Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Brastal Uks - Jak Palić?


OphisR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w instrukcji napisane jest, że jest to kocioł dolnego spalania.

Sprzedawca i instalator zapewniał mnie, że w kotle możliwe jest palenie od góry, zasypanie miałem i napalenie od góry? Kocioł jest wyposażony w elektryczny nadmuch. Nie mam bezpośredniego dostępu do kotła ponieważ jest on zainstalowany u rodziców, jeśli ktoś wie to proszę wskazać gdzie umieszczone są dysze wylotowe powietrza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem na stronie brastal  w tym piecu nie wykorzystywac dmuchawy cieplo ucieknie w komin  zbyt duze  straty,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja identyczna jak SAS NWT. Trzeba zatkac górny przelot blachą, na dole zrobić z szamotu palnik, a jak pierwsza wisząca przegroda jest ok. 20 cm od rusztu to ja obnizyć np. szamotem i kątownikiem stalowym. I palić od dołu, to jedyne sensowne wyjście. Jesli zas górna dziura ma ok. 10 cm i więcej, to zatkać przelot ZA wiszącym wymiennikiem i palić od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy paleniu od góry będzie taki problem, że moc znacznie spadnie, więc polecam przeróbkę na dolne spalanie, można palić 24/7 a jak się wprawi to i do czyszczenia nie wygaszać całkowicie, co mi się udaje. N apoczątek wsadź w górną dziure kawałek blachy wygiętej na kształt litery C, i obserwuj, co to daje. Zasypowa sie pewnie zaraz pokryje smoła ale to normalne, aktualnie jak zapalisz na dole i zasypiesz, to po godzinie cały wsad się pali, prawda? A jak masz klapke do miarkownika w drzwiczkach popelniku, to wywal nadmuch i pal na miarkowniku. Przynajmniej można spróbowac i ocenic, który sposób lepszy. Ale rozumiem, że rodzice moga mieć problem z miarkownikiem więc troche go ulepsz i zostaw nadmuch, jak będzie trzeba. A co mówia sprzedawcy, to nie zawsze prawda, tu zapalanie od góry może sie udać, ale nie będzie tak efektywne jak w prawdziwym górniaku. Trzeba go przerobić bo teraz to taki kundel, ani górny, ani dolny. A żeby rodzice mogli tylko dorzucać to jak wspomniałem, na dolne przeróbka potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zrozumiałem należy zatkać górny wylot wg załączonego schematu i spaliny zamiast lecieć tak jak linią przerywaną polecą tak jak linią ciągłą, ale w grę najlepiej wchodzi palenie od dołu. A można prosić o jakiś schemat jak przerobić to palenisko? Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie tematem.

uks.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, obecnie na pewno leca górą i cały wsad sie rozpala, a nie powinien. Nie wiem, jakie sa wymiary rusztu, jak wysoko wisi ten pierwszy wymiennik. Najlepiej spojrzyj sobie np. na zebiec KWKD, w przekroju - z tyłu rusztu ma taki skos, cos podobnego trzeba zrobić z szamotowych cegieł, na stronie http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/modyfikacje-kotla/  jest propozycja palnika z wymiarami nawet, musisz sobie dopasować. Teraz palenie górno - dolne jest pozbawione sensu, bo tylko masa dymu. No i jak pisałem po zatkaniu górnej dziury przygotuj sie na zasmolenie komory na węgiel, nawet dośc znaczne do kilku mm smoły, ale wymiennik powinien być suchy, tak mam u siebie, tu można skrobać a tam tylko pył i popiół i trochę sadzy. No i ostroznie otwierać drzwiczki, najlepiej najpierw popielnikowe, potem zasypowe żeby nie dostać bum w twarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.