Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciąg Kominowy I Jego Wpływ Na Spalanie Gazu


rsk

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

 

Mam pytanie. Jak duży jest wpływ ciągu w kominie na spalanie gazu w kotle z otwartą komorą spalania, a konkretniej na sprawność przekazywania ciepła do wody.

 

Komin ma 4 kondygnacje, stal kwasoodporna fi150. Kotłownia napowietrzona poprzez zetkę o zbliżonej średnicy z oknem. W pomieszczeniu kotła wentylacja grawitacyjna.

 

Czy otwarcie drzwi wyczystki (poniżej trójnika którym wpięty jest kocioł) ma szansę wpłynąć na sprawność procesu spalania, jeśli tak to czy go usprawni czy upośledzi. 

 

Moim zdaniem otwarcie wyczystki spowoduje zmniejszenie ciągu kominowego, a tym samym powolniejszy przepływ spalin przez kocioł w trakcie spalania (oraz ograniczenie przepływu w czasie przestoju palnika) co pozwoli im na oddanie większej ilości ciepła do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem gdzie masz problem? Producenci kotłów gazowych dla modeli z otwartą komorą spalania raczej nie podają wymaganego ciągu kominowego przeważnie podają że ma być to ciąg naturalny. Za to określają średnicę przewodu i jego wysokość minimalną i maksymalną. Kocioł z otwartą komorą może mieć przewód kominowy bezuszczelkowy. Wymagania odnośnie nawiewu i kratki wywiewu też są określone nawiew to 200cm2 a wywiew to 14x14. Czy twoje twierdzenie ma jakiś sens? Hm???? Nie wiem. Myślę że jak nie zadziała czujnik spalin to będzie oznaczać że ciąg jest prawidłowy i spaliny są usuwane. Jak zadziała czujnik to będzie oznaczać że ciąg jest za mały, i taka próba może się skończyć tragedią. Kolejna sprawa to pomieszczenie gdzie chcesz się bawić w takie próby. Raczej nie pochwalam takich praktyk gdy kocioł jest zamontowany w łazience lub kuchni bo to moż grozić śmiercią domowników(!!!!!!!!!!). Jak to piwnica i jest naprawdę dobry ciąg w kratce wywiewu to można próbować, ale dla bezpieczeństwa proponuję montaż czujnika czadu. Czy uchylenie wyczystki zmieni zużycie gazu i poprawi sprawność kotła? Niestety takich informacji nie podają producenci kotłów, Myslę że nikt nie prowadził takich badań. Ogólnie to nie polecam takich prób ze względów bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości ciągu kominowego podaje np Buderus w  swoich materiałach technicznych - i powinien wynosić dla kotła 15-35kW z palnikiem atmosferycznym :

 

  "Wymagany ciąg kominowy wynosi przy wszystkich wielkościach kotłów min. 3 i maks.10 Pa. Obliczenie przekroju wg DIN 4705 może 
wykazać, ze względu na bardzo małą stratę kominową kotła , że komin musi być wykonany w wersji niewrażliwej na wilgoć.

 

Przyłącze komina
W celu ścisłego wyregulowania i utrzymania stałej wartości ciągu kominowego oraz w celu wentylacji komina zaleca się – w porozumieniu
z kompetentnym mistrzem kominiarskim:zamontowanie regulatora ciągu. Przekrój regulatora zależy od wysokości skutecznej i od przekroju komina."

 

Ale jest wymóg posiadania sprawnego czujnika zaniku ciągu kominowego podłączonego do sterownika palnika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.