Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor, Cwu I Węgiel.


Silton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Po przeczytaniu setek stron o buforze nadszedł czas na modernizacje mojej kotłowni.

Zacznę od kotła: Olsztyński SKI górnego spalania o mocy 23kW. Komorę spalania zmniejszyłem szamotem o około 40% przez co liczę go teraz na jakieś 12-14kW (może mniej).
post-59301-0-56778800-1417374351_thumb.jpg
Raz po modernizacji rozpaliłem nim od góry i bajka, kocioł bielutki w środku. Załadowałem wtedy połowę kotła i paliło się około 9-10h przy temperaturze 5-8°C na zewnątrz (temperatura na kotle około 55°C). Musiałem wtedy na siłę blokować kocioł bo było za ciepło. Zdaję sobie sprawę że wtedy podczas odgazowania węgla kisiłem opał. Dla tego przyszła pora na kolejny akapit.

Początkowo miałem budować bufor z forum muratora (1000l z cwu podgrzewanym przepływowo + wężownica solarna) ale po małej analizie doszedłem do wniosku że u Mnie się on nie sprawdzi w ogóle z racji ogrzewania grzejnikami. Bufor w zamyśle ma przyjmować nadwyżki mocy z kotła i stabilizować jego pracę bo w okresie zimowym i tak palone jest cały czas. Świetnie jak by po wygaszaniu kotła oddawał ciepło prze 4-6h. Czy około 1000l wystarczy? Dom 100m2 z pustaka żużlowego w środku wełna 5cm.

Druga sprawa to jak najlepiej wpiąć się zbiornikiem cwu do bufora (na rysunku zielona i czerwona linia)?

[post-59301-0-08425600-1417374516_thumb.jpg

Trzecia i ostatnia rzecz to jaki sterownik kupić aby miał funkcję sterownia zaworem trójdrożnym, pogodówkę, ładowanie zasobnika cwu, tryb dzienny/nocny. Obieg grzewczy mam tylko jeden.

Dla tego też przyszedłem o radę do bardziej doświadczonych kolegów: Jak poprawnie zmodernizować kotłownię i jakich błędów uniknąć.

Pozdrawiam.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Po pierwsze czy masz solary lub czy w niedługim czasie masz zamiar założyć( najpierw przekalkuluj to sobie dobrze ). Jeżeli nie masz solarów to spiąłbym obie wężownice bojlera szeregowo i przez pompkę podpiąłbym pezpośrednio do pieca. Sterowanie pompki jakimś tanim sterownikiem solarnym tak żeby włączała się tylko wtedy gdy temp. pieca jest wyższa od temp. bojlera. Możma dodatkowo zrobić regulowany by-pass dla wężownic lub dać zawór termostatyczny mieszający żeby kocioł tak nie klękał jak włączy się pompka bojlera. Jeśli chdzi zaś o bufor to stawiałbym na taki z wężownicą CWU.Pojemność 1t dla twojego kotła ok. W zimie nożna zaworami pomijać wężownicę CWU i całe ciepło walić w grzejniki a latem podgrzewać ZWU. Ładowanie bufora przez jakiś zawór typu laddomat z pompką no i obejście zaworem zwrotnym najlepiej klapowym tak aby w razie braku prądu kociłek sam nie poszedł po pomoc do sąsiada. Co do sterownika zaworu 3-D to osobiście polecam ums-4ps. Tani i bardzo wygodny w stosowaniu i użytkowaniu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na siłownik zaworu 3-D żeby nie był za flegnatyczny, najlepszy to z czasem 90sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.