Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy - Dobór Kotła Do Nowego Budynku


koziol99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Prośba o opinie i pomoc w doborze kotła do nowego budynku jednorodzinnego. Kocioł na węgiel/drewno/pozostalosci drewniane z budowy - do sporadycznego uzywania, jako podstawowe żródło ciepła będzie piec kondensacyjny ale to w przyszłym roku. Kocioł na paliwo stałe będzie jakby awaryjnie no i do użytkowania podczas wykańczania w najbliższą zimę. Instalacja w pex-al-pex, cześć podlogówki na mieszaczu, częśc grzejników płytowych. Piec rownież będzie grzal cwu.

 

Poniżej dane:

- powierzchnia użytkowa 156m2, pow. calkowita 220 m2

- ściany ceramika ocieplone 20 cm stryopianem, ocieplenie stropu nad piętrem wełna 30 cm, okna 3 szybowe U <1,0

- wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

- zapotrzebowanie wg OZC 14 kW, 96 kWh/m2 - moim zdaniem wyszło za dużo, ale nie dociekałem gdzie móglbyc błąd

- grzejniki przeliczone przy załozeniu 80W/m2 pod parametry 55/45/20 więc w stosunku do kotła na paliwo stałe są znacznie przewymiarowane

 

Myślałem o mocy ok 12 kW, bez żadnych dmuchaw tylko miarkownik ciągu. Proszę o podpowiedzi i opinie jaki kocioł sprawdzi się jako awaryjne drugie zrodło ciepła. Dolne czy górniak? zależy mi na dlugiej stałopalności. Cena jest isotna - nie chce wydac za duzo bo i tak w przyszłym roku zakup kondesacyjnego.

 

I jak wógole zabezpieczyć kocioł w takiej instalacji przed przegrzaniem?

 

Z góry dzieki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy palenie stałe czy cykliczne z rozpalaniem każdorazowo na nowo. Jesli ciągłe to dolniak, ale małej mocy ok. 10 kW Np. KSGW Zgoda 8 kW. Pierwszy sezon grzanie - wietrzenie - grzanie... i zużycie węgla jak dla domu 300 m2 ale to norma. Zabezpieczenie przed przegrzaniem to miarkownik ciągu odcinajacy powietrze po uzyskaniu zadanej temp. do tego na kotle warto mieć zawór bezpieczeństwa. Kluczowa dobra instalacja. Pomyśl o buforze ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: przyłącze gazu bedę mial w przyszłym roku. Przez zimę muszę wykończyć chałupkę więc muszę czymś grzać. Pomysł więc padl na kocioł.

Drugi plus tego rozwiązania że w przyszłosci mam dwa rózne źródła ciepła. Jak chce to pale gazem, jak nie to węglem.

 

a w dolniaku nie można palić cyklicznie? i co ze spalaniem np drewna?

 

Myślę że palenie ciągłe jeśli od rana do wieczora bez dorzucania samo nie wygaśnie. Bufor -wiadomo dobra sprawa ale podroży to koszt instalacji a ze względu na to że to tylko dodatkowe zródło ciepla chciałbym maksymalnie obniżyć koszty.

 

przeczytałem na forum o pomyśle pt. bufor ciepła + grzałka elektryczna. zastanawiam sie tylko czy to nie wyjdzie drożej (instalacja i użytkowanie ) niż ogrzewanie węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj instalatora,który to wykonywał czy możesz podłączyć np. śmieciucha.

Przy spalaniu drewna będziesz latał co 2-3h,żeby podkładać.

Do drewna tylko DS i najlepiej z buforem.

W kotłach GS będziesz wędził,dymił i produkował smołę w kotle i kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.

 

Poczytałem trochę wątków na forum i zacząłem zastanawiać się czy pomysł kotła węglowego i gazowego jest pomysłem dobrym. Wiele osób piszę o wysokich kosztach instalacji, ponadto dużo twierdzi że w przypadku gdy jest dostęp do gz50  jest to nieopłacalne. Do tego skomplikowana isntalacja, pompki, wymiennik itp.

 

U mnie dostęp do gazu jest związany tylko z wykonaniem przyłącza - wiem że gazownia umownie daje sobie na to 10 mc więc na następną zimę mam gaz - muszę tylko z nimi podpisać umowę.

 

Zastanawiam się czy całkiem nie zrezygnować z pieca na paliwo stałe - tylko pytanie jak ogrzewać domek w najbliższą zimę?

Piecyki elektryczne, piecyk na butlę - podejrzewam że zmarnują mój protfel.

 

Możecie coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piecyki elektryczne, piecyk na butlę - podejrzewam że zmarnują mój protfel.

 

 

 

Taka decyzja na pewno zrujnuje finansowo.

Alternatywa na ogrzanie budynku powinna(musi) być.

 

Jest gaz,wszystko pięknie,czysto i ekonomicznie,a jak przytrafi się awaria,nie tylko brak prądu ale z różnych przyczyn nie będzie przez jakiś czas dostaw gazu,to co zrobisz?

Warunek jest jeden,kocioł gazowy nie może wykluczać pracy innego zródła ogrzewania i tylko tak należy wykonać instalację c.o.

Do tej pory nie napisałeś czy możliwe jest podłączenie kotła bez wężownicy schładzającej, czy jednak musi być.

Ogrzewanie budynku przed przeprowadzką(osuszanie) i jak będą trwały prace wykończeniowe zimą jest konieczne.

Może wystarczy coś takiego,działa jak kocioł c.o.,a w trudnych losowych zdarzeniach,można jeszcze ugotować.

Osobiście nigdy nie pozwolę aby skazywać się tylko na jedno zródło ciepła ale są różne podejścia w tej kwestii.

 

http://ezelazny.pl/piecokuchnia-ogniwo-ogrzewacz-pomieszczen-12-kw-p-1128.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem ze znajomym - twierdzi że w 4 butlach gazu - 30 kg powinienem się zmieścić na 1 miesiąć - budynek stoi dwa lata, posadzki i tynki wyschły.

Jeśli rzeczywiście wyszło by mnie to 500 zł / miesiąc byłoby świetnie - w końcu mogę grzać do ok. 15 stopni i to nie całą zimę.

 

narazie mam pustą kotłownię, więc mogę zaplanować od podstaw

nie wiem w którym kierunku pójść.... podpowiedzcie coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie kominka

 

zdecydowalem co do sposobu grzania w najlbiższą zimę - będzie to piec na paliwo stałe. opalać będe głównie pozostalościami z budowy - deski, kantówki itp. po tym jednym sezonie odsprzedaje piec i kupuję kondensata.

Pytanie czy brac dolne czy górne spalanie - ważne zeby komora załadowcza nie była za mała co przy wymaganej u mnie mocy kotła może być problemem....

 

czy ktoś wie jakie wymiary ma komora w ksgw zgoda 8 kW i gdzie kupię ten piec w okolicach warszawy - płd i zachodnie powiaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie czy brac dolne czy górne spalanie - ważne zeby komora załadowcza nie była za mała co przy wymaganej u mnie mocy kotła może być problemem....

 

czy ktoś wie jakie wymiary ma komora w ksgw zgoda 8 kW i gdzie kupię ten piec w okolicach warszawy - płd i zachodnie powiaty?

 

Pojemność zasypu w ksgw 8 kW Zgoda nie jest imponująca ok. 15 kg węgla.

Dla drewna zdecydowanie za mała.

 

http://www.zgoda-wieprz.pl/126-kotly-grzewcze,134-kociol-grzewczy-ksgw-zgoda

 

Jeżeli to ma być kocioł na jeden sezon(trochę szkoda,może zostawisz?przyda się)do węgla,drewna po budowie itp.

rozważ 9 kW UKS-M Witkowski.

Duża komora zasypowa,powietrze wtórne w drzwiczkach zasypowych,klapka pod miarkownik i dodatkowe otwory powietrza nad ruszt,co przy spalaniu drewna jest bardzo wskazane.(można dowiercić jeszcze 2-3 otwory dla lepszego spalania)

Rozpalając od góry ze stałym odpowiednio dużym dostępem powietrza nie zrobisz krzywdy kominowi i piecu, spalisz wszystko w miarę czysto.

 

post-50212-0-30069600-1416681381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak Panowie 12 kw to za maly piec do tej powierzchni

przy palenia od dolu co prawda uzyskuje 60 stopni jednak stalopalnosc max 4 godziny

 

dzisiaj rozpalilem od gory i nie moge dojsc do 50 stopni a pali sie ponad 1.5 godz.....

za slaby kociol czy szukac bledu gdzies indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł jest OK.Typowy GÓRNIAK.Szukaj innej przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik jest odlaczony bo nie umiem go ustawic.

 

Wczoraj rozgrzal sie do 80 ale na krotko. W sumie palil sie 4 godz z czego w 80% temperatura byla ok 45.

 

Jak ustawic ten miarkownik? Wg instrukcji w podlaczeniu bocznym dzwign8a powinna byc skierowana do gory. Wg rysunku w instrukcji w dol.

podczas krecenie dzwignia podnosi klapke ale gdy zmniejszam temperature klapka nie opada. Jak to ustawic?

 

I co jeszcze robie zle przy paleniu od gory? Dodam ze mam cholernie mocny ciag w kominie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik (najtańsza wersja) składa się z czterech elementów. Korpusu, popierdówki, dzwigni i „sznurka”

Korpus montujesz w kocioł, popierdówkę w korpus, dzwignię w popierdówkę a sznurek wiadomo.

Może tą popierdówke źle zamontowałeś tj przekręć ją o 180 stopni, bo podczas kręcenie dzwignia powinna pracować zarówno w górę jak i w dół.

To czy dźwignia jest skierowana w górę czy w dół nie ma większego znaczenia, ma być widoczny ruch dźwigni – góra – dół

Poza tym za mało informacji podajesz.   Ile ładujesz tego węgla w kg, jaki asortyment?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak Panowie 12 kw to za maly piec do tej powierzchni

 

Dla Twojego domu moc kotła jest dobra, ale w drugim (trzecim) i dalszych latach użytkowania domu.

 

Do suszenia domu moc kotła za mała (ten sezon grzewczy jakoś przeżyjesz).

- Masz nowy dom, czyli mury muszą dobrze wyschnąć aby mogły akumulować odpowiednią ilość ciepła.

- Mury muszą się nagrzać czyli trzeba palić non stop czyli nie dopuszczać do wyziębienia się murów. Tutaj ujawnia się wada kotła górnego spalania, bo jak Ci wygaśnie w środku nocy na przykład o godzinie 3 to trzeba by go było od razu rozpalać. Ta wada kotła górnego spalania będzie się ciągnęła przez dalsze lata użytkowania domu tylko wtedy będziesz już miał doświadczenie jak szybko spada temperatura w domu po wygaśnięciu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.