Skocz do zawartości

rblll44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jaki solidny kocioł dolnego spalania kupić ?

Palone będzie przede wszystkim drewnem liściastym, w razie potrzeby węglem. Dom jest docieplony 8cm styropianu. Instalacja grawitacyjna starego typu (lata osiemdziesiąte), grzejniki aluminiowe, cwu 120l.

W najbliższym sklepie jest drewmet mj2, podobny sas nwg, ale to nie ideały, brałem też pod uwagę defro ds, ale jest dużo droższy. Podobno Hef i warmet kostrzewa nie specjalnie nadają się do drewna. Proszę doradźcie coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html

Popracuj sam na kalkulatorze , zsumuj i wylicz moc całkowitą kotła stosownie do całości budynku .

Prawdopodobnie wyjdzie w okolicach 10-12 Kw dla minus 20C czyli faktycznie przy temperaturach w okolicy zera i ciągłym paleniu możesz mieć zapotrzebowanie w okolicach 4-5 kw ale policz to sobie dokładnie bo istotna będzie zwłaszcza moc minimalna z jaka może pracować kocioł .Zwiększyć moc dolniaka na krótki okres super mrozów to nie problem ale zdymiać opał przez cały sezon to klapa finansowa .

A z prawdziwych dolniaków- maluchów to chyba tylko dakon i jego klony .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi tylko o drewno to juz przerabialem ten temat i powiem ci ze jedyny kociol za rozsadne pieniadze w ktorym ekonomicznie spalisz drewno bez strat sa kotly Przemka z forum.

Już namierzyłem, wygląda obiecująco.

 

mac65, fajny kalkulator, tak jak pisałeś, oszacowałem moc na niecałe 12kW, ale wziąwszy pod uwagę sprawność wszystkiego i wychodzi ok 16kW. Problemem małych kotłów jest przede wszystkim to, że są małe ;) i niewygodne. W tym momencie używamy górniaka 20kW i faktycznie nie jest wykorzystywany na 100%, ale tragedii nie ma. 

 

sambor ten Kalvis jest fajny, byłby idealny, ale cena nie do przyjęcia

 

A co myślicie o drewmecie mj-2, dało by się coś z nim zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już namierzyłem, wygląda obiecująco.

 

mac65, fajny kalkulator, tak jak pisałeś, oszacowałem moc na niecałe 12kW, ale wziąwszy pod uwagę sprawność wszystkiego i wychodzi ok 16kW. Problemem małych kotłów jest przede wszystkim to, że są małe ;) i niewygodne. W tym momencie używamy górniaka 20kW i faktycznie nie jest wykorzystywany na 100%, ale tragedii nie ma. 

 

sambor ten Kalvis jest fajny, byłby idealny, ale cena nie do przyjęcia

 

A co myślicie o drewmecie mj-2, dało by się coś z nim zrobić ?

Używając w tej chwili górniaka nie masz niestety żadnego porównania bo specyfika palenia w obu kotłach jest diametralnie różna . W górniaku nie da sie uniknąć skoków temperatury . Dolniak to co innego a palony non stop daje komfort nieosiągalny dla górniaka o ekonomii nie wspominając .

MJ 2 to niestety kocioł górno dolny czyli takie nie wiadomo co a w skrócie kopciuch . Nawet zmiana wyglądu niewiele pomogła . Zrobić z niego dolniaka to dużo pracy potrzeba . Za wysoki palnik , brak PW dziura nad przegroda kupe roboty żeby go ucywilizować .Zalety tego kotła to pionowy wymiennik , ruchomy ruszt ,możliwość pracy na miarkowniku , dość solidne wykonanie no i cena .

Jeśli nad nim popracujesz to coś da sie z niego wystrugać ale osobiście uważam że zamiast kupowac kocioł dla majsterkowicza można wupić kocioł który ma wszystko co potrzeba dolniakowi .

Powodzenia w poszukiwaniach i nie kupuj mocy na zapas  bo się przewieziesz na opale .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po za kotłami kol. Przemka lepszego na rynku nie znajdziesz za rozsądną cenę.

 

Co Ty na to?

 

Koszt kotła od Przemka jest porównywalny z ceną kotła Kalvis, Przemek za dolniaka do obiegu zamkniętego z szamotem w środku mniej niż 5000zł nie weźmie,

gdyż się to nie opłaca ,a taki właśnie jest koszt kotła litewskiego wraz z dostawą, są też inne litewskie dolniaki - tańsze i do wszystkich paliw , lecz Kalvis to mercedes wśród kotłów.

dodatkowo u Przemka czas oczekiwania jest rzędu 6-8ms a te z Litwy w tydzień przyjeżdżają do Polski od razu pod dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kotła od Przemka jest porównywalny z ceną kotła Kalvis, Przemek za dolniaka do obiegu zamkniętego z szamotem w środku mniej niż 5000zł nie weźmie

dodatkowo u Przemka czas oczekiwania jest rzędu 6-8ms a te z Litwy w tydzień przyjeżdżają do Polski od razu pod dom.

 

Dlatego zaproponowałem innego polskiego producenta(ceny nie znam),jak będzie zainteresowany zapyta.

Mam nadzieję,że jest tańszy od Kalvisa i kotłów Przemka.

Cena wspomnianych wyżej kotłów jest dla Niego nie do przyjęcia.

 

Już się dowiedziałem 12-14kW  3.100PLN brutto(moim zdaniem cena przystępna)

Przekrój kotła przyślą na maila jeśli będziesz zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rblll44

 

Ja zaproponuje Tobie taki oto kociołek bez przeróbek.

Po za kotłami kol. Przemka lepszego na rynku nie znajdziesz za rozsądną cenę.

Ten 12-14kW będzie pasował do Twojego domu.

 

 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

 

Co Ty na to?

Wygląda ciekawie, to chyba ten co w wątku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17425-a-mo%C5%BCe-jednak-co%C5%9B-drgn%C4%99%C5%82o/page-2 

ale przekrój jest co najmniej dziwny (ale może nie dostrzegam geniuszu konstruktora ;)). Nie bardzo widzę jak to czyścić. Może uda mi się gdzieś obejrzeć ten kocioł, bez tego nie zdecyduję się.

 

mac65 masz dużo racji, mj-2 wymaga dużych przeróbek, ale jest ok 2000zł tańszy od Kalvisa.

 

Nie zapłacę 5k za kocioł zasypowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie

ale przekrój jest co najmniej dziwny (ale może nie dostrzegam geniuszu konstruktora ;)). Nie bardzo widzę jak to czyścić. Może uda mi się gdzieś obejrzeć ten kocioł, bez tego nie zdecyduję się.

 

 

 

 

Czyszczenie od góry,wybieranie pyłu z boku.

Ma wszystko co potrzeba,szamotowy palnik,PW i nad zasyp,ciekawy żeliwny ruchomy ruszt.

Zapytaj producenta,czy nie wysyłał gdzieś tego kociołka w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania chyba,że obejrzysz u nich na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kocioł firmy MPM wygląda zachęcająco może mieszka ktoś bliżej i pstryknął by parę fotek szczególnie środka bo o to głównie chodzi. Z tego co widzę brak otworów powietrza wtórnego/dopalającego w okolicach palnika, a może jest tylko na rysunku nie pokazali? Podoba mi się ruszt ruchomy bardzo podobny do rozwiązania z kotła Logica II wygląda, że będzie działać bardzo dobrze. Dodatkowo kocioł ma dużo większe objętościowo komory załadowcze a to się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że schematu, ani ze zdjęcia to nie wynika, a powietrze wtórne jeśli jest pobierane z popielnika z klapy powietrza głównego to tylko taka proteza podobnie jak rozeta w drzwiach zasypowych, która jest w zasadzie przewietrznikiem komory załadowczej.

Być może to jest proteza,ważne żeby spalał czysto.

Osobiście wybrałbym ten z pośród innych niby rasowych dolniaków typu Dakon i jego klony,Zębca,Zgody czy nawet taki jak Twój z uwagi na dużą komorę zasypową,ceramikę,dobry ruszt i ciekawy moim zdaniem wymiennik.

Wiadomo do spalania drewna potrzebny jest stały dopływ PG i PW.

Natomiast nie ma co porównywać z tymi "obojniakami" ;) ,które po przeróbkach nie dają żadnej gwarancji czystego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to jest proteza,ważne żeby spalał czysto.

Osobiście wybrałbym ten z pośród innych niby rasowych dolniaków typu Dakon i jego klony,Zębca,Zgody czy nawet taki jak Twój z uwagi na dużą komorę zasypową,ceramikę,dobry ruszt i ciekawy moim zdaniem wymiennik.

 

W moim Dorze PW jest dostarcane tylko i wyłącznie z popielnika . I działa to bardzo przyzwoicie.

Najważniejszą rzeczą jest dobrać moc kotła do potrzeb, to wtedy wszystko działa jak powinno.

Swoją drogą bardzo fajny kociołek. Też bym go chyba kupił.

Jakkolwiek na Dakona do spalania węgla narzekać nie mogę, jest to bardzo udana konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wsadzę kij w mrowisko. MPM to w AGD marka taniej chińszczyzny. Kształt liter na logo się zgadza. Ot, pierwszy lepszy okap ze strony Euro:

http://www.euro.com.pl/okapy/mpm-mpm-60-om-41.bhtml . Nie bez powodu przytoczyłem przykład okapu kuchennego. W zeszłym roku poszukiwałem okapu w rozsądnej cenie. Trafiłem na strony kilku "producentów krajowych" których produkty były do siebie łudząco podobne. Ot inne logo, czasem inny kolor osłony rury. Zanim skapnąłem się o co chodzi dzwoniłem do jednej z tych firm z zapytaniem, czy można u nich na miejscu obejrzeć wyrób i czy mogą mi wygiąć osłonę z innej blachy. Oczywiście takiej możliwości nie było. Od słowa do słowa wyszło, że nie mają żadnej produkcji. Po prostu te "marki krajowe" firmują produkcję dalekowschodnią. Mając na względzie powyższe, jak również to co napisałem na wstępie zalecam daleko idącą ostrożność. Może to być dobry kocioł, może to być zbieżność nazw i wyglądu logo, a może się okazać, że szlag go trafi po pierwszym przeciążeniu lub porządnym obciążeniu, lub że świeci w ciemnościach bez rozpalania. Jakbym miał bliżej to sam bym podjechał zobaczyć tego producenta, czy mają choćby jedną spawarkę, gilotynę czy krawędziarkę... Może ktoś ma możliwość podjechać tam na wizję lokalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wsadzę kij w mrowisko. MPM to w AGD marka taniej chińszczyzny. Kształt liter na logo się zgadza. ... Może ktoś ma możliwość podjechać tam na wizję lokalną?

 

Coś mi się wydaje,że Twoja teoria spiskowa odnośnie chińskiej tandety się nie potwierdzi.

 

Kol.@geoorge,był na miejscu i oglądał kocioł z bliska i ma zamiar kupić ten 12-14kW.

 

Przywaliłeś jak gajowy o sosnę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.