Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jastrzab315

Witam , testował ktoś już ten kocioł DS MPM ?

Edycja przez admina z dnia 04.10.2020:

Proszę tutaj prowadzić tylko ogólną dyskusję na temat kotła.

Konkretne problemy proszę umieszczać w osobnych wątkach. Jeżeli dany problem nie był jeszcze poruszony proszę założyć nowy. Jeżeli problem był poruszany tutaj a jest wystarczająco konkretny proszę o założenie nowego wątku, streszczenie w nim o co chodzi z ew. cytatami lub linkami do głównego wątku, gdzie już o tym dyskutowano. Tutaj zawsze można zamieścić link do nowo założonego wątku. Linki do ważniejszych tematów mogę wkleić do pierwszego postu tworząc taki spis treści.

Użytkowników zaangażowanych w temat proszę o postępowanie wg powyższej zasady, ew. zgłaszanie jeżeli np. nowy użytkownik zapyta tutaj o swój konkretny przypadek - takie rzeczy chcielibyśmy umieszczać w osobnych wątkach.

Pozdrawiam - Marcin

Popularne tematy związane z kotłem DS MPM:

 

Edytowane przez marcin
Sprecyzowanie zasad wątku przez admina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem z elektronicznym miarkownikiem ciągu, MPM 12-14 kW DS.

Palę obecnie drzewem, niestety w większości sosna, jak załaduję cały piec wieczorem to rano trzeba rozpalić od nowa.

Chyba że były by równe kawałki drewna to można łanie upakować to starczyło do rana, a ja mam dużo drobnego drewna o nieregularnych kształtach.

Przez to zrobiło mi się trochę smoły w komorze załadowczej, klapka na drzwiczkach załadowczych musi być lekko uchylona inaczej wycieka smoła z drzwiczek na za zewnątrz (przez klapkę) . Sprawdzałem też węgiel ale nie dożo paliłem, średnio szło około 10 kg. na dobę. Ale ciągle się uczę, do tej pory nie wiem jak prawidłowo wyregulować ilość powietrza wtórnego  :(. Jak ktoś wie jak to dobrze wyregulować to proszę o wskazówki.

Cała komora spalania zapala mi się tylko wtedy jak nałożę niedużo drewna luźno ułożonego.

Za szamotką smoła już się nie roni, jest tylko cienka skorupka która sama odchodzi (w dalszej części za klapką do rozpalania jest cienka warstwa nagaru która powstała przy uruchomieniu kotła).

Edytowane przez geoorge
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geoorge

 

Chyba nikt z tego forum nie pali w tym kotle,dlatego na Ciebie spadną pewne obowiązki ;),żeby się z nim lepiej zapoznać.

Z pewnością będzie zainteresowanie i pytania od wytrawnych palaczy,a przez to będziesz mógł się wiele dowiedzieć i dobrze wyregulować swój kocioł.

Fajnie byłoby zobaczyć sesję zdjęciową kotła z zewnątrz z każdej strony oraz w środku,komory zasypowej,wymiennika,palnika i jak regulowane jest PW.

Napisz jaką temp. utrzymujesz spalając drewno(sosna)oby nie za niską,żeby nie zasyfić całego kotła.

Jaką pow. ogrzewasz,dom docieplony czy nie?

Pozdrawiam.

Edytowane przez grabpa58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolega @U571 jest na początku drogi ( długiej drogi)... ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z elektronicznym miarkownikiem ciągu, MPM 12-14 kW DS. ...

Do tej pory nie wiem jak prawidłowo wyregulować ilość powietrza wtórnego  :(. Jak ktoś wie jak to dobrze wyregulować to proszę o wskazówki.

Cała komora spalania zapala mi się tylko wtedy jak nałożę niedużo drewna luźno ułożonego.

Za szamotką smoła już się nie roni, jest tylko cienka skorupka która sama odchodzi (w dalszej części za klapką do rozpalania jest cienka warstwa nagaru która powstała przy uruchomieniu kotła).

 

Powietrze wtórne najlepiej regulować z analizą spalin, ale tej prawie żaden domowy palacz nie zrobi.  Twoimi wskaźnikami mogą być dym i temperatura spalin. Jesli dodawanie powietrza wtórnego działa dobrze, to po jego dodaniu powinna zmniejszać się ilość dymu i rosnąć temperatura spalin wychodzących z kotła. Jeśli dodajesz wtórne, a temperatura spalin spada, to ono tylko rozcieńcza spaliny, a nie dopala. Skorupka w wymienniku z czego powstaje? Bo ideałem w wymieniku jest chyba szaro-brązowy pył, jak popiół, bez sadzy. Obmiatasz pędzelkiem i zostaje ciemna blacha. Przy paleniu sosną trudne do osiągnięcia.

Prosimy o fotki, fotki, fotki.  Zwłaszcza wnętrza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, Jako że wielce zainteresował mnie kocioł DS MPM,a leciwy Seko SKI powoli kończy swój żywot i moje stargane nerwy,pozwoliłem sobie zasięgnąć informacji u źródeł,czyli  w firmie MPM k. Jarosławia. Szczęśliwie się złożyło,że sam mieszkam w woj.podkarpackim,więc mam zamiar wybrać się tam osobiście,niestety dopiero w lutym jak czas pozwoli i poobserwować kocioł na własne oczy.

Uprzejmy właściciel firmy przesłał mi kilka zdjęć kotła MPM DS 12-14 kW razem z aktualnym przekrojem,więc je załączam.  Najpewniej skuszę się na ten kocioł i następny sezon grzewczy będę miał w miarę normalny. Kocioł wygląda na dopracowany i dobrej konstrukcji,a cena jest przystępna.

 

PS.to wersja produkowana aktualnie,z pionowymi przegrodami,choć istnieją podobno wersje wcześniejsze ze skośnymi kanałami,dostałem informację,że produkowana jest poniższa wersja.

 

Pozdrawiam

Staszek

 

 

post-6808-0-96690500-1420747853_thumb.jpg

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena bardzo niska. Wygląda zacnie i chyba poprawnie. Ciekawie jak z jakością blach. Nie ma cudów, tak niska cena musiała skądś się wziąć. Ciekawie gdzie haczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałbym się jeszcze dokładniej rusztom i jak jest podawane PW i skąd ale wygląda ciekawie i wart jest uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie za wysoka, ale i nie ekstremalnie niska. Ruszta wyglądają na wzorowane na Dakonie DOR. Cegiełki szamotowe chyba przycinane ze standardowych rozmiarów. Ciekawe, czy powietrze wtórne ma oddzielną regulację, czy jest tylko kanał z popielnika? 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena bardzo niska. Wygląda zacnie i chyba poprawnie. Ciekawie jak z jakością blach. Nie ma cudów, tak niska cena musiała skądś się wziąć. Ciekawie gdzie haczyk.

Bo ja wiem, licząc wagowo po samej wadze kotłowki  to koszt jakieś 700 zł a wiadomo, że raczej nie jest z samej kotłowki. Do tego mat spawalnicze, transport, pracownik, amortyzacja, podatek razem jak wyjdzie 1500 - no max 2000 kosztów na sztuce.

Spokojnie strzelają na takim kociołku z tysiąca na czysto.

Jak w ciągu roku sprzedadzą kilkaset sztuk to jest za co wypić i zakąsić. Gorzej jak pójdzie tylko kilkanaście to wtedy - trup baronowo, grób baronowo, plajta, klapa, kryzys, krach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś na forum,że stal kotłowa to taki mit,w palenisku chłodzonym wodą nie mamy extremalnych temperatur. Jeśli dobrze główkuję Przemek także nie używa stali kotłowej a klienci są. Mój weterański Seko SKI wg instrukcji też kotłowej stali nie widział,a działa już 18 lat [tyle,że głównie na wyższych temperaturach i przed ociepleniem nie był przewymiarowany].Dziś na rynku jest tyle kotłów do wyboru,że każdy sobie coś znajdzie dla własnych potrzeb.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ciekawe, czy powietrze wtórne ma oddzielną regulację, czy jest tylko kanał z popielnika? 

 

jest napisane "szukajcie,aż znajdziecie" :D

fotka 4,na rewizji bocznej wyczystki widać czarne pokrętło z rozetką(ciekawe czy jest tak samo po przeciwnej) i tam się reguluje dopływ PW.

moim zdaniem całość wygląda dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego kotła w jarosławskich sklepach nie widziałem,ani tej marki. to lokalny producent i więcej niż kilkanaście sztuk rocznie raczej nie sprzeda..W sklepach dominują SAS, defro, prawdziwych dolniaków brak. Instalatorzy współpracują z tymi firmami , wszędzie zachwalają i upychają te kotły. Zarobki są niskie, świadomość czystego spalania również więc ludziska kupują to co tańsze, a sasa nwg np 23 kw można kupić za 2300..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest napisane "szukajcie,aż znajdziecie" :D

fotka 4,na rewizji bocznej wyczystki widać czarne pokrętło z rozetką(ciekawe czy jest tak samo po przeciwnej) i tam się reguluje dopływ PW.

moim zdaniem całość wygląda dobrze

Miełem przed oczyma, a nie zauważyłem.  Raczej obstawiam jeden wlot. Taniej i praktyczniej: można kocioł lewym bokiem do ściany przystawić. Podsumowując: ideał to nie jest, ale ma więcej zalet niz wad.

Aż znajdziecie. Dobre. :-)

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mi się podoba ale:

1. Producent powinien zrozumieć, że powietrze wtórne ma być doprowadzone z niezależnego od markownika (dmuchawy) źródła.

2. Rozety (klapki) w drzwiach zasypowych w kotłach DS nie powinno być. Kocioł jest tylko do zgazowywania drewna http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.htmlczyli może rozeta jest potrzebna (?)

3. Kocioł fabrycznie powinien być przystosowany do montażu dmuchawy, ale pracująca dmuchawa nieszczelną rozetą będzie wydmuchiwać dym na kotłownię.

4. Nie powinno być klapy w czopuchu.

5. Cena brutto 3140 zł za 12-14 kW. Wydaje mi się, że trochę za wysoka. Uważam, że powinna być w okolicach 2700-2900 zł brutto.

6. Czy kocioł może też być do węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mi się podoba ale:

1. Producent powinien zrozumieć, że powietrze wtórne ma być doprowadzone z niezależnego od markownika (dmuchawy) źródła.

 

Jest  zrobione tak,jak oczekujesz,

niezbyt dokładnie przeczytałeś wypowiedzi na poprzedniej stronie(zwróć szczególną uwagę na zdjęcie nr.4 i boczną wyczystkę) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Koledzy teoretycy czym ten palnik różni się od tego który ostatnimi czasie zrobiłem w swoim HEF-ie? Uważam, ze Emus słusznie zauważył ten kocioł nadaje się idealnie, ale do spalania drewna przy węglu, a tym bardziej miale zapcha się ten palniczek w dwie doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus zamieścił link do strony na której można przeczytać "Kotły typu MPM – DS to kotły zgazowujące drewno o nowoczesnej konstrukcji" a dalej na tej samej stronie "Paliwo:  miał, węgiel, drewno".

Jak te dwa cytaty mają się do siebie?

Uważam że może być kocioł do miału, węgla drewna ale ten sam kocioł nie może być do zgazowywania drewna i na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.