Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - Dom 120 M2


adamo159

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Muszę kupić nowy kocioł - mój wybór najprawdopodobniej Defro KDR2 z miarkownikiem.

Dom wolnostojący (w obrysie 10x8,4 m), piwnica, parter, piętro, poddasze - powierzchnia użytkowa ~ ok120m2 , ściany : cegła kratówka czerwona 42 cm + styropian 5cm z frezem, okna nowe pcv, szyby zespolone podwójne, strych docieplony - na stropie styropian 6 cm. Wysokość pomieszczeń 2,4 m. W użytku bojler 80l , choć poza sezonem grzewczym mam bojler elektryczny.

 

I teraz pytanie - co lepiej wybrać KDR2 12 kw czy 15 kw. 

 

Jeśli ktoś ma i używa w/w kotłów to proszę o informację jak się sprawują - jak jest z ich stałopalnością i na jak długo starcza jeden zasyp - i przy jakich warunkach na zewnątrz i temperaturze w domu.

 

Liczę na odzew i pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura spora , ocieplenie nie powala zwłaszcza stropu . Proponuję 15 kw  pod warunkiem że palone będzie po ludzku  od góry .

Jeżeli jednak masz zamiar palić non stop a może się tak zdarzyć przy takim ociepleniu i przeciągających się dwucyfrowych mrozach np. ponad tydzień to proponował bym jednak dolniaka .

 Co do stałopalności to zależy czym palisz lub czym będziesz palił a o tym nic nie napisałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu non stop wystarczy np. KSGW Zgoda 11 kW, dolne spalanie, w miarę dobra konstrukcja, cena umiarkowana. Ten Defro KDR2 to górniak, czyli za każdym razem od nowa rozpalanie. Jeden zasyp w tym dolniaku powinien wystarczyc na ok. 12 godzin, mój wytrzymuje 14 - 16, aktualnie na 20 kg jadę 18 godzin a dom podobny i bez żadnego docieplenia ścian, w dodatku na otwartej przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł kupiony :)

Zdecydowałem się tak jak pisałem na Defro KDR 2 - 15kw z miarkownikiem - bez nadmuchu. Górniak - ale z dobrymi recenzjami - palenie oczywiście od góry :)

Teraz tylko zamontować. Dodam tylko do istniejącej instalacji grawitacyjnej zawór czterodrożny - zobaczymy jak się sprawdzi.

Jeśli ma ktoś ciekawe obserwacje względem tego kotła - proszę o info. 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na grawitacji to średnio widze działanie zaworu 4D, musisz miec pompe bo jak podmieszać wodę, ona sobie poplynie tam, gdzie ma łatwiej. Albo ja cos źle zrozumiałem. A sam zawór sprawdzi sie o tyle, o ile zostanie poprawnie zamontowany i uzywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strych słabo docieplony, jak w zimie nie korzystasz rozwiń wełnę na podłogę np 2-3x50 (casto 3 zł m2 za 50. Trzy warstwowo zamkniesz się w kwocie ok 800  ). Na wiosnę zwiniesz. Oszczędzisz na węglu, wolniej wychładzać się będzie dom. Temperatura się podniesie. A kocioł już kupiłeś przewymiarowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przewymiarowaniem jest ciekawy problem - konsultowałem się względem wyboru z samym Defro - konsultant zebrał dane o domu i sam zalecił 15 KW a nie 12 KW. Z dwojga złego wolę ograniczyć wielkość mocy szamotem jeśli okaże się za duży. A jak sprawdzi się w użytkowaniu to się zobaczy. Aktualnie w piwnicy mam starego żeliwnego o mocy 15KW i paląc od góry sprawuje się bardzo dobrze - a właściwie sprawował się bo ciec zaczął :( Temperatura w domu 22-24 (bo lubię ciepełko) - na jednym zasypie węglem przy tem. na zewnątrz ~0 stopni trzyma ok. 12h (temp na piecu~55 stopni, na noc skręcam do ~40-45st.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, skręcaj na 40 na noc to za 3 lata kupisz następne Defro. Zamontuj zawór mieszający który obnizy temp. zasilania grzejników a na kotle utrzyma bezpieczną dla niego temp., najlepiej ok. 60 - 70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja  mam pytania 2 odnośnie temp. zasilania:

1. na kotle 50 powrót 40 zalane glikolem bez kiszenia opału cały czas płomień?

2. na kotle 64 powrót 35 zalane glikolem?

 

oba warianty to zagrożenie dla kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wpiąć w powrót kotła rurę powrotną z bojlera, zawsze to kilka stopni więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, skręcaj na 40 na noc to za 3 lata kupisz następne Defro. Zamontuj zawór mieszający który obnizy temp. zasilania grzejników a na kotle utrzyma bezpieczną dla niego temp., najlepiej ok. 60 - 70 stopni.

Pisałem - takie temperatury ustawiałem na starym żeliwnym - do Defro nie będę zmniejszał :) Przy starej instalacji mam tylko pompę , przy nowym będzie oprócz pompy co zawór mieszający . Zastanawiam się tylko czy dobrze by było zamontować do niego sterownik z siłownikiem - czy tylko ręcznie ustawiać. A co do powierzchni do ogrzewania - mam 120 m2 , ale doliczając do tego klatkę schodową, korytarze i skosy - bliżej 150 m2.

Co do zaworu czterodrożnego, a właściwie jego sterowania - znalazłem coś takiego :

http://www.e-heat.pl/silownik-zaworu-afriso-arm-343-sterownik-tech-st431n-p-2051.html

Miał ktoś z tym styczność? Warto zainwestować ? I jeśli dobrze zrozumiałem - wtedy ten sterownik przejmuje zadanie sterowania pompą co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.