Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Instalacją Ogrzewania Podlogowego - 3 Pompy Obiegowe


maethor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Państwa,

 

Mój problem z instalacja zaczął się zapewne jak u większości od niekompetencji instalatorów.

 

Otóż zaproponowali mi oni zakup i montaż 3 pomp obiegowych Buderus BUE 25/40 dla każdego z rozdzielaczy.

 

Podczas pierwszego montażu podpięli oni tylko jedna z tych pomp na rurze zasilającej instalacje tuz pod piecem Buderus 072 24kW. Efekt był taki, że większość pętli nie grzała, grzały natomiast tylko te krótkie i w 70% tylko na parterze. Na poddaszu wszystkie przepływomierze nie wykazywały żadnego przepływu. Dodatkowo instalacja cały czas była zapowietrzona.

 

Po mojej reklamacji, stwierdzili ze zamontują po jednej pompie w rozdzielaczach na poddaszu. Po paru godzinach stwierdzili ze teraz jest już wszystko ok bo przepływ jest na każdej pętli i pojechali. Następnego dnia okazało się ze rozdzielacz na parterze ciągle jest zimny gdyż 2 pompy na poddaszu (pracujące na max) zaciągają cala ciepłą wodę na gore. Dodatkowo co jakiś czas jedna z pomp na poddaszu pracuje bez wody, gdyż druga pompa mająca krótsze pętle przechwytuje całą wodę.

 

Myślałem ze problemem jest niskie ciśnienie w obiegu i zwiększyłem je do 2,5bar jednak nic to nie dało. Inny instalator radził mi jeszcze zamontować sprzęgło hydrauliczne jednak nie mając dużej wiedzy na ten temat postanowiłem szukać rady u Państwa zanim zacznę modyfikować instalacje.

 

Bardzo bym prosił Państwa o pomoc. Ogrzewanie podłogowe : 70m2 parter i 130m2 poddasze.

 

W załączniku przesyłam zdjęcia rozdzielaczy (pojedynczy na parterze oraz podwójny na poddaszu przed podpięciem pomp) i tuz przed montażem pompy , a także schemat całej instalacji.

post-60637-0-10955400-1417354507_thumb.png

post-60637-0-60213400-1417355754_thumb.jpg

post-60637-0-85563800-1417355847_thumb.jpg

post-60637-0-21923200-1417355852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty tam masz teraz trzy pompy, to sprzęgło niezbędne. Próbowano wcześniej zamontować mocniejszą pompę główną? Jeśli była 25/40, to nie miała szans na obsłużenie tej podłogi.

 

Ktokolwiek zainteresował się DTR kotła i sugerowanymi schematami producenta? Był jakiś projekt, pomysł chociaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety od samego poczatku radzono mi abym mial 3 osobne pompy na rozdzielaczach.

 

Instalator niby wszystko wiedzial o kotle i przejrzal tylko DTR..  Projekt mial w glowie gosc ktory wykonywal instalacje wodna i kanalizacyjna, ale gdy przyszedl czas na podpiecie kotla to przestal odpowiadac na moje telefony wiec zmuszony bylem poszukac kogos innego.

 

Czy jestes moze w stanie naszkicowac (zmodyfikowac moj obrazek) jakby mogl wygladac prawidlowy schemat przylacza z tym co mam i dodatkowo ze sprzeglem?

 

Bede niezmiernie wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy znaleziony w necie przykład podpowiedzi Buderusa dla kotłów gazowych. Czytaj strona 8-12. Twój schemat to ten z 2 lub więcej obwodów grzewczych. Masz kocioł kondensacyjny, więc jest opcja ogrzewania podłogi bez układów mieszającym bezpośrednio wodą z kotła. Schemat pokazuje ogólną zasadę montażu sprzęgła: pompa główna kotła zasila sprzęgło, a za sprzęgłem masz pompy obwodów odbioru. Sprzęgło tylko równoważy przepływy na obiegach, tak aby nie było sytuacji podkradania wody przez pompy.

200801231417450.Kurier 22_062006.pdf

 

 

Miejsce montażu sprzęgła jak niże.

 

post-18583-0-30279600-1417360791_thumb.png

 

 

Edit:

Na trzecim rozdzielaczu też pompa, przy czym nie wnikam, czy to ma sens. Skoro już dwie pompy zamontowano w rozdzielaczach piętra, to ten na parterze też musi być czymś zasilany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długie sa te petle ogrzewania i ile ich jest?

 

Pierwszy znaleziony w necie przykład podpowiedzi Buderusa dla kotłów gazowych. Czytaj strona 8-12. Twój schemat to ten z 2 lub więcej obwodów grzewczych. Masz kocioł kondensacyjny, więc jest opcja ogrzewania podłogi bez układów mieszającym bezpośrednio wodą z kotła. Schemat pokazuje ogólną zasadę montażu sprzęgła: pompa główna kotła zasila sprzęgło, a za sprzęgłem masz pompy obwodów odbioru. Sprzęgło tylko równoważy przepływy na obiegach, tak aby nie było sytuacji podkradania wody przez pompy.

attachicon.gif200801231417450.Kurier 22_062006.pdf

 

 

Miejsce montażu sprzęgła jak niże.

 

attachicon.gifSprzęgło.png

 

 

Edit:

Na trzecim rozdzielaczu też pompa, przy czym nie wnikam, czy to ma sens. Skoro już dwie pompy zamontowano w rozdzielaczach piętra, to ten na parterze też musi być czymś zasilany.

Bardzo Ci dziekuje za pomoc. Sprobuje to zamontowac zgodnie z tym co napisales.

 

Jesli chodzi jeszcze o wielkosc tego sprzegla to proponowano mi takie Buderus WHY 120/80. Nie bardzo wiem czy aby nie jest ona zbyt duza ?

Czy sprzeglo hydrauliczne mozna zamontowac poziomo?

 

Co do petli to mam ich: 7 + 7 + 7,

Jesli chodzi o dlugosc to nie jestem w stanie dokladnie okreslic ale srednio 1 petla miesci sie na 15m2 (odstep ok 12 cm od siebie miedzy rurkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poscie #4 jest błąd na rys - pompy odbiorów ( rozdzielaczy ) muszą być za sprzęgłem hydraulicznym

Sprzęgło jest "napędzane" od strony kotła pompą kotłową wbudowaną w kocioł a odbiory mają własne pompy jak na rys poniżej

Sprzęgło musi być instalowane w pionie - w nim następuje grawitacyjne rozdzielenie ciepłej i zimnej wody .

Można wstawić dowolne sprzęgło o mocy ok 30kW lub trochę więcej z przyłączem 1" , samo sprzęgło musi być dobrze izolowane 

 

pozdr.

post-18578-0-69854100-1417362738_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wyjasnienia,

 

Pan kiminero napisal ze ta ostatnia pompa rowniez musi zostac przeniesona do rozdzielacza wiec wszystko sie juz zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.