Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie szperając po opiniach trafiłem na to forum czytając posty stwierdzam że jest sporo ludzi którzy na prawdę się znają i może doradzą mi w sumie laikowi w tym temacie.

W tym tygodniu założyłem z bratem piec Hef eko plus 25 sterownik plum . bojler 300l nierdzewka oraz częściowo zmieniona instalacja wodna,  bojler zasilany jest pompką 

dom ma ponad 40 lat jest ocieplony posiada okna pcv kiepskiej jakości do tej pory zasilanie CO było grawitacyjnie teraz zwłaszcza że rurka powrotu zbiorniczka wyrównawczego  zatkała się (nie wiem gdzie i jak to naprawić a cuda się dzieją  ) chcę założyć pompkę CO brat zaproponował żebym kupił zawór trójdrożny i sterownik wewnętrzny i teraz moje pytanie do Was co kupić co jest na dzień dzisiejszy godne uwagi w domu są grzejniki żeliwne alu oraz stalowe dobrze by było sterować automatycznie  dwoma piętrami ale to niemożliwe raczej 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelewowa ze zbiorniczka wyrównawczego na drugim piętrze ale nie mam pojęcia na którym piętrze dokładnie się zatkała zrobiłem partyzantkę i przeciąłem ten przewód i wypuściłem do wanny w razie czego będzie się na razie przelewało nie chce obydwu łazienek kuć  grzejniki grzeją na zmianę raz ten raz tamten na jednym piętrze jeden tak drugi tam raz jedna strona pionów raz druga 

termostaty myślałem na  największym grzejniku na obydwu piętrach a poza tym sterowanie zaworem truj drożnym na podstawie temperatury wewnątrz zadanej bo nie ukrywam że dzisiejszej nocy piec pochłonął pewnie z 40kg ekogroszku

ze względu na ten przewał i ogólnie za mały przekrój rurki zasilającej z nowego pieca wstawię pompkę CO i będzie z głowy tylko pytanie jaki zestaw kupić bo czytając jest mnóstwo tego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!Nie rozumiem na jakiej podstawie stwierdziłeś,że rurka przelewowa się zatkała, czy przy dopełnianiu woda przelewa się "fajką"-odpowietrzeniem?. Jeśli nie grzała (była zimna w czasie ogrzewania)- to może tak powinno być-jeśli po drodze nie ma na niej grzejnika. Piszesz że wypuściłeś resztę do wanny-żle to wróży.Naczynie wzbiorcze jest  puste. Przy zagotowaniu wody w kotle będzie parowo-wodny prysznic w pomieszczeniu w który jest to przecięcie.Jeśli masz założoną pompę na cwu i pracuje dossyć długi czas to wtedy nie grzeje co.Całą wodę zabiera pompa na co.Teraz należałoby zamontować pompę na co wraz z armaturą towarzyszącą.Obie pompy sterowane jednym sterownikiem z priorytetem na cwu. Dopiero wtedy możesz zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach. Ciekawe jaką rurę przeciąłeś?.Wzbiorczą czy przelewową. Można to sprawdzić w następujący sposób: spróbój dopuszczać wodę do co z instal. wody zimnej w kotłowni.Jeśli wypłynie dolnym przecięciem no to żle trafiłeś-spawanie czeka. Jeśli górnym przecięciem-to jest ta przelewowa.Jeśli jest gdzieś zatkana to próbowałbym przepchać długim drutem.Dziwię się bo takie przypadki zdażają się b.rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Jeśli jest gdzieś zatkana to próbowałbym przepchać długim drutem.Dziwię się bo takie przypadki zdażają się b.rzadko.

 

Niedrożna lub przerdzewiała rura przelewowa nie jest niczym niezwykłym w starych stalowych instalacjach. Powodem zarastania rury rdzą jest to że nie ma w niej wody i tlen ma łatwy dostęp.

 

 

 

ze względu na ten przewał i ogólnie za mały przekrój rurki zasilającej z nowego pieca wstawię pompkę CO i będzie z głowy 

 

Jaką rurą puściłeś zasilanie z kotła ? 

 

Aby zamontować zawór 4d lub 3d musisz mieć rurę wzbiorczą do naczynia w kotłowni obecnie najprawdopodobniej naczynie masz złapane z pionu grzejnikowego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam że to rurka przelewowa zbiorniczka mam pewność bo od 2 miesięcy przy dopuszczaniu czułem że robi opór przy dopuszczaniu zbiorniczek był bez odpowietrznika i robiło ciśnienie równe ciśnieniowi w układzie hydroforowym teraz kilka dni układ był suchy i do końca musiało chwycić lub jakiś syf wypłukało i zatkało do reszty rurkę i mam problem ( : co do pompki cwu to chodziła przez kilka pierwszych godzin żeby nagrzać bojler do 60 stopni resztę odłączyłem bo chciałem sprawdzić jak trzyma nowy bojler

 

z przepychaniem będzie problem bo ma wiele zakrętów spróbuję w drugą stronę ciśnienie zrobić zobaczymy ale wątpię że pomoże

 

Widzę że sceptycznie podchodzicie do urządzeń sterujących tym zaworem nie zdają one egzaminu? zależy mi na oszczędnym paleniu i temperaturze stałej ze względu na to że budynek jest podatny na temperatury na zewnątrz to będę miał albo za gorąco albo za zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedrożna lub przerdzewiała rura przelewowa nie jest niczym niezwykłym w starych stalowych instalacjach. Powodem zarastania rury rdzą jest to że nie ma w niej wody i tlen ma łatwy dostęp.

 

 

 

Jaką rurą puściłeś zasilanie z kotła ? 

 

Aby zamontować zawór 4d lub 3d musisz mieć rurę wzbiorczą do naczynia w kotłowni obecnie najprawdopodobniej naczynie masz złapane z pionu grzejnikowego 

Dokładnie tak tez mi się wydaje ja jeszcze jej dałem w kość bo remont miałem u siebie na 2 piętrze i często spuszczałem napełniałem układ 

Więc raz była mokra raz sucha i jej pomogło do reszty 

rura zasilająca i powrotna jest 28mm miedz innej się nie dało bo mam teraz dwa piece drugi jest kilka metrów od drugiego za inną scianą

zbiorniczek wyrównawczy jest połączony z plusem lub minusem grzejników ale tego to już najstarsi górale nie wiedzą brat jak dorabiał jeden grzejnik zupełnie złamał prawo grawitacji byłem pewien że nie ruszy a grzał najlepiej grawitacyjnie a teraz mam problem jak zrobi ciśnienie nie grzeje dziwna sprawa naprawdę 

na dzień dzisiejszy na obydwu piętrach po regulacji zaworkami grzeją wszystkie podobnie ale korytarz i garaż zero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie obejdzie się bez tego rycia potrzebny jest do tego zaworu ten powrót ze zbiorniczka? do tej pory schodził na dół i nadmiar wylewał się do umywalki trochę nie na rękę mi niszczyć jedną prawie nową łazienkę druga by uszła ale i tak nie mam czasu na to w tym roku 

brat ma taki zawór plus pompką i mu działa a on tam już cuda wianki ma dwa piece jeden miałowy pułkowy drugi hef taki jak mój też przerobił na miał latem solary ma które mu gotują 500l zbiornik czasem

ja nastawiłem się na ta elektronikę ale jak to ma działać to już nie wiem a nie ukrywam że pasuje mi myśleć szybko bo mrozy przyjdą będzie gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie obejdzie się bez tego rycia potrzebny jest do tego zaworu ten powrót ze zbiorniczka? 

 

Tu nie chodzi o rurę przelewową (może być tak jak masz obecnie tyko zamiast do wanny daj do kanalizy pod wanną dla bezpieczeństwa) tylko o rurę łączącą kocioł z naczyniem nie wolno na niej montować żadnych zaworów 

 

prosty schemat jak to powinno wyglądać 

4d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz rozumiem ale z tym powrotem grzejnika może być problem też ma jakieś znaczenie z którego grzejnika musi być powrót ? w domu są chyba 3 piony jest niewielka szansa że udało by mi się do jednego wspawać 

duża różnica jest między trójdrożnym a czterodrożnym zaworem? i przede wszystkim czy ma sens sterowanie tą elektroniką czy nie bardzo bo unikasz tego tematu i nie wiem nadal co o tym myśleć bo wydać pieniądze nie jest filozofią byle to działało i mniej węgla wciągał piec 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zaworach mieszających możesz poczytać tu

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2518-spis-temat%C3%B3w-zawory-4d-i-3d/

 

Głównym celem ich stosowania jest uzyskanie stałej temperatury w pomieszczeniach niezależnie od panujących warunków zewnętrznych. Jeśli obecnie przegrzewasz mieszkanie to montaż zaworu pozwoli zaoszczędzić na opale  

 

Z ciekawości zapytam ile metrów ogrzewasz kotłem 25KW? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 200m2 stary dom ocieplony okna pcv 

Dopiero zaczynam przygodę z ekogroszkiem 3tydzień może pracuje 

wygoda nieporównywalna spalanie ciężko na razie określić ze względu na remont piętra oraz zmiany w układzie CO

Kupiłem zwór 3drożny wraz z siłownikiem oraz sterownikiem od razu widać  że piec włącza się znacznie ale to znacznie rzadziej  

w systemie jest pogodówka ale będę  sterować sterownikiem pokojowym bezprzewodowym

jeszcze pytanie brat skołował starą pompę ale to pompę wilo z20 (inna niż na zdjęciach w google) waży kilka kilo robi robotę a ma niby 40W co muszę sprawdzić bo nie wieżę  ale grzeje się że nie idzie utrzymać utrzymać na niej ręki nie wiem czy to norma ? pompa ma chodzić cały czas ? rozrzutnie że tak powiem w porównaniu do grawitacji 

co do hefa uzyskuje już prawie letni  komin a jest przedłużony ponad 4m metalowymi rurami 130mm 

i tak myślę żeby poprawić konstrukcje górną zyska wiele na wydajności albo pobawię się z zatykaniem komina bo ma spory cug mimo drugiego pieca który jest otwarty szyber na maxa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W 2009 roku miałem podobny dylemat.Instalacja grawitacyjna,brak pompy, 120 grzejników żeliwnych ok 250 l.wody w układzie(tyle wykazał wodomierz w trakcie napełniania). Najpierw we wszystkich pomieszczeniach zamontowałem termostaty do regulacji temperatury. zamontowałem 120 litrowy wymiennik dwu płaszczowy.(koniecznie nie zapomnij o grzałce elektrycznej -może się przydać)na wyjściu pieca zamontowałem zawór 4 drogowy oraz pompę o wysokości podawania 9 m, tzn wyżej niż najwyższy grzejnik w domu. komin został wyposażony we wkład kwasowy ze względu na palenie ekogroszkiem. piec z retortą  sprawiał trochę problemów na początku ale wreszcie go "poskromiłem" i dzisiaj naprawdę dorzucam węgla wyjmuję popiół,oraz sprawdzam czy  aby nie wyrzucał niedopalonego węgla (wtedy minimalnie reguluję dopływ powietrza a nie parametry).Osobiście uważam montaż zaworu 4 drogowego za BARDZO DOBRY POMYSŁ.dzięki niemu ustaliłem ważną sprawę- bez względu na zapotrzebowanie na ciepło temperatura na piecu nie spada poniżej 60st (to temperatura nastawiona na regulatorze pieca) zawór ustawiony jest na 40%-tyle wody z powrotu " jest zabierane" przez pompę CO do układu grzewczego.(ze względu na dużą ilość wody i dużą bezwładność cieplną układu) wymiennik jest podłączony równolegle do pieca za pompą, bez dodatkowej pompy..Jedynym ograniczeniem jest zawór kulowy, który ogranicza przepływ wody grzewczej przez wymiennik.Jeśli czegoś więcej chcesz się dowiedzieć proszę  [email protected]

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.