Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 20 Kw - Ustawienia


edek31

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich użytkowników!

Mam problem z ustawieniem pieca Defro Komfort Eko 20 kW ze sterownikiem k1v2.

Dom lata 70-te, nieocieplony, około 200 m2 (parter piętro)

Ustawienia pieca:

- czas podawania - 8s

- przerwa podawania - 72s

- nadmuch 26

- histereza - 3st

- podawanie w podtrzymaniu - 5s

- przerwa podawania - 30 min

- nadmuch 7s/20min

 

Problemem jest bardzo duża ilość niedopalonego węgla. Mieszkam tu dopiero od nie dawna i podobno w zeszłym roku nie było takiego problemu. Opał taki sam jak w zeszłym roku. Na zdjeciach widoczny jest popielnik po 24h od wyczyszczenia (1 wiadro). Niespalony węgiel gromadzi się bardziej po lewej stronie. Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

post-76840-0-83213500-1514893852_thumb.jpg

post-76840-0-91668400-1514893870_thumb.jpg

post-76840-0-29323900-1514893883_thumb.jpg

post-76840-0-20108000-1514893972_thumb.jpeg

post-76840-0-94307600-1514893981_thumb.jpeg

post-76840-0-99837800-1514893991_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zmniejsz czas podawania o 2sek i zostaw na kilka godz. i zobaczysz co bedzie. Jesli nie spala wegla i przerzuca to albo zmniejszamy ilosc podawanego wegla albo wydluzamy przerwe w podawaniu. A kiedy byl czyszczony ten piec ostatnio, bo strasznie zawalony syfem jest na sciankach. A i ja bym ustawil zadana min 65st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka jak wyżej kolega podpowiada zmniejszać podawanie i obserwować przez kilka godzin czyszczenie pieca raz w miesiącu musowo. Co do ten. 65 stopni nie wypowiadam się ponieważ u mnie jest zawsze 55- 58 Max. Czy miałem 68 stopni a 58 nie zauważyłem różnicy ani z popiołem ani z zasyfianiem pieca jedyna różnica to minimalnie większe spalanie ekogroszku. Co do powrotu nie zależy mi czy będzie zimny.piec śmiga 5 rok i jest cacy a za rok będę go sprzedawał.. pzdr Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników!

 

Czytam forum od dłuższego czasu i korzystam z zawartej tu wiedzy, ale chyba nie do końca skutecznie.

Potrzebuję pomocy z ustawieniem kotła Defro Komfort Eko 15kW.

 

Może na początek kilka słów o domu i instalacji, a potem przejdę do opisu problemu.

 

Dom:

 

  • Dom z pustaka ceramicznego, 130m2, parterowy z dachem skośnym krytym dachówką, wyniesiony ponad powierzchnię gruntu o 30cm.
  • Ściany ocieplone styropianem grafitowym 15 cm 0,031
  • Podłoga ocieplona styropianem podłogowym 14cm
  • Strop ocieplony styropianem podłogowym 5cm, a tym wylewka betonowa
  • Dach w całości ocieplony pianką PUR 25cm
  • Okna trójszybowe, większość przeszkleń od południa.
  • Salon 40m2 bez stropu, do dachu.
  • W domu nie ma drzwi wewnętrznych, bo jestem na ukończeniu budowy. Tynki i inne mokre prace wykonane 2 lata temu, więc bez wpływu na grzanie.
Instalacja grzewcza:

  • Ogrzewany tylko parter
  • Piec Defro Komfort Eko 15kW, sterownik K1v2
  • Pięć obiegów podłogówki (salon, korytarze, łazienki)
  • Siedem grzejników aluminiowych (trzy w pokojach, jeden dodatkowo w salonie, ręcznikowy w łazience, małe grzejniki w korytarzu i w pomieszczeniu gospodarczym).
  • Zawór trójdrogowy Afriso za piecem, mieszający wodę z powrotu. Przed zaworem "odczep" do zasilania podłogówki i cwu.
  • Zasobnik cwu 400 litrów z dwoma wymiennikami (taki jak pod solary - planuję je założyć w przyszłości).
  • Za zaworem pompka cyrkulacyjna do grzejników.
  • Na zasilaniu podłogówki mam zawór mieszający termostatyczny, mieszający zasilanie z powrotem z podłogówki, ustawiony na 40 stopni. (przez instalatora)
  • Wszystkie powroty łączą się przed piecem na dole.
Na chwilę obecną nie grzeję cwu, więc pompa wymiennika cwu i cyrkulacyjna są odłączone. Działa tylko pompa cyrkulacyjna co i pompa od podłogówki.

 

Nie jestem w stanie zejść z ilością opału poniżej 20kg-25kg na dobę. Węgiel ekogroszek 27kJ, czarny i błyszczący z wyglądu, ilość miału w worku znikoma.

 

Najlepsze ustawienia jakie mi się udało uzyskać, to:

 

podawanie 3 sekundy

przerwa podawania 48 sekund

wentylator 30%

temperatura zadana na piecu 61 stopni

zawór trójdrogowy na 3

podłogówka ustawiona na 31 stopni (o czym za chwilę)

termostaty na grzejnikach ustawione na 3

temperatura w domu ma 20 stopni

 

W takich ustawieniach, przy temperaturze zewnętrznej pomiędzy 0 a -10, piec pracuje w trybie grzania jakieś 10-12 minut, potem przechodzi w stan podtrzymania na 10 minut. Po osiągnięciu zadanych 61 stopni, piec się wyłącza, a temperatura rośnie jeszcze w podtrzymaniu do 65 stopni. Podłogówka dosyć szybko schładza mi piec, dlatego to podtrzymanie trwa 10 minut a nie dłużej. Nie ma też spieków ani niedopałów węgla.

 

Problemy przy takim ustawieniu są następujące:

 

Piec zachodzi sadzą, około 1 cm grubości na tydzień grzania

Spalanie na poziomie ponad 20kg na dobę jest raczej nieprawidłowe w tak ocieplonym domu. (Z różnych kalkulatorów wynika mi że powinienem ogrzać dom 1,5 tony ekogroszku na sezon grzewczy).

 

Nie jestem w stanie ustawić temparatury podłogówki na mniej niż 31 stopni. Temperatura w miejscu gdzie mam zamontowany czujnik (powrót z podłogówki) nie spada nigdy poniżej 29 stopni - najprawdopodobniej nagrzewają się rury w całej instalacji. Jak ustawię niższą temperaturę, to nie załącza się pompa od podłogówki i podłoga stygnie.

Próbowałem przestawiać ten czujnik w inne miejsca, ale nic to nie daje.

 

Przy ostatnich mrozach zwiększyłem temperaturę na piecu do 63 stopni i zmieniłem ustawienia na takie jak poniżej:

 

podawanie 3 sekundy

przerwa podawania 38 sekund

nadmuch 35%

reszta bez zmian

 

Mam teraz pół popielnika spieków i niedopałów, do tego dużo więcej sadzy. Próbowałem korygować to ustawienie zwiększając czas przerwy podawania, ale skutkuje to tylko obniżeniem płomienia w palenisku.

 

Próbowałem też ustawiać piec na niższą moc, tak aby pracował w trybie ciągłym, ale nie zmniejsza to ilości spalanego opału. Dodatkowo włącza się alarm temperatury, bo piec pracuje długo poniżej zadanej temperatury, albo jej nie osiąga (oscyluje 1-2 stopnie poniżej zadanej).

 

Mam wrażenie, że wszelkie zmiany w ustawieniu pieca wywalają całą równowagę układu i pojawiają się spieki i niedopały.

 

Nie bardzo mam już pomysł na to co zrobić, żeby spalać mniej węgla.

Dla mnie to dopiero zacznij zabawę jak już zamieszkasz na stałe. Na pewno za duży piec jak i u mnie. Przy takim ociepleniu co masz to Max 12kw ewentualnie coś koło 8 kw. Ale i ma tym można modulowac mocą w dół. Kolejna rzecz to piec ma chodzić cały czas a nie się odstawiac. Ja mam pid i tak go dostroilem w menu service że cały czas jest w pracy 24/24, bez odstawiania. Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pisałem wczoraj z tel. I źle spojrzałem na datę. Sorki za zamieszanie. Pzdr Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.