Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Odpowietrzniki Zastosować?


meping

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kolejne pytanie. W moim domu mam parter i piętro. Piwnicy brak. Co za tym idzie kotłownia będzie na parterze, w obecnej hydroforni. Instalację zaplanowałem w ten sposób, iż pod sufitem parteru będzie szła magistrala z rur PEX 20mm, zaś do grzejników w dół i górę  (na piętro) będą szły gałązki z pex 16. Zastanawiam się, jak rozwiązać odpowietrzenie górnych gałązek. Jedna możliwość, to dać standardowe odpowietrzniki automatyczne na pionie i z nich poprzez trójnik odejście do grzejnika. Jest to jednak droższe rozwiązanie. Wymyśliłem, że można zamontować odpowietrznik automatyczny na grzejniku. Wtedy od rury 20mm rurka 16mm szła by bezpośrednio do grzejnika (gięta do poziomu) i odpowietrznik byłby na grzejniku. Zastanawiam się jednak, czy odpowietrzniki montowane na grzejnikach będą miały wystarczającą sprawność? Co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę na to, iż w instalacji de facto nie będzie pionów, na których można by umieścić odpowietrzniki. Stąd zastanawiam się nad umieszczeniem automatów na grzejnikach na piętrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację zaplanowałem w ten sposób, iż pod sufitem parteru będzie szła magistrala z rur PEX 20mm, zaś do grzejników w dół i górę  (na piętro) będą szły gałązki z pex 16.

 

Za mały ten pex 20. Mogą być problemy z przepływem i szumami.  Ten pex pod sufitem to albo wkuć, albo zabudować. W żadnym wypadku nie stosuj systemu skręcanego. Minimum to system prasowany promieniowo, a najlepiej zaciskany osiowo (za pomocą mosiężnych pierścieni, np. system TECE Flex). Ta druga metoda jest lepsza, bo nie zawęża średnic na kształtkach, ale jest droga i wymaga drogich narzędzi (najlepiej wypożyczyć).

 

Zanim kupisz cokolwiek zrób kalkulację dla miedzi, ale kalkulację całościową. Czasem z kosztem kształtek potrzebnych do złożenia układu,, różnica nie jest duża. Miedź polecam zwłaszcza jeśli rurarz będzie widoczny.

 

Odpowietrzniki jak wyżej pisał majschi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy odpowietrzniki automatyczne mogą w czymś zaszkodzić? Przepraszam, że drążę temat, ale różnica w cenie jest tak niewielka, że kuszą... Wkuwanie instalacji odpada. Najwyżej za jakiś czas się czymś zabuduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym nic nie zaszkodzą. W układzie otwartym nie bardzo, gdy pompa na powrocie i nisko naczynie.

Musisz przeanalizować przebieg rurarzu i ocenić punkty gromadzenia powietrza. Może wystarczy jakaś pułapka powietrzna w kotłowni i jeden zbiorczy automat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ będzie otwarty, pompa na zasilaniu ma być ale to można zmienić jeszcze - papier przyjmie wszystko ;). Przebieg rurarzu mało ciekawy, tzn. poziomy, stąd myślałem o odpowietrznikach automatycznych. Pierwotnie na górze każdej gałązki, potem wpadłem na pomysł, aby zrobić je na grzejnikach. Pułapka powietrzna w kotłowni to może być ciekawy pomysł i chyba znajdzie się na nią miejsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.