Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Instalacji Co. Proszę O Ocenę I Kilka Porad.


awesomeness

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w trakcie remontu a właściwie tworzenia niezależnego mieszkania na poddaszu w domu rodzinnym. (Jest to poniemiecka szkoła na terenie wiejskim).

Mam firmę budowlaną i wszelkie prace przeprowadzam sam jednak jeśli chodzi o tematykę instalacji to można powiedzieć że dopiero "raczkuję" więc proszę was drodzy forumowicze o pomoc.

W załączniku przesyłam rzuty domu(piwnica-kotłownia, parter i poddasze) Na poddaszu naniesiony jest projekt w/w mieszkania(pomieszczenia z opisami).

Naniosłem też planowany przebieg instalacji CO.

Moje założenia:

- pion poprowadzony z kotłowni w okolicy komina na poddasze do zbiornika wyrównawczego znajdującego się nad stropem poddasza

- od pionu instalacja pocięgnięta wg schematu na rysunku(w podłodze aż do ściany zewnętrznej, później przy ścianie zewnętrznej z zachowaniem spadków w stronę pionu)

- instalacja będzie wykonana w miedzi, ewentualnie podejścia cwu z alu-pex

Najważniejsze pytania do was:

-Czy instalacja jest dobrze poprowadzona?

-Jakich średnic rur użyć do poprowadzenia instalacji i na jakich jej odcinkach?(posiadam już sporo rurek miedzianych fi 15-jakieś 25mb więc dobrze by było jak by "poszły"

-w mieszkaniu występuje zmiana poziomu podłogi (pokoje znajdują się ok 35-40cm wyżej niż reszta)

-w dużym pokoju są już zrobione podejścia do grzejników z rurek fi 15 oraz mam do nich pasujące 2 grzejniki panelowe(pozostałość po starej instalacji) - jak ze średnicą może zostać czy wzdłuż ściany zewnętrznej jednak dać inną średnicę?

-Jakie moce grzejników do poszczególnych pomieszczeń użyć?

-Ew. jaka moc kotła będzie odpowiednia do tej instalacji?

Dodam że Poddasze zostało dobrze docieplone(dach wełna 2x15cm, strop wełna 10cm+to co było wcześniej czyli jakiś gruz itp, ściana zewnętrzna wełna 15cm)

Ps. czy warto zrywać podłogę, wyrzucać stare docieplenie i wymieniać na wełnę?(pod salonem i jednym pokojem jest świetlica gdzie nie jest grzane)

Ten etap bez problemu mogę wykonać samemu gdyż potrafię lutować w miedzi, podłączeniem do kotła będę się martwił później ale itak oczywiście przed uruchomieniem aparatury całość przejdzie przegląd przrez fachowe oko znajomego instalatora.

Pozdrawiam. :)

parter.pdf

piwnica.pdf

poddasze z centralnym A3.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w pierwszym poście zadałem zbyt wiele pytań. Proszę więc o podpowiedź w kwestii:

 

Witam.

 

W załączniku przesyłam rzuty domu(piwnica-kotłownia, parter i poddasze) Na poddaszu naniesiony jest projekt w/w mieszkania(pomieszczenia z opisami i  metrażem).

Naniosłem też planowany przebieg instalacji CO(czerwona i niebieska linia).

Moje założenia:

- pion poprowadzony z kotłowni w okolicy komina na poddasze do zbiornika wyrównawczego znajdującego się nad stropem poddasza

- od pionu instalacja pociągnięta wg schematu na rysunku(w podłodze aż do ściany zewnętrznej, później przy ścianie zewnętrznej - z zachowaniem spadków w stronę pionu)

- instalacja będzie wykonana z rurek miedzianych.

 

Najważniejsze pytania do was:

-Czy instalacja jest dobrze poprowadzona?

-Jakich średnic rur użyć do poprowadzenia instalacji i na jakich jej odcinkach?(posiadam już sporo rurek miedzianych fi 15-jakieś 25mb więc dobrze by było jak by "poszły")

 

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt CO powinien być częścią projektu domu. Z tego co przysłałeś nic nie wynika. Chcesz schemat instalacji zajrzyj w DTR kotła i bez problemu znajdziesz. Zaadaptuj to co znalazłeś do swoich potrzeb i wtedy można dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na załączonych rysunkach nie ma nic z zakresu CO lub hydrauliki - to szkice gołych ścian.

Zacznij może od doboru grzejników - np program SDG2 ze strony Purmo - mając wielkości grzejników możesz dobrać rury zasilające i piony.

W następnej kolejności dobór źródła ciepła - kocioł, PC albo inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli projekt instalacji by był załączony do projektu to ten temat by nie istniał.

Układ ma być otwarty. Mam obok kotłownie z tym samym układem więc po prostu to skopiuję.

Na chwilę obecną potrzebuję tylko wiedzieć jakie mają być średnice rur które będą szły tak jak na rysunku pt"poddasze z centralnym A3" oraz z jakiej średnicy ma być pion z kotłowni do naczynia wzbiorczego.

Rysunki załączone są tylko poglądowe wykonane przeze mnie. Poza tym na ostatnim rysunku jest naniesiony plan prowadzenia rur CO na piętrze.

Jeśli chodzi o moc grzejników, kotła i średnice rur to właśnie było pytaniem i gdybym potrafił to wam powiedzieć to również ten temat by nie istniał.

 Z tego co podpowiedział mi znajomy to odpowiedni będzie kocioł 12KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do naczynia wzbiorczego nie mnie niż 1 cal lub miedź 28mm - wynika to z normy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.