Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam problem z ustawieniem kotła firmy Protech Eko Duo 18,5 kW z podajnikiem ślimakowym  i sterownikiem st-480

Ustaiwenia na dzien dzisiejszy to:

temp. zadana: 60st

czas podawania: 15s

przerwa podawania: 35 s

siła nadmuchu: 25 bieg (%)

praca podtrzymania: 8 s

przerwa podtrzymania: 20 min

wentylator w podtrzymaniu: czes pracy: 10s, czas przerwy 15min.

Dodatkowo napisze, że jest to stary dom o powierzchni 102 m2, ocieplony styropianem 10 cm, dach nowy ocieplony, okna plastikowe, kaloryfery nowe, stosowany ekogroszek: retopal.

 

problem jest taki, że zostaje niedpoalony węgiel, dużo spieków (nie wiem czy to dokładnie to, ale takie  rudo-brązowo-szare niedopalone nieregularne bryły).

ponadto temperatura na piecu jest wyższa niż zadana, dochodzi nawet do 70 stopni, potem piec przechodzi na podtrzymanie i dopiero temperatura spada, nie wiem czy to prawidłowa praca czy nie ? jak nie to co zmienić żeby było lepiej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłaś kocioł na bardzo dużą moc (nie potrzebujesz tyle!, kocioł jest za duży do Twojego domku) patrząc na stosunek 15/35 podawanie/przerwa - być może za mało podajesz powietrza, dlatego nie dopala węgla. Ale radziłbym raczej zostawić powietrze w spokoju i zmienić czas podawania  np na 7 przy przerwie 35 i obserwować, co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balbulus dziękuję za odpowiedź.

Czy chodzi CI o to, że mam źle dobrany kocioł i ogólnie nie jest on dobry do takiego domu??

Opiszę bardziej szczegółowo dom: ma dwa piętra użytkowe (czyli te 102 m2 które podałam), oprócz tego ma garaż i strych w których nie ma kaloryferów, nie są ogrzewane. dom został ocieplony w tym sezonie jak i zmiana kaloryferów i pieca też dwa miesiące temu. Kaloryfery mają termostaty. Zawsze było tak że na piętrze było ziemniej, i teraz też jest nieco niższa temperatura niż na dole.

 

Zmieniłam czas podawania i zobaczę co bęzie dalej.

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy jak już ustawię dobre parametry dla konkretnej temperatury zadanej np 60 st, to czy będę mogła zmiejszyć bądż zwiększyć temperaturę zadaną, bez zmiany pozostałych parametrów ?? Czy to jedynie mogę regulwać termostatami przy kaloryferach w mieszkaniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli garaż i strych nie są odizolowane od pomieszczeń ogrzewanych (wełną, styropianem) to po części je ogrzewasz, ponieważ ciepło przenika przez ściany i strop. To by realnie zwiększało powierzchnię do ogrzewania i może stąd chłód na piętrze (piętro grzeje strych).

 

Tak czy inaczej, kociołek pewnie ma trochę za dużą moc maksymalną w stosunku do potrzeb domu, ale już jest jaki jest, tego nie zmienisz w najbliższym czasie - będzie pracował z mocą niższą i już (choć to automatycznie oznacza mniejszą sprawność, niestety), podobnie jak w większości domów.

 

Jeżeli ustawisz piec tak, aby osiągał zadaną temperaturę np. 60 stopni i przechodził w podtrzymanie, to znaczy że masz zapas mocy i możesz podnieść jeszcze tą zadaną w jakimś zakresie. Ale na razie się tym nie zajmuj.

Temperaturę będziesz regulować termostatami - im będzie zimniej na dworze, tym mocniej grzejniki będą odbierać ciepło z pieca i tym dłużej piec będzie pracował, aby osiągnąć zadaną temperaturę.

Jeżeli przy mrozie -20 stopni w domu będzie tak ciepło, jak chcesz, a kocioł utrzyma zadaną temperaturę 60 stopni, to znaczy że jest ustawiony optymalnie na największe mrozy i nie musisz temperatury zadanej zwiększać.

Jeżeli jednak grzejniki nie dadzą rady, będziesz musiała zwiększyć temperaturę na piecu i być może skorygować ustawienia.

 

Na razie skup się na tym, aby ładnie spalić posiadany węgiel przy zadanej temperaturze 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas podawania zmieniłam tak jak poradziłeś czyli na 7 s, reszta parametrów została taka sama. Jest lepiej.

Zadana temperatura to 60 st. Gdy piec osiągnie taką temperaturę przestaje podawać groszek i przechodzi w podtrzymanie, ale w tym momencie temperatura dalej rośnie do 68 stopni, potem spada. Gdy spadnie do 58 stopni piec przechodzi w tryb pracy i zaczyna podawać groszek. Temperatura dalej spada do 51 st i potem zaczyna rosnąć znowu.

Czy to nie są za duże wahania temperatury?? Czy to jest normalne??

 

Co do popiołu jest go dużo mniej nie ma niedopalonego groszku ale dalej są spieki . Czy tak powinno być czy da się to jeszcze skorygować?? Przesyłam zdjęcia powstałego popiołu i jak wygląda palenisko ( zdjęcie paleniska zrobiłam podczas pracy, temp 54 stopnie i działający nadmuch).

 

 

post-60754-0-94121200-1417710727_thumb.jpg

post-60754-0-32660800-1417710750_thumb.jpg

post-60754-0-22091500-1417710777_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam podobny problem tylko że u mnie piec nie daje w żaden sposób złapać temperatury 60 stopni.Już przy 50 zaczyna zmniejszać do 46 i powoli znowu do 50.Mam ten sam kocioł tj Protech EKOduo 18,5 KW dom ocieplony ok 130 m2.Palę już chyba piątym ekogroszkiem różnych producentów.i nic .kocioł jest nowy dopiero od września 2014 użytkowany.Dzwoniłem do producenta sterownika do firmy Techsterowniki i nic nie poradzili.Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas podawania zmieniłam tak jak poradziłeś czyli na 7 s, reszta parametrów została taka sama. Jest lepiej.

Zadana temperatura to 60 st. Gdy piec osiągnie taką temperaturę przestaje podawać groszek i przechodzi w podtrzymanie, ale w tym momencie temperatura dalej rośnie do 68 stopni, potem spada. Gdy spadnie do 58 stopni piec przechodzi w tryb pracy i zaczyna podawać groszek. Temperatura dalej spada do 51 st i potem zaczyna rosnąć znowu.

Czy to nie są za duże wahania temperatury?? Czy to jest normalne??

 

Co do popiołu jest go dużo mniej nie ma niedopalonego groszku ale dalej są spieki . Czy tak powinno być czy da się to jeszcze skorygować?? Przesyłam zdjęcia powstałego popiołu i jak wygląda palenisko ( zdjęcie paleniska zrobiłam podczas pracy, temp 54 stopnie i działający nadmuch).

Tutaj wygląda na to, że nadmuch jest za duży w stosunku do podawania - ogień bucha, a w popiele spieki żużla.

Zmniejszenie podawania najwyraźniej pomogło i przepala podany groszek, teraz musisz trochę zmniejszyć nadmuch. Jest 25, zrób np.22. Spieki żużla powinny zmaleć, ale jeżeli nie da rady tym powietrzem przepalić podawanego węgla - znowu pojawią się niedopalone węgielki w popielniku. Wówczas przy nadmuch 22 i przerwie podania 35 sekund zmniejsz czas podania do 6s.

Jeżeli zmiana nadmuchu na 22 nie pomoże, a węgiel będzie dobrze przepalany, zmniejszaj stopniowo nadmuch do 21 a nawet 20. (wygląda to tak, jakby był super ciąg kominowy albo monstrum zamiast dmuchawy?)

 

Witam.Mam podobny problem tylko że u mnie piec nie daje w żaden sposób złapać temperatury 60 stopni.Już przy 50 zaczyna zmniejszać do 46 i powoli znowu do 50.Mam ten sam kocioł tj Protech EKOduo 18,5 KW dom ocieplony ok 130 m2.Palę już chyba piątym ekogroszkiem różnych producentów.i nic .kocioł jest nowy dopiero od września 2014 użytkowany.Dzwoniłem do producenta sterownika do firmy Techsterowniki i nic nie poradzili.Proszę o poradę.

Czy termometr mechaniczny (w każdym razie umieszczony na piecu) i termometr sterownika mają te same odczyty? Bo wygląda, jakby pracował w trybie automatycznym, z tym że przesuniętym o 10 stopni w dół.

Chyba że masz tak, że przy 50 stopniach załączają się pompy CO lub CWU, zimna woda z obiegu zalewa kocioł, pompy się wyłączają i kocioł dogrzewa do 50 stopni?

Jakie ustawienia pomp, jakie ustawienia na piecu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazanie temperatury na wyświetlaczu to 46-50 stopni, a na termometrze za pompą obiegową ok. 42 stopnie.Pompy załączają się przy 45 stopniach obie tj.pompa C.O. i CWU

Ustawienia pieca to:

czas podawania - 10

przerwa podawania - 42

nadmuch - 38%

histereza C.O. - 4 stopnie.

przy tych ustawieniach spala opał dość dobrze, mało spieków i popiołu. Pogodówka wyłączona.

Węgiel według opisu na opakowaniach jednostkowych 25 kg :

kaloryczność 26mJ

zawartość popiołu 5-9%

siarka 0.8%

Nie wiem dlaczego w ustawieniach Menu Instalatora podmenu - zawór - typ zaworu - jest zaznaczone zawór podłogowy. Jest jeszcze możliwość zaznaczenia zawór C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłam tak:

temp. zadana: 60st

czas podawania: 7s

przerwa podawania: 38 s

siła nadmuchu: 22 bieg (%)

jak narazie temperatura wzrasta maxymalnie do 64 stopni więc jeszcze lepiej niż poprzednio. Co do jakości spalania, czy dalej będą spieki to się okaże, bo zmiany wprowadziłam rano. Jak zobaczę efekty to prześlę zdjęcia.

Po zmniejszeniu nadmuchu, gdy zaglądam do paleniska, oczywiście podczas działania nadmuchu, ogień dalej jest taki duży.

Nie mam pojęcia czy ciąg kominowy jest taki dobry czy to piec tak działa :D

Poza tym, że są te spieki i temperatura przekracza zadaną to mam wrażenie że jest duże zużycie węgla i dużo sadzy powstaje (czyściłam już 2 razy komin w ciągu miesiąca, wiaderko sadzy miałam ostatnio, a w piecu też się robi taka wartwa sadzy).

Mam jeszcze pytanie jak często trzeba uzupełniać wodę w instalacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OkoA

 

Wytworzyło się dużo sadzy,ponieważ ustawienia miałaś tak bogate,jak na syberyjskie mrozy :D

Spróbuj wydłużyć jeszcze przerwę podawania do 56s,będzie wtedy proporcja 1:8 i na tę porę akurat(ja mam ustawione 1:9 i jest zapas mocy)

Nikt nie zapytał czy masz uszczelniony palnik silikonem na 1200*?

Jeśli nie,zrób to jak najszybciej.

Należy wygasić kocioł,rozebrać i wyczyścić palnik i w odpowiednich miejscach nałożyć silikon.

Zamieść fotki palnika po wyczyszczeniu,żeby wiedzieć jaki to jest palnik i wtedy podpowiemy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli ten kociol ma ruszt wodny. A tak wynika z tego co jest na stronie producenta, to jest to glowny winowajca w temacie sadzy.  Jezeli spalanie sie poprawilo to przerwe podawania ustawilbym na 45 sek. I wtedy obserwowac. Co do uszczelnienia retorty. Masz na palniku korone obrotowa czy stala? Jezeli stala ( bez napedu) to bardzo latwo jest uszczelnic silikonem 1200°. To podstawa dobrze pracujacego palnika. W linku manual. Na fotach jest pokazane krok po kroku jak to nalezy wykonac.

 

http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

 

Zrob zdjecie kotla wewnatrz a zwlaszcza tego rusztu awaryjnego( wodnego). Strzel tez zdjecie z kotlowni. Masz moze w instalacji zawor mieszajacy gdzies blisko kotla? Wyglada mniej wiecej tak:

 

https://kotly.com.pl/produkt-zawor-mieszajacy-czterodrogowy-womix-mix-m-4-x-1-1-4--gwint-wew---869.html?l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

-palnik jest uszczelniony sylikonem

-palnik ma koronę stałą

- zawór mieszający to chyba mam, nie wiem czy to to ale mam jakiś wilo- yonos pico, http://productfinder.wilo.com/repo/media/previews/00503680_0.jpg

 

Po zmianie ostatnich ustawień może jest trochę mniej spieków ale pojawiło się troche niespalonego groszku.

Wydłużyłam więc przerwę podawania do 45 s. Czy zmniejszyć jeszcze czas podawania do 6s??

Czy jest różnica między dwoma parametrami: zmieniam czas podawania a czas przerwy w podawaniu, czy zmiany ich dają inne efekty ?? Bo rozumiem że skrócenie czasu podawania jak i wydłużenie przerwy podawania zmniejsza moc, czyli mniejsza temperatura na kotle.

 

Zdjęcia prześlę popołudniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po zmianie ostatnich ustawień może jest trochę mniej spieków ale pojawiło się troche niespalonego groszku.

Wydłużyłam więc przerwę podawania do 45 s. Czy zmniejszyć jeszcze czas podawania do 6s??

Czy jest różnica między dwoma parametrami: zmieniam czas podawania a czas przerwy w podawaniu, czy zmiany ich dają inne efekty ?? Bo rozumiem że skrócenie czasu podawania jak i wydłużenie przerwy podawania zmniejsza moc, czyli mniejsza temperatura na kotle.

 

Powinno się zmieniać jeden parametr w ustawieniach,łatwo się pogubić i nie przyniesie to pożądanego efektu.

Są niedopały zwiększ przerwę do 50s.

Czasu podawania nie zmieniaj.

Jak jutro będą jeszcze niedopały wydłuż do 54s jak Ci proponowałem wczoraj i obserwuj,kocioł musi popracować co najmniej kilkanaście h na nowych ustawieniach i po tym czasie można stwierdzić czy jest dobrze,czy coś jeszcze poprawić.

 

Zmiana parametrów nie ma bezpośredniego wpływu na temp. zadaną kotła.

Kocioł może jedynie dłużej dochodzić do temp. zadanej,a to oznacza,że pracuje z większą sprawnością.

Szybkie dochodzenie do zadanej i długie podtrzymanie powoduje zwiększoną produkcję sadzy,większe spalanie i niską sprawność kotła.

Mniejszych czy większych spieków nie unikniesz,opał jest coraz gorszej jakości,jedynie można to w jakiś sensowny sposób ograniczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający czyli czterodrogowy lub trzydrogowy to raczej coś takiego:

 

Swoją drogą - ja do 135m2 mam 12kW i to jeszcze z zapasem. Mogłaby pewnie być 10.

post-53647-0-91958500-1418404596_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Jestem użytkownikiem tego kociołka w wersji 18 KW. Sterownik St-480 firmy Tech.

Palę nim pierwszy sezon w dużym,  nieocieplonym budynku (200 mkw + duży ogrzewany garaż).

Mam 70 m2 podłogówki na parterze (przez zawór 4D) oraz kilka kalaryferów po sypialniach.

 

Jako że zima jest lekka, a ja w domu jeszcze nie mieszkam, odbiór ciepła z kotła jest na poziomie minimalnym.

Na kaloryferach głowice termostatyczne zakręcone (ustawione na +6'C) a na podłogówce na stałe 27'C.

CWU nie grzeję wcale (na razie), Na kotle temp; ustawiona 45 'C., histereza 2'C

Pompy CO i Podłogowa pracują cały czas (powyżej +40'C). W domu mam ok +14 'C.

Podawanie: 4s

Przerwa podawania: 30s

Moc dmuchawy: 18%

Podawanie w podtrzymaniu : 7s

Przerwa w podtrzymaniu: 20min

 

Pomimo tego, że ustawiłem dość małą moc kotła (1:7.5), paliwa (dobry suchy groszek z kopalni Chwałowice) idzie mi ok 30 kg na dobę.

Kocioł ładnie spala, praktycznie bez niedopałków, ale dużo wytraca sadzy (pewnie przez to 45'C).

 

Oczywiście interesuje mnie oszczędność. Zastanawiam się, jakie są ustawienia sterownika do osiągnięcia minimalnej mocy tego kotła (w sam raz na lekką zimę),

aby jak najwięcej się palił i jak najkrócej był w podtrzymaniu (mniej sadzy).

Z tego co wiem zainstalowany palnik to Pancerpol 25KW (jakby trochę za duży dla mocy kotła), ale taki wstawiła fabryka.

 

Może ktoś podzieli się doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam.Mam podobny problem tylko że u mnie piec nie daje w żaden sposób złapać temperatury 60 stopni.Już przy 50 zaczyna zmniejszać do 46 i powoli znowu do 50.Mam ten sam kocioł tj Protech EKOduo 18,5 KW dom ocieplony ok 130 m2.Palę już chyba piątym ekogroszkiem różnych producentów.i nic .kocioł jest nowy dopiero od września 2014 użytkowany.Dzwoniłem do producenta sterownika do firmy Techsterowniki i nic nie poradzili.Proszę o poradę.

 

Miałam ten sam problem. Zadzwoniłam do serwisu i technik powiedział, że należy ustawić wentylator z tyłu za ślimakiem. Nakręciłam nakrętki do końca tak jak radził i wreszcie zaczęło się palić jak ta lala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Serdecznie. Mam u siebie dokładnie taki sam kocioł. 

Dom ma 120m Kwadratowych powierzchni Jest częściowo ocieplony.

Mój problem polega na tym że temperatura kotła bardzo wolno rośnie i szybko opada.

Obecne ustawienia jakie mam to:

Temperatura zadana 52 Stopnie 

Czas podawania 9 Sek

Przerwa podawania 49 Sek

Tryb pracy pomp równoległy

Siła nadmuchu 29%

Węgiel spala się w miarę czysto spieki pojawiają się dopiero jak dużo popiołu nagromadzi się wokół paleniska.  Jeszcze mam pytanie czy ten kocioł nie jest aby za słaby na taką powierzchnię? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.