Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Pieca Ekogreń - Geco 403-P02 = Popcorn.


matektychy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam problem z ustawieniem pieca na ekogroszek, spala węgla bardzo dużo i nie spala się on do końca - powstaje tzw. popcorn. Dosyć duże grudy spadają do popielnika a miał być popiół. 
Spala około 120dm3 węgla w 3 dni. 
Węgiel z Wesołej - od gościa z Imielina - SEBOL - może ktoś ma jakieś doświadczenia. Węgiel miał być bardzo dobry 28-29kJ. 

Piec po sezonie grzewczym był cały czyszczony - komin również. 

Na zewnątrz temperatura wynosi: 
w dzień: 5-6 stopni 
w nocy: około 1-3 stopnia . 

Kocioł EkoGreń 25kW (z Pszczyny) 
Sterownik GECO G-403-P02 (wersja 11) 

Ogrzewam dom z lat 50-tych, powierzchnia 200m2, mam nową instalację wodną - jesli to ma znaczenie. 
Dom jest nieocieplony. 

Ustawienia: 
u0 - 60 
u1 - 10 
u2 - 60 
u3 - 20 
u4 - 20 

c0 - 0 
c1 - 1 
c2 - 5 
c3 - 25 
c4 - 1 
c5 - 0 
c6 - 2 

d0 - 50 
d1 - 80 
d2 - 40 
d3 - 2 
d4 - 47 

Bardzo proszę o poradę jak sobie z tym cholerstwem poradzić, bo jak będzie -10, to mi spali cały zbiornik w 24h !! 


! HELP !

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma inny sterownik i inne oznaczenia parametrów

opisz je w ludzkim języku żeby nie trzeba było przeszukiwać sieci za instrukcją i rozszyfrowywaniem oznaczeń

wrzuć zdjęcia tego popcornu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u0 - 60  (temp. zadana)

u1 - 10  (podawanie)
u2 - 60  (postój)
u3 - 20  (podtrzymanie)
u4 - 20  (opóźnienie wyłączenia went. w podtrzymaniu)

c0 - 0    (czas obrotu podajnika paliwa)
c1 - 1    (czujnik zapłonu)
c2 - 5    (czas na ktory sterownik wlaczy podajnik i wentylator, gdy minie ustawiony przez użytkownika czas oczekiwania w podtrzymaniu)
c3 - 25  (czas oczekiw. na wzrost temperatury wody)
c4 - 1    (współczynnik o jaki zostaje pomnożony czas pracy wentylatora zaraz po przejściu w stan podtrzymania) 
c5 - 0    (czas co ktory włączy się pompa na 30 sek. gdy trwa blokada przez termostat pokojowy, jak 0 to się się włączy)
c6 - 2    (sterowanie pompą mieszającą "2" - pompa do bojlera)

d0 - 50  ( temp. min. )
d1 - 80  ( temp. max. )
d2 - 40  ( temp. zał. pompy )
d3 - 2    ( dolna histereza temp. )
d4 - 47  ( temperatura załączenia pompy mieszającej (gdy c6=1) lub gdy temp. stabilizowana w bojlerze (gdy c6=2) gdy pompa jest podłączona)

 

 

zdjęcia.

http://i59.tinypic.com/2itiq0j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Mam problem z ustawieniem pieca na ekogroszek, spala węgla bardzo dużo i nie spala się on do końca - powstaje tzw. popcorn. Dosyć duże grudy spadają do popielnika a miał być popiół. 

Spala około 120dm3 węgla w 3 dni. 

Węgiel z Wesołej - od gościa z Imielina - SEBOL - może ktoś ma jakieś doświadczenia. Węgiel miał być bardzo dobry 28-29kJ. 

 

Piec po sezonie grzewczym był cały czyszczony - komin również. 

 

Na zewnątrz temperatura wynosi: 

w dzień: 5-6 stopni 

w nocy: około 1-3 stopnia . 

 

Kocioł EkoGreń 25kW (z Pszczyny) 

Sterownik GECO G-403-P02 (wersja 11) 

 

Ogrzewam dom z lat 50-tych, powierzchnia 200m2, mam nową instalację wodną - jesli to ma znaczenie. 

Dom jest nieocieplony. 

 

Ustawienia: 

u0 - 60 

u1 - 10 

u2 - 60 

u3 - 20 

u4 - 20 

 

! HELP !

 

spróbuj ustawien:

u0 - 60

u1 - 20 

u2 - 45

u3 - 20 

u4 - 20

 

u3 oraz u4 są praktycznie nieistotne.

 

moim zdaniem masz zbyt mały czas podawania u1 i zbyt długi czas przerwy  U2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli tworza sie spieki warto czesciej ruszyc palenisko. Czyli u1 5 sek a U2 30 sek dla przykladu. Jezeli wegiel nie dopala wydluzyc U2 o 5 sek. Kawal metrazu do ogrzania jest. Ale nic nie piszesz jaki palnik. Czy korona uszczelniona ( wazne). Jak ustawiona przeslona na wentylatorze. Jaka instalacja. Warto byloby wrzucic fote paleniska i popiolu. Opisac instalacje. Czy jest podmieszanie, sterowanie pomieszczeniowe, pogodowe, glowice na grzejnikach, itd. Wtedy ktos cos doradzi. Serwisowe widze masz fabryczne. Tak na poczatek zmienilbylm D 3 na 3 lub 4 stopnie. Mam identyczny sterownik w Lingu. UO mam na 73. Ale mam czterodrogowy, ktory redukuje temperature CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ten sterownik nie ma modulacji nadmuchu i wentylator zawsze pracuje na 100%. Pozostaje jedynie przeslona na wencie. Co wazne to wentylator trzeba rozebrac raz w roku i wyczyscic lopatki z kurzu. Zaniedbany bedzie tak oklejony, ze traci na wydajnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foty są w 3 poście od góry :)

 

http://i59.tinypic.com/2itiq0j.jpg

 

korona? góra pieca? jest tam jakaś wełna.

przeslona na wentylatorze? nie wiem jak się to sprawdza ;)

instalacja nowa.

nie ma sterowania pomieszczeniowego, pogodowego, jedynie pokrętło na kaloryferze ;)

 

 

ustawilem jak mowiles

u1 - 5

u2 - 30

 

parametrow d nie zmienialem,

 

przedmuchalem sprężonym powietrzem wiatrak i otworzylem go na 100%

 

jak bedzie dalej niedopalał to mam zwiększać u2 a u1 zostawić constans?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Malo wiesz o swojej instalacji. To ze jest nowa nic nie mowi. Popiol nieciekawy. Spiekow nie ma. Jedynie niedopaly. Zostaw jak jest. Wydluz jedynie U 2 o 5 sek na poczatek. I po kilku , kilkunastu godzinach sprawdz efekt. Kopczyk na retorcie nie moze byc plaski czy zapadniety. Przeslona na wentylatorze to cos takiego

http://www.pol-fans.pl/pl/p/Dmuchawa-do-pieca-kotla-RMS-120-A/1

Przy stalej pracy musi byc otwarta na 20 do 30%. Masz jakis zwaor czterodrogowy na instalacji? A tak wyglada krok po kroku uszczelnienie kolnierzea retorty nieobrotowej:

http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki visitor, nie czyściłem retorty, tak jak to jest w tym linku. Może to też w jakiś sposób przeszkadza w odpowiednim spalaniu węgla.

 

Od wczoraj miałem ustawienia:

u0 - 57

u1 - 5

u2 - 40*

u3 - 20

u4 - 20

wiatrak 100%

 

generalnie piec ma trudności w osiągnięciu tych 57*C, bo co schodzę do kotłowni, to piec pracuje a temp. jest w okolicy 50*C

 

jeśli chodzi o węgiel to miałem wrażenie, że trochę lepiej jesli chodzi o spalenie ale...

 

niestety, dziś o 15.00 sterownik uznał że wygasło palenisko (alarm 5)

oczywiśćie nie wygasł, dlatego wyłączyłem i uruchomiłem na nowo piec.

u3, u4 nie mają większego znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Brak wzrostu temperatury generuje ten alarm. W serwisowych ustaw C3 na 40 min. Jezeli nie dochodzi do zadanej to trzeba troche podniesc moc. Ustaw jakies U1 na 7.Albo masz zbyt duzy odbior na metraz. Nadal nic nie piszesz o instalacji. U3 to czas w podtrzymaniu Po osiagnieciu zadanej, co ktory podajnik poda wegiel wedlug ustawionego w serwisowych ( u ciebie C2 , 5 sek) parametru. U 4 to czas jaki w podtrzymaniu pracuje wentylator. U3 i U4 to ustawienia w przypadku uzyskania temp. i sprawiajace, ze kociol bedzie caly czas mial zar na palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No to wydluz U2 na 40 sek. Jak mozna nie wiedziec jaka sie ma instalacje? Masz ogrzewanie podlogowe czy grzejnikowe? Tremostaty na grzejnikach?Nie wiem zdjecia jakies z kotlowni zrob i wrzuc. i podstwa czy jest przy kotle cos takiego. Czyli zawor mieszajacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor,

Od 15.00 zmieniłem ustawienia na stosunek 1:5 podawanie-postój

u1 - 7

u2 - 35

dmuchwa na ~30%

ładnie się pali w kotle, ale spada dużo niespalonego...

 

nie mam zielonego pojęcia jaką mam instalację - masz jakiś pomysł? :>

jak spada niedopalonu zrób u2-45 a jak nadal będzie niedopał to jeszcze wydłuż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiór ciepła to jedno a Ty masz problem z prawidłowym procesem spalania

jak masz 4D to nim regulujesz temperaturę na dom- jak za zimno przestawiasz na wyższe wartości i odwrotnie

musisz opanować spalanie

skoro zacząłeś od 42sek to poczekaj do rana i oceń o ile koksu(niedopału) mniej

potem wykonaj kolejną korektę - może być o kolejne 7 sekund ale proponuję w okolicy 3-4

i znów 12 godzin na adaptację kotła do nowych nastaw

i tak powtarzasz aż do zaniku niedopału i pojawienia się spiekow z popiołu. to będzie punkt w którym trzeba przestać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zalozyciel watku pisal tez o zuzyciu. Pominalem tylko to, ze pisal 120 dm³ a nie 120 kg. Przy takiej powierzchni to mozliwe. Matektychy a jaka temperature dajesz na grzejniki? Bo widac ze masz zawor trojdrogowy, ktory nazywasz regulatorem. A tak jak poprzednik pisze przerwe nalezy wydluzac i obserwowac.

Wiesz Timon ile wazy dm³ grochu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to nie oznacza że mnie wyjdzie taki sam wynik :P

wszystko zależy od granulacji jaką posiadamy i od udziału nadziarna i podziarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pełnymi bym może pomógł ale z pustymi radź sobie sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nocy przy nastawach:

u0 - 56

u1 - 7

u2 - 42

 

dalej był niedopalony groszek = jak na obrazku.

 

Rano dałem na u1 - 7,  u2-49, zobaczymy jak wroce z pracy, ale nie wydaje mi sie zeby bylo lepiej.

 

 

@ Visitor, Nie wiem ile jest na grzejnikach :D Tyle ile na piecu? nie mam żadnej miary ile idzie w żeliwo, mam tylko pokrętła którymi mogę zwiększyć/skrócić/wyłączyć ciepłotę kaloryfera. :) A zaworu 3d nigdy nie dotykałem.

 

PS. 120 kg :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.