Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kalibracja Cwu W Sterowniku Iryd Pid Rtz.


lesiu681

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, czy jest możliwość skalibrowania czujnika temperatury CWU w sterowniku IRYD PID RTZ. W ustawieniach mam zadane 45* na bojler 140l jednak w kranie tej temperatury nie da się wyczuć, jest co najwyżej ciepła. Jest możliwe aby takie były straty ciepła czy też właśnie można by skalibrować po prostu czujnik w sterowniku. Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bleto a gdzie takiego zaworu szukać i jak on powinien wyglądać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ na razie jeszcze nie mieszkam w domu sprawdzę to dopiero po świętach. W którym miejscu powinien być ten zawór, przed pompą CWU czy za pompą, od strony bojlera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ten zawór zwrotny ?

 

post-60644-0-56558000-1419711426_thumb.jpg

 

post-60644-0-80368900-1419711426_thumb.jpg

 

post-60644-0-08454600-1419711427_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, że chociaż jest ten zawór zamontowany. Mam jeszcze jedno pytanie, nie korzystam jak na razie zbyt dużo z ciepłej wody z bojlera, raptem jedna umywalka w kotłowni której używam do mycia rąk, pędzli itp. Dzisiaj w ciągu dnia załącza się mi się pompa CWU i pracuje przez kilka lub kilkanaście minut i słychać jakby "bulgotanie" z bojlera tak jakby się woda z niego przelewała się lub była dopuszczana zimna woda. Czy to normalne, że pomimo tego, iż nie używam praktycznie ciepłej wody słychać pracę bojlera i pracuje pompa ?

Dodam, że zmieniłem dzisiaj nastawę na zaworze 4D z 36* na 50*, temperatura na piecu spadła i przez kilkanaście minut kocioł dobijał do zadanej 55* . Czy to możliwe, że to przez tą zmianę na mieszaczu dzieją się takie "rzeczy" w mojej kotłowni. Zaczynam pierwszy sezon z paleniem w domu więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Na pompce CWU masz taka niklowna srube. W trakcie pracy pompki lekko ja chwile wykrec. Tak odpowietrza sie pompke. Pomiedzy pompka a zaworem zwrotnym sensownym byloby zamontoac odpowietrznik. Co do temperatury na kotle. Zawor 4D jest po to zeby mieszal wode chlodniejsza wode powrotna z goraca z kotla.. Na grzejniki mozesz dac na chwile obecna 45 do 50. Ale majac na kotle 55 ten zawor nic nie miesza i powrot jest za zimny. Czyli jakby go prawie nie bylo. Podnies na kotle na 70 a kociol odwdzieczy ci sie lepsza praca. Mniej sadzy, rdzy itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odpowietrznika to zapytam znajomego instalatora, sam nie chcę nic grzebać bo się po prostu nie znam. Jeśli chodzi o temperaturę zadaną na kotle to 70* to nie jest troszkę za dużo?. Jak wygląda wtedy spalanie, nie wzrasta gwałtownie? Palę od niedawna i dotychczas udało mi się zejść ze spalaniem dobowym na około 12 kg na dobę.

Co sądzisz sterowniku pokojowym, poprawi on pracę samego pieca i ustabilizuje temperaturę w domu? Pytam ponieważ zamierzałem kupić Pilota G do mojego sterownika Iryd Pid ale teraz już nie mam pewności bo zdania są trochę podzielone, niektórzy twierdzą że to zbędny wydatek. Co ty (bądź może ktoś inny kto użytkuje takie coś) o tym sądzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bulgoty" świadczą o zapowietrzeniu układu (dotyczy okładu cwu)

tych pomp nie odpowietrzysz "śrubką" bo takowej nie posiadają, one wypychają z siebie powietrze które musi gdzieś znaleźć ujście (odpowietrznik montuje się w najwyższym punkcie instalacji cwu, umiejscowienie zależne jest od budowy zasilania cwu)

temperatura zadana na poziomie 65 (czy jak sugeruje kolega @Visitor 70)będzie lepsza dla kotła (zawór 4d zapewni ciepły powrót)

przy wyższej temperaturze powinno być czyściej w kotle (mniej sadzy) a co za tym idzie wyższa sprawność, a wyższa sprawność możne sprawić ze nie zauważysz różnicy w spalaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Spalanie nie powinno wzrosnac. A jezeli juz to nieznacznie. Starodawne instalacje pracowaly na grawitacji i na wysokich temperaturach i nie bylo problemow z sadza czy innymi sprawami. Wysoka temperatura na kotle sprawi ze kociol czesciej postoi w podtrzymaniu, powrot bedzie cieplejszy i nie bedzie dochodzilo do korozji kwasowej blach. Co do sterownika domowego to zalezy w jaki sposob kociol bedzie wykorzystywal sygnal o dogrzaniu pomieszczen. Ja mam podlaczony do autonomicznego sterownika zaworu 4D i sprawdza sie bardzo dobrze. Sterownik pomieszczeniowy daje sygnal o dogrzaniu do 4D i ten obniza temp na grzejniki. A kociol pracuje sobie niezaleznie. Dochodzi do zadanej i czeka az mu temp spadnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bulgoty" świadczą o zapowietrzeniu układu (dotyczy okładu cwu)

tych pomp nie odpowietrzysz "śrubką" bo takowej nie posiadają, one wypychają z siebie powietrze które musi gdzieś znaleźć ujście (odpowietrznik montuje się w najwyższym punkcie instalacji cwu, umiejscowienie zależne jest od budowy zasilania cwu)

temperatura zadana na poziomie 65 (czy jak sugeruje kolega @Visitor 70)będzie lepsza dla kotła (zawór 4d zapewni ciepły powrót)

przy wyższej temperaturze powinno być czyściej w kotle (mniej sadzy) a co za tym idzie wyższa sprawność, a wyższa sprawność możne sprawić ze nie zauważysz różnicy w spalaniu 

Tylko, że oprócz słyszalnych "bulgotów" słychać jakby przelewanie się wody przez bojler co skutkuje spadkiem temperatury na kotle o około 10*. Odpowietrznik mam zamontowany na bojlerze i już odpowietrzałem nim sam zbiornik.

 

 

Spalanie nie powinno wzrosnac. A jezeli juz to nieznacznie. Starodawne instalacje pracowaly na grawitacji i na wysokich temperaturach i nie bylo problemow z sadza czy innymi sprawami. Wysoka temperatura na kotle sprawi ze kociol czesciej postoi w podtrzymaniu, powrot bedzie cieplejszy i nie bedzie dochodzilo do korozji kwasowej blach. Co do sterownika domowego to zalezy w jaki sposob kociol bedzie wykorzystywal sygnal o dogrzaniu pomieszczen. Ja mam podlaczony do autonomicznego sterownika zaworu 4D i sprawdza sie bardzo dobrze. Sterownik pomieszczeniowy daje sygnal o dogrzaniu do 4D i ten obniza temp na grzejniki. A kociol pracuje sobie niezaleznie. Dochodzi do zadanej i czeka az mu temp spadnie. 

 

Mówisz, że spalanie nie powinno wzrosnąć, a przynajmniej nie drastycznie? hmm... W takim razie spróbuje tak jak radzicie i ustawię kocioł na wyższej temperaturze. Jak myślicie od razu mu zapodać 70* czy też stopniowo podnosić? Tak czy owak zrobię to dopiero jak skończy mi się paliwo w zasobniku, chodzi mi o wynik spalania na nowych ustawieniach. Jaką temperaturę na mieszaczu ustawić przy temperaturach zewnętrznych  około  -10*, wystarczy 45*? Visitor w sumie nie wiem jak mam rozumieć odpowiedź co do sterownika pokojowego, warto czy jednak nie warto? Wydawało mi się (a może tylko mi się wydawało :)), że taką "pokojówkę" podłącza się tylko pod główny sterownik i tyle. Są jakieś inne sposoby zamontowania sterownika pokojowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bulgoty i przelewanie podczas dogrzewania cwu świadczą o zapowietrzeniu :(

jeśli masz zasobnik dwuplaszczowy to czasami jest ciężko pozbyć się całego powietrza poprzez odpowietrznik (może być konieczne odpowietrzenie przez śrubunek)

co do spadku temperatury podczas pracy pompy cwu to raczej nie jest nic dziwnego, pompa wpycha "kilka" litrów chłodniejszej wody do kotła to i temperatura spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

Mówisz, że spalanie nie powinno wzrosnąć, a przynajmniej nie drastycznie? hmm... W takim razie spróbuje tak jak radzicie i ustawię kocioł na wyższej temperaturze. Jak myślicie od razu mu zapodać 70* czy też stopniowo podnosić? Tak czy owak zrobię to dopiero jak skończy mi się paliwo w zasobniku, chodzi mi o wynik spalania na nowych ustawieniach. Jaką temperaturę na mieszaczu ustawić przy temperaturach zewnętrznych  około  -10*, wystarczy 45*? Visitor w sumie nie wiem jak mam rozumieć odpowiedź co do sterownika pokojowego, warto czy jednak nie warto? Wydawało mi się (a może tylko mi się wydawało :)), że taką "pokojówkę" podłącza się tylko pod główny sterownik i tyle. Są jakieś inne sposoby zamontowania sterownika pokojowego? 

Sterownik pokojowy czesto oganicza moc kotla na rozne sposoby. Wylacza go, obniza temperature zadana itd. Zalezy to od strownika kotla co on z sygnalem od pokojoewgo zrobi.. Jezeli tak to zostanie skonfigurowane bez obecnsci automatycznej regulacji zaworu przez silownik bedziesz mial duze skoki na obiegu grzejnikowym i bedziesz jak "glupi" biegal do kotlowni i przestawial zawor zeby utrzymac w miare stala temperature na CO. Ja u siebie pokojowy mam podlaczony jak wspomnialem do sterownika zaworu. I wlasnie ten zestaw ( pokojowy i od zaworu) steruje temperatura na obiegu zaleznie od potrzeby ( temperatury w domu). Dodatkowo sterownik  od 4D ma czujnik pogodowy I zaleznie od temperatury zewnetrznej  reguluje otwarcie zaworu i tym temperatura na CO. A kociol pracuje do zadanej i sie odstawia. Krzywa grzewcza na chwile obecna mam 40, 45, 50 i 55 °C  na obiegu odpowiednio dla temp. zewn. +10, 0, -5, i -10°. Ale tu duzo zalezy od instalacji jako takiej.

Co do strat przez wyzsza temp, to jak Leszkowaty pisze moga sie one niwelowac poprzez mala ilosc sadzy na wymienniku dzieki wysokiej temp. A z doswiadczenia wiem ze nawet 5mm to swietny izolator. Mniej sadzy to tez dzieki temu, ze dzieki wyzszej zadanej bardziej jest skrecony zawor i przez co podwyzsza sie temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzisz sterowniku pokojowym, poprawi on pracę samego pieca i ustabilizuje temperaturę w domu? Pytam ponieważ zamierzałem kupić Pilota G do mojego sterownika Iryd Pid ale teraz już nie mam pewności bo zdania są trochę podzielone, niektórzy twierdzą że to zbędny wydatek. Co ty (bądź może ktoś inny kto użytkuje takie coś) o tym sądzisz.

 

Iryd pid ma dwa wyjścia do podłączenia pilota więc sporo zależy od tego czym i jak chcesz sterować.

Jak podłączysz pod układ c.o., to masz opcje:

1. Nastawa oraz strefy czasowe na temp. wody na kotle. Oprócz tego podgląd pracy urządzeń: pompa c.o., cwu, dmuchawa, podajnik. Jest też sygnalizacja stanów awaryjnych, jest tez tryb budzika, jakbyś to wieszał w sypialni....

2. Zmiana nastawy temp. wody w bojlerze (bez stref czasowych)

3. Nastawa oraz strefy czasowe na temp. powietrza w pomieszczeniu. W tym trybie przy podłączeniu do wyjścia c.o. dodatkowo decydujemy

I. Czy dodatkowo obniżać nastawe kotła na czas utrzymania temp. pomieszczenia

II. Czy wyłączyć pompę na stałe na czas utrzymania t.pomieszczenia, czy pompa ma jednak stale pracować czy może ma pracowaćw cyklach np. 40sekund co 5minut

 

Jak podłączysz pod układ mieszacza, to zależy czy masz siłownik podłączony czy nie. Ogólnie funkcje, strefy itd. są tak samo dostepne, tyle,że inne jest działanie końcowe w trybie regulacji temp. pomieszczenia...

 

Przy braku siłownika rozłączy pompę, przy założonym siłowniku i jego sterowaniu z Iryda decydujesz o ile płynnie za zaworem obniżyć nastawę obiegu przy stałej pracy pompy. (przymyka siłownik zaworu) - to ta różnica w trybie pracy z temp. pomieszczenia.

 

 

 

Jak dołożysz czujnik pogodowy do Iryda, to na panelu Pilota dodatkowo wyświetla temp. na zewnątrz domu, masz opcję pracy w/g zadanej krzywej pogodowej lub w/g krzywej pogodowej+korekcja w strefach czasowych. Tutaj możesz sobie zrobić nawet taką kombinację,że pogodowo sterujesz układem mieszacza a pilotem układem c.o.....

 

To rozbudowany kombajn i opcji jest bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za pomoc, na pewno spróbuje z podwyższeniem temperatury na kotle, zobaczymy jak będzie się wtedy zachowywał kociołek.

Z odpowietrzeniem na śrubunku zaczekam aż mój znajomy hydraulik wpadnie to coś pokombinujemy.

 

 

Iryd pid ma dwa wyjścia do podłączenia pilota więc sporo zależy od tego czym i jak chcesz sterować...

 

 

To rozbudowany kombajn i opcji jest bardzo dużo.

 

 

No właśnie tego trochę się obawiam, nie chciałbym za bardzo namieszać bo wtedy to już cały czas w kotłowni z laptopem na kolanach spędzę :blink:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać coś więcej?, w której nastawie opisanej powyżej przez kolegę Pieklorza pracuje zestaw PilotG+czujnik temp. zewn.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot G jest u mnie podłączony pod układ mieszacza.

Mam starą instalację (grube rury i żeliwne grzejniki) która przed wymianą kotła pracowała grawitacyjnie.Na grzejnikach brak zaworów termostatycznych.Cała instalacja działa na jednej pompie która pracuje cały czas.

 

Kocioł ma stałą temp 60st natomiast temperaturą na grzejniki reguluje zawór 4d z siłownikiem.Zawór 4d współpracuje tak jakby z czujnikiem temp zewnętrznej.Gdy na zewnątrz zimniej,siłownik otwiera 4d a gdy cieplej zamyka go.Mam takie wartości krzywej grzewczej aby w ciągu dnia temp w domu wynosiła 22-23st. niezależnie od temp jaka jest na zewnątrz. 

 

 

 

Dodatkowo mam aktywne strefy czasowe.Od 19 do 8 rano,mam obniżenie temp na grzejnikach o 5st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że najlepsze rezultaty pracy regulatora pokojowego można osiągnąć instalując równocześnie czujnik temperatury zewnętrznej ?

Powiedz jeszcze jak tam piec się sprawuje, jesteś zadowolony, mam od niedawna taki sam model kotła i sterownika i póki co walczę z ustawieniami. Jak wygląda u Ciebie spalanie i jakie masz ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wspomniałem Pilot podłączony jest u mnie pod układ mieszacza.Mam starą instalację.grzejniki żeliwne na których brak zaworów termostatycznych.Dzięki czujnikowi temp. zewnętrznej siłownik zaworu 4d tak nim reguluje aby temperatura za zaworem była taka jaką wprowadziłem do krzywej grzewczej. Krzywą grzewczą natomiast mam taką aby niezależnie od temp.na zewnątrz,w domu utrzymywało się 23 stopnie. Gdy nie miałem wcześniej czujnika temp. zewnętrznej to gdy na zewnątrz temperatura wzrosła np o 5 stopni to musiałem obniżać w Irydzie lub Pilocie temperaturę jaka ma być za zaworem 4d a tym samym na grzejnikach a i tak miałem skoki temp w domu o kilka stopni.Zauważyłem tez mniejsze spalanie dzięki temu ze mam ten czujnik temp. zewnętrznej.

 

Odnośnie samego kotła to jestem z niego generalnie zadowolony.Czyszczę go raz w tygodniu i gdybym się sprężył to w minucie bym się zmieścił.

Co do ustawień to też z nimi walczę. Palę ekoretem i wydaje mi się ze zbyt dużo sadzy generuje.Po tygodniu mam jakieś 3mm sadzy na tych półkach wymiennika.Nie mogę sobie też poradzić ze spiekami ale nie są one na całej powierzchni palnika tylko od strony kosza,tam tez schodzi mi żar niżej. Gdy zmniejszę nadmuch to wtedy spieków nie ma ale nie dopala po drugiej stronie.Palnik mam uszczelniony.

Wczoraj wyłączyłem pid w sterowniku i zobaczymy czy będzie jakaś poprawa.Obecnie mam podawanie 3sek,przerwa 25sek,dmuchawa na 10biegu ,przysłona otwarta całkowicie. Przy takich temperaturach jakie mamy teraz na zewnątrz spala mi jakieś 15-18 kg na dobę.W zeszłym tygodniu we wtorek uzupełniłem zasobnik,wsypałem 150kg i powinno to wystarczyć do jutra.Nie wiem jak to wyjdzie teraz jak pid wyłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałbym aby regulacja temperatury w domu odbywała się niemal automatycznie, coś takiego jak u Ciebie. Powiedz jeszcze gdzie ustawia się tą krzywą grzewczą w sterowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymujesz dłużej menu i tam masz opcję ''edycja pogody-mieszacz''. Tylko nie wiem czy ona będzie aktywna.Musi być podłączony chyba czujnik temp. zewnętrznej pod sterownik ,ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.