Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy! Piec Lumo Volcanos Ze Sterownikiem Ecomax 800R2


smarcik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie mam pojęcia jak ustawić piec aby spalanie było odpowiednie :/   Tryb fuggy logic spalanie masakra... :/

Nie mam już pomysłów... moje ustawienia w trybie standardowym to:

czas podawania 12s

nadmuch 30%

Przerwa 180s.

 

Proszę o pomoc osób z podobnym sterownikiem. Dom ma powierzchnię 102 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu tak wielki kocioł na tak małą powierzchnię?

co jest nie tak? 

niedopala?

spieka?

wygasa? 

przesypuje?

zimno w tyłek?

duże spalanie?

więcej konkretów tu nie portal dla wróżek

jak nie wiemy co jest nie tak to nie wiemy jak pomóc

 

i co oznacza spalanie odpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki podaje więc,że najbardziej chodzi mi o spalanie... wychodzi mi około 25 kg na dobę może nawet więcej,

a wielkość pieca taka ponieważ jest także bojler 120l na ciepłą wodę. 

Przesypuje, i mam ogromne spieki... :/

A dziś o rana nie mogłem osiągnąć temperatury większej niż 37 stopni... :(

aaa co do wielkości to jeszcze jest jeden powód, połowa budynku ma sufit prawie przy kalenicy

więc kubatura jest jak w domu 150-180 m2

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłacz ten fuzzi logic i spalanie zejdzie o 30% to jakis kre..n wymyslił ten sterownik co nigdy nie widział jak sie w kotle pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecomaxa nie znam więc będzie ciężej trochę

jak niedopala to jest za dużo węgla i/lub za mało powietrza

 

skoryguj parametr maksymalna moc kotła -zmniejsz tylko nie o dużą wartość

jak jedna korekta nie pomoże to kolejna po około 12 godzinach

wykorzystaj działanie FL bo to niezły algorytm niestety wymaga wiedzy do odpowiedniego ustawienia pod dany opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz temp w pokojach ?

masz glowice termostatyczne w pokojach ?

pompa CO pracują ciągle czy ma pracę cykliczna ?

jaką piec ma moc nominalną ? 18kw ?

czy korzystasz z pogodówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecomax ma 3 parametry którymi może regulować nastawę algorytmu

zmieniając moc minimalną i maksymalną oraz korektę nadmuchu da się to ustawić 

nie jest to jednak proces na 15 minut.

obniżyć ile się da moc minimalną tak aby start był bardziej "miękki" bo palnik jest ewidentnie przewęglony. mozliwe że już na początku pracy jest zbyt duża ilość węgla do nadmuchu. potem obniżyć delikatnie moc maksymalną aby ograniczyć największą dawkę w czasie. 

dopiero jak to nie obniży kopca i nadal będzie niedopalał skorygować moc nadmuchu w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz temp w pokojach ?

masz glowice termostatyczne w pokojach ?

pompa CO pracują ciągle czy ma pracę cykliczna ?

jaką piec ma moc nominalną ? 18kw ?

czy korzystasz z pogodówki ?

Temperatura w pokojach około 20-23 stopnie,głowic nie posiadam. A pompa CO pracuje ciągle po osiągnięciu temperatury.

Nie pisałem wcześniej, ale mam zawór czterodrogowy , oraz podłogówke. Piec ma 18kw, i w dniu wczorajszym założyłem pogodówke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecomax ma 3 parametry którymi może regulować nastawę algorytmu

zmieniając moc minimalną i maksymalną oraz korektę nadmuchu da się to ustawić 

nie jest to jednak proces na 15 minut.

obniżyć ile się da moc minimalną tak aby start był bardziej "miękki" bo palnik jest ewidentnie przewęglony. mozliwe że już na początku pracy jest zbyt duża ilość węgla do nadmuchu. potem obniżyć delikatnie moc maksymalną aby ograniczyć największą dawkę w czasie. 

dopiero jak to nie obniży kopca i nadal będzie niedopalał skorygować moc nadmuchu w górę

Dzięki za podpowiedź, spróbuję to zastosować i poczekam na efekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smarcik moc nominalna to moc maksymalna w sterowniku

instrukcja w dłoń i do boju

komputer pokazuje spalanie 1,7kg ale tak do końca nie jest

byłoby takie gdyby kocioł pracował non stop a sądzę ze tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej podstawie on to liczy? wpisałeś mu jakąś masę węgla początkową? czy liczy sobie bo liczy?

najlepsza metoda na sprawdzenie zużycia to zasyp do pełna poprzednio zważonego opału, spalenie całości i dopiero policzenie. węgiel jest paliwem niejednorodnym i każda dawka różni się odrobinę od poprzedniej więc bym sobie tym licznikiem snu z powiek nie spędzał. jak popiół przyzwoity będzie to znaczy  że spalanie prawidłowo w miarę przebiega a jego poziom odzwierciedla straty domu i nic więcej nie wyciśniesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w pokojach około 20-23 stopnie,głowic nie posiadam. A pompa CO pracuje ciągle po osiągnięciu temperatury.

Nie pisałem wcześniej, ale mam zawór czterodrogowy , oraz podłogówke. Piec ma 18kw, i w dniu wczorajszym założyłem pogodówke.

 

 Przy obecnej konfiguracji nie masz szans aby spalanie było mniejsze. Ogólnie musisz się wybrać strategię z jaką chcesz użytkować piec - albo utrzymanie stałej zadanej temp CO albo utrzymanie temp CO na piecu zgodnie z krzywą grzewczą pogodówki. Pogodówkę zalecam używać na wiosnę i na jesień. Póki są dodatnie temp na zewnątrz to z pogódówki możesz korzystać. Ważne aby dobrze dobrać krzywą grzewczą. Wstępne parametry to 40 CO dla +10 i 70CO dla -10

 

Niezaleznie od tego czy używasz pogodówki czy też piec pracuje ze stałą temp CO to w tej chwili masz taką sytuację u siebie w domu, że piec cały czas spala węgiel i niestety nic go  "nie informuje" czy ma przestać palić czy jeszcze grzać.

Od razu powiesz, że gadam głupoty bo przecież piec sprawdza temp. CO i na jej podstawie przechodzi w tryb grzania. Zgoda - sterownik sprawdza temp CO na kotle, ale jeśli grzejniki nie posiadają głowic termostatycznych to temp. CO która jest na piecu bardzo szybko spada i piec znowu wchodzi w tryb grzania mimo iż w domu masz ciepło (np. 22 stopnie). Dzieje się tak dlatego, bo nic nie przytyka gorącej wody wpływającej do grzejników. Grzejniki odbierają ciepło od kotła którego już nie powinny odbierać. To ciepło powinno się akumulować w kotle. Gdybyś miał założone głowice termostatyczne na grzejnikach i ustawił je mniej więcej na "trójkę" to w pokoju miałbyś nadal  te 22 stopnie. Głowica przytkała by dopływ ciepłej wody do grzejnika. SKutkowało by to tym, że temp CO na kotle tak szybko by nie spadała. Jeśli temp. na kotle tak szybko by nie spadała to piec byłby dłużej w podtrzymaniu. A jeśli byłby dłużej w podtrzymaniu to rzadzeij by przechodził w tryb grzania czyli w ciągu godziny mniej razy by podawał paliwo co by się przełożyło na mniejsze spalanie.  Reasumując jeśli nie masz założonych głowic na grzejnikach choćbym nie wiem jak bedziesz zmieniał parametry na sterowniku to nie uda Ci się zmniejszyć spalania.

 

Zatem pierwsze roziwązanie Twojego problemu to montaż głowic termostatyczynych na wszystkich grzejnikach poza jednym. To znaczy możesz zamontować sobie głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach ale wtedy musisz założyć zawór różnicowy pomiędzy linią zasilającą a linią powrotną. Jednak rzadko kto go montuje. Większość montuje wszędzie głowice termostatyczne na grzejnikach pamiętając jednocześnie że przynajmniej na jednym grzejniku głowica termostatyczna powinna być odkręcona (np na trójkę).

 

To powyższe roziwązanie jest polecane przeze mnie ponieważ w 100% daje Ci kontrolę na temp. w Twoich pomieszczeniach. Jak już je założysz i będziesz nadal chciał zmniejszyć spalanie to kup sobie termometry i założ w każdym z pokoi. Wyreguluj położenie głowicy termostatycznej na grzejniku w odniesieniu do wskazań termometru powieszonego na ścianie. Termometr powinien wisieć mniej więcej na wysokości 150cm od ziemii). W ten sposób będzie mógł ustalić dokładnie temp. w pokoju.

 

Możesz też wybrać drugie rozwiązanie. Ja go tam specjalnie nie polecam, bo wg mnie pierwsze jest lepsze. Ale może akurat Ty stwierdzisz że jest ono lepsze. Rozwiązanie polega na cyklicznej pracy pompy. W tym przypadku nie musisz montować głowic termostatycznych ale musisz sobie kupić termostat pokojowy który będzie sterował pracą pompy. Na czym to ma polegać ? Montujesz termostat pokojowy w wybranych z pokoi. Ustawiasz na nim temp. np. 21 stopni. Gdy temp w pokoju zostanie osiągnięta termostaty wysyła sygnał (zwiera styki) do pompy CO że ma już przestać chodzić. Pompa przestaje chodzić. Ciepło z pieca zostaje w nim akumulowane. Piec przechodzi w stan podtrzymania. Temp na piecu długo się utrzymuje. Gdy temp w pokoju spada termostat wysyła sygnał "załącz". Pompa znowu zaczyna pracować i ciepła woda z kotła jest transportowana do grzejników. Znowu w pokoju robi się ciepło i termostat znowu wysyła do pompy sygnał "wylacz".

Problem jaki może się pojawić to taki, że pompa CO mimo że nie bedzie pracowałą to będzie przepuszczałą ciepłą wodę z kotła. Miałem taka sytuację u siebie i dlatego zraziłem się do tej metody. Poza tym większość osób ma założony bajpass przy pompie CO (zawór róznicowy równolegle do pompy CO) który też będzie przepuszczał gorącą wodę gdy pompa nie pracuje. Z tych dwóch powodów bardziej polecam pierwszą metodę.

 

Co do spalania to przy dodatnich temp to spalanie powinieneś mieć około 0,5kg- 0,7kg na godzinę, ale tylko jeśli kontrolujesz odbiór ciepła wytworzony przez piec. Jeśli nie masz głowic na grzejnikach a pompa pracuje non stop to niestety ale nie masz kontroli nad wytwarzanym ciepłem przez piec.  Możesz zmieniać sobie ustawienia na lewo i prawo i nic to nie da.  Jeśli masz wątpliwości do tego co pisze to zrób sobie proste testy:

a) odłącz pompę CO od zasilania gdy piec osiągnie temp zadaną CO i zobacz jak wolno będzie spadała temp. na kotle...  im wolniej spada tym dłużej piec jest w podtrzymaniu... im dluższe podtrzymanie tym rzadsze podawanie paliwa czyli mniejsze spalanie

B) jeśli masz zawory zamykające dopływ wody do grzejników lub zawory na linii zasilającej grzejniki i powrotnej to zakręć je wszystkie tak aby odłączyć źródło odbioru ciepła z kotła. Pompy CO nie wyłączaj będzie ona tłoczyła wodę w ramach krótkiego obiegu (bo masz zawór 4D). Zobaczysz to samo co w podpunkcie a)

 

Jeśli oba testy wypadną pozysywnie to wtedy spokojnie mozesz kupować głowice termostatyczne które w inteligenty sposób będą realizowały to samo co ty w podpunkcie a) czyli w inteligenty sposób będą zamykały/otwierały grzejniki w miarę spaku temp. w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deredas

dwa pytania

1 skąd założenie aby dla współpracy z pogodówką ustawić temperaturę 70st dla zewnętrznej -10stC? czym się tutaj kierujesz dając taką radę?

2  dlaczego zakładasz że przy takich temeraturach jak obecnie spalanie u smarcika powinno być na poziomie 0,5-0,7kg/godzinę?

reszty Twojego wywodu nie komentuję 

 

smarcik

jak wygląda dokładnie Twoja instalacja?

jakiś szkic albo fotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.