Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podajnik Z Beczki


Gość lysy1l

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz 600 PLN to niewiele ale taki jak ja i inny podobny do mnie powie "Panie za 550 PLN to ja mam używanego Zębca 6kW, a płacąc 1000 Mam 16kW". Bez beczki, i bez dziury w płaszczu, Jeśli ktoś ma kocioł "nowy" na gwarancji ( 10 lat na spawy) pokroju Ogniwo, Defro nigdy nie pójdzie na taką przeróbkę - koniec gwarancji.

...

Ja nie widzę żadnego problemu w dobudowaniu przystawki podającej opał przez drzwiczki zasypowe. Nawet same drzwiczki mogą pozostać bez zmian.  Wtedy przystawka musi mieć formę przedłużki do ramki drzwiczek z zawiasami i zamkiem w tych samych miejscach. Dla ogarniętego ślusarza/spawacza z odchyłem MacGyvera taka robota to pikuś przez małe p.  Jakieś mankamenty? ,,Beczka" podajnika będzie musiała być zawieszona odpowiednio wyżej niż w rozwiązaniu Jurgonki. Kurde balans, trzeba będzie wyżej podnosić wiaderka z opałem. Łożyskownie rury podającej opał wraz z uszczelnieniem (samo łożysko może mieć uszczelniacze) trzeba odsunąć od żaru z kotła. Po prostu, wykonawca musi ruszać wypełnieniem przestrzeni, którą ma pomiędzy uszami. :-)

Zresztą , sam autor pomysłu też wspominał kiedyś o podawaniu opału przez dzwiczki zasypowe w przypadku adaptacji pomysłu do kotła żeliwnego, gdzie przebijanie się przez płaszcz wodny stanowi, swego rodzaju, spawalnicze wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzi z pomysłem i zacięciem jest więcej. Podobny problem z upierdliwym dokładaniem węgla do kozy, rozwiązał wesoły gość z filmiku poniżej. Wystarczy przymknąć oko na wykonanie. Działa wg założeń, a prototyp jak to prototyp, niedociągnięcia wykonawcze musi mieć.

 

 

@jurgonka, całe sedno rozwiązania zawarłeś w ostatnim poście. Masz patent jak ludziom zasypowce zautomatyzować, szczególnie te za duże. Sam pomysł nie musi być jak widać oparty na beczce. Ślimak też da radę i wg mnie jest łatwiejszy do ogarnięcia w wykonaniu domorosłych MacGyverów.

 

O ile klient zadowolony i gwarantujesz bezpieczeństwo, to jestem za.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilkunastu miesięcy nie pracuję, żona też a czy ona w ogóle pracowała przed porodem - nie wiem dawno to było... jednak nadal nie przekonuje mnie beczka, przekonuje mnie inny kocioł. Przekonał mnie nowy samochód dla żony który dziś kupiłem, przekonuje mnie inwestycja w żarówki ledowe, siekierę z allegro za 100, ale ni cholery nawet gdyby mi płacili beczki nie założę. No nie przemogę się... choćbym chciał wolę lepszy kocioł niż ten wywalać do gospodarczego i podłączać do niego beczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O  w mordę! Widać jeszcze nie jest tak źle w naszym kraju, gdy bezrobotny kupuje żonie samochód.  Nowy? Za gotówkę? O żesz fak!  Byłem kiedyś bezrobotny. Nie przyszło mi wtedy do głowy kupować samoczhód, a zwłaszcza nowy. Ja Ci szczerze zazdroszczę takiego bezrobocia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drzwi kotła to można coś takiego zrobić - tu są gotowe wzory  http://www.lippel.com.br/en/burners-and-drying-of-biomass/furnace-feeders/furnaces-feeder-for-burning-waste-and-biomass-fuel-ql-03.html#.VGZ4IjSXG4B

http://www.lippel.com.br/en/burners-and-drying-of-biomass/furnace-feeders/furnaces-feeder-for-burning-waste-and-biomass-fuel-ql-01.html#.VGZ3HzSXG4A

http://www.lippel.com.br/en/burners-and-drying-of-biomass/furnace-feeders/furnaces-feeder-for-burning-waste-and-biomass-fuel-ql-04.html#.VGZ4WTSXG4A

To podajniki do zrębki, ale adaptacja pomysłu dla innych paliw jest możliwa

Jakby taki podajnik wykonać w oparciu o elementy dostępne na rynku : ślimak i rura do retorty + napęd - to byłoby proste i eleganckie rozwiązanie nawęglania kotła zasypowego, do wstawiania np na kółkach przez drzwiczki .

Lub zamiast drzwiczek jakieś blachy osłonowe i działa! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefie gondljerzy

dla mnie największym problemem jest to że na moim obszarze nie mają środków z Unii dla ludzi +30 na otworzenie działalności. Dla kogoś ( korporacji pracowałem wiele lat ) czas zarobić na siebie. A że w skarpecie z korporacji coś zostało.. moje ciężko zarobione.

Kredytów w życiu prawie nie miałem, raz 12 lat lemu kiedy bankomaty pracowały w trybie off-line miałem krechę 3k PLN.

 

Puki co od maja odpoczywam na bezrobociu, w styczniu podobno mają mieć kasę na moją działalność gospodarczą - jak mam robić u prywaciarza za najniższą krajową to jakby to powiedzieć - nie chce mi się. Mam inne źródła dochodu - które co miesiąc wpadają w kieszeń, stety z nich trzeba płacić podatek dla ZuS`u, SRUSU, i Fiskusu jednak zawsze na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

 

Nawet fajny pomysł z adaptacją do naszych realiów :)

Jeżeli dobrze się orientuje wszystkie typowe ślimaki  do kotłów z podajnikiem mają śr. 65mm,trochę mało.

Żeby nie skazywać się tylko na określoną granulację opału 0-35mm,lepiej chyba zastosować o większym przekroju ślimak i rurę.

Można wtedy bez problemu podawać zrębkę,miał,groszek,a może i orzech lub dowolny mix.

Na jednym ze zdjęć było widać kaskadowy palnik,tylko do sortymentu orzech chyba się nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor 

Który z pokazanych przez Ciebie podajników popracuje bezawaryjnie 24 lata. Który bez problemów może obsłużyć "blondynka", bez względu na płeć. 

Ślimak i rura to złe rozwiązanie, chyba, ze opał musi być podawany pod ciśnieniem. 

Zajmując się konstrukcją maszyn zacząłem rozumieć rzeczy, które całkowicie pomijacie w waszych propozycjach. Jeśli opał musi przesuwać się wewnątrz rury popychany ślimakiem, jakie opory tarcia musi pokonywać. Każdy ponadnormatywny kawałek opału musi ulec zmieleniu lub zablokuje podajnik.

W moim podajniku tarcie jest sprzymierzeńcem. Pozwala na bezproblemowy transport poprzez rurę opału. Nie ma możliwości zawieszenia się opału itd.

W beczce za duży kawałek zostanie w podajniku, nic nie zablokuje. U mnie silnik wartości 15 zł pobiera 45 W. U mnie nic się nie psuje bo nie ma co się psuć, prawie brak części ruchomych i nie ma części, które mogą zablokować podajnik. Obrót tylko na łożyskach, które pracują "wiecznie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 24 letnia praca to szczęśliwy przypadek, możliwe że sam nie zauważasz drobnych awarii, które osobiście usuwasz od ręki.

A co do trwałości tych podajników to zadaj pytanie do producenta, odpowie , albo i nie

Generalnie zasada działania przedstawionych w poście #105 podajników jest podobna to są tylko podajniki wrzutkowe, tak jak twoja beczka.

Co do oporów tarcia w podajniku ślimakowym to są one znaczne jak węgiel jest wypychany przez fajkę w górę - na retortę,

a w prezentowanych konstrukcjach paliwo luźno spada na palenisko, i spala się w cienkiej warstwie.

 

Piszesz że napędza to silnik od pralki automatycznej - od kiedy taki silnik pobiera 45W en elektrycznej i może pracować non stop przez 24h i 24 lata?

Cały podajnik - beczka i ładunek pewnie z 100-200 kg może ważyć i to chcesz 45W napędzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jak twierdzi jurgonka rozwiązanie zaprezentowane na filmie ma być panaceum na cudowne spalanie dla każdego, to znaczy, że jest kompletnie oderwany od rzeczywistości.

Po pierwsze mam bardzo dużą piwnicę, ale nie wiem, gdzie miałbym to wszystko wstawić?

Po drugie hałas. W nocy byłoby to nie do zniesienia.

Po trzecie, zapłaciłem za swojego Zębca łącznie ze sterownikami, miarkownikami i innymi sratami około 4 tysięcy, jeżeli miałbym go dziurawić za następne 600zł i doliczać kolejne dziwne koszty,. to jestem blisko fabrycznego kotła z podajnikiem, albo każdego innego kotła zasypowego jaki sobie tylko wymarzę, nawet takiego z tosterem i hydromasażem ;) .

Po czwarte ograniczenia granulacji paliwa. Zwykły orzech odpada, wilgotny miał również. Maksymalna granulacja to orzech II.

Po piąte, jest to zwykłe druciarstwo bez żadnej gwarancji na powodzenie w każdych warunkach. Druciarstwo dla hobbystów jakiego pełno na rosyjskim youtube, w sam raz do warsztatu, tak jak chce to zrobić Sambor, albo dla majsterkowicza, który ma czas na kombinacje alpejskie w piwnicy. Sam pomysł jest OK, ale miejmy odrobinę poczucia realiów i rzeczywistości.

Jak zwykle podkreślam, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia, z którą nikt nie musi się zgadzać.

 

P.S. 

45W pobiera silnik mojego wentylatora w dmuchawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefie gondljerzy

dla mnie największym problemem jest to że na moim obszarze nie mają środków z Unii dla ludzi +30 na otworzenie działalności.  ...

Puki co od maja odpoczywam na bezrobociu, w styczniu podobno mają mieć kasę na moją działalność gospodarczą - jak mam robić u prywaciarza za najniższą krajową to jakby to powiedzieć - nie chce mi się. Mam inne źródła dochodu - które co miesiąc wpadają w kieszeń, stety z nich trzeba płacić podatek dla ZuS`u, SRUSU, i Fiskusu jednak zawsze na +.

Skoro co miesiąc wpada Ci coś w kieszeń to tak naprawdę nie jesteś bezrobotny.  Przepraszam za ton mojej poprzedniej wypowiedzi. Każdy ma swoje problemy, a forum o grzaniu nie jest chyba właściwym miejscem na ich roztrząsanie.  Jeszcze nam się tu twarzoksiążka zrobi.

 

 

...

Piszesz że napędza to silnik od pralki automatycznej - od kiedy taki silnik pobiera 45W en elektrycznej i może pracować non stop przez 24h i 24 lata?

Cały podajnik - beczka i ładunek pewnie z 100-200 kg może ważyć i to chcesz 45W napędzać?

Na filmiku było widać, że podajnik pracuje cyklicznie, skokami.  Po energii tych szarpnięć beczką też mi to wyglądało na większą moc niż 45W.  Byle silniczek od wycieraczek samochodowych ma 100-200W. Może Jurgonka miał na myśli średni pobór mocy na godzinę? 

EDIT:  Wpisałem w google: ile mocy ma silnik od pralki. Znalazłem przykładowe dane: stary, polski silnik miał zależnie od podłączenia 45W/425rpm lub 60W/2775rpm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do oporów tarcia w podajniku ślimakowym to są one znaczne jak węgiel jest wypychany przez fajkę w górę - na retortę,

a w prezentowanych konstrukcjach paliwo luźno spada na palenisko, i spala się w cienkiej warstwie.

 

 

 

 

Na naszym rynku kotlarskim przykładem takiego bez oporowego podawania paliwa i spalania na palniku kaskadowym jest firma produkująca kotły Sztoker 15 i 25 kW.

Specjalnie dla tych kotłów napisany jest program sterownika i mogą pracować z dużą sprawnością na b. małych mocach nawet od 1kW.

Reszty szczegółów  można się dowiedzieć na str. producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szóste, co od odpopielaniem rusztu? Jak mam tam przyjść po paru godzinach i rusztować, to równie dobrze mogę to samo zrobić w dolniaku dorzucając dodatkowo ze dwie łopaty węgla. Dla mnie żadna różnica. Po co mi w tym wypadku kłopotliwy podajnik?

To nie są moje wymysły typu "nie bo nie". To są zwykłe, prozaiczne fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - zaimponowałeś mi swoją wiedzą techniczną. 24 lata pracy podajnika to " to szczęśliwy przypadek"

​Jaki element mojego podajnika jest najsłabszy, spróbuj oceń. Jestem niewiarygodny  " możliwe że sam nie zauważasz drobnych awarii, które osobiście usuwasz od ręki."

"Piszesz że napędza to silnik od pralki automatycznej - od kiedy taki silnik pobiera 45W en elektrycznej i może pracować non stop przez 24h i 24 lata?

Cały podajnik - beczka i ładunek pewnie z 100-200 kg może ważyć i to chcesz 45W napędzać?"

Nie chcę ale napędzam od 24 lat ten sam silnik, kondensator. Zaktualizuj Swoją wiedzę o pralkach automatycznych, z przed 25 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysy1l - ad 1 nie znam wymiarów wokół twojego kotła a więc nie pomogę.

ad 2 Hałas można wyeliminować całkowicie.

ad 3 Nawet w twoim nowym kotle byłbyś zadowolony, choć nie wiem czy masz "dobry" kocioł do mojego podajnika.

ad 4 Tu Ty masz wiedzę. Przez podajnik przechodzi każdy tani opał :P drogie mnie nie interesują.

ad 5 Tu masz racje, zamiast ładnych chromów - najtańsze materiały. Mylisz się natomiast co do możliwości uzyskania zadowalających rezultatów. Z moim podajnikiem masz gwarancje. Niestety tylko słowną i do obejrzenia - cztery beczki oddalone o rzut kamieniem.

ad 6 Podajnik nie jest kłopotliwy, przy palniku nie musisz rusztować. Natomiast na ruszcie Twoja obecność potrzebna gdy masz dużo popiołu. Ilość popiołu to - twoja działka, nie znam się na węglu.

Gratuluje wentylatora. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gondoljerzy - silnik znalazłeś. 45W + przełożenie - redukcja obrotów. Nie jest to przypadkowy silnik potrzebny był mi silnik, który zamiast ciągłej pracy będzie ciągle ruszał i zatrzymywał. Wyboru (porady) dokonał zaprzyjaźniony "naprawiacz pralek". Stwierdził: "przez 20 lat nie spotkałem tego silnika spalonego na wolnych obrotach w pralce"    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Silnik od betoniarki ma za duża moc i za duże obroty. Silnik dajemy z pralki automatycznej i włączamy go na 400 obrotów. Silnik ten nie jest przypadkowy, ma małe obroty ca 400 mały pobór mocy 45 W i jest przystosowany do przerywanej pracy, może pracować na lewych i prawych obrotach w zależności od potrzeb. Przy napędzie betoniarki maksymalnie zwiększamy koło odbierające obroty z silnika, na silniku jak najmniejsze koło. Zaczynać od małej ilości węgla np. 20 litrów, (15 kg)

Nawet później nie ma potrzeby wsypywania więcej niż na dwa dni, bo trzeba czyścić ruszt. Przy przekroczeniu połowy pojemności betoniarki może być potrzebne sprzęgło jednokierunkowe uniemożliwiające ruch powrotny wywołany wagą wsadu. (koło zamachowe z samochodu i zębatka bendiksa.)

U mnie już trzy podajniki pracują na SPP - rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zastosować w napędzie przekładnię slimakową o odpowiednio dużym przełożeniu nie było by potrzeby dokładać hamulca. Taka przekładnia jest zwykle samohamowna od strony wyjścia.

SPP to skrót od Stowarzyszenia Parówkożerców Polskich czy chodzi o sterownik Boleckiego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia ślimakowa załatwia niechciane cofanie beczki lecz ma duże opory wewnętrzne co ma znaczenie przy rozruchu silnika, Jest to nie najlepsze rozwiązanie. Przy podajniku z beczki silnik głównie rusza i zaraz się zatrzymuje. Podawanie 1/10 przy SPP

Chodzi o sterownik Boleckiego, który jest rewelacyjny przy kotłach fabrycznie nie przystosowanych do dmuchawy. Pomimo nieszczelności w drzwiczkach kotły pracują OK. Ale to inna historia.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo dziękuje za wszystkie prywatne wiadomości i pytania. Jeśli nie ma powodów wolał bym odpowiadać na pytania publicznie na forum co pozwoli na nie kopiowanie pytań i odpowiedzi, może takie rozmowy pomogą też innym.

Z okazji nadchodzących Świąt Wszystkiego Najlepszego dla Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.