Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Dom I Rodzący Się Problem Na Przyszłość


illitum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zapoznałem się z tematami na forum i mam kilka pytań. Ale zanim zadam pytanie przedstawię krótką historię komina

 

amd21g.gif- kliknij aby powiększyć

 

Kiedy kupiliśmy dom piec był podłączony do komina 3,4 i były problemy z ciągiem (na forum wyczytałem że tzw portki nie były praktyczne). Ale nikt tego nie sprawdził dlaczego tak jest do dnia dzisiejszego (aż wsadziłem starą kamerkę i poznałem problem). Dziś zauważyłem że w piwnicy w osadniku były zrobione tzw. portki. 10 lat temu piec został wyłączony z komina nr 4 (przez co 4 stała się niewykorzystywana), a komin 3 na wysokości piętra został zatkany i wstawiono do niego kratkę z kuchni.

 

Komin numer 2 praktycznie czynny (jakiś czas temu przekuliśmy się z piwnicy do niego) ale zabudowany wewnątrz ściany i fundamentu(ma osadnik ale nie ma otworu z pokrywą)

 

Komin numer 1 jest aktualnie wykorzystywany do kotła uniwersalnego, z tym że pojawiają się problemy na piętrze (czarne pajączki na tynku).

 

---

 

Zamierzam w przyszłym roku starać się o dofinansowanie nowego kotła 5 paliwowego (groszki, muły itd) i zmianę instalacji. Chciałbym ponownie wykorzystać komin numer 4 (z uwagi na lepsze zagospodarowanie w piwnicy) do tego celu (3 odseparować od 4). Przy okazji wynająć firmę do ewentualnego sfrezowania dziury i wewnętrznego uszczelnienia na przyszłość. 

 

Interesuje mnie czy mój tok rozumowania z waszymi informacjami na forum jest zgodny czy albowiem macie inną wizję. Wasze rady jak to wszystko porozwiązywać.

 

PS. Na zdjęciu są zaznaczone 3 otwory czynne , a reszta zgodna z faktycznym stanem

PS2. Zastanawiam się nad Junkersem gazowym w sezonie letnim do podgrzewania wody w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie do kanału nr 4 jest jak najbardziej sensowne i najlepsze, tylko jak pisałeś trzeba go usamodzielnić odcinając od 3. Uszczelnienie przez szlamowanie wykonuje się w dodatnich temperaturach więc wiosną da radę, 2 dni i po robocie, przynajmniej u mnie tak było, nawet niecałe 2 dni i od kilku lat spokój. Koszt porównywalny z włożeniem wkładu z blachy ale u mnie się nie dało bo jest uskok w kominie nie wiedzieć po co, kiedys to przerobię ale na razie jest jak jest, 1 mb szlamowania to ok. 200 zł, frezowanie ok. 150 za mb ale to zależy od firmy. Jak komin prosty bez żadnych skoksów to dałbym wkład z dobrej blachy. Może go nie zje korozja szybko. A podgrzewanie wody latem możesz mieć z kotła, 100 kg grochu na miesiąc to chyba nie majątek, ale co wolisz. Ja latem przepalam drewnem i tez jest ciepła woda, tania bo spali sie jakieś gałezie z ogrodu czy kawałek starej deski, kilka patyków i 100 litrów gorącej wody gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego kanału, jak masz 3 to koszt x3 minus ewentualny rabat jak się dogadacie. Mnie za frez i szlamowanie komina wys. 9 m wyszło 2600 kilka lat temu po lekkich negocjacjach cenowych. Na Ślasku jest sporo takich firm więc może taniej będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie ładnie zastrzeliłeś bo biorąc pod uwagę 4 dziury x załóżmy 2600 to 10 tyś zł w zaokrągleniu... koszt nowego komina to koszt ok 4 tyś złotych, a jakby samemu robić od podstaw to podejrzewam że w okolicach 2-3 tyś robić - z ciekawości napiszę do firmy odległej ode mnie o jakieś 30 km - ile to kosztować może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, taka praca ma swója cenę i gdy szukałem ekipy, to wszystkie miały podobne oferty. Może teraz ceny spadły, a może jeszcze wzrosły bo przecież koszty pracy rosną a praca na wysokości wymaga ubezpieczenia itp. Po co chcesz wszystkie dziury szlamować albo dawać wkłądy? Wystarczy ten kanał, gdzie jest kocioł podłaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

> Witam wygląda to tak że na oględziny nie jeździmy ponieważ robimy tych

> kominów około 500 na rok.Także nic nas nie zazkoczy cena jest liczona od mb

> czyli czyszczenie mechaniczne + wyszlamowanie (tynkowanie odśrodkowe) za

> standardowy przekrój to max 200zł mb to jest już na gotowo z materiałem i

> robocizną.Czas prac to 1 dzień i tak jak w Pana przypadku bardzo często

> robimy to właśnie przy wymianie dachu.Pozdrawiam Przybyła

 

Witam czy te 200zł/mb to za metr komina czy 1 otworu kominowego?

 

> za metr.

 

komin6.jpg

Także nie będzie tak drogo 

 

 

 

 Po co chcesz wszystkie dziury szlamować

ja rozumiem, że wystarczy tylko tą gdzie kocioł będzie miał wyciąg  , ale jak robić to robić w całości - komin przez lata wypracowany to powinno go wzmocnić czyż nie tak? (to tak jak z gałkami w samochodzie - wymienisz jedną, a zaraz potem z drugiej strony - jeżeli dobrze porównuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, tylko czyszczenie mechaniczne to nie frezowanie. Dopytaj dokładnie. Jak masz więcej gotówki to pewnie, szlamuj wszystkie, ale dla mnie to bezsensowny wydatek. Poza tym standardowy przekrój to 14 x 14, jak masz większy to cena wyższa, nawet o połowę. Plus, że masz blisko tą firmę, jak ja szlamowałem komin to nie było takiego ruchu w tym biznesie, teraz ceny spadły jak widzę. Jak ze wszystkim, nowości są zawsze drogie, potem cena leci w dół, konkurencja też swoje robi. W 1 dzień zrobić to musza ostro jechać, tylko żeby w parze z szybkością szła jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 kanały, uzywany środkowy i on został wyszlamowany i jakos komin stoi. Jeśli masz zamiar tylko uzytkować 4 kanał, to naprawdę nie widze powodu szlamowania całości. Chyba że się rozpada już i to widac, wtedy jak najbardziej trzeba wzmocnić. A najlepiej zainwestować w dobry wsad blaszany i szczelność i spokój na lata. Ale to tylko moje zdanie, masz inne, OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.