Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 180Mkw- Dobor Kotla


waka

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Kończę budować dom na Podhalu, powierzchnia 170mkw. Piwnica pod całym domem, parter, piętro i male poddasze. Parter wykonany z Maksa, piętro z pustaka. Wszystko ocieplone styropianem 10cm. Okna nowe schuco rondo, 5 albo 6 komorowe. Problem mamy taki że narazie będę tam mieszkam tylko z zona, wiec używany będzie tylko parter(salon, kuchnia, jadalnia) i jeden, czasem dwa pokoje na piętrze, 3 pokoje nie będą narazie używane.

Bojler mysle okolo 200l zasilany z kotla.

Jaki piec radzicie wybrac? Nie chciałbym przekroczyć 5tys zl.

Poradzicie cos?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz się z tym, że pomimo nieużywania pokoi musisz je ogrzewać - inaczej ciepło z pokoi ogrzewanych będzie 'uciekać' do tych niegrzanych ścianami i stropem - tak że nie patrz na to, że tych pomieszczeń nie ogrzewasz.

Podając powierzchnię podałeś łączną powierzchnię wszystkich pomieszczeń z grzejnikami na wszystkich kondygnacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Kończę budować dom na Podhalu, powierzchnia 170mkw. Piwnica pod całym domem, parter, piętro i male poddasze. Parter wykonany z Maksa, piętro z pustaka. Wszystko ocieplone styropianem 10cm. Okna nowe schuco rondo, 5 albo 6 komorowe. Problem mamy taki że narazie będę tam mieszkam tylko z zona, wiec używany będzie tylko parter(salon, kuchnia, jadalnia) i jeden, czasem dwa pokoje na piętrze, 3 pokoje nie będą narazie używane.

Bojler mysle okolo 200l zasilany z kotla.

Jaki piec radzicie wybrac? Nie chciałbym przekroczyć 5tys zl.

Poradzicie cos?

 

Pozdrawiam

 

Najważniejsze jakie jest ocieplenie dachu a tego nie podałeś.

 

Najlepiej wstaw dane do kalkulatora na stronie:

 

www.cieplowlasciwie.pl

 

i podaj ile kW przy kotle z podajnikiem wyszło to podpowiem który kocioł wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 5 tyś,nie kupisz przyzwoitego kotła z podajnikiem.

Natomiast pchać jakiegoś śmieciucha za 3-4 tyś. do nowego domu to nieporozumienie i użerać się z nim co najmniej 2x na dobę.

Faktycznie ale wielki problem zejść 2 x na dobę ?! :huh:

Ale za to przyzwoitego zasypowca kupisz  :rolleyes:

Jak chałupka dobrze ocieplona a na to wygląda i z niezłymi okiennicami to przy odpowiednich parametrach i rozpalanie raz na dobe powinno wystarczyć - a moc - jak ci koledzy wyżej podali stronkę i wyliczysz to na mój skromny rozum 15 - 17 KW jeszcze zależy czy bedziesz grzał piwnice ? bo jeśli nie to 15 starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budując nowy dom wypada myślec o komforcie i przyszłości. bieganie 2 razy dziennie do kotła to archaizm i nic z komfortem wspólnego nie ma.

do tego aby nie puszczać kasy w komin to w zasypowcu tez trzeba umieć palić i kupić porządny a nie po taniości

nie powiedziałbym tez że 10cm to dobre ocieplenie. obawiam się wręcz jesli kiepska lambda tego styro to  nie spełni normy. same okna mu ciepła nie zatrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waka

Wejdź na stronę cieplowlasciwe.pl, wpisz jak najwierniej dane Twojego domu w kalkulator i sprawdź ile wyjdzie.

skoro budujesz to pewnie masz projekt. W niektórych projektanci podają jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło w domu budowanym według ich wytycznych.

W swoim miałem 10kW, ale piec wziąłem 12kW. Ale to i tak lepiej niż koleżanka, która kupiła 25kW.

Co do producentów - musisz wybrać sam.

Zapoznaj się najpierw z poradnikiem Timona dotyczącym doboru kotła. Ja go czytałem kilka razy zanim zrozumiałem i też dzięki Timonowi i innym ludziom z tego forum wybrałem piec.

Niestety nie kosztował 5 a prawie 7 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś z podhala to chyba wiesz gdzie jest Ratułów ?

Mam tam klienta który chyba 2 lata pali w kotle odemnie.

Gdybyś chciał obejrzeć i pogadać jak się sprawuje to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.