Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena poprawności instalacji


bladyy78

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę tego schematu czy to będzie działało.

Moje założenia są takie: żeby zawór termostatyczny na powrocie do kominka pilnował, aby na powrocie nie było niższej temp. niż 60*C. Przy rozpaleniu woda zostanie puszczona na dalszy obieg dopiero w momencie jak na powrocie osiągnie wymagana temp. 60*C.

Proszę o sugestie co ewentualnie zmienić i poprawić żeby to działało poprawnie.

post-663-1230376109_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna mała poprawka musisz zamontowac pompe na powrocie miedzy zaworem a piecem bo mozesz miec zakłucenia w pracy zawor za czesto bedzie sie zamykał pompa wystarczy ze bedzie pracowaa na pierszym biegu japierw wygrzeje powrót pozniej załaduje bufor ktory działa jak sprzegło hydrauliczne i super ,widze ze stara szkoła ,tak ja tez robie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Po wprowadzeniu zmiany chodzi o zamontowanie pompy w obwodzie kotła, układ powinien działać, bez zarzutów bardzo stabilnie. Chciałbym Ci zwrócić uwagę, abyś bardzo rozważnie używał kształtek, jeśli to tylko możliwe wystrzegaj się kolanek, tylko łuki, jeśli na rozdziale - trójniku, zależy Ci na równym podziale ciepła doprowadzenie powinno być prostopadłe do odejść, jeśli chcesz zrobić odejście to główny strumień wody przez trójnik na wprost a odejście pod kontem 90 st.

Przypuszczam, że Tobie moje rady nie są potrzebne, ale może to przeczyta ktoś mniej doświadczony.

Pozwoliłem sobie przerysować Twój schemat ideowy z moimi drobnymi sugestiami i załączam go. Jeśli chodzi o podłączenie naczynia wzbiorczego to jeśli moc kotła nie przekracza 25kW to nie masz obowiązku prowadzenia rury wznośnej, wystarczy rozgałęziona, poniżej naczynia wzbiorczego, rura bezpieczeństwa o minimalnej średnicy wewnętrznej 25mm.

Mam nadzieję, że rysunek będzie w miarę wyraźny.

 

Pozdrawiam

post-1622-1230595206_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za sugestię wiem wiem że właśnie tam powinna być pompa, ja jednak chciałbym ograniczyć liczbę pompa w tym układzie bo w sumie bym miał ich aż 5 ( jeszcze jedna będzie na cyrkulacji c.w.u). Jednak jak się tego nie da to będzie ich 5 ale na razie kombinuję. Do schematu kolegi trumoter naniosłem jeszcze mała zmianę, proszę o sugestie czy to by zadziałało.post-2-1230632352_thumb.jpg

Czy ta pompa (25-40) zamontowana na powrocie piece będzie w stanie ogrzać ten bojler na poddaszu? Do sterowania tego bojlera zastosował bym dwa elektrozawory. Jeżeli np. nie chciałbym podgrzewać bojlera otwierał by się elektrozawór obejścia, a zamykał elektrozawór na bojlerze, lub odwrotnie jeżeli bym chciał grzać bojler. A nawet się zastanawiam czy bez tych elektrozaworów grzanie bojlera nie było by automatyczne. Tzn podgrzana woda w bojlerze i układzie pieca spowodowała by otwarcie zaworu esbe i woda zamiast do bojlera popłynęła by już do bufora (gdyż będą mniejsze opory przepływu).

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie, w obieg CWU wstawiłem pompę aby ogrzewanie wody w bojlerze mogło być sterowane automatyką, ale jeśli Ci na tym nie zależy przy różnicy poziomów oceniam na oko 4,5m ogrzewanie wody pójdzie grawitacyjnie, bez pompy, ale daj rury 1' i jak najmniej kolanek i powrót podłącz już za pompą na powrocie - tylko grawitacja, bo może się okazać, ze pompa bedize pompować głównie CWU a nie bufor. Jeśli mogę zasugerować, przypuszczam, że kocioł ma wyjście 5/4' lub 6/4' zaraz za kotłem daj dwa (powrót i zasilanie) trójniki redukcyjne i do nich podłącz grawitację bojlera, a pompa będzie obsługiwała tylko bufor.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Proszę o ocenę tego schematu czy to będzie działało.

Moje założenia są takie: żeby zawór termostatyczny na powrocie do kominka pilnował, aby na powrocie nie było niższej temp. niż 60 st

 

czy taka temp. powrotu to wymóg producenta kominka ??

kominek to nie kocioł na wegiel i jest inaczej zbudowany

jaki cel ma stosowanie bufora dla jednego kominka - (zródła ciepła )

sadze ze tylko dla powiekszenia strat ciepła

bojler pionowy - z wezownica ?? podłączone zasilanie od dołu na ostatnim schemacie

cos powatpiwam w doświadczenie i rady dyskutantów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)jaki cel ma stosowanie bufora dla jednego kominka - (zródła ciepła )

sadze ze tylko dla powiekszenia strat ciepła

bojler pionowy - z wezownica ?? podłączone zasilanie od dołu na ostatnim schemacie

cos powatpiwam w doświadczenie i rady dyskutantów

 

ten bufor jest wlasnie dlatego ze kominek ma zupełnie inna budowe niz kocioł - ma mniejsza bezwładnosc i bufor to eliminuje

 

a co do bojlera - to ten schemat przedstawil pytający i Twoja uwaga jest słuszna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje panowie wdarł się błąd w tą instalacje. Bojler oczywiście ma być zasilany od góry. Cześć instalacji lada dzień będzie uruchomiony i powiem jak się sprawuje. Co do zaworu termostatycznego esbe tv60 producent nie wymaga jego montowania jednak montaż takich zaworów zalecają producenci kotłów na drewno. Im wyższa temp. wewnątrz kominka tym lepiej będą dopalone gazy i w kominku nie będzie wytwarzał się kondensat. Widziałem jak wyglądają kominy u ludzi którzy pala drewnem jak przez tynki wychodzi im śmierdząca czarna maź. Kominek mam przewymiarowany w stosunku do domu i dlatego też chcę dołączyć bufor żeby przedłożyć jego stało palność i nie gonić co chwile żeby podkładać do niego drewno. A drugą sprawą łatowej jest kopic nowy piec i go wymienić gdy znajduje się w kotłowni a co innego kominek który będzie stał obudowany w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Do "bladdy78"

Są błędy w instalacji. Pompę instalujemy na zasilaniu (w tych schematach ciśnienie dyspozycyjne na powrocie jest większe niż na zasilaniu - woda cofnie się z powrotu do zasilania). Sprządź sobie wykres ANCONY (wykres straty ciśnienia w instalacji) to zobabczysz jakie cyrki wyjdą. (o ile wiesz o co chodzi).

Ja bym to zrobił zupełnie inaczej. mgr inż.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.