Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termodynamika Spalania


heso

Rekomendowane odpowiedzi

Przypadkiem trafiłem na te tabelkę w pewnej publikacji. Skromna, ale sporo można z niej wyczytać.

Dotyczy reakcji spalania węgla w róznych konfiguracjach, razem z ich zyskiem (stratą) energetycznym.

Te plusy i minusy troche mylące, bo akurat reakcja egzotermiczna jest oznaczona "-" zgodnie z objaśnieniem pod tabelą.

Nareszcie znalazłem tu reakcję węgla z parą wodną. To reakcja endotermiczna ("pożerająca" ciepło), ale już spalanie

wytworzonych produktów (CO i H2) jest wysoce energetyczne.

 

Z ciekawszych to jeszcze reakcja tlenku węgla z parą wodną (produkty- CO2 + H2) i węgla z CO2- z wytworzeniem dwóch cżąsteczek CO.

 

Jak widac, w palenisku mogą dziać się dziwne rzeczy...

HS

post-94-0-94578800-1418318223_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej. Ciekawe, że redukcja dwutlenku węgla na węglu też jest egzotermiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to po prostu bilans cieplny, bo przecież pozostaje energia  po spaleniu CO

Właściwie to reguła- spalanie węgla kompletnie do CO2 daje 94,4 kcal/kg

                              - tylko do CO- 52, 8 kcal/kg (to wyrzucanie nie spalonego tlenku wegla kominem)

                              - spalanie samego tylko CO- 135, 3 kcal/kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wiem ile jest w tym prawdy,ale mój wójek był szefem ds.energetyki.Opowiadeł mi o tym ,że podając w palenisko przegrzaną parę wodną + 2%tlenu czystego można spalić w takiej atmoswerze nawet  beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale aby przegrzać parę trzeba dostarczyć energii i bilns wyjdzie albo na 0 albo ujemny (bardziej prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiłkowałi się tym sposobem,gdy do ciepłowni dostali kiepski opał.Czysty tlen mieli z rurociągu ,bo na zakładzie był wydział który go wytwarzał.Więc tym sposobem byli wstanie przerobić każde badziewie ,bez względu na koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.