Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Warto Montować Wentylator Do Camino?


nychu

Rekomendowane odpowiedzi

Te 49 stopni Ci wystarcza?No i pytanie czy takie ustawienia Ci odpowiadają. Histerezę ustawiłeś na 3 i tak sterownik pracuje. A nie chciałbyś włączyć przedmuchów? Ja wstępnie bym ustawił tak: Moc dmuchawy 2,histereza 1,przy przedmuchach powiedzmy 2 minuty przerwy, 20 sekund pracy,ale to tak orientacyjnie,trzeba wyregulować pod siebie.Jeszcze jedno,wentylator posiada klapkę odcinającą powietrze po zatrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy mi 49 stopni dom mam docieplony, w dupie to nawet mogło by być 42-45 stopnia i też było by ok. Wentylator ma klapkę, Ustawiłem ja tak że gdy wentylator się nie obraca to klapka odcina dostęp powietrza. Przedmuchy wyłączylem bo nie zdążyło ich zrobić a już spadło 3 stopnie i tak i tak się włączał żeby dobic temperature żądaną.

 

Spróbuję Twoich sugerowanych ustawień ale powiedz mi jeszcze jak teraz palić. Od dołu czy od góry? Masz taki sam piec jak mój camino ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Camino 18 Kw, siedem członów. Pal wyłącznie od góry. To drewno mieszane z węglem też tak sobie tzn nie ma tragedii ale oba te paliwa mają różne zapotrzebowanie na tlen, więc np wegiel potrzebuje mniej a drewno więcej i jeśli nie ma ciągłego podawania PP i PW , będzie kopcic, dymic i smolic kocioł.Sprobuj spalać osobno. Moje propozycje odnośnie ustawień są orientacyjne, każdemu sprawdza się inaczej. Histereza na jeden to nie będzie przeciagania temperatury gdyż sterownik będzie trzymał blisko zadanej. Nadmuch też raczej mały bo mocny powiew nie pozwala na dobre rozpalenie paliwa. Sprawdź czy to zadziała. Spróbuj zapalić samym węglem i powinna być różnica w spalaniu in plus. Jeśli nie potrzebujesz przedmuchow, to nie forsuj na siłę. Najważniejsze to jednorodne paliwo, stosunkowo niskie obroty wentylatora oraz mała histereza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator mam na dolnych drzwiczkach, a w górnych ten mały wziernik co w nich jest mam zamknięty. Powinienem go otworzyć ?, myślałem że jak jest wentylator to nie ma potrzeby go otwierać więc zablokowalem go żeby nie leciało jakieś lewe powietrze tamtędy.

 

Ja jak palę od góry to połowę pieca węgiel na wierzch grubsze drzewo jakieś 4 kawałki i później na to małe na rozpałke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam moc nadmuchu 30 %, ale górną klapkę uchylam przy rozpalaniu 1.5 cm, potem na ok 3mm.Jeśli ciąg kominowy jest odpowiedni a dmuchawa ustawiona na małą moc to nic się nie dymi z klapki a spalanie jest lepsze. Sposób rozpalania masz OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi do głowy że możesz także rozpalać bez nadmuchu. Ładujesz do kotła paliwo, odpalasz tylko na uchylonej klapce PW gdy kocioł dojdzie do zadanej ,uruchamiasz sterownik i jeśli będziesz miał histerezę dmuchawy na powiedzmy 2 lub 3, spalanie powinno być stabilne i pod kontrolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu zajmuje rozpalenie CI do temp. zadanej ? Bo u mnie dziś obserwuję to Dochodzi do powiedzmy 40 stopni ( taka jest zadana ) i pompka pracuje od 37stopni. TO jak pompka ruszy to gwałtownie spada temp. i znów w kółko aż w obiegu będzie względnie ciepła woda/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pompę mam jako opcję , czasem włączam ,ale z reguły idzie na grawitacji.Ja palę  w zależności od temp. zewnętrznej od 55*C do 70*C. Pompa jeśli ją włączę, pracuje od 50-55*C. Jeśli jest włączana wcześniej, co kocioł zagrzeje, pompa wyciągnie i znów kocioł musi nadganiać. U mnie rozpala się startując z zimnym zładem ok. 2 -3 godziny ale to zależy jaką temp. zadam,powiedzmy do 65 czy 70 *C to musi chwilę potrwać. Gdy mi się uda wygarnąć z kotła jeszcze żar  to kocioł z 40*C do zadanej dochodzi godzinę. Sugeruję abyś podniósł temperaturę włączania pompy od wartości bliskiej temperaturze zadanej,powiedzmy 43-45*C. Jeśli masz możliwość palenia na grawitacji to nie włączaj pompy w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam również piętro, na grawitacji musiałbym mieć na piecu ok. 60 stopni żeby w górnej części domu było Ciepło, więc pompka musi zostać włączona. Pompkę mam na 2 biegu, sprawdzę jeszcze jak się będzie to zachowywać przy biegu pompki na 1, może nie będzie tak szybko spadać temp z pieca przy rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę już parę dni i tak:

Ustawiłem sobie wiatrak na 2 i bieg pompki na 1. Rozpalam od góry, zostawiam chwilę uchylone górne i dolne drzwi pieca żeby dobrze się rozpaliło, jakieś 15 - 20 min. Poźniej zamykam wszystko i uruchamiam sterownik. Temperatura zadana 40stopni ( histereza 2 ) i pompka włącza się przy 38stopniach ( wyłącza się przy 35 ). Jak jest zimniej na zewnątrz to daję mu temp. 45 stopni. 

Przy takich ustawiniach ok. 10-11 godzin spokoju :) . Jestem jak najbardziej zadowolony, i dziękuję za sugestię i pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło się czyta słowa podziękowania :rolleyes: . Dobrze że trafiłeś na Forum i mogliśmy Ci pomóc. Ale i Tobie należą się słowa pochwały za chęci palenia tym sposobem. Mam nadzieję że wytrwasz i być może któregoś z sąsiadów przekonasz do palenia od góry. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WITAM.

Polecam dmuchawę ze sterownikiem do camino.Użytkuje camino ponad 20 lat a od 5 z dmuchawą i sterownikiem.U mnie uzupełnieniem sterownika jest Pilot R zamontowany w pokoju.Nie muszę iść do kotłowni aby zmniejszyć lub zwiększyć temperature.Palę w piecu oczywiście od góry.

post-37373-0-76826800-1487014830_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Fajne rozwiązanie, z jakim sterownikiem współpracuje Pilot R? Ja posiadam oprócz st 81ZPID także Unister i on posiada taki sterownik pokojowy ale obecnie nie używam tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.