Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy! Piec Lumo Volcanos Ze Sterownikiem Ecomax 800R2


smarcik

Rekomendowane odpowiedzi

1 skąd założenie aby dla współpracy z pogodówką ustawić temperaturę 70st dla zewnętrznej -10stC? czym się tutaj kierujesz dając taką radę?

 

czytaj dokładnie co piszę: "Pogodówkę zalecam używać na wiosnę i na jesień. Póki są dodatnie temp na zewnątrz to z pogódówki możesz korzystać. Wstępne parametry to 40 CO dla +10 i 70CO dla -10".

 

Skąd takie założenie ? chodzi o nachylenie krzywej grzewczej.... ustaw sobie krzywą grzewczą z innym kątem nachylenia np. 60st dla -10st. to zobaczysz jak się ona zmienia wraz ze zmianą temp. zewnętrznej.

Po Twoim pytaniu odnoszę wrażenie że zrozumiałeś to w ten sposób że radzę smarcikowi aby przy -10 st na zewnątrz utrzymywał temp na kotle 70st. Co jest oczywiście błędnym zrozumieniem wiedzy którą mu przekazałem. Bo podając parametry krańcowe sterujemy nachyleniem krzywą grzewczą. Ja zalecam aby pogodówki używał na wiosnę i jesień (przy dodatnich temp) więc tych krancowych parametrów nigdy nie osiągnie.  Jak będą minusowe temperatury to tak jak w pierwszym poście napisałem o wiele lepiej będzie przejść na stałą temp CO. Jak smarcik od takich parametrów wyjdzie to łatwiej mu będzie je najwyżej skorygować.

 

2. dlaczego zakładasz że przy takich temeraturach jak obecnie spalanie u smarcika powinno być na poziomie 0,5-0,7kg/godzinę?

 

no tutaj to jest czysta matematyka.

 

100 m2 po 100W/m2 = 10kW zapotrzebowania na ciepło. 

wartość opałowa 26MJ to dokładnie 7,3 KW

starty kominowe liczę na poziomie 15% i dla uproszczenia przyjmuję 1 kW

czyliz 1kg wegla uzyskujesz na czysto 6,3kW.

czyli w ciągu godziny powinien spalić około 1,6kg aby dostarczy do domu 10kW energii... zatem na dobę wychodzi 38,4kg.... oczywiscie piec powinien spalić 38,4kg na dobę w najmroźniejszy dzień w ciągu całej zimy dla strefy klimatycznej w której smarcik ma dom... umnie 2 strefa to temp na poziomie -18stopni... liczona oczywiście sredniodobowo... teram mamy temp. na plusie więc spokojnie może przyjąc że spalanie będzie o 60% mniejsze (spali tylko 40% tego)... czyli 0,4 razy 38,4 kg  na pół daje 15,36 kg na dobę... 15,36 kg dzielę przez 24 godziny i wychodzi 0,64kg na godzinę...

teraz krótkie sprawdzenie: obecne spalanie u smarcika wynosi 1,7kg na godzinę... 1,7kg na godzinę razy 24 godziny daje 40,8kg na dobę... ja policzyłem 38,4kg... :D  piec w tej chwili grzeje mu tak jak by było -20 za oknem bo tak naprawdę piec jest "ślepy"... nie ma kontroli nad odbiorem ciepła tak jak pisałem w pierwszym poście...

 

jak smarcik wejdzie tutaj http://cieplowlasciwie.pl/start i wypełni rzetelnie wszystkie pola to jeszcze lepiej bedzie można oszacować ile powinien spalać..... :)

 

do tego zagadnienia można tez było podejść przeprowadzając krótkie rozumowanie...skoro piec chodzi mu non stop bez żadnej kontroli nad odbiorem ciepła to pracuje tak jak by za oknem było -20... sterownik podaje mu spalanie 1,7kg/h więc spokojnie mogę sobie przyjąć że przy obecnych temp. spali tylko 40% tego czyli znowu 0,4 razy 1,7kg = 0,68kg/h co by do udowodnienia :D no ale takto ktoś mógłby zarzucić że sobie zmyślam..

 

 

reszty Twojego wywodu nie komentuję

tu nie ma co komentować. To jest abecadło. Nie ma sensu kręcić przy sterowniku bo to nic nie da jeśli nie kontroluje się odbieranego ciepła z układu. To tak jak by ciągle napełniać wodą butelkę która ma dziurę i z której ciągle leci woda... Jak napełni się szczelną butelkę wodą do końca to nie dolewamy wody dopóki nie opróżnimy jej zawartości (nie wypijemy wody). Tak samo z ciepłem w domu - dopóki nie wykorzystamy ciepła w pomieszczeniu nie dopuszczamy więcej ciepła do układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co uruchamiać pogodówkę z tak ostrą krzywą grzania jeśli w okresach przejsciowych będzie to zbędne

wystarczy aby kocioł grzał z temperaturą w okolicy 45st cały rok pod warunkiem że instalacja da radę. 

nie widzę sensu korzystać z pogodówki jesienią a wtedy gdy trzeba podnieść ewentualnie zadaną to ją wyłączyć zamiast jej dać szansę by zrobiła to za nas. ale to Twoja szkoła, więc niech Ci będzie

 

jeśli nie ma kontroli nad odbiorem ciepła to lepiej jest ustawić moc minimalną niezbędną do uzupełnienia strat wtedy nawet jak będzie jakiś zapas to jedynie niwielki i straty będą też mniejsze.

kociołek pracuje w trybie ciągłym ale nie z taką samą mocą więc nie spali mu 40kg/dobę

masz inną filozofię widzę niż ja jeśli chodzi o grzanie. koniec polemiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pogodowka na jesien i wiosne? Dziwne Deredas. Pogodowka powinna w przemyslanej instalacji pracowac caly sezon grzewczy. Kierujac sie twoimi zaleceniami powinienem u siebie dla -20 ustawic obieg na 90°C? 

Dla ekonomiki spalania wystarczy przewymiarowac grzejniki wstawic zawor 4d i jak pisze Timon jechac na niskiej temp. obiegu CO.  Utrzymywac zarazem na kotle wyzsza i bedzie taniej. Te twoje wywody to jakiejs z innej planety sa. A co do wyliczenia to poprosze zebys policzyl mi spalanie dla moich 70m² na chwile obecna. Strefa klimatyczna to polnocna PL. Zapotrzebowanie max budynku to tez ok 100W/m²

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesypuje, i mam ogromne spieki... :/

 

 

Jakoś dziwnym trafem tego nikt nie komentuje.

Moim zdaniem ten problem jest kluczowy. Kupiony dobry "piec" fajny sterownik, a na odpowiedni węgiel już nie starczyło pieniędzy? Zobacz instrukcje jakie parametry powinien spełniać. Kup właściwy, a dopiero później wymagaj od FL ekonomicznej pracy.

Druga sprawa to sterowanie. Co reguluje temperaturę na podłogówkę, a co na grzejniki? Ile masz obiegów z 4d, podłogówka bezpośrednio, czy ma własny mieszacz? Może jakiś schemat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co uruchamiać pogodówkę z tak ostrą krzywą grzania jeśli w okresach przejsciowych będzie to zbędne

sam sobie przeczysz... negujesz nachylenie krzywej po czym sam zalecasz 45 stopni na CO

przy tak ostrej krzywej grzania dla +10 stopni będziesz mial 40 stopni a przy 0 stopni właśnie około 45 stopni... wiec nie wiem o ce be ?

 

wystarczy aby kocioł grzał z temperaturą w okolicy 45st cały rok pod warunkiem że instalacja da radę.

tak tak mocium Panie ... juz kilka razy wypominam te madrosci powielane na tym forum....

znowu tłumaczyć muszę to samo ? Do pokoju dobiera się grzejnik o odpowiedniej mocy grzewczej. Powiedzmy 1000W. Moc ta uzyskiwana jest przy temp. wody zasilajacej wynoszącej 65stopni albo 75 stopni (sprawdz sobie sam -> wyszukiwarka).

Przez te swoje 45 stopni w grzejniku obiniżasz sprawność grzejnika. Sprawność grzejnika spada to zwieksza sie zuzycie opalu i sprawa sie zamyka...

 

nie widzę sensu korzystać z pogodówki jesienią a wtedy gdy trzeba podnieść ewentualnie zadaną to ją wyłączyć zamiast jej dać szansę by zrobiła to za nas. ale to Twoja szkoła, więc niech Ci będzie

przy jesieni dobowa różnica temperatur jest niewielka tak samo jak na wiosne... a teraz zastanów się co będzie się działo zimą jak uruchomisz pogodówkę... w dzień będzie +2 a w nocy -10..... pogodówka co zrobi ? zmieni tylko temp zadaną CO... a co z pozostałymi parametrami ? pogodówka zmieni Ci pozostałe nastawy grzania? chyba dalej tłumaczyć nie musze co będzie...  by the way to nie tylko moja szkoła...

 

jeśli nie ma kontroli nad odbiorem ciepła to lepiej jest ustawić moc minimalną niezbędną do uzupełnienia strat wtedy nawet jak będzie jakiś zapas to jedynie niwielki i straty będą też mniejsze.

tak tak... :) chcesz powiedzieć że sterownik będzie wiedział lepiej niż termostat pokojowy czy głowica na grzejniku ? :)

 

kociołek pracuje w trybie ciągłym ale nie z taką samą mocą więc nie spali mu 40kg/dobę

tutaj znowu chyba nie rozumiesz kiedy kocił spali mu 40kg na dobę skoro taki argument wysuwasz...

 

masz inną filozofię widzę niż ja jeśli chodzi o grzanie. koniec polemiki

tzn ? czym się rózni Twoja od mojej ?

 

 

Pogodowka powinna w przemyslanej instalacji pracowac caly sezon grzewczy. Kierujac sie twoimi zaleceniami powinienem u siebie dla -20 ustawic obieg na 90°C?

Jak zwykle przeczytałeś do połowy temat i piszesz jakieś głupoty. Zimą ustawiasz sobie stałą temp. zadaną na piecu i koniec sprawy. Pogodówka bedzie pracowala cały sezon jeśli w sterowniku beda zmieniane też innne parametry grzania a nie tylko zadana temp. CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 m2 po 100W/m2 = 7kW zapotrzebowania na ciepło. 

wartość opałowa ekogroszku  26MJ to dokładnie 7,3 KW

starty kominowe liczę na poziomie 15% i dla uproszczenia przyjmuję 1 kW

czyliz 1kg wegla uzyskujesz na czysto 6,3kW.

czyli w ciągu godziny powinien spalić około 1,1kg aby dostarczy do domu 7kW energii... zatem na dobę wychodzi 26,4kg w najmroźniejszy dzień...

26,4 * 0,4 = 10,56kg na dobę przy dodatnich temperaturach...

ostatnio mialem tu ostry spór z jakimś kolesiem ktory mial sterownik SPP i szczycił się tym że ma dobowe spalanie na poziomie 10kg... a z wyliczen wychodzi to jako normalna wartosc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 Zimą ustawiasz sobie stałą temp. zadaną na piecu i koniec sprawy.


 


Deredas jezeli chodzi o kociol to zawsze mam stala zadana. Pogodowka steruje temperature za zaworem. I nalegam na wyliczenie ile powinien palic mi na chwile obecna kociol. Temperatury w domu to od 20 do 22 °C czyli srednio 21.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no policzylem Ci powyzej... przecież to nie jest trudne... chyba sam też umiesz policzyć takie coś jak masz wzór...jak grzejesz cwu to sobie cos tam dodaj ;)

 

 

pogodowka zmienia u ciebie parametry grzania ? czy tylko zadaną temp CO ? jak masz zimę i w dzien +2 stopnie a w nocy - 10 to pogodowka zmienia ci parametry grzania czy caly czas zostawia takie same ?

 

no jak masz stala zadaną to przejdź na pogodówke zimą to zweryfikujesz czy dziwnie pisze czy normalnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesypuje, i mam ogromne spieki... :/

 

to jest akurat sprawa wtórna... ma ogromne spieki bo podaje paliwa dużo ale rzadko... przerwa rzędu 120sekund... złoże się grzeje ale nie jest obracane.. powstają spieki bo jak wegielki leżą na sobie nie poruszane to się stapiają ze sobą i łączą tworząc kalofiorki... :) złożem trzeba poruszać cały czas... czyli krótkie dawki paliwa w krótkim czasie... wtedy złoże jest ciągle w ruchu... wegielki obracaja się.. sa lepiej napowietrzone itp itd..

smarcik ogolnie to przeczytaj sobie wszystko co jest tutaj napiane:

http://zawijan.wordpress.com/ zwłaszcza http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/

i tutaj http://czysteogrzewanie.pl/

 

 

vlad z tymi temperaturami to w ogole warto zaznaczyć że sprawność pieca na poziomie 85% jest liczona przy temp wody w kotle 90 stopni...

każdy trzyma na kotle 60 stopni i potem piszą że kotły nigdy nie osiągają sprawności rzędu 85%...

ale jak tu uzyskać taką sprawność przy niższej temp... :)

to samo dotyczy grzejników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

no policzylem Ci powyzej... przecież to nie jest trudne... chyba sam też umiesz policzyć takie coś jak masz wzór...

 

 

pogodowka zmienia u ciebie parametry grzania ? czy tylko zadaną temp CO ? jak masz zimę i w dzien +2 stopnie a w nocy - 10 to pogodowka zmienia ci parametry grzania czy caly czas zostawia takie same ?

 

no jak masz stala zadaną to przejdź na pogodówke zimą to zweryfikujesz czy dziwnie pisze czy normalnie :P

Kociol jak wspomnialem pracuje niezaleznie od wszystkiego na stalej zadanej. W tej chwili 72°C. A mieszacz ma sterownik pogodowy. Jak jest +2 do daje mi na obieg CO, czyli za zaworem jakies 43°C. W miare obnizania temp na zewnatrz podnosi sie temp obiegu i przy -10 uzyska 50°. Podpialem do niego jeszcze pokojowy. I w momencie uzyskania pokojowki sterownik nieszacza zaleznie od zadanej przez pogodowke obniza obieg CO o 13°C. Liczyc nie musze bo wiem ile mi idzie. 6,5kg/dobe na chwile obecna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@visitor czy Ty widzisz moje posty powyżej ?  wklejam to co powyżej napisałem kilka postów wcześniej..:

 

70 m2 po 100W/m2 = 7kW zapotrzebowania na ciepło. 

wartość opałowa ekogroszku  26MJ to dokładnie 7,3 KW

starty kominowe liczę na poziomie 15% i dla uproszczenia przyjmuję 1 kW

czyliz 1kg wegla uzyskujesz na czysto 6,3kW.

czyli w ciągu godziny powinien spalić około 1,1kg aby dostarczy do domu 7kW energii... zatem na dobę wychodzi 26,4kg w najmroźniejszy dzień...

26,4 * 0,4 = 10,56kg na dobę przy dodatnich temperaturach...

 

No jak ktoś ma mieszasz ze sterownikiem pogodowym to co innego niż pogodówka (czujnik temperatury zewnętrznej) zapięty do sterownika. Ja pisałem o pogodówce w sterowniku a nie w mieszaczu...

Tak przy okazji napisz jakiej firmy masz ten sterownik pogodowy zapięty do mieszacza ?

 

 

@vlad24 mylisz się... jeśli uważasz że przy temp kotła 60stopni wyciągniesz sprawność rzedu 85% to niewiele wiesz...góra to bedzie 70%..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

:D

Z tobą, to już wszystko jasne.

Wedlug teorii Deredasa powinienem palic 100% wiecej niz spalam. Bo o zgrozo grzejniki przez wieksza czesc doby sa zaledwie letnie. lub nawet chlodne.

Ciekaw jestem wytlumaczenia podlogowki wedlug Deredasa. To przecierz tez grzejnik jakby niebylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug teorii Deredasa powinienem palic 100% wiecej niz spalam. Bo o zgrozo grzejniki przez wieksza czesc doby sa zaledwie letnie. lub nawet chlodne.

Ciekaw jestem wytlumaczenia podlogowki wedlug Deredasa. To przecierz tez grzejnik jakby niebylo.

w jaki sposób to sobe wyliczyłeś ? policzyłem Ci na dobe zapotrzebowanie 26kg w najmrożniejszy dzień..a potem przyjąłem sobie 40% tego zapotrzebowania przy dodatnich temp.

jesli uważasz że gdziekolwiek jest błąd w moich obliczeniach to go wskaż... :D Podłogówka to też grzejnik to w 100$% sie zgadzam tylko jego charakterystyka napewno różni się od char. grzejnika...

 

Bo o zgrozo grzejniki przez wieksza czesc doby sa zaledwie letnie. lub nawet chlodne.

Hehe tak na pewno są zaledwie letnie lub nawet chłodne skoro masz pogodówke. Jak masz mieszacz ze sterowaniem pogodowym to masz ustawioną krzywą grzania. Dla +10 masz w okolicach 40 stopni

a dla -10 masz w okolicach 60 stopni, więc jak się robi zimno to woda w grzejnikach robi się coraz cieplejsza... wiec tutaj coś kręcisz nas... no chyba że krzywą grzania dla -10 masz ustawioną 40 stopni... :D

 

 

 

Deredas. W najmrozniejsze dni to palilem ok 20kg. Tak bylo w styczniu 2014. Ale wtedy zapotrzebowanie mialem grubo powyzej 200 W/m².

 

 

Hehe jakim cudem zmieniło ci się zapotrzebowanie :D Ja ci wyliczyłem w najmroźniejszy dzień 26,4kg...a ty spaliłeś 20kg ...

pozostaje jeszcze kwestia kaloryczności Twojego opału (ja przyjąłem 26MJ) no i realnego zapotrzebowania na ciepło...ja przyjąłem 100W/m2 ale jeśli było ono np. 90W/m2 to wynik się zmniejszy itd ...

ogólnie myslę że moje wyliczenia jest w stanie zrozumieć ktoś kto trochę lepiej ogarnia temat niż tylko w zakresie podstawowym.. ja wyliczyłem ci Twoje spalanie nie widząc na oczy Twojego domu, opału, itd... pomyliłem się o 6 kg na dobę ...

a Ty sie z tego smiejesz.. nie wiem co w tym jest zabawne ? wg mnie  nie rozumiesz na czym polegają te obliczenia :)

 

 

dzięki za podanie tego sterownika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Hehe tak na pewno są zaledwie letnie lub nawet chłodne skoro masz pogodówke. Jak masz mieszacz ze sterowaniem pogodowym to masz ustawioną krzywą grzania. Dla +10 masz w okolicach 40 stopni


a dla -10 masz w okolicach 60 stopni, więc jak się robi zimno to woda w grzejnikach robi się coraz cieplejsza... wiec tutaj coś kręcisz nas... no chyba że krzywą grzania dla -10 masz ustawioną 40 stopni...  :D


 


Deredas, mam cos takiego jakobnizenie obiegu za zaworem w przypadku dogrzania pokojowki. Tak sie nazywa ta funkcja. Ustawiam ja dowolnie.  W tej chwili obnizenie to 13 stopni.Czyli w zimie grzejniki beda gorace albo mocno cieple. Teraz sa cieple albo letnie. Pompka za zaworem dziala 24g/dobe. Krzywa grzania to 40, 45, 50 i 55 stopni odpowiednio dla temperatur zewn. 10,0,-10 i -20. 


 


Hehe jakim cudem zmieniło ci się zapotrzebowanie.Ja ci wyliczyłem w najmroźniejszy dzień 26,4kg...a ty spaliłeś 20kg


 


Tak zmienilo mi sie zapotrzebowanie. Konkretnie ocieplilem strop. Wyliczyles dla 100W. Poprzedniej zimy mialem duzo wyzsze straty. Pobieznie liczac ok 240-260 W.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam chyba rozumieć jaki działa Twój układ. Powiedzmy temp. w pokoju wynosi 15 stopni. regulator pokojowy wysyła sygnał grzania. W grzejnikach pojawia się woda o temp 50 stopni (zawór 4D odpowiednio obrócony). Pokój nagrzewa się do temp 22 stopni. Pokojówka wysyła informacje że temp. została osiągnięta i zawór 4D znowu odpowiednio się obraca aby obniżyć temp. CO o te 13 stopni na przykład. Gdy w pokoju jest już ciepło czyli te 22 stopnie to woda w grzejnikach ma około 40stopni. Grzejniki sa letnie i tylko lekko dogrzewają pomieszczenie ale wystarcza to aby utrzymać te 22 stopnie w pokoju. Dobrze to zrozumiałem ? 

 

Jeśli tak jest jak opisałem to mam pytanie takie jeszcze. Powiedzmy, że w pokoju jest 22 stopni w grzejnikach jest temp obniżona o te 13 stopni. Otwieram teraz okno i wychładzam całe pomieszczenie z powrotem do 15 stopni. Czy woda w grzejnikach znowu podniesie się o te 13 stopni ? Czy pokojówka wyśle sygnał do sterownika na mieszaczu aby podwyższył temperaturę CO podawaną na grzejniki ?

 

W moim sterowniku jest też taka opcja "obniż temp zadaną CO". Obniża mi o 10 stopni temp zadaną na kotle CO i z niej korzystam, ale niestety nie steruje zaworem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad

ja myślę że większość osób w tym sezonie problem ma właśnie z opałem

w tym przypadku dochodzi jeszcze błędne ustawienie sterownika

możliwe że da się go na tym opale jednak w automacie wysterować i dlatego ciągnę w tą stronę

jeśli nie to dwustan i niska moc albo mieszanie opału z czymś lepszym

kolega deredas już błyszczał w kilku wątkach. Ja mówię pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mniej wiecej tak to dziala. Ale zawor nie obniza temperatury w pomieszczeniu tylko w obiegu CO za zaworem. Obnizona temperatura w obiegu jest tak dlugo dopuki pokojowy nie da sygnalu ze trzeba dogrzac. Histereze mam 0,1 stopnia. Temperatura zadana pomieszczenia 22. Czyli jak spadnie do 21,9 to pokojowy daje sygnal i sterownik zaworu podnosi do zadanej przez pogodowke. powiedzmy 50°.Jak temp pomieszczen wzosnie do 22,1 pokojowy daje ponownie sygnal ze dogrzane i sterownik obniza o 13 ° czyli do 37 stopni obieg CO za zaworem. I tak w kolko. Warunek to stale dzialanie pompki. I dosc wysoka temperatura kotla. Pale za grosze w takiej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

 

Jeśli tak jest jak opisałem to mam pytanie takie jeszcze. Powiedzmy, że w pokoju jest 22 stopni w grzejnikach jest temp obniżona o te 13 stopni. Otwieram teraz okno i wychładzam całe pomieszczenie z powrotem do 15 stopni. Czy woda w grzejnikach znowu podniesie się o te 13 stopni ? Czy pokojówka wyśle sygnał do sterownika na mieszaczu aby podwyższył temperaturę CO podawaną na grzejniki ?

 

.

No raczej. Sterownik od razu zanotuje ze temp spada i daje sygnal dogrzania. Palac w ten sposob majac dobrze wygrzane mury . Uklad nie bedzie zbyt dlugo dogrzewal. Po pieciu minutach takiego wietrzenia mury same nagrzeja powietrze w przeciagu krotkiego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor jest to najlepsze rozwiązanie jakie do tej pory znałem.  Smarcik jeśli dokładnie czytałeś całą dyskusję to oprócz głowic termostatycznych powineneś sobie założyć na zawór 4D taki siłownik i podłączyć do niego sterowanie pogodowe sprzężone ze sterownikiem (termostatem) pokojowym. Takie podejście jak zaprezentował Visitor będzie jeszcze bardziej ekonomiczne niż tylko same głowice termostatyczne na grzejnikach. Już wiem co sobie na gwiazdkę kupię :D

T ech 431N + Tech 280 + siłownik sm-4 hel-wita

 

Timon zmiana samych nastaw nic nie da. Tu trzeba kontrolować odbiór ciepła przez układ. Kontrola temp wody w grzejnikach przez mieszczacz za zaworem 4D sterowany pogodówką i termostatem pokojowym zapewnia bezobsługową pracę przez cały rok. Przy takim układzie to jak najbardziej można mieć przez większość czasu temp wody w grzejnikach w okolicach tych 40 stopni. Dobrze Visitor że napisałeś w tym wątku swoje 3 grosze...chapeau bas monsieur :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.