Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hala I Mieszkanie W Jednym - Jak Ogrzewać? Rzuty


bolo19213

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 
Posiadam taki budynek:
 
Wysokość hali to 3,5m, powierzchnia pomieszczenia nr 1 to: około 84m2. Budynek został zmodyfikowany w sposób pokazany na tym obrazku:
 
Na dole planuję prowadzić działalność gospodarczą w postaci podstawowego serwisu samochodowego + tzw. CarSpa. W hali chciałbym mieć temperaturę 18 stopni.
 
Poszukuję optymalnego sposobu ogrzewania zarówno górnego mieszkania oraz hali na dole.
 
Początkowo nosiłem się z zamiarem montażu nagrzewnicy gazowej. Nawet taką zakupiłem okazyjnie, trochę przewymiarowana, bo jest to Robur, bodajże 40kW. Mieszkanie ogrzewam starym piecem gazowym Steggles. Rozpocząłem starania by tego Robura zainstalować, ale zostałem odwiedziony od tego pomysłu i zwrócono moją uwagę w kierunku nagrzewnicy wodnej.
 
W pomieszczeniach 2 i 3 znajdują się 3 grzejniki, a pod powierzchnią pomieszczenia socjalnego i miejsca pracy sprzedawcy znajduje się podłogówka. Razem z nagrzewnicą wodną, którą chciałbym zamontować na hali byłoby to 5 odbiorników. Chciałbym zasilić je piecem gazowym, który aktualnie grzeje mieszkanie na górze. Piec to stary Steggles, taki jak ten tutaj, tylko, że moc większa, bo 29kW: http://olx.pl/oferta/piec-gazowy-steggles-dwufunkcyjny-23kw-CID628-ID5uA7t.html
 
Pytania są następujące:
  1. Jaką nagrzewnicę wodną dla tego obiektu? Moc z obliczeń robionych na stronach producentów nagrzewnic wychodzi mi, że moc potrzebna dla moich założeń to około 21kW. Czyli żeby nagrzewnica wodna dawała tyle na parametrach 70/50 (tyle ten Steggles powinien dać rade podać?), wentylator nie na maksa to jej moc modelowa powinna być pewnie ze 40kW.
  2. Jaka marka/producent nagrzewnic? Zależy mi na ekonomicznym rozwiązaniu, ale jeśli lepiej kupić coś lepszego, żeby eksploatacja była tańsza to OK.
  3. W którym miejscu hali należałoby tą nagrzewnicę umieścić? Kotłownia znajduje się w pomieszczeniu nr 5 i stąd będzie trzeba ciągnąć zasilanie do nagrzewnicy.
  4. Czy wyżej wymieniony piec da radę pociągnąć te 5 odbiorników?
 
Na potrzeby ogrzewania mieszkania na górze mam zamiar zakupić drugi piec gazowy, kondensacyjny.
 
 
A może powyższa koncepcja jest zupełnie błędna? Może powinienem kupić jeden piec gazowy, odpowiednio duży i dobrze zaprojektować instalacje (zawory 4D, itd.)?
 
Po głowie chodzi mi również zastosowanie pieca na Pellet. Co prawda kotłownia jest mała i może być trudno jakiś pasujący znaleźć, ale może się uda.
 
A może spróbować jednak zastosować tą nagrzewnicę na gaz (Robur 40)? A wtedy kupić jakiś jeden piec gazowy, który będzie pracował dla mieszkania oraz 4 odbiorników na dole?
 
Uprzejmie proszę o poradę.
 
Pozdrawiam
Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował dwa kotły - jeden na potrzeby nagrzewnic, pracujący na wysokich parametrach temperatury - minimum 70C lub więcej a drugi na potrzeby pozostałej części domu - reszta parteru i piętro.

Do nagrzewnic można wykorzystać stary kocioł gazowy, pod warunkiem że da się z niego uzyskać tak wysokie temperatury.

Jako nagrzewnice to można wstawić 2 szt Volcano mini - jedna nad bramą wjazdową, a druga też na tej samej ścianie, tylko bliżej kantorka sprzedawcy - między oknem a drzwiami.

Sterowanie nagrzewnicami to włączanie i wyłączanie pompy za pomocą termostatu ściennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Czyli wychodzi wariant, który mi na prędce poradzono w miejscowej firmie instalatorskiej.

Napisałem do działu projektowego Euroheat, zobaczymy czy potwierdzą Pana poradę i zaproponują 2 x Volcano Mini.

 

Zastanawia mnie proponowana lokalizacja nagrzewnic. Czy raczej nie powinny być po przeciwległej ścianie? Tak, żeby po otwarciu bramy/drzwi dmuchało w kierunku otworu drzwiowego tym sposobem wypychając zimne powietrze, a po zamknięciu bramy/drzwi podmuch szedł by w miejsce najzimniejsze? Chyba, że ma działać tak, że dmucha od drzwi i strumień powietrza następnie zawirowuje się na przeciwległej ścianie i powraca już dolną częścią wysokości pomieszczenia.

No i kwestia montażu nad bramą garażową z przyczyn technicznych nie da rady, bo konstrukcja bramy (segmentowa, do wewnątrz chowana pod sufit) raczej nie pozwoli wcisnąć tej nagrzewnicy.

 

Patrząc też na specyfikację Volcano Mini istnieje szansa, że nagrzewnice mogły by pracować na parametrach 50/30. Chyba, że źle rozumuję tabelę.

Dla:

  • 50/30 czynnika grzewczego,
  • powietrza wlotowego 10o,
  • wydatku wentylatora 700m3/h
mamy moc 3,2kW i temperaturę na wylocie 24o.

Moje pomieszczenie ma 300m3, więc 30 minut (700m3/h podzielić na 2) pracy takiej nagrzewnicy powinno nadmuchać 350m3 powietrza o temperaturze 24o, a więc i tak sporo większej niż moje oczekiwane 18o, przy dwóch nagrzewnicach będzie to jeszcze szybciej.

Zbyt piękne to wygląda i pewnie coś źle interpretuję. Proszę o wyprowadzenie z błędu :)

 

A jaki kocioł na potrzeby mieszkaniowe byście polecili? Mam już zasobnik CWU (Neptuna z grzałką el. 140L, rodzina 4 osobowa, starcza nam), więc wystarczy sam kocioł. No i ponieważ komin jest zajęty przez piec do nagrzewnic, kocioł na mieszkanie powinien móc pracować z kominem "przez ścianę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.