Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Weber Reto Duo V 15Kw


Cinekhh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problemy z ustawieniami kotła WEBER RETO DUO V 15kW.

Dom 90m parterowy nie ocieplony, okna PCV szczelne.

 

Obecne ustawienia IFL:

Nadmuch 40% korekta + 1,5%

podawanie 12sek korekta -12%

czas przestoju nadzór 30min

 

nie mam pojęcia jak to ustawić po 3 dniach palenia wyciągnąłem tyle popiołu co na foto i pełno takich dużych spieków żużlowych.

 

Proszę o pomoc w ustawieniach mojego kotła

post-60367-0-00588300-1416853914_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel ekogroszek ze składu węgla nie znanego pochodzenia (luzem). około 80kg przez te 3 doby. Tak temp około 5 stopni na zewnątrz. Przerwa w podawaniu teraz nie pamiętam ale około 120sek chyba? Sprawdzę po powrocie do domu.

 

A jeszcze jedna uwaga na ekranie LCD temperatura Kotła pokazuje np. 60 stopni a na analogowym czujniku o około 8 stopni więcej czy to normalne czy zapowietrzony jest kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłbym poprawność umieszczenia sondy termometru podpiętego pod sterownik oraz skalibrował termometr analogowy jesli jest do niego pełny dostęp.

często są spore rozbieżności między wskazaniami

ważne jest aby był prawidłowo ustawiony alarm temperatury granicznej. wtedy będzie gwarancja że sie kocioł nie zagotuje nawet mimo nie do końca własciwych wskazań

 

co do tego co widać na foto to jest to wynik zbyt duęj ilości powietrza

skoryguj korektę nadmuchu najpierw na +1% a jak nadal będa spieki to zejdź do zera. kontroluj przy tym czy nie pojawiają się niedopały, moze trzeba będzie zmienic moc nadmuchu wtedy z tych obecnych 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel ekogroszek ze składu węgla nie znanego pochodzenia (luzem). około 80kg przez te 3 doby. Tak temp około 5 stopni na zewnątrz. Przerwa w podawaniu teraz nie pamiętam ale około 120sek chyba? Sprawdzę po powrocie do domu.

 

A jeszcze jedna uwaga na ekranie LCD temperatura Kotła pokazuje np. 60 stopni a na analogowym czujniku o około 8 stopni więcej czy to normalne czy zapowietrzony jest kocioł?

26 kg na dobę to dużo trochę, sądzę , że na zdjęciu jest sporo niedopalonego węgla, możesz sprawdzić w sposób prosty, tzn wybierz z popiołu kilka "kamieni" najbardziej przypominających węgiel i rzuć ja na rozpalone palenisko pieca , obserwuj czy zapali się, jeśli tak to znaczy, że zbyt dużo węgla podaje twój piec i nie dopala. drugi sposób to obserwacja paleniska, podczas trybu praca nie powinny spadać do popielnika żarzące się lub palące się  kawałki węgla. Doczytałem, że kocioł który posiadasz automatycznie dostosowuje moc do zapotrzebowania tzw IFL. mam duży dystans do takich rozwiązań z powodu różnych czynników takich jak np. zawór 4 drożny , pompa obiegowa z funkcją auto ustawienia , lub węgiel o parametrach które nie przewidział producent. Proponuję aby ustawić piec w trybie bez IFL i wypróbować uniwersalne ustawienia, podanie np.10s przerwa 5 razy dłuższa niż podanie , nadmuch 30-40%. przed ustawieniem i po trzeba obserwować palenisko i płomień. Jak już wspomniałem nie może spadać żar, na palenisku powinien być lekki kopiec, żar nie może w palenisku "schodzić" w dół., płomień nie powinien dymić (mało powietrza) , nie powinien też mocny jak palnik ( duży nadmuch) jeśli już pali się ale nie jesteśmy zachwyceni można korygować jednak nie polecam większej korekty niż 10% , dotyczy każdego parametru poczyniając dalszą obserwację obraz paleniska można ocenić po 2 godzinach od korekcji ustawień. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wprowadzenie do ustawień. Gdyż są to moje początki z podajnikiem do tej pory były blokowe nawyki :) Już przystępuję do zmiany ustawień. A powiedz nadzór na jaki czas ustawić oczekiwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podanie w podtrzymaniu 15s co 40 minut , nadmuch 45s co 40 minut,jakoś specjalnie tego nie obserwowałem ale nie spada żar i nie schodzi zbyt głęboko w palenisku.

Posiadam dom 100m i garaż który dogrzewam w którym utrzymuję 7 stopni, dom 3 letni docieplony piec sas multi 17kw, spalam 2,5 tony/sezon, od września do końca kwietnia, w lecie pierwszy raz grzałem wodę również węglem 100-120kg/miesiąc, zasobnik 160l rodzina 4 osoby,mógłbym zejść z tej ilości ale nie mam wkładu kominowego/kominu systemowego, przez co nie mogę ustawić mniejszego nadmuchu niż 25%, próbowałem ale w kominie pojawiła się woda (skraplanie przy dachu) w związku z tym musiałem podnieść temp i dogrzać komin ale jest to wyrzucanie ciepła kominem w atmoswerę. Myślę , że na podobne zużycie możesz liczyć, drugą zimę w domu miałem "solidną" spalanie 2.9 t , trzecią ostatnią bardzo łagodną 2,2t. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adasko1108,  masz mały sprytny domek to i osiągi wyjątkowo super.

 

 

ja się pochwalę  bo nowy zasyp był i można wyciągać jakieś wnioski.

 

 

od 23 października do 2 listopada 150kg-25kg =125kg w 10 dni (ok. 25kg weszło w ślimaka i na dnie leja, także tego można nie liczyć bo to taki bufor jak resztka paliwa w samochodzie w baku na dnie-  wcześniej tego nie odejmowałem ale chyba nie słusznie....)  średnia 12,5kg na dobę

 

od 2 listopada do 16 listopada 125kg,  14 dni,  średnia 8,9kg

 

od 16 listopada do 24 listopada - 125kg, 8 dni ,   średnia 15,6kg

 

375kg /32dni,  średnia ok.12 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem średnią w moim domku wyszło 9,7/ doba 14 dni do 22.11. Przy biorąc pod uwagę różnicę metrażu mamy spalanie na podobnym poziomie,pamiętam jak na początku użytkowania kotła, spędzałem czas na ustawianiu u obserwacji, padło pytanie mojej żony kiedy przestanę ustawiać piec i będę zadowolony. Kiedy ustawię go tak, że sam będzie wydobywał i podawał węgiel-padła odpowiedź.Mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju , piec ma ok 500m do węgla pod ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak:

 

od 21 listopada rano do 25 listopada w nocy - 25kg /  4,5 doby ,   średnia 5,5 kg ekogroszek Kazachski 29 MJ/kg po 810 zł / tonę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O prosze, co daje rekuperacja

 

Oraz sprawność pracy kotła powyżej 70% ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dziś jadę na resztkach i bedzie nowy zasyp więc mogę już wpisać:

 

sezon 2015

od 23 października do 2 listopada 125kg w 10 dni, średnia 12,5kg na dobę

od 2 listopada do 16 listopada 125kg, 14 dni, średnia 8,9kg

od 16 listopada do 24 listopada - 125kg, 8 dni , średnia 15,6kg

od 24 listopada do 1 grudnia - 125kg  7 dni. średnia 18 kg

-------------------------------------------------------------

500kg /38dni, średnia  13,75 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zacząłem kolejny miesiąc palenia w co, więc podsumowanie dwóch poprzednich.

Październik 9 woreczków po 25kg - 225kg na 31 dni, to średnio 7,25 kg/24h

Listopad 15 worków        j.w.          - 375kg na 30 dni, to średnio 12,5kg/24h

Na razie zużyłem 600kg z 4 ton.Ciekawe jak wzrośnie konsumpcja przy większych mrozach. Oby starczył zapas groszku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie,

 

zasypałem pełny podajnik jakieś 220kg i wszystko poszło mi w 6,5 dnia od poniedziałku rana do niedzieli wieczór. A jeszcze nie mamy mrozów he he aż strach pomyśleć co będzie jak przyjdzie ostra zima... Ciągle walczę z ustawieniami kazde ustawienie jest indywidualne pod dany domek... Mój jest 85m2 nie ocieplony stare stropy strych nie grzany, tylko drzwi i okna szczelne :) i zawór 3 drogowy. Ale zakupiłem już 4d z mieszaczem przed świętami postaram się wymienić to może spalanie spadnie troszke mam taką nadzieję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A może ktoś powiedzieć jakie ma całkowite ustawienia na kotle WEBER RETO DUO:?

-zadana temp na kotle?

-min. temp kotła?

-max temp. kotła?

-Czas pracy pompy CO ile min pracy na ile przestoju?

- "przerwa-podawanie" czy "podawanie-przerwa"

 

 

Czy może lepiej przywrócić mi ustawienia fabryczne? Bo chyba dużo już mieszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może ktoś pomoże mi w prawidłowych ustawieniach mojego kotła?

 

Kocioł WEBER HT Reto Duo V 15kW. Wpiety do starej instalacji c.o. rury miedziane, kaloryfery żeliwne zbiornik CWU 120l izolowany dodatkowo ocieplony wełną mineralną ponieważ znajduje się na pietrze nie ogrzewanym. Dom prawie 90mkw nie ocieplony okna PCV poddasze niezaadoptowane jeszcze. Stare budynek poniemiecki. 

 

WEBER RETO DUO V 15kW:

-Temp zadana 70 stopni

-temp CWU 58 stopni

-temp mieszacza na C.O. 48 stopni

praca

podawanie 5 sek

przerwa 60 sek

nadmuch 38% przysłona max otwarta

nadzór

podawanie 18 sek

przerwa 30 min

nadmuch 36% wydłużony o 45 sek

 

zawór czterodrożny z siłownikiem mieszającym ochrona temp powrotu 45 stopni + termostat regulator pokojowy ECOSTER200 temp. ustawiona w pomieszczeniu 22 stopnie, załączenie pompy C.O co 4 min na 240 sek aby kaloryfery nie stygły. Regulator EcoMAX 800R sam obiżył temp mieszacza do 40 stopni.

 

Co najgorsze to spalanie około 25 kg/24 h 

Zasobnik 300l wystarczył na 5,5 dnia przy temp dodatniej na zewnątrz 0 do +12

 

Dawałem ustawienia podawania 12 sek na 100 sek ale miałem dużo niedopalonego groszku. 

Może ktoś posiada taki piec i pomoże w ustawieniach aby obniżyć spalanie węgla na dobę. Od czasu do czasu podrzucam jakiś klocek drewna na ruszt awaryjny aby szybciej przechodził w NADZÓR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.