Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Zaworu 3D


Wilchelm

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka powinna być temperatura puszczana  przez zawór 3D?

Chodzi mi o to, żeby dać taką temperaturę, aby zawory w grzejnikach mogły swobodnie pracować w każdym ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest zainstalowany,połączony zasilanie z pieca/ogrzewanie dom/powrót do pieca.

jak ma być ustawiony tzn, jaka temperatura, żeby grzejniki mogły swobodnie pracować w każdym ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły z pokrętłem przed pompą. Jak ma być ustawiony. W jakiej pozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma redukować temp na grzejniki, więc ma być ustawiony tak, by temperatura wody za nim była wystarczająca do ogrzania pomieszczeń. W wersji ręcznej to dość upierdliwe, ponieważ wraz ze zmianą temperatur na zewnątrz należałoby korygować 3D.

 

Przydałby się sterownik pogodowy z siłownikiem do tego zaworu, ale to już trochę kosztuje. Niestety na oko musisz sobie poradzić. Rozumiem, że znasz zasadę działania i cel montażu takiego 3D. Jeśli nie, to przypominam, że 3D przed pompą na zasileniu miesza wodę (obniża jej temperaturę), która płynie na układ. Dzięki temu można utrzymywać wysoką temp na kotle i niską na grzejnikach, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń (jeśli brak termostatów na grzejnikach).

 

Nikt ci nie powie jakie ustawienie będzie odpowiadało twoim oczekiwaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie powie jakie ustawienie będzie odpowiadało twoim oczekiwaniom.

 

Poza mna :P  Słyszałeś kiedyś o metodach numerycznych ? Zawór może ustawić metodą bisekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+5 na dworze lub więcej 42 stopnie

0st do +5 stopni 46 stopni

-5 stopni do 0st 48 stopni

-5st  do -10 stopni 52 stopnie

poniżej -10 daj 60 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zawór jest zamontowany od dawna – poprawnie, zgodnie ze sztuką budowlaną.

Na termometrze pokazuje w tej chwili 42*

Chodziło mi po prostu o to, ile stopni powinno być ustawione na 3D, aby temperaturę można było w pełni wykorzystać na grzejnikach. Bo przecież jeśli na 3D damy np. 35 stopni, to jest to za mało, aby np. grzejnik z zaworem w pozycji „4” był w stanie oddać tą temp. – do tego potrzebuje chyba wyższej.

 

Tak czy inaczej, rozumiem, że skoro mam 42* to może tak zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolego @deredas, ale jak powiedziałeś A, to czas na B. Wytłumacz wszem i wobec jak w praktyce zastosować metodę bisekcji do osiągnięcia "wewnętrznej temperatury komfortowej" poprzez zmianę nastawy ręcznego zaworu 3D, w warunkach zmiennych temperatur zewnętrznych.

 

 

P.S.

Na forum nie ma użytkownika "kimuś". Jest @kiminero. Jak kierujesz przytyk, to precyzuj do kogo, bo wyjdą nieporozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, rozumiem, że skoro mam 42* to może tak zostać.

 

Ręcznie to tylko na oko i z grubsza. Jak czujesz, że jest komfortowo, to zostaw. Ręcznie musisz dbać tylko o "górną" granicę, czyli musi być taka temp za zaworem, by starczyło na dni najzimniejsze lub nastawy zmieniać sezonowo. Resztą zajmą się głowice termostatyczne.

 

Na bieżąco to zrobi to tylko sterownik pogodowy i właściwa krzywa grzewcza dobrana do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolego @deredas, ale jak powiedziałeś A, to czas na B. Wytłumacz wszem i wobec jak w praktyce zastosować metodę bisekcji do osiągnięcia "wewnętrznej temperatury komfortowej" poprzez zmianę nastawy ręcznego zaworu 3D, w warunkach zmiennych temperatur zewnętrznych.

 

Każdy wie o kogo chodzi poza Tobą.

Temp zewnętrzne nie zmieniają się nagle - nie ma takich warunków jak na pustyni że w dzień +50 a w nocy koło zera ,wiec zmienne temp. zewnętrzne nie mają tu znaczenia. Człowiek nie odczuwa wahnięcia temp. rzędu 1 stopnia na dworze.

 

Skoro zadajesz takie pytanie to rozumiem,że jednak uważasz inaczej albo może mieszkasz na pustyni, wiec udzielam specjalnie dla Ciebie kiminero odpowiedzi: W przypadku zmiennych temp. zewnętrznych procedurę zmiany nastawy ręcznego zaworu 3D należy wykonać dokładnie tak samo jak w przypadku nieznacznych zmian  temp. zewnętrznych. :)  Samej metody bisekcji chyba tłumaczyć nie muszę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po co te dziwne przepychanki? Zadałem pytanie i poniekąd dostałem odpowiedź. Lepszą bądź gorszą, ale dostałem.

Za wszelką pomoc i merytoryczne odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Panowie, po co te dziwne przepychanki? Zadałem pytanie i poniekąd dostałem odpowiedź. Lepszą bądź gorszą, ale dostałem.

Za wszelką pomoc i merytoryczne odpowiedzi?

Najlepszym rozwiazaniem bedzie to co  Kiminero pisze w poscie 4. Czyli sterowanie zaworu przez sterownik pogodowy zaworu. Zaleznie od temp na zewnatrz masz wymagana temp za zaworem. Inna w dzien gdzie  na zwanatrz jest +5 a inna w nocy gdy spada ponizej zera. Mozna to skojarzyc nawet ze sterowaniem pomieszczeniowym. Podstawa w takim ukladzie to termostaty na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty są. W łazience oraz jeszcze w jednym pomieszczeniu są puszczone na full, czyli poz. 5. W pozostałych pokojach w pozycji „3” i na razie tak zostawiam. Jak zrobi się zimniej w mieszkaniu to mam jeszcze zapas na termostatach. Jeśli i tego będzie za mało, zawsze mogę 3D przestawić z 42* do np. 46*

Uważam, że chyba nawet lepiej jest ustawić więcej na 3D i dalej sterować na grzejnikach. Ale póki co nie ma syberyjskich mrozów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat raz ustawiony na temperaturę jaka ci odpowiada zostaw i nie ruszaj. Jak go rozkręcisz bardziej, to po prostu zamiast 22, będziesz miał 24 np.

Tutaj jest tylko kwestia zapewnienia takiej temp zasilania, by w określonych warunkach zewnętrznych grzejnik osiągał właściwą moc zapewniającą dogrzanie pomieszczenia. Tu się kłania właściwe ustawienie 3D.

Może się też zdarzyć tak, że dzisiejsze ustawienie zaworu na mieszanie do 42, wystarczy na całą zimę, a różnica będzie polegała wyłącznie na czasach pracy grzejnika i średniej mocy w ciągu doby. Mówiąc prościej, jak będzie -15 na zewnątrz, to być może wystarczy grzać tymi 42, ale termostat puszczał będzie większy przepływ (a co za tym idzie większa moc oddawana do pomieszczenia).

 

Myślałeś o tym siłowniku i pogodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik i pogodówka na razie nie. Może kiedyś jak będzie jakiś gruntowny remont. Teraz musi zostać jak jest. Nie jest źle. Jest ciepło, na głowę nie kapie. Jestem zadowolony.

Powiedz mi jeszcze bo nie mam opisu na termostatach. Pozycja „3” to ile to stopni, dalej pozycja 4 i 5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nic nie było opisane. Sam się zdziwiłem. gdybym miał taki opis to przecież nie zadawł bym pytania znając na nie odpowiedź.

Czy to są duże rozbieżności między jednym a drugim producentem termostatów. Być może są one bardzo zbliżone, ale ja niestety tych wartości nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sam to sobie "wyskaluj" termometrem ściennym.

Tutaj nie chodzi o sztywne trzymanie się 2,3,4 itd. Masz znaleźć na skali termostatu punkt, w którym stwierdzisz, że taką temperaturę wew chcesz utrzymywać. To cała filozofia termostatu. On i tak ma tolerancję pomiaru i w naturalny sposób reguluje temp pomieszczenia w pewnym przedziale odchylenia od zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.