Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skam-P 12Kw, Palnik Ardeo, Iryd Pid, Nie Osiąga Zadanej Temperatury


dunaj

Rekomendowane odpowiedzi

Uszcelnilem retorte jutro kupie tez pianki na ruryz tym zaworem to juz troche wiecej roboty ale tez to zrobie i zakupie wełne na strych. Tak wyglada palnik po uszczelniieniu ale nadal mi sie nie dopala ekogroszek przy drzwiczkach widac to na fotce

na tylnej ściance kotła jest taki gruba sadza?? czy to jakieś przekłamanie na foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz brzmi "czas"....

Spalasz dużo a węgle są różne. Te wysokokaloryczne najczęściej mają wyższą spiekalność (wyższa liczba Rogi) i wymagają więcej czasu, aby pobyć na palniku, by można mówić o ich spaleniu. (takie wesołe, pieklorze, chwałowice, bobrki)

Węgle o niższej kaloryczności najczęściej mają niską spiekalność i można w nie mocniej dmuchać, dają dłuższy płomień, gorętsze spaliny, ale też szybciej się spalają w jednostce czasu. (takie Jarety, Retopale, Jaret-Plusy, spora część węgli tzw rosyjskich, czy czeskie ekogroszki)

 

Jak trzeba grzać, to trzeba częściej podawac i mocniej dmuchać i tutaj jest pies pogrzebany.

 

Trzeba zatem w tej chwili dążyć do tego, aby obniżyć zapotrzebowanie budynku i zejść ze spalaniem.

Czyli ocieplić te rurki, sugeruję też ten zawór zwrotny na bojler. Nie wiem jak masz powroty zrobione i czy idzie to zmienić... tj. powrót przed zaworem - pod kątem wpada rurka z powrotu z podłogówki, dalej na tej rurce i bliżej zaworu wpadać mógłby także pod kątem powrót z grzejników. Teraz już za zaworem mieszającym na nitce schodzącej do powrotu kotła można także pod kątem wpiąć powrót z bojlera.

 

Zacząć jednak od tego co proste i mniej inwazyjne, czyli ocieplenie tych rurek, położenia na strychu wełny, sprawdzenie, czy zawór mieszający tj. jego siłownik można przełączyć na manual i zablokować w stałej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor, w Irydzie możesz pid-a tak zrobić,że dąży do pracy ciągłej (przedłużenie pracy PID=5st.C) lub tak, aby się odstawiał, ale modulował mocą (przedłużenie pracy PID=1st.C). No ale też bywa tak,że na danej instalacji większy sens pracy dwustanowej.

 

Pieklorz - czy przy odpowiednich ustawieniach lepiej, żeby kocioł chodził non stop na małej mocy, czy leciał z max mocą i potem odstawiał się? Od czego to uzależnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz - czy przy odpowiednich ustawieniach lepiej, żeby kocioł chodził non stop na małej mocy, czy leciał z max mocą i potem odstawiał się? Od czego to uzależnione?

Max. moc to kupa dymu po odstawieniu i nic więcej.Czysta strata.Znacznie wieksza moc generowana przez palnik aniżeli to wynika z zapotrzebowania oznacza mocne podbicie temp. na kotle ponad zadaną/obliczoną po odcięciu powietrza. U mnie(Ling 25kW) na ustawieniu 5/15 gdy 5/60 wystarcza do pracy ciągłej przy otwartej zupełnie klapce oznacza podbicie o ok. 7-8st. ponad zadaną/obliczoną kotła.

 

Bo sie przymierzam na wiosne do skama wlasnie.

Ling Ci cieknie, że chcesz wymieniać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Max. moc to kupa dymu po odstawieniu i nic więcej.Czysta strata.Znacznie wieksza moc generowana przez palnik aniżeli to wynika z zapotrzebowania oznacza mocne podbicie temp. na kotle ponad zadaną/obliczoną po odcięciu powietrza. U mnie(Ling 25kW) na ustawieniu 5/15 gdy 5/60 wystarcza do pracy ciągłej przy otwartej zupełnie klapce oznacza podbicie o ok. 7-8st. ponad zadaną/obliczoną kotła.

 

Ling Ci cieknie, że chcesz wymieniać?

Nic mi nie cieknie. Kociol w bardzo dobrej kondycji. Chce zmienic ze wzgledu na palnik. Zeby mogl spalac trudniejsze paliwa. Zeby mogl dzialac lepiej na mniejszej mocy. I nie ukrywam ze zalezy mi na nowoczesniejszym sterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne ze po otwarciu klapy podajnka po kilku sekunach pojawia się dym ?

 

zastanawiam sie nad ociepleniem stropu jak to zrobić bo mam poddasze nieużytkowe (w dalkiej przyszłosci planuje je adoptowac)  w tej chwili przechowuje tam różne rzeczy i nie raz trzeba tam chodzić a jak połoze wełne to raczej bedzie to niemozliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracującej dmuchawie tak-, po kilku sekundach pojawi się dym

Choć przyznam,że nie zawsze przy palniku ardeo a prawie zawsze przy ekoenergii,ewmarze żeliwnym.

 

Jak jeszcze miałem w domu zestaw z ekoenergią, to każde otwarcie kosza przy pracującej dmuchawie- gęstszy dym. Nie mam miejsca na składowanie i suszenie paliwa, więc katowałem także kosz zasypowy, w rok czasu mocno go zniszczyłem i musiałem zakonserwować pędzlem farbą. To moim zdaniem jedna z większych wad palników żeliwnych. Nie ma tu dobrego wyjścia oprócz palenia suchym paliwem. Dorobienie dosuszania w palniku żeliwnym kończy się z kolei pojawianiem się nagaru węglowego prawie w całym tunelu ślimaka, to chyba już wolę kosz wymienić jak się "urypać" z doczyszczaniem tunelu ślimaka. Prawda jednak taka,że palić trzeba suchym i problemu by nie było, suchym i kalorycznością dobranym do potrzeb budynku.

 

Przy palniku ardeo z którego prywatnie korzystam drugi rok - na niektórych dostawach paliwa, jak akurat też się trafiało bardziej suche- mogłem mieć stale otwarta klape kosza i spokojnie sobie dosypywać woreczki z opałem do pełna, takie coś było niemożliwe w moim domu przy ekoenergii. Na ekoenergii zawsze musiałem wyłączyć dmuchawę, by dosypać opał. Przy ardeo nie mam też takiego problemu z koszem, ale sądzę,że takim wilgotnym paliwem załatwię sobie z kolei ślimak za ok.2lata-, w naturze nic nie ginie ;) ale to moja wina i jestem tego świadom i liczę się z koniecznością szybszej wymiany.

 

Generalnie jak dosypujemy opału- zawsze przy niepracującej dmuchawie przy kotle z podajnikiem ślimakowym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor, czyli wychodzisz z założenia, że aby napić sie piwa, trzeba wybudować własny browar

:)

 

Moim zdaniem łatwiej kupić piwo....

 

Czyli jak chcesz mieć inny palnik od posiadanego, to wymień palnik, unikniesz kosztownego wywalania jednego kotła, targania go z kotłowni, przeróbek rur itd.

Może coś będzie trzeba pomyśleć z ramką przyłączeniową, ale to o wiele łatwiejsze jak rewolucje w kotłowni a równie skuteczne. Kupisz tez sterownik jaki będziesz chciał, ale to też możesz zrobić później, po zapoznaniu się z nowym palnikiem, może dojdziesz do wniosku, że zmiana stera nie jest konieczna.

 

Szybciej i taniej zmienisz palnik niż całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Visitor, czyli wychodzisz z założenia, że aby napić sie piwa, trzeba wybudować własny browar

:)

 

Moim zdaniem łatwiej kupić piwo....

 

Czyli jak chcesz mieć inny palnik od posiadanego, to wymień palnik, unikniesz kosztownego wywalania jednego kotła, targania go z kotłowni, przeróbek rur itd.

Może coś będzie trzeba pomyśleć z ramką przyłączeniową, ale to o wiele łatwiejsze jak rewolucje w kotłowni a równie skuteczne. Kupisz tez sterownik jaki będziesz chciał, ale to też możesz zrobić później, po zapoznaniu się z nowym palnikiem, może dojdziesz do wniosku, że zmiana stera nie jest konieczna.

 

Szybciej i taniej zmienisz palnik niż całość.

Wiesz. Mam zasade albo cos robie dobrze albo wcale. I najlepiej po doszkoleniu sie w temacie. Ukrasc tez lepiej milion niz stowe. Wchodzac w temat ogrzewania duzo sie dowiedzialem i caly czas poprawiam sukcesywnie spieprzona kotlownie po swojemu. Zmienie palnik a za dwa lata okaze sie, ze kamienia w kotle jest za duzo i wymiana nieefektywna. Po drugie Ling ktory mam mam produkowala dla Klimosza Tekla. Juz nawet ciezko znalezc przekroj tego kotla. Jest a-rcha-i- czny. Deflektor dla przykladu. Jest ceramiczny zawieszony na dwoch plaskownikach nad calym paleniskiem. przeplyw spalin na wymiennik poziomy odbywa sie waska szpara, 4 cm na calej szerokosci kotla przy drzwiczkach. Inspekcja do czyszczenia na scianie frontowej pod obudowa. Strasznie waska i zeby otworzyc potrzebne sa dwa klucze 19. Ponadto instalacja tez do poprawki. 4D za mala srednica i spieprzony generalnie obieg kotlowy. Wpiecie do boilera tak niefortunne, ze non stop zapowietrza sie pompka CWU i jeszcze kilka drobniejszych kwiatkow. Kupuje kociol nowy z palnikiem do trudniejszych paliw, poprawiam co spieprzo.ne i ma dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do  niedopalania ekogroszku to zauwazyłem że to nie tylko u mnie tak się dzieję bo na innym forum sporo ludzi ma z tym problem nawet robia jakieś modyfikcje koronki żeby lepiej dopalał ekogroszek czyli to jest jakaś wada konstrukcyjna palnika ARDEO można na to składać reklamacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki kombinują, bo chcą wycisnąć więcej.

Nie ma problemu, zapytałem w ardeo, czy mogą kupić koronki do zabaw, zgłosił się tylko 1chętny- Darek.

Yareka z kotłem no-name i wstawionym ardeo ma ciepłomierz, kręci się >70%, Jaśkowi w okolicy 4kW (też ma ciepłmierz) wychodzi >72%, to są bardzo dobre wyniki

 

Wkleję Ci jeszcze fotkę, co Darek chce poprawić. Na wesołej tak na 3dostawy dwie spiekają a jedna się trafia ok, jak trafi na taka OK, to będzie miał dobry popiół, podobni jest z chwałowicami, w tym roku nie da się tym palić, tutaj na tym forum jednemu się chyba fuksneła dostawa chwałowic, o ile to byłe one...

Wcześniej miałem kijowy groszek no-name z lokalnego składu, który zrzucał koks przy spalaniu ok.43-50kg/24h, równie kiepski miał z tego składu i kiepściuni opał ruski z brico, który dodatkowo wręcz śmierdział przy spalaniu i otwarciu drzwiczek.

Z kolei świetnie paliła się próbka węgla o nazwie ANMAG z Imexu, świetnie palił się ekogroszek z innego składu, też właściciel tajemniczy i nie chciał powiedzieć co to było.

 

 

Ja ostatnie 2dni paliłem też innym miałem, miał to być Rokita z Piasta (to ważne, bo Rokitą z Bobrka palic się nie da), ale raczej był to miał z Piasta, bo Rokita oryginalna ma większość dużego ziarna a to co miałem w workach było głównie w granulacji piasku z małym udziałem bryłeczek i dosuszałem. Powiem szczerze, że jakby ktoś dał mi gwarancję,że kupując tone albo 2 dostanę dokładnie to samo, to bym brał, bo popiół był jeden z najlepszych, jedyny minus to nieco wymiennik na czarno zachodził, ale to już taki urok tego miału.

Miału w ostatnie dni spalałem na dobę 25-30kg, takie widełki.

Strzelam,że to miał z Piast II o kaloryczności podawanej przez Imex jako 24 do 26MJ, spiekalność podają do 20%, to mi się nie zgadza, bo mogę w niego dość mocno dmuchnąć i figurek nie robi. Popiół max.10%, tego jeszcze nie sprawdziłem, ale wygląda na prawdopodobne.

 

 

Ty powinieneś docieplić te rury i zrobić coś ze strychem, główny cel to obniżenie spalania. \

Do kotła 12-17kW można do ardeo dokupić za 100zł większą głowicę 25kW, ma większą średnicę i jak spala się więcej, to usypie wyższy kopczyk i lepiej się to spali, skoro trzeba gibać.

post-1687-0-35445300-1419158051_thumb.jpg

post-1687-0-46794700-1419158058_thumb.jpg

post-1687-0-41979500-1419158078_thumb.jpg

post-1687-0-26227900-1419158088_thumb.jpg

post-1687-0-93699600-1419158113_thumb.jpg

post-1687-0-94495600-1419158124_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki szajs na wesołej trafiłeś?

No widzisz, a kobra mówił,że już czystej nie sprzedaje, bo większość jest tak problematyczna

On to miesza z groszkiem z Ziemowita

 

Nie zmienisz nic albo prawie nic, bo to taki węgiel,

jedyne co możesz zmienić to ten węgiel albo jako całosc albo cos do niego domieszać, np. ten groszek z Ziemowita.

 

Zacytuję Ci calutki wpis Kobry;

"Trefne partie Wesołej są już od półtora roku. Średnio co druga - trzecia dostawa spieka się w koks przy wyższym zapotrzebowaniu. Kiedy trzeba dać ostrzej w palnik pojawia się problem. Dlatego przestałem sprzedawać czystą Wesołą - mieszam z Ziemowitem i jest OK. Nawet już mi się nie chce próbować - że niby może akurat ta będzie dobra. Zresztą w obecnych warunkach to żaden test. Test będzie jak -10 i więcej się zrobi, jak trzeba będzie z 15 - 20 albo i ze 30 kilo na dobę spalić. Wtedy popalą ci z przewymiarowanymi kotłami. Ci z kotłami na miarę będą koks z popiołu wybierać. Jeszcze Wam opiszę jak spiek będzie wyglądał - bo to nie jest typowy kalafior. To jest taki kaczan kukurydzy wyrastający ze środka palnika i zbierający jedną stroną opał tak że tworzy się tam dziura. Kiedy spróbujesz dać więcej żeby tej dziury nie było - przesypie drugą stroną. Jeżeli masz za duży kocioł i wydoli z tą dziurą po jednej stronie palnika - spiek przewróci się na palnik i dopali, Wesoła dalej będzie Wesoła, ze 3% popiołu i w ogóle bajer. Jeżeli kocioł jest na miarę i z tych 3/4 palnika nie wydoli - masz przesrane bo i spiek wyrzuci, i tą drugą stroną przesypie. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię płukanego ruska po nowym roku... będę mieszał i zobaczymy.

Wesoła u mnie lepiej się pali na talerzu 25 kW(większa średnica wewnętrzna i zewnętrzna) no i dodatkowe otwory w koronce też pomagają bo niedopały teraz max. 1cm a były takie gluty z 2-3 cm.

Zauważyłem że jakoś dużo kamienia jest w tej wesołej... takie  0.3-1 cm płaskie kawałki jakby doniczka gliniana potłuczona(kolor też lekki brąz), jak przesiałem popiół i dorzuciłem sporo niedopalonych koksików do kosza to po spaleniu było tego więcej niż popiołu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdzasz, co pisze Kobra

 

Jakbyś mocniej przewymiarował jeszcze kocioł i założył głowicę 38kW, to byś jeszcze lepiej tym konkretnym opałem popalił (w sesnsie tego co na palniku i w popielniku).

Jakiś czas temu miałem okazję też oglądać okazy kamieni z Wesołej, takie podłużne i żółte...

 

z tym ruskiem to kup na próbę przed większą partią....., ja miałem testowe 5woreczków ruskiego z Brico z Kinvestmenst z czerwonym tłem napisów - straszne g..wno, jeszcze śmierdziało przy spalaniu jak się drzwiczki otwierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam.

Nie chcę zakladać nowego tematu. Mam 2 krótkie pytania do "Pieklorza".

Zdecydowałem się na zakup SKAM-P Plus 7KW, z racji powierzchni grzewczej 68 m2 + cwu 80 litrów. Myślę że ta moc jest wystarczająca, nie chcę przewymiarowanego kotła (jeśli się mylę proszę mnie poprawić)

1 pytanie, czy gdy już będę miał ten kocioł to czy muszę uszczelnić retortę o czym w tym temacie się mówi, czy poprostu koledze trafiła się jakaś niedoróbka.

2 pytanie jakie mniej wiecej będzie dobowe spalanie dobrego ekogroszku, bo czytając ten temat, w którym się mówi o 50kg na dobę to rzeczywiście jakieś nieporozumienie  przy 120 m2.

 

Dodam tylko że sąsiad, który posiada Gelmeta z podajnikiem 12KW obecnie miesięcznie spala około 400kg ekogroszku, przy metrażu 56 m2

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc wystarczająca

Wyższe spalanie jest możliwe w pierwszym sezonie czy przy grzaniu budowy, to trzeba wliczyć sobie jakby w koszty budowy.

Tutaj możliwa jest sytuacja,że będzie pracował z mocą znamionowa lub nawet nieco powyżej

 

Co do palnika, kwestia dotyczy ciężkich opałów typu wesoła,chwałowice,bobrek - aktualizacja softu sprawę poprawia. Nie ma problemu z tańszymi w widełkach 21-26MJ czyli od zwykłego Jareta po Jaret-Plus/Ekoret, nie ma problemu z miałem z Piasta czy z Janki- 19MJ, nie ma problemu z przeważającą częścią opałów tzw ruskich czy groszków czeskich (byle suchych). Trzeba tutaj ustawić wyższe "cyferki" przy węglu >15RI, sterownik spp przechodził w ostatnim czasie sporo modernizacji, zmienił się zakres dmuchawy do 100biegów, zmieniła się krzywa charakterystyki, trochę takiej zabawy pod mniejsze dmuchawy z cięższym startem do obrotów itp.

 

w 7kW jest mała wersja stalowa, ma nieco inna dystrybucje powietrza, jest tez malutka dmuchawa od kotła pelletowego, ale też łatwiej startuje i szybciej uzyskuje spręż ze względu na większy kondensator rozruchowy.

Czego się można spodziewać - moc znamionowa spalanie godzinowe w widełkach 1,1-1,27kg/h dla paliw 24-26MJ

Moc 3,5kW najczęściej wokół tego się kręcimy przy uzupełnianiu strat ciepła budynku przy dobrze wykonanej instalacji - 0,6-0,7kg/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedź.

Jeszcze jedno pytanko, w standarcie z kotłem otrzymuje się sterownik Iryd PID. Jak czytałem ma mnóstwo mozliwości różnych ustawień. I dlatego też trochę się obawiam, czy sobie z nim poradzę.

Podobno sterownik Skor­pion Plus jest prostszy, posiada tryb automatyczny, czy może na niego się zdecydować? Jednakże zależy mi na jak najmniejszym spalaniu opału, jeżeli cel ten osiągnę przy sterowniku Iryd Pid to wolę się pomęczyć. Jaka jest opinia Pana na ten temat, co by Pan doradził w wyborze sterownika dla osoby która nie zmagała się z kotłem podajnikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.