Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem Nie Osiąga Temperatury Zadanej.


anon92

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Piotrze proszę zważyć węgiel przed wsypaniem ,zapisać godzinę/datę i czekać aż ten wsypany węgiel się skończy ,zapisać godzinę/datę , podzielić kilogramy przez godziny.

Wsypać zważony węgiel jak się zostanie tylko w lejku  podajnika i odczytać w tym samym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako autor wracam do tematu po czasie. Zmieniłem paliwo, uszczelniłem piec, dałem większą moc (więcej węgla, więcej powietrza), zamknąłem komin. Żadna z tych zmian pojedyńczo niby nie dawała nic ale jakoś po czasie wszystko się ustabilizowało. Ktoś pisał na forum że na początku piec zawsze dużo spala - coś w tym jest.

Teraz mam na piecu zadaną temp 43 stopnie co przy dzisiejszych temperaturach na dworze pozwala utrzymać w domu temperaturę na poziomie 22.5-23.5 stopnia więc można powiedzieć że w domu jest ciepło - jak zadałem więcej w domu robiło się za gorąco. Piec osiąga wyższą temperaturę nawet z włączoną pompką, tylko trzeba dać więcej węgla. Obecnie mam czas podawania na 7 sekund i przerwę na 53 sekundy, powietrze na 40-45%. Przy tych nastawach i utrzymywanych temperaturach piec spala 20-25kg węgla na dobę więc myślę że to całkiem dobry wynik. Nie wiem co dokładnie pomogło ale sytuacja się jakoś ustabilizowała i jest okej. Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie minimum zalecane przez większość producentów to 60 stopni. Mam na myśli temperaturę zadaną. Ja mam zamiar palić jeszcze na wyższej, bo ponoć kocioł mniej zachodzi syfem, ale nie wiem czy to prawda. Jeszcze nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda jest bardziej czysty w srodku, jesli jest 4D to nie spalisz wiecej opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie zachodzi syfem przy spalaniu ciągłym.

Być może. Ale mnie chodziło o to, czy kocioł nie zachodzi syfem jeśli będę palił na wyższej zadanej.

Przy moim kotle i sterowniku nie ma szans, aby pracował bez odstawienia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

od kilku tygodni mam piec weberman 10kw sterownik rt750. Mieszkanie 80m

Od tego czasu ciągle walczę i za nic nie idzie go poprawnie ustawić.

1. Nie osiąga temperatury zadanej

2. Bardzo duża ilość niedopalonego węgla (około 20l w wiaderku) razem z popiołem na dobe

Pomocyyy!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam.

Moje nastawy:

Temperatura docelowa: 60 st,

Histereza: 1,

Dmuchawa: min. 34%, max. 50,

Czas pracy dmuchawy w trybie CZUWANIE: 30 sek.,

Czas podawania węgla w czasie GRZANIE: 9-12 sek.,

Przerwa w podawaniu, w trybie GRZANIE: 50 sek.,

Czas podawania węgla w trybie CZUWANIE: 10 sek.,

Przerwa w podawaniu w trybie CZUWANIE: 8 min.,

Mam na dolnych drzwiczkach klapkę uchyloną. Nie wiem jak się to nazywa ale pewnie dopływa tędy powietrze kiedy nie pracuje pompa. Pewnie ma być otwarta ale nie wiem czy lekko, czy raczej mocno. 

Dmuchawa ma otwarty przepust powietrza na ok. 2 cm.

Wylot komina otwarty na maksimum.

Pompka pracuje non stop na drugim biegu.

Dom dwukondygnacyjny (ok. 200m2) plus piwnica, gdzie mieści się piec. Jest nieocieplony, okna nowe, część trzyszybowych. Grzejników jest 11 sztuk, wszystkie nowe, ustawione na "trójkę". Rury nowe, zaizolowane termicznie.

Mam wrażenie, że piec dłużej pracuje w trybie GRZANIE, jak CZUWANIE. Temperatura w trybie GRZANIE dość znacznie spada, nawet do 50 st. Przypominam, że histereza wynosi 1 więc dmuchawa (?) wyziębia piec o 9 st.C., Jak się dogrzeje, to dochodzi do 65 st.

Nie wiem czy to prawidłowe działanie. Na co powinienem zwrócić uwagę? Przez większość życia mieszkałem w bloku i nie znam się na tym.

Serdecznie dziękuję za sugestie.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę.

Klapka w drzwiczkach musi być szczelnie zamknięta jak i wszystkie drzwiczki w kotle. Oczywiście wylot do komina otwarty na max.

Napisz jaki kocioł, jaki jest sterownik w kotle, jakim groszkiem palisz.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to Eko Max 5 o mocy 25 kW. Producentem jest firma ***. Sterownik Talia DS3P1M-RC

Groszek nie jest żaden markowy, w teorii 24MJ. Lokalny sprzedawca.

I jeszcze jedno: zawor 3-drożny ustawiony tak, że ok. 1/3 wody wraca do pieca. 

Skoro klapka ma być zamknieta, to po co ona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, FerdynandDentka napisał:

Witam.

Mam na dolnych drzwiczkach klapkę uchyloną. Nie wiem jak się to nazywa ale pewnie dopływa tędy powietrze kiedy nie pracuje pompa. Pewnie ma być otwarta ale nie wiem czy lekko, czy raczej mocno. 

Wylot komina otwarty na maksimum.

Z tego opisu wynika, że jakiś dziadowski ten kociołek, klapki w drzwiczkach to to palenia na ruszcie bez podajnika, musisz to uszczelnić.

Masz też szyber na czopuchu? 

A co to za kocioł i kiedy kupiłeś?

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rodzaju kotła jest info wraz z linkami w poprzednim poście. Kupiony rok temu.

"Szyber na czopuchu" to chyba po mojemu "wylot do komina". To jest otwarte na max.

Klapka jest bo ten piec ma także możliwość zasypywania węglem w tradycyjny sposób. Obecnie z tej opcji nie korzystam więc pomyślę o uszczelnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten kocioł który wskazałeś nie posiada żadnych klapek.... spalanie jest realizowane poprzez dmuchawę a szybra również nie widać...... a tym bardziej nie ma możliwości palenia na ruszcie .... bo go nie ma ..............

image.png.f2f9e2bd7d614e580d545cd7a7fdc6bd.png  image.thumb.png.b6bbd5df8d1ad5c7fe08c7e618802c0b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten piec z modyfikacją na zamówienie - ma dodatkowy ruszt i przez środkowe dzwiczki można zapodać węgiel w bryłach, drewno, płyty meblowe... żartowałem z tymi płytami.

Teraz wiem, że klapka w drzwiczkach jest potrzebna tylko przy korzystaniu z powyższych. 

Na wylocie jest szyber, jest wajcha do regulacji. Ale to mniej istotne bo jest otwarty na max.

Wiem, że klapkę trzeba uszczelnić. Może nawet zamówię u producenta drzwiczki bez niej. Są łatwo demontowalne.

Piec oczywiście czyszczony regularnie.

Czy są jakieś sugestie dotyczące oszczędnego spalania? Coś w nastawach?

IMG_20191127_163535.jpg

IMG_20191127_163623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 20:59, FerdynandDentka napisał:

Moje nastawy:

Temperatura docelowa: 60 st,

Histereza: 1,

Dmuchawa: min. 34%, max. 50,

Czas pracy dmuchawy w trybie CZUWANIE: 30 sek.,

Czas podawania węgla w czasie GRZANIE: 9-12 sek.,

Przerwa w podawaniu, w trybie GRZANIE: 50 sek.,

Czas podawania węgla w trybie CZUWANIE: 10 sek.,

Przerwa w podawaniu w trybie CZUWANIE: 8 min.,

Wydłuż przerwę w podawaniu w trybie czuwanie na 15-30 min.

Pokaż popiół i palnik.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.