Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Ze Sterownikiem I Dmuchawa


cris1503

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pare dni temu zakupiłem sterownik Ekoster 400 oraz dmuchawe WPA 120 do pieca spalania dolnego. Problem jest taki, że dmuchawa pracuje cały czas tak samo, bez wzgledu czy dam w ustawieniach max obroty 40% czy 100%... Histereze ustawiłem na 3 stopnie oraz modulacje dmuchawy na włączoną a i tak jezeli temp. spadnie o 1 stopien od zadanej do wentylator pracuje w 100% i nie zwalnia przy osiaganiu zadanej temp. tylko wyłącza sie odrazu gdy osiagnie zadaną. Dodam, że przy rozpalaniu bardzo przeciaga temp. Ustawiłem na 57 stopni a czasami potrafi dojść do 68-69. Przedmuchy ustawiłem na 5 sek co 30min. Ustawienie pompy CO na roznice 12 stopni i tutaj tez jest problem, poniewaz gdy ustawie temp. na sterowniku 57 stopni to pompa wlacza sie przy 45 stopniach, wiec dobrze lecz wylacza sie przy 42 stopniach(rozumiem to tak, ze dochodzi do tego jeszcze histereza 3 stopni). najbardziej denerwuje mnie to przeciaganie temp. pieca oraz, że dmuchawa pracuje cały czas tak samo. Prosze o pomoc. Z gory dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo SPR11 od boleckiego. A tak poważnie to może jest jakaś serwisówka do tego sterownika, może trzeba jakaś "mapę" dmuchawy ustawić najpierw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry albo i nie...

Czy w instrukcji piszą coś na temat ustawiania dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze, że można ustawić minimalną moc od 30-70% oraz max od 30-100%. Teraz mam ustawiona min.30 oraz max.40% a i tak na piecu 67stopni chociaz ustawione 57. Ale czy ustawie tak czy inaczej to roznicy nie widac. Jedynie przy przedmuchach ale to jasne, bo rpzedmuch mam na 5 sek to ona dopiero zaczyna dmuchac i praktycznie juz sie wylacza. Moze to cos pomoze http://www.kotlymce.pl/files/70/EKOSTER_400.pdf chociazwatpie bo czytal juz z 50 razy i wydaje mi sie ze wszystko jest dorbze ustawione i wg instrukcji powinno byc inaczej a w praktyce jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja dmuchawa to niezły "przeciąg". Te 10 procent (40-30) wydajności pewnie jest niezauważalne. Próbowałeś przysłonić wlot dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlot dmuchawy jest praktycznie przysloniety na max, moze z 0,5 cm jest odsloniete oraz dalem jeszcze kolejna nakretke na klapke poniewaz nawet jak dmuchawa nie pracuje to mi ja podnosilo i gdy dmuchawa pracuje to nie podnosi ja az tak do gory. Nawet na kominie przystawilem dosc duzo a i tak temperatura jest wysoka. Moc dmuchawy na minimum a jak sie wlaczy to pracuje jak oszalala, jak przy rozpalaniu.

Ale nawet jak ustawie min. 30 a max 100 to i tak jest niezauwazalne. pracuje caly czas tak samo

Nawet jak wlacze ta modulacje dmuchawy to wg instrukcji powinna ona zwalniac w zakresie histeryzy a przy wlaczonej modulacji gdy temp spadnie o 1 stopien to dmuchawa zaczyna dmuchac jak oszalala... jednak gdy wylacze modulacje i jisteryze ustawie np na 2 stopnie to wtedy dmuchawa wlacza sie jak opadnie o te 2 stopnie ale tez z pelna sila:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dmuchawa nie jest przystosowana do stopniowego rozkręcania się? Takie dmuchy chyba muszą być na silniku indukcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest ustawiony typ dmuchawy w parametrach instalacyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta modulacja to nie dotyczy tylko wybranych typów dmuchaw, bo może po prostu ta wpa 120 nie współracuje z tym sterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteś trochę kumaty w elektryce, zamiast dmuchawy podłącz żarówkę 60-kę. Reguluj moc dmuchawy w sterowniku i patrz, czy się ściemnia/rozjaśnia. Jeśli nie - uwalone wyjście w sterowniku - reklamacja/naprawa.

Chyba już nic wiecej nie wymyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Ceramiku tez siedzi WPA 120 i zarządza nią sterownik Luxus4 i wkręca się na obroty bardzo wolno aż do zadanych obrotów. Wczoraj mi dmuchawa się spaliła, ale to inna bajka. Ja bym szukał przyczyny w sterowniku. Po prostu on nie umie stopniowo rozkręcać dmuchawy. Innej opcji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W puszce nie masz oznaczone gdzie ma być przewód fazowy i neutralny?

 

http://www.mplusm.com.pl/wpa-120.html są 2 typy silnika w WPA 120 o ile to ma znaczenie. Zaraz Ci powiem jaki jest u mnie i sprawdź u siebie.

 

U mnie jest jeszcze inny R2E 120-AR77 -05, ale bardziej pasuje do tego po lewej w tabelce. Chociaż wydaje mi się, że tutaj silnik nie ma znaczenia. Jeden ma większe obroty i chyba na tym koniec różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlot dmuchawy jest praktycznie przysloniety na max, moze z 0,5 cm jest odsloniete oraz dalem jeszcze kolejna nakretke na klapke poniewaz nawet jak dmuchawa nie pracuje to mi ja podnosilo i gdy dmuchawa pracuje to nie podnosi ja az tak do gory. Nawet na kominie przystawilem dosc duzo a i tak temperatura jest wysoka. Moc dmuchawy na minimum a jak sie wlaczy to pracuje jak oszalala, jak przy rozpalaniu.

Ale nawet jak ustawie min. 30 a max 100 to i tak jest niezauwazalne. pracuje caly czas tak samo

Nawet jak wlacze ta modulacje dmuchawy to wg instrukcji powinna ona zwalniac w zakresie histeryzy a przy wlaczonej modulacji gdy temp spadnie o 1 stopien to dmuchawa zaczyna dmuchac jak oszalala... jednak gdy wylacze modulacje i jisteryze ustawie np na 2 stopnie to wtedy dmuchawa wlacza sie jak opadnie o te 2 stopnie ale tez z pelna sila:/

To nie wina dmuchawy . Masz uszkodzony sterownik . Uszkodzić go można w bardzo prosty sposób wystarczy że przy pracującej dmuchawie odłączysz wtyczkę między sterownikiem a dmuchawa i po sterowniku . Jeśli to popełniłeś to sterownik do wymiany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac, no co Ty? Jeśliby uwalił triaka na wyjściu, to nie byłoby regulacji jasności żarówki. Moim zdaniem ma zaj...ty ciąg kominowy, a sterownik ma za wąski zakres regulacji jak na tę dmuchawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... jednak wychodzi na to ze dmuchawa dziala i reaguje na zmiane obrotow tylko poprostu nie idzie tego uslyszec.... Jedynie jak zauwazylem to przy 30% dużo mniej dymi z drzwiczek niż przy 100% z calkowitym otwartym wlotem powietrza do dmuchawy. Dzwonie dzisiaj do tego goscia i sprobuje wymienic ja na WPA 117 bo ta co teraz mam(WPA120) to jest duzo duzo za mocna. Dzieki za porady, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.