Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Stalmark Duo Pid 21Kw Problem


rysiek25

Rekomendowane odpowiedzi

witam , mam problem jak ustawić piec żeby dobrze ,,chodził".w popielniku połowa to nie spalony czarny węgiel . zadzwoniłem do serwisu i powiedzieli że węgiel do kitu i mam wyłączyć PIDa i przejść na ręczne ustawienia. i tak kombinuje co dwa dni przestawiam ustawienia i efekt mizerny teraz mam takie :

czas podawania 15 sek

czas przerwy    90 sek

wentylator 40%

podtrzymanie : podawanie 15 sek  przerwa 10 minut

nadmuch 10 sek 5 min przerwy

temperatura zadana 58 C pompa max czyli 55 C

 

 czy ktoś możę mi podać optymalne ustawienia? dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrz, czy te niedopały pojawiają się w czasie pracy pieca, czy wtedy, kiedy jest w podtrzymaniu.

 

1/6 w czasie pracy to dość wysoka moc, jeżeli węgiel nie dopala się w czasie pracy, zwiększ nadmuch (tylko to jeszcze zwiększy moc) ALBO zmniejsz podawanie (ja zszedłem ostatnio drastycznie do proporcji 1/11, o dziwo mocy wystarcza, Ty schodź stopniowo, np. zmień na 1/7 tj 13 s podawanie 91 s przerwa i obserwuj)

 

Piec przewymiarowany, pewnie sporo czasu stoi w podtrzymaniu - może wówczas przerzuca węgiel? W takiej sytuacji zmniejsz podawania w czasie podtrzymania - np. do 5 sekund na 15minut i obserwuj.

 

Ważne, żebyś nie zmieniał kilku parametrów jednocześnie (bo nie będzie wiadomo, jaka zmiana dała jaki efekt) i żeby korekty ustawień były stopniowe -np. zmień "o stopień" stosunek podawanie/przerwa wieczoerm i rano sprawdź, co się zmieniło w popielniku.

 

To powyżej to jest kompilacja porad, które sam otrzymałem i staram się stosować - póki co efekty mam coraz lepsze, a ośmielam się cokolwiek pisać w temacie, ponieważ kotły posiadane przez nas mają podobną konstrukcję i podobny rodzaj palnika.

 

PS. czy uszczelniłeś palnik?? U mnie to baaardzo wiele zmieniło w kwestii ustawień i prawidłowego palenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam problem, kupiłem ekogroszek facet mówił że jest dość mocny i trzeba zmienić ustawienia, mam nową instalację nigdy nie miałem styczności z podajnikiem, mam identyczną sytuację nie wypala mi się połowa ekogroszku, myślałem że retorta nie jest uszczelniona sylikonem ale sprawdziłem dziś ze jest położona na kleju więc raczej szczelna, ale mimo wszystko uważam że wiatrak nie dmucha tak jak trzeba, mogłbyś mi kolego podać twoje ustawienia bo kombinuje od 3 tyg i nic nie mogę ustawić. zawór 4drogowy też posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec chodzi na PIDzie czyli na automacie, tak mam zawór 4 drogowy który po rozmowie z hydraulikiem przykryzowałem na 3/4 mocy i piec ma łatwiej dojść do temperatury zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak długo posiadasz ten piec? u mnie po włączeniu zPID strasznie się spiekał - koksował  ekogroszek, nie wiem czy to przez nadmuch za duży ty na ile masz ustawiony nadmuch i powiedz mi jak masz ustawiony czas podawania, bo u mnie za dużo podawał mimo że zjechałem na -30%, zawór 4drogowy tez mam ustawiony na 7 czyli jakieś 3/4mocy. ile pożera Ci ekogroszku na dobę? a temperatura na wylocie ile wynosi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec mam drugi sezon. spalał w tamtym sezonie około 25 kg dziennie ekogroszku. teraz próbuje palić miałem. po ostatnich problemach wróciłem do ustawień fabrycznych i tak zostało bo dobrze spala po przetkaniu dziur w retorcie i spalanie myśle będzie mniejsze niż w tamtym roku. zawór 4drogowy na 3/4 ustawiony i pompa obiegowa na 1 biegu a nie na 2  jak w tamtym roku dużo dały. piec byl ustawiony na 60stopni ale zmniejszyłem do 56 bo za gorąco. przy ustawieniach nic nie zmieniałem jedzie na automacie. sam sobie reguluje ile ma podać i w jakim odstępie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam piec 2 miesiąc i nie mogę go ustawić, na zPID nie wypala się i połowa ekogroszku w popielniku, nie wiem dlaczego, jak masz ustawienia współczynnik wentylatora i podawanie na Pid, być może tu mam cos poprzestawiane ale mimo jak ustawie -30% podawanie to i tak przewala mi groszek, dosypuje się ciągle i dosypuje węgla, wypada czerwony dopiero co rozpalony ekogroszek, nie miałeś czegoś takiego? dla mnie tez najłatwiej by było na automacie tym bardziej że to pierwsza przygoda z tego typu kotłem.  a propos miału znajomy też pali i bardzo sobie chwali, choć raz zerwało mu klin na podajniku, ale tez się zastanawiam czy nie kupić i palić miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie sprawdzałem myślałem że minus to mniej podaje, muszę sprawdzić, właśnie ta dmuchawa mi się coś nie podoba, niby ręką jak się przyłoży na wygaszonym piecu to wieje równo dookoła natomiast podczas palenia najlepiej wypala się od strony podajnika natomiast na przeciw tak jakby powietrza było za mało, ale w sobote zdjąłem retortę myśląć że nie jest odpowiednio uszczelniona ale była, chociaż powiem szczerze że wtedy w sobotę paliło się inaczej dziś już było gorzej na tych samych ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

witam posiadam piec stolmark duo pid 3,1 kw mam problem z ustawieniem pale na pracy ręcznej robią się spieki na dobę spala 90 kg węgla moje ustawienia to

czas podawania 15 sekund

przerwa 90 sekund

wentylator 40%

podtrzymanie 

podawanie 15 sek

przerwa 10 min nadmuch 10 s 5 minut przerwy 

temperatura zadana 65 na grzejniki na zaworze czterodrożnym 40 stopni czy może mi ktoś pomóc i podać optymalne ustawienia dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.