukać nowych ustawień pieca. 

Napisz jak to wygląda na dzień dzisiejszy u Ciebie i przede wszystkim jakim groszkiem palisz! Jestem bardzo ciekawy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.