Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optima Comfort Plus 20 Kw - Jak Palić Miałem?


marbero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i pozdrawiam,jestem nowy na tym forum i mam do Was parę pytań

a-Problem generalnie jak w temacie,piec na zasypie miał palić się wg.producenta 12-20 h,u mnie 5-6h

b-temp spalin rozpalanie 300-320stC,praca 240-270 stC,szyber otwarty na max

c-sterownik z PID więc za bardzo nie mogłem popsuć ustawień,praca ustawiona na miał

d-piec zadana temp. 60stC,baaardzo długo ją osiąga ,lub wcale nie osiągnie tej temp.

 

Dom 150 m kw,  nieocieplony,niezamieszkany ,palone sporadycznie podczas prac wykończeniowych, ,może jednak coś poustawiać w sterowniku,lub przymknąć

szyber?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem również tu nowy i nie wiem czy mogę zabrać głos w doradzaniu.

Dom masz nowy, nieocieplony, palisz sporadycznie. Masz duże zapotrzebowanie na ciepło, paląc ciągle osiągniesz dłuższe czasy palenia.

Ja mam 130m2 po podłodze i kocioł 12kW, czas palenia miału to 12-14h. Pale z przerwami, paląc ciągle miałbym ponad 25stopni w domu.

Nie za duży masz kocioł? Jak ocieplisz dom to możesz mieć problemy z piecem.

 

Moje ustawienia to:
Max temp. spalin 260

Min wentylatora 1%

Max wentylatora 60%

Przy takiej mocy przedmuchu piec nie wchodzi w stan podtrzymania.

Szyber otwarty na max. chyba że bardzo wieje delikatnie go przystawiam.

 

edit.

poprawiłem piec - kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał miał być 1 szego gatunku ,nie wiem może naprawdę wcisnęli mi jakieś g...

Na co patrzeć kupując to szlachetne paliwo,na cenę,na to skąd pochodzi ,na wartość kalor.-pewnie na wszystko!

Dopiero rozpocznam przygodę z tym paliwem,więc pewnie ..frycowe,,trzeba zapłacić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po interwencji u  instalatora okazało się iż wszstko już  jest w jak najlepszym porządku, wystarczyło odłączyć czujkę  temp szyberka,dmuchawa chodzi tak długo aż osiągnie temp. zadaną,czujnik PID u mnie osobiście nie sprawdził się w ogóle.Miał oczywiście gatunkowo OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś plączesz w swojej opowieści, nie rozumiejąc tego, że dalej palisz z funkcją PID, ale sterownik bierze pod uwagę jedynie temperaturę kotła. 

Poza tym kocioł nie dochodził do zadanej, a wsad wypalałeś w 5 godzin? Dziwne rzeczy opowiadasz. A teraz dochodzi do zadanej i pali się dwa razy dłużej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co odłączać było czujkę w czopuchu? Wystarczyło, że przejdziesz na tryb ręczny i rozpalisz przy otwartych drzwiczkach dolnych. Tylko kto ma na to czas. Ustawienia serwisowe parametru "max. t. rozpalania" wynoszą 310 stopni (zakładam, że kupiłeś kocioł niedawno a wraz z nim sterownik o sygnaturze S3P). Spokojnie przy rozpalaniu wystarczy temperatura spalin 260-270, zresztą i tak wentylator przeciągnie Ci ta temp. do ~300 stopni). Uważaj na ten odpięty czujnik spalin, bo może się spalić :)

 

Odnośnie wydajności spalania opału w tym piecu, to większy wpływ mają parametry instalacji CO niż parametry sterownika! Skoro dom ma 30 lat to znaczy że instalacja jest grawitacyjna i dodano do niej pompy. Instalacja grawitacyjna (zwłaszcza starego typu) nie jest przystosowana do szybkiego przepływu wody czyli do pomp. Zatem należy pomyśleć, jak ten przepływ zmniejszyć (uważając na pompy, żeby ich nie przepalić). Na pewno jakieś rozwiązanie istnieje. Przydałby się schemat instalacji.

 

Nie sądzę abyś miał specjalnie przewymiarowany kocioł. Wydajność kotłów ze sterownikiem PiD i dmuchawą spada, gdyż te kotły strasznie smolą (dotyczy to samego paleniska) i "sadzą". Ponadto może istotnie masz bardzo zimny dom(?). 

 

Czy masz zawór mieszający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gość_lysy1l

Czy funkcja PID nie  bierze pod uwagę temp. spalin?Wydaje mi się ,iż skoro pozbawiam sterownika jakiegoś parametru w tym wypadku temp spalin to funkcja PID nie spełnia swego zadania,poza tym

czy widzisz gdzieś w moim wcześniejszym poście wpis  iż po odłączeniu czujnika spalin mój wsad pali się dwa razy dłużej-uwież chciałbym aby tak było,niestety paliwożernośc mego kotła pozostała bz.

Podjarałem się troszkę wcześniej tym iż kocioł osiągnął temp. zadaną,czego nie robił wcześniej,ale widzę że to i tak nie jest to!

  exponat

Faktycznie jestem nowicjuszem w sprawach palenia,ale mam rozpalać miał rozpalając od góry  uchylając drzwiczki dolne?To chyba nie ta bajka.

Dom jest nowowybudowany.

Zaworu mieszającego-brak.

w jaki sposób w sterowniku S3P zmniejszyyć temp spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposób w sterowniku S3P zmniejszyyć temp spalin?

Jeśli masz nowy kocioł (a raczej 'nieuaktywniony' w pewnym sensie sterownik do niego), należy "odblokować" funkcje z menu instalatora. Czyli trzeba wyłączyć regulator(przełącznik jak przy listwie zasilającej komputer) i ponownie go włączyć, lecz przy tym włączaniu należy trzymać wciśnięty przycisk EXIT na regulatorze przez co najmniej 4 sekundy.

 

Po tej operacji wchodzisz do "menu wybierania ekranu", tj. trzymasz długo przycisk EXIT aż wyświetli sie ekran. W nim szukasz pozycji menu instalatora(u mnie jest ona na samym dole), po czym zatwierdzasz. Pojawia się monit o podanie kodu a hasło brzmi 0012. Po zatwierdzeniu go otwierają się opcje, które można zmieniać (nawet podczas pracy sterownika).

 

Apropo wydajności spalania, którą wyczytałeś u źródła producenta kotła, to jest to wartość uśredniona do granic możliwości. Z prostego powodu. kocioł jest w przybliżeniu taki sam w sprzedaży, ale gdzie ten kocioł sie umieści i jak bedzie współpracował z instalacją CO - tego już oczywiście instrukcja kotła nie zawiera (ze zrozumiałych względów :) ).

 

Moim zdaniem "spalanie paliwa" w tym piecu głównie zależy od parametrów instalacyjnych(właściwości przepływu wody oraz ilości tej wody w całej instalacji MINUS ilość wody w kotle) oraz właściwości cieplnych budynku ...i pogody na zewnątrz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.