Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Pieca I Ilość Spalania Krzaczek 3D 25 Kw


dexterteam

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

mam pewien problem otóż nie wiem czy z piecem mam wszystko w porządku. Mam piec Krzaczek skp 3d 25 Kw,do tego sterownik pokojwy tech, zawór trójdrożny, z ogrzewniem podłogowym.Ogrzewanie wodyjest podłączone ale wyłączone. Dodatkowo mam podogówkę.

Ustawienia mam następujące

Czas podawania 6 sek

Czas przerwy 23 sek

Temperatura pieca 60stopni.

Histereza 5 stopni

Na sterowniku mam ustawioną temperaturę 29 stopni ale utrzymuje się 18

Pogodówka steruje zaworem trójdrożnym i jest ustawiona

dla 0 40stopni

dla -10 45 stopni

a dla -20 50 stopni

 

Problem 1

Piec włącza się co 10 min ponieważ temperatuta pieca spada zgodnie z ustawioną histerezą.

 

Problem 2

Od przedwczoraj spalił prawie 4 worki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ustawiona za duża moc i dajesz w komin zamiast w instalację. Zmniejsz czas pracy. Proponuje na 4 i obserwuj.

Histereza też chyba za duża. Daj 2

Ile metrów kwadratowych ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, czy wcześniej było czymś grzane, czy dopiero wygrzewasz ogrzewanie podłogowe?

U mnie podłogówka rozgrzewała się przez dwie doby ciągłego palenia, a spalanie też było niemałe - to kawał betonu do rozgrzania.

 

Czy masz jeszcze jakieś podmieszanie w instalacji, czy puszczasz w podłogówkę 40 do 50 stopni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec chodzi od popnad miesiąca a podłogówka jest wyłączona.

Ogrzewam dom ok 180 m kwadratowych i jest to nowy ocieplony dom.

 

Wczoraj miałem taką sytuację że piec chodził kilka godzin, palił a temperatura ani drgnie :(

 

Jak dam 4 sek podawania to cofa mi się stożek paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W tym nowym domu masz hektolitry wody w betonie, ktore musza sie wygotowac. Wyobraz sobie ile musisz zuzyc pradu w czajniku, zeby wygotowac do zera 1L wody. Zakladajac ze kociol pracuje prawidlowo, popiol OK itd spalanie moze sie utrzymywac jakis czas na wysokim mpoziomie. Na twoim miejscu zmniejszylbym histereze do powiedzmy 3°C i wlaczyl te podlogowke. Predzej dosuszysz obiekt. Z tego co widze ten Krzaczek ma ten nieszczesny ruszt wodny. I pytanie jak tam z sadza w kotle. Jezeli sie konkretnie osadza podnies temp na kotle do 70 stopni. Masz podmieszanie wiec ukladu za zaworem nie przegrzejesz. Ponadto przy jak piszesz dobrze ocieplonym domu te 25kW to chyba troche za wiele. Moc kotla/ powierzchnie to 140W/m². Podejrzewam, ze 70 do 80W to optimum dla takiego obiektu... w najwieksze mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę zgrzewów ale to raczej kwestia paliwa.

Nie rozumiem co to jest podmieszanie. 

Sadza jest konkretna więc zastosuje powiększenie temperatury do 70 stopni.

Chcia łem kupić mniejszy piec ale przy założeniu tych 180 metrów zgodnie z projektem (nie mierzyłem po zbudowaniu) i że niby powinienem mieć ok 22 Kw (wyliczenia hydraulika, który nie miał nic z tego co i gdzie wybiorę) to nie miałem takiej opcji ponieważ mam albo 18 albo 25, więc sprawa przesądzona.

Wiem ile trzeba zużyć prądu i włożyć energii na rozruch ta sama zasada działa wszędzie. Jednakże piec odpaliłem 18 października i pochłonęło mi tonę paliwa. Nie mam doświadczeń w materii ogrzewania domu ponieważ całe życie spędziłem w bloku gdzie temperaturę się sterowało na grzejniku.

Nie rozumiem stwierdzenia "nieszczęsny ruszt wodny".

Trudno powiedzieć czy dom dobrze ocieplony ale jak byłem w trakcie prac to nie widziałem dziur a na ścianach jest styropian o grubości 15 cm, a na poddaszu 25 cm wełny mineralnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Podmieszanie to mialem na mysli zawor 3D. Co do zapotrzebowania polecam przyjazny i ciekawy kalkulator. Daje rownierz ciekawe, pelne i dosc przyblizone wyniki co do zapotrzebowania na moc kotla dla roznych paliw z wyliczeniem kosztow ogrzewania.

http://cieplowlasciwie.pl/

 

A ruszt wodny?... Poczytaj co mysli na ten temat Zawijan. Jest przyklad kotla bez i z rusztem wodnym.

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

Ta tona spalonego paliwa moze miec wiele przyczyn. W samym kotle wystarczy, ze nadmuch jest za wysoki sprawiajac przechadzanie kotla. Kiepskie paliwo. W samej instalacji moga byc popelnione jakies bledy. Na podlogowkach sie nie znam to i nie wypowiadam. Ale co do grzejnikow to korzystniej miec przewymiarowane zamiast jakichs tam hiper-aluminiowych o malej pojemnosci. Od dawna waidomo, ze instalacja o duzej pojemnosci moze pracowac na nizszej temperaturze i o wiele stabilniej. A dzieki mieszaczowi 4D mozna na kotle trzmac wyzsza temperature co dla kondycji samego kotla jest dobrodziejstwem. Bez wiekszego ujemnego efektu ekonomicznego. A na koncu wymienic mozna jeszcze zle nawyki "palacza". Obnizenia nocne temperatur sprawiaja, to ze spalamy tylko wiecej opalu. 

Polecam jeszcze jeden ciekawy artykul w kwestii ekonomicznego palenia.

 

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-ogrzewac-by-sie-ogrzac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojej dexterteam wypowiedzi wynika, że jest zawór trójdrożny - czyli przy temp. 0 stopni w instalację CO idzie woda 40 stopni, a reszta ciepła wraca do kotła, tak? To by chyba załatwiało sprawę podmieszania na piecu, ale czy masz jeszcze zawór ograniczający temperaturę w ukłądzie ogrzewania podłogowego? (to ważne, o czym dalej).

 

Przy takiej temperaturze wody - 40 stopni - grzejniki muszą być sporo przewymiarowane, aby nagrzać budynek, poza tym woda wracająca z układu grzewczego na pewno jest zimna, bo grzejniki całe ciepło odbiorą. Spróbuj dla odmiany puścić w grzejniki wodę np. 50 stopni lub więcej na kilka dni - budynek powinien się szybciej nagrzać, grzejniki będą skuteczniej pracować..

Podłogi, nawet jeżeli nie grzejesz podłogówką , też będą dosychać i się rozgrzewać - wolniej, niż podgrzewane podłogówką, ale jednak.

 

Z tym, że nie radzę puszczać 50 i więcej stopni bezpośrednio w podłogówkę, wygrzewać ją należy powoli (zaczynać od 25 stopni, potem co dwa dni podnosić o 5 stopni, dojść do 40 , potrzymać kilka dni i powoli schładzać - taki jest mniej więcej schemat) - inaczej ryzykujesz powstanie rys skurczowych od szybkiego wysychania i sporych naprężeń w wylewce poddanej gwałtownemu ogrzaniu. Podłoga z ogrzewaniem nie powinna być gorąca w dotyku, powinna być w temperaturze takiej, abyś nie czuł, że jest zimna w dotyku - to już będzie znaczyło, że grzeje (ma wielką powierzchnię wymiany - dlatego nie musi być aż tak gorąca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za radę. Za kilka dni na pewno dam znać jak mi poszło.

 

Jedynie co mnie martwi to to że temperatura spada 5 stopni na 10 min. Na razie sobie tłumaczę tym że budynek niewygrzany. Jak sobie podliczyłem to mi spalił 40 kg !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Od piątku od 9 do 17 w niedziele czyli nie całe 3 dni piec pochłonął 3 worku ekogroszku. W porównaniu z tym że dwa dni wcześniej było ponad dwa worki to jest ogromny sukces.

Piec nie uruchamia się co 6 min tylko co 30 min. Czas przedmuchu 4 minuty a co 12 podaje dawkę węgla przez 12 sekund.

Odpaliłem ogrzewanie podłogowe (ok 40 mkw) i wodę użytkową (żona chce już sprzątać).

Co zrobiłem że tak spadało zużycie ?

1. Uszczelniłem jedną dziurę w garażu pod drzwiami przez co nie uciekało ciepło.

2. Odkryłem grzejnik w garażu żeby grzał a nie tylko był

3.Czujnik na zaworze był przymocowany opaskami za zaworem na wyjściu na budynek. Nie pasowała mi temperatura, ponieważ pod dotknięciu rura za zaworem miała tyle samo co przed zaworem, a wskazania pokazywały 34 stopnie. Okryłem więc ociepleniem rurę co spowodowało, że pomiary zaczęły być prawdziwe.

 

Ok teraz grzejniki mam letnie przez co temperatura na regulatorze jest ok 19 a zadana 21 :( nie drgnie ani na chwilę. Zapomniałem napisać że mam grzejniki miedziane.

 

Zrobiłem także wyliczenie zgodnie z załączonym linkiem i nie jest za duży kocioł, wyszło mi że powinienem mieć koło 20kw, a że jest 18 to następny jest 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości, aby zapotrzebowanie na ciepło w nowym ocieplonym domu 180m2 wyszło 20kW, jeżeli wprowadziłeś poprawne dane...

 

Skoro piec się odstawia, to znaczy, że moc pieca jest aż za duża, natomiast z jakiegoś powodu grzejniki nie dostają tyle mocy, aby ogrzać pomieszczenia do zadanej temperatury.

Spróbuj puścić w grzejniki (ale tylko w grzejniki, nie w podłogówkę) nieco cieplejszą wodę (o np. 5 stopni) i zobacz, co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.