Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Maksymalne Przepływy W Rurach Miedzianych. Wypłukiwanie Kolanek..


ikar

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ informacje znalezione na forum są rozbieżne proszę o usystematyzowanie tematu przez praktyków.

 

1. czy maksymalne przepływy podane dla rur miedzianych 22mm na poziomie 0,3 m/s do 1 m/s wynikają z niebezpieczeństwa wypłukiwania miedzi w rurach i złączkach (powyżej 0,3 m/s) czy też z niebezpieczeństwa powstawania szumów w instalacji (powyżej 1 m/s) - chodzi o pracę ciągłą w instalacji c.o. Czy w praktyce przestrzega się tych zasad bo wynikają z nich dosyć poważne ograniczenia.

 

2. Gdzie mogę kupić filtry siatkowe do obiegu c.o. w miedzi. Znalazłem informacje , że muszą to być filtry od 25 mikrometrów do 90 mikrometrów ( w różnych źródłach różnie podają) . W sklepach i necie sprzedawcy robią duże oczy bo dla nich filtr to filtr byle sprzedać nie ważne jaki... normy sobie a rynek sobie. Mogę kupić zwykły filtr i skręcić wkład z odpowiedniej grubości siatki jeśli trzeba - a może po prostu niepotrzebnie zagłębiam się w ten temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W instalacjach wodnych z rur miedzianych wstępnym kryterium doboru średnic przewodów jest prędkość przepływu wody.

Górna granica dopuszczalnej prędkości została wyznaczona w celu zapewnienia trwałości instalacji i nie przekraczania dopuszczalnego poziomu hałasu.

Przekroczenie tej granicy powoduje burzliwy przepływ wody w przewodach i efekty akustyczne.

Lokalne zakłócenia przepływu powodują powstawanie zawirowań. Wszystkie te nieprawidłowości pracy instalacji powodują niszczenie ochronnej warstwy

tlenkowej rur z powodu korozji erozyjnej.
 

Max prędkości przepływu dla miedzi: 

 

Instalacja ogrzewania: rury o średnicy do 28mm 0,3m/s  ,rury o średnicy powyżej 28mm 0,5m/s

 

instalacja wodociągowa : rury rozdzielcze i piony 1,0m/s , rury od pionów do punktów czerpalnych 2,0m/s , rury cyrkulacyjne 0,5m/s

 

Co do filtrów to zaleca się instalowanie na przewodzie zasilającym obiekt w wodę pitną -  filtra (z siatki o oczkach maksimum 80 µm) nie przepuszczającego zanieczyszczeń z sieci zewnętrznej lub ujęcia, w tym też produktów korozji, do miedzianej instalacji domowej - i pewnie o to chodziło koledze.

 

W inst CO filtr ma służyć tylko do ochrony przed uszkodzeniem pomp pracujących w instalacji.

 

Filtry skośne do gazu mają 190 mikronów , a te do CO to pewnie fabryka tyko wie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

190 mikronów to o.k. Ja w kilku sklepach znalazłem opis , że 19 mikronów filtr do gazu- nawet kupiłem taki ,żeby siatkę zmienić na większą ale tam faktycznie są dużo większe oczka niż 19 mikro. Pewnie ludzie , którzy robili te opisy pomylili miejsca po przecinku i 0,19 mm odczytali jako 19 mikrometrów.

Ale wracając do tematu- jeżeli instalacja miedziana pracuje w c.o. razem ze stalowymi rurami (a już na pewno piec jest stalowy) to żeby ochronić rury przed na przykład odpryskami rdzy ze stali filtr powinien też być do wyłapywania tych zanieczyszczeń. Filtr sznurkowy odpada bo temperatura więc tylko siatkowy. Tak jak pisałem nie udało mi się znaleźć siatkowego o oczkach 80- 90 mikrometrów i stąd te moje pytania. Najmniejsze oczka to 300 mikrometrów. Albo ja źle szukam, albo przepisy sobie i życie sobie. Tak naprawdę tak zwani " fachowcy" z którymi miałem przyjemność? nie wnikają w takie sprawy. Zakładają co jest na rynku i po sprawie... a że instalacja może mić krótszą żywotność? a kogo to obchodzi prócz inwestora - się zepsuje to znów się zarobi...

 

A sprawa przepływów maksymalnych- rozumiem , że c.o. to ruch ciągły wody więc ten przepływy są takie a nie inne. Wodociąg pracuje okresowo i jeśli jest filtr to można sobie pozwolić na większy przepływ. Czy czasowe zwiększenie prędkości czynnika w ogrzewaniu jest dopuszczalne do wartości zalecanych dla wody użytkowej ?

 

Zastanawiam się czy czasowe wstawienie wodomierza w obieg c.o. da miarodajny wynik o ilości przepływającej wody i pozwoli wstępnie go stłumić do wartości dopuszczalnej dla rur cu ( aż pompa obiegowa dostosuje się do tego przytłumienia i ustawi prędkość - mowa o pompie ze sterowaniem elektronicznym). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawienie wodomierza da miarodajny wynik, ale co z tego? Jeśli zostały położone zbyt cienkie rury, to po stłumieniu przepływu będziesz miał zimno w domu. O tym należy pomyśleć i ewentualnie policzyć przed wykonaniem instalacji... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czasowe zwiększenie przepływu tak jak pisałem w #3 do wartości "wodociągowych" jest stosowane w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wstawia się wodomierza, z resztą zwykły wodomierz  jest urządzeniem do zimnej wody - max 40C.

Tu trzeba jak kolega wyżej pisał policzyć przepływy wynikające z mocy zasilanych odbiorów.

A co do filtra w CO to skąd masz takie wymogi - te 80 mikronów filtra w inst CO ? -  W "Wytycznych projektowania miedzianych instalacji na rok 2013 " nie ma czegoś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodomierz chcę wstawić tylko czasowo - nawet przy zimnej wodzie (są też do gorącej) , żeby ustawić prawidłowy przepływ przez Cu 22mm. Jeśli chodzi o wstawianie filtra 80 mikrometrów to znajdę źródło bo w tej chwili nie pamiętam gdzie to wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda w ten sposób, że trzeba było położyć ciepłociąg z pomieszczenia gospodarczego do domu. Nikt nie chciał się tego podjąć a fachowcy których pytałem różnie się wypowiadali.

Chodziło też o jak najmniejsze koszty. Sprawa stanęłana tym , że zostały położone rury miedziane 22mm- to maksymalna średnica dla rury miękkiej- chodziło o to , żeby nie łączyć pod ziemią.

Rury te zostały zaizolowane tubolitem grubości o ile pamiętam 12mm. Są położone 4 rury po dwie w jednej rurze PCV 160. odcinek tego ciepłociągu ma długość ok.15 metrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem w dziedzinie. Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową, ale jak rozmawiałem z różnymi "fachowcami" to ręce mi opadały i sam zacząłem kombinować. Błędów nie robi , kto nic nie robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie 10kW temperatura wody - zdaję sobie sprawę że powinna być jak najmniejsza ze względu na straty ale pewnie trzeba ją będzie maksymalnie zwiększyć. Biorę pod uwagę , żeby dać po dwie rury na zasilanu i dwie na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moc to bez problemu - dla 65C zasilania i 45C powrotu przez CU22  bez problemu można przenieść moc 12kW - opór jednostkowy będzie 142Pa/m a prędkość 0,47m/s,

dla 10kW będzie 0,39m/s - czyli w granicach błędu.

Jest to trochę więcej niż zalecane, ale jak piszesz odcinek jest prosty, bez łączeń i kolanek. Ja bym dał , hałasu nie będzie gdyż to na zewnątrz -  ale to moja prywatna interpretacja ;)

Będzie potrzebna pompa 25/60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo i to jest jakiś pocieszający konkret - serdeczne dzięki :) Pompę mam obliczoną właśnie taką . Rozumiem , że to obliczenia dla jednej rury cu22 na zasilaniu i jednej na powrocie a przy dwóch będzie to jeszcze bardziej optymistycznie. Temperatury też chyba trochę podniosę bo wprawdzie ciepłociąg jest na głębokości 1,3 metra ale dopiero po podłączeniu wszystkiego zobaczy się jak to jest z tą izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex 25 ma fi wewnętrzne 21. Cu22 ma fi wewnętrzne 20, więc przewie bez różnicy. No, Pex ma mniejszą przepuszczalność cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex nie został położony bo po pierwsze miedź wydawała mi się lepsza ( jeśli chodzi o cenę to nie ma aż takiej różnicy ) a po drugie ciepłociąg latem ma też służyć do podgrzewania wody słońcem- jeszcze nie wiem jak to będzie zorganizowane ale w takiej sytuacji temperatury są nieco wyższe i wolałem nie ryzykować. Nie wziąłem niestety pod uwagę maksymalnych przepływów i tu przyznaję  się do błędu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.