Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Sadza I Smola


jozef66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum,potrzebuje rady mianowicie mam kociol sas nwt 29kw i mam problemy z opanowanim go. Pierwsza sprawa bardzo duzo wydziela sadzy i smoly w kominie musze go czyscic raz na tydzien raz zapalil mi sie w kominie smola. Przy dokladani opalu bardzo kopci sie na kotlownie dodam ze piecem pale 3 sezon i jest bardziej zakopcone i zakuzone niz przez 30 lat istnienia co w domu. Nastepna sprawa duzo spala wegla ok 10 ton na sezon grzewczy dom ok130m2 nie ocieplony. Piec posiada nadmuch i miarkownik pale na dmuchawie bo na miarkowniku do bani. Pale na 55 st a w domu jest tak grubo powyzej 20 st. Moim zdaniem moze za duzy piec.Poradzcie cos bo juz tego pieca mam dosyc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow 10 ton. Nie będzie ekonomicznej go wywalić i kupić nawet z jakiś tańszych 10kW? Pewnie 10kW będzie też nadmiarowy na plusowe temperatury, ale można byłoby to łatwo opanować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wywalaj jak kocioł w miarę jest nowy to są inne (tańsze) sposoby zmniejszenia mocy a nawet przeróbek zmieniających konstrukcję kotła-

najpierw zmniejsz powierzchnię rusztu a potem radzę się zdecydować na konkretny typ palenia: dolne albo górne. Polecam stronę czysteogrzewanie.pl - tam jest cały elementarz później zdecydujesz co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz dlaczego pali się tobie słabo na miarkowniku Bo widzisz kilka lat wcześniej miałem kociołek z dmuchawą (7KW) i spałem 30kg-50 kg węgla na dobę . Dlatego przeszedłem z ogrzewaniem na Kominek. Dziś wiem że dmuchawa bez regulacji mocy to samo zło. Czytałem też na  blogu Juzefa gostek się pochwalił że ma kocioł 3xprzewymiarowany zapakował  cegłami szamotowymi dostarczał powietrza wtórnego na d zasyp na zasadzie kotłów  Stropuwa i ogrzewał chałupkę nie pamiętam ze 160m w najmroźniejsze dni 10kg wungla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czytałem też na  blogu Juzefa gostek się pochwalił że ma kocioł 3xprzewymiarowany zapakował  cegłami szamotowymi dostarczał powietrza wtórnego na d zasyp na zasadzie kotłów  Stropuwa i ogrzewał chałupkę nie pamiętam ze 160m w najmroźniejsze dni 10kg wungla

 

Bajki,a może już historia.

Też o tym czytałem ale to spalanie 10 kg to na pewno nie w największe mrozy.

Jeśli dobrze pamiętam to był kol.@palacz66.

Najwyrazniej jednak znudziło mu się oszczędne spalanie i teraz na jednym z wątków Muratora przeczytałem,że  użytkownik o tym samym nicku rzezbi swój kocioł na DS.

Po to,żeby spalał więcej? ;) :D

 

Do kol.jozef66

Jeżeli w dalszym ciągu jesteś zainteresowany przeróbką swojego kotła na DS,możesz posłużyć się schematem z linku poniżej.

Tam chodziło o kocioł Brastal ale budowa identyczna tak jak Sas NWT.

Zmniejszysz jeszcze pow rusztu o połowę i będzie dobrze.

Jak coś nie będzie jasne to pytaj.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18635-kocio%C5%82-brastal-uks-jak-pali%C4%87/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SAS NWT 23kW, ogrzewam 3 piętra , bez ocieplenia przy -30C musiał pracować na max, połykał 2,5 t węgla i 3 t flotu plus 500 kg drewna , teraz po ociepleniu i  przy słabej zimie jak rok temu 1,2t węgla, 2 t flotu, 300 kg drewna, do palenia węgla palnik z cegieł szamotowych i naturalny ciąg , do węgla i flotu dmuchawa, kup kilka cegieł szamotowych i wykonaj prosty palnik bez zaprawy lub zakup trochę miału lub flotu i pal od tyłu , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam jeszcze pytanie gdybym kupil nowy piec nwt sas to z dmuchawa albo bez i zamontowac elektroniczny miarkownik ciagu. W starym mialem miarkownik mialem regulus ale sie nie sprawdzil nie trzymal ustawionej temeratury mozw ze kruciec do montazu byl w zlym miejscu a w elektronicznym czujnik montuje sie na wyjsciu cieplej wody moze bedze lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pewien, że masz perfekcyjny ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych to można bez dmuchawy. Jak tak nie jest to niech ta dmuchawa będzie. Przy paleniu węglem dmuchawa nie szkodzi. Duży problem jest przy drewnie.  BTW, co to za kotły 1.7 i 1.4kW? Miałeś na myśli 14 i 17kW? Moim zdaniem oba są za duże. O ile 14kW od biedy może być to 17kW na dom 300-400m^2 imho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wymien kolego ten kociol czym predzej. Na jakis dobry max 15 kW dolnego spalania. Przy 10-u tonach wegla zwroci sie za nastepne trzy sezony. Inaczej za te nastepne trzy sezony okaze sie, komin przesiaknie kondensatem na wskros i w wymurowanie od nowa bedzie trzeba zainwestowac. Pozar juz miales, czyli komin juz jest oslabiony. I zapomnij o tych dmuchawach. Pomylka pakowac sie w takie patenty. 

http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-dolnego-spalania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam NWT i przerobiłem go na górniaka. Trochę zdjęć i opis poniżej (nick ten sam D80)  :

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=6158522#post6158522

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=6193266#post6193266

 

Obecnie nie mam wentylatora tylko elektroniczny miarownik. 2 zimy pliłem zgodnie z instrukcją czyli przez zasypywanie żywego ognia porcja węgla. Efekt to pokaźne ilości sadzy i smoły w kotle i kominie. Teraz sadza jest jaśniejsza , bardziej szara a czyszczenie jest prostrze i szybsze i jest tego o wiele mniej. Zachęcam do przeróbek i "kombinowania" ponieważ to się opłaca. Nie masz cegieł szamotowych ? Żaden problem na początek mogą być zwykłe... będziesz wiedział czy Twoje przeróbki idą w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Kostrzewy SDS Ceramika i nie polecam. Tak tylko informuję aby nie przyszło do głowy go kupować. Są fajniejsze i "prawdziwe "DS"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.