Skocz do zawartości

MaxG86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Zamierzam wymienić kocioł w swojej dobudówce (60 m2 powierzchni, ściany zewętrzne YTONG 24 cm + ocieplenie 10 cm styropian, strop ocieplony wełną - 20 do 40 cm, posadzka ocieplona 10 cm styropianu). Dobudówka(5 pomieszczeń, 5 grzejników + dwie podłogówki +bojler 100l) powstała w 2010r, instalacja jest miedziana.

Obecny piec  (7 KW - bardzo małe palenisko) chcę wymienić na kocioł który zapewni mi stałopalnośc na poziomie conajmniej 10 h. Myślę o DEFRO Optima Komfort 10KW + sterownik z PID i dmuchawa. Palę drewnem sezonowanym i węglem. Czy taki kocioł to dobry wybór. Myślałem też o tej wersji pieca 8 KW ale w nim palenisko jet o wiele mniejsze (10 cm różnicy długości paleniska) - wtedy palenie drewnem będzie uciążliwe. Defro da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jesli prawda jest ze masz 60m2 i do tego ocieplone jak napisales (bez balkonow i innych wysysaczy) to strzelam, ze ty potrzebujesz przy -20oC pewnie ze 4-5kw.
zwiekszenie kotla wprowadzi tylko zwiekszenie zuzycia wegla (bo zakladam ze nie masz dostepu do roznych mocnych wegli i nie chce ci sie podkrecac kociol itp). w twoim przypadku to najlepiej wyszedłby bufor z 500l albo i wiecej + grzaleczki jako rezerwa i tyle. nowy wiekszy kociol to tylko szukanie problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnym kotle - 7 KW - po pełnym zasypaniu - stałopalność max 4h, przy -5 C, już znacznie krócej. Te kotły 4, 5 KW to jakieś zabawki do których prawie nic nie wrzuce. Przy większtch mrozach w nocy będzie zimno :/ Na chwilę obecna do kotłowni mam kawałek i muszę wyjść na zewnątrz także stałopalność to dla mnie priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.