Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybuchy Z Pieca


cris1503

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem polega na tym, że czasami wybucha mi z pieca aż górne drzwiczki podnosi, z których czasem widać aż ogień i wydobywa sie dym. Jest to piec spalania dolnego. Pale miałem. Niedawno zamontowałem dmuchawe ale wybuchy były także bez dmuchawy. Popielnik uszczelniony z zamykaniem, drzwiczki dolne uszczelnione z zamykaniem natomiast gorne drzwiczki uszczelnione ale bez zamykania, ponieważ ktoś kto mi to robił powiedział, że ten piec zbiera cały dym od dołu a nie od góry i dlatego gazy idą do góry gdzie nie ma ujscia i tak sie dzieje ze wurzuca przez drzwiczki gorne i powiedział, że nie chce robić zamykania górnych drzwiczek bo lepiej niech wywali dym przez drzwiczki niz by mialo chalpe rozwalic. Prosze o porady czy mozna cos z tym zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał w kotle spalania dolnego? Czyli co, na dole rozpalasz i zasypujesz miałem? Kto tak doradził? Chyba źle Ci zyczy. Przy dmuchawie wszystko MUSI byc szczelne, drzwiczki z klamkami i sznurami uszczelniającymi to podstawa, by się nie zatruć gazami ze spalania. Wyczystki też szczelne żeby nie łapało powietrza lewego. Do spalania miału tylko górne spalanie, miał wilgotny a nie suchy. Wywal ten miał i kup węgla bo od dołu miału sie nie spali bez wybuchów, rozwalisz kocioł, jeszcze sobie krzywdę możesz zrobić.. Węgiel spalany dołem nie wybucha, wiem, bo tak palę. Kup jak najprędzej czujkę czadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość świeżaków nie rozumie określeń  kocioł dolnego spalania (DS) , a kocioł górnego spalania (GS). Dla nich jak zapalisz na dole i sypniesz węgiel to DS. Cris1503 to niedoświadczony palacz bo chce palić miałem w DS-sie lub myli pojęcia. 

Cris: Nazwa kotła i moc  ewentualnie przekrój. Jak rozpalasz? Czym sterujesz temperaturę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jestem niedoświadczony i dlatego tutaj potrzebuje pomocy. Ten kociol ma chyba z 15lat. Rozpalam drzewem i zasypuje miałem. Sterownik ekoster 400 i dmuchawa WPA120. Narazie ten sezon musze sie przemeczyc miałem bo jest kupiony na cala zime. Ale narazie lepiej niech drzwiczki beda niezamykane czy zamykac? Boje sie zeby kotla nie rozwalilo jak az tak wybucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to GS palony od dołu. Mieszanka wybuchowa dosłownie. Dopóki nie będziemy mogli określić jaki to kocioł to nie pomożemy, przekrój lub nazwa do wyszukania w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kocioł 15 letni to może się okazać że od jakiegoś lokalnego magika. Też myślę że to górniak palony od dołu... miałem bał bym się obok tego stanąć a co dopiero palić w tym, ale poczekamy może jakimś cudem starczy rura wezyra. Ale nadzieja matką głupich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na samym miale to zda egzamin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche poczytałem o tej rurze wezyra i wychodzi na to, że nie można jej stosować w piecu z dmuchawa. Przy tej rurze musi byc minimalny dopływ powietrza z drzwiczek zasypowych a to sie wyklucza, ponieważ wyczytałem, że ten otwór w drzwiczkach zasypowych można zrobić tylko w paleniu ciagiem naturalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jak miał i dmuchawa to palenie od góry i wszystko szczelne tak jak napisał mlodzieniec

 

 tylko konstrukcja kotła nie ta.....(patrząc na zamieszczony rysunek)

 

przeróbka polegałaby na tym aby odprowadzić spaliny z nad górnej czesci paleniska(czyli praktycznie spod płaszcza wodnego, a to niestety straty ciepla) i wtłoczyć je do bocznych (tylnych)kanałów dymo-spalinowych,(gdzie tu cos byśmy tego ciepła odzyskali) i powietrze z dmuchawy tylko pod miał,

 

i sterownik z mozliwoscią przedmuchu (przyznam sie nie sprawdzałem twojego sterownika jakie ma funkcje)

 

to tak w skrócie jesli chodzi o palenie miałem,którego troche masz zgromadzonego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz przeczytaj co napisałem....

 

twoim problemem jest to ze kocioł nie jest przystosowany do spalania miału,a paląc tak jak do tej pory (jak sam napisałeś ...masz wybuchy) to masz bombe w domu 

jesli chcesz wykorzystac ten miał to albo dokup węgla i mieszaj to razem i palenie bez dmuchawy, na ciagu naturalnym

lub zostac przy miale i dmuchawie i zmienic piec,

albo próbowac przeróbki

 

czyli uszczelnic wszystkie drzwiczki,

 

podac powietrze z dmuchawy w popielnik i ewentualnie dospawac kanały napowietrzajace

 

 dalej wykonać dodatkowo odpływ spalin i tu ważne zgórnej częsci komory paleniskowej i skierować spaliny do  kanałow bocznych kotła,przy czym kanały te musza byc szczelne z tym odpływem,a nie jak do tej pory otwarte (wg twojego rysunku kanały spalinowe od dołu sa otwarte i zaczynaja sie kilka lub kilkanaście cm nad rusztem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie dotarlo :)

Tzn. ja mam juz taki grubszy miał, troche jakby pomieszany z weglem. Najgorzej jest przy rozpalaniu, po pozniej jak piec jest juz caly zaladowany i pali sie w miare stabilnie to dymu nie ma. A jakbym zmienił miał na wegiel to problemy powinny zniknąć? Drzwiczki sa uszczelnione tzn. popelnik i dolne sa uszczelnione dobrze tylko te gorne nie sa az tak uszczelnione dobrze zeby mi pieca nie rozwalilo i nie zamykam ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny sa odprowadzane z dolu po bokach.

http://a.imageshack.us/img836/5435/piec.jpg <-- widok z przodu, wyglada na cos takiego.

Kochaniutki to co masz to dobry dolniak ale nie do palenia miałem . Zmień paliwo i wszystko będzie OK .Tym miałem to jedynie możesz trochę zagęścić paliwo w zasypie ale na zasadzie przesypania na wierzch zasypu i to w proporcjach max 1/3 a najlepiej 1/4 ( 4 części węgla na 1-ą część miału ) . Dmuchawę bym sobie odpuścił całkowicie .Ten piec jest zrobiony na wzór tego tylko tam jest inna dystrybucja powietrza . Palenie samym miałem w tym kotle to niezła loteria .

http://www.pereko.pl/seria-ksd.php

Reszte możesz tam doczytać

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w tym piecu pale samym weglem, wszystkie drzwiczki dokladnie uszczelniam, zamykam i wszystko powinno byc ok? Nie bedzie trzeba robic tej rure wezyra ani nic? Dmuchawe wlasnie dopiero co kupilem bo denerwowało mnie ciągłe chodzenie do pieca wiec nie bede teraz wyrzucal. Raz 50 na piecu raz 80. Tu zbiłem temp. to sie zakopcilo i tak dalej. Ani wyjsc z domu bo w piecu sie pali. teraz temperature ladnie trzyma, wszystko ok tylko wlasnie ten dym w kotlowni. Ale coz, wypale to co mam i na nastepna zime wegiel. Czasami nawet troche czopuchem dymu pojdzie chociaz uszczelnione sznurkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 na rysunku który zamieściłes jest fioletowy prostokat,to jest klapka która powinna byc otwarta przy rozpalaniu wtedy spaliny omijaja kanały spalinowe boczne. i prosto ida w komin.....pomaga przy rozpałce ,ale ciepło ucieka do komina

po rozpaleniu ten że otwór nalezy zamknąc 

 

 jesli bedziesz palic weglem nie uzywaj dmuchawy, najlepiej załozyc miarkownik ciagu

 

zobacz na komunikatorze bo tam własnie wysłałem rysunek przeróbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.