Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik Zimny W Dolnej Części Obudowy, Nierówne Grzanie Między Kondygnacjami


Michal12345

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam dwa piece jeden kondensacyjny Immergas Victrix 24 Kw,

drugi stary piec węglowy. Ogrzewam dom trzy kondygnacyjny, ale na górnej kondygnacji tylko sporadycznie. Mój problem to dolna kondygnacja, gdy palę piecem gazowym, grzejniki na parterze w dolnej części swojej obudowy są dużo chłodniejsze od góry, praktycznie zimne. Na pierszym piętrze ciepło rozkłada sie dużo bardzie proporcjonalnie na obudowie grzejnika. Z tego co zauważyłem to paląc piecem węglowym z włączoną pompką obiegową do CO grzejniki nagrzewają się dobrze. 

Pompkę  w piecu gazowym mam ustawioną teoretycznie na 3- szybki obieg, ale zastanawiam się czy w ogóle ona działa.

Serwisant pieca gazowego powiedział mi że prawdopodobnie w dolnej kondygnacji w grzejnikach zebrało się dużo brudów i trzeba przepłukać grzejniki żeby grzało lepiej (radził także żeby dolać jakiś środek koncentrat okamieniacz do instalacji). Dla serwisanta podejrzany był też bardzo długi czas nagrzewania się grzejników znajdujących się blisko koło pieca, mówił że powinno to trwać parę minut a trwa dużo dłużej. 

Proszę o informacje czy myślicie że przepłukanie grzejników coś da ?. Jest to dla mnie trochę problematyczne bo nie mam zaworów odcinających na grzejnikach i musze spuszczać wodę z całej instalacji. Wodę mam z dużą ilością manganu i żelaza. Rury były wymieniane 5 lat temu na plastikowe, kaloryfery parę lat wcześniej na aluminiowe armatura Kraków.

Ogólnie na parterze jest chłodniej, niż na piętrze a chciałbym zęby temperatury były podobne. Czujkę od temperatury mam na pierwszym piętrze np.: gdy odetnie działanie pieca przy temperaturze 21 stopnie to na dole jest dopiero 19. 

Jakie macie rady żeby osiągnąć podobne temperatury na podobne temperatury na pierwszej kondygnacji i drugiej?

Pozdrawiam, z góry dziękuję za rady. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyjrzeć się całości instalacji. Czy jest wyregulowana pod katem hydraulicznym (nastawy wstepne zaworów grzejnikowych), czy pompa od c.o. kotła węglowego i kotła gazowego są tej samej wielkości (wydajność, wysokość podnoszenia). Bez prawidłowej regulacji instalacja nie będzie prawidłowo pracowała. Płukanie to ostateczność. Napisz więcej o swojej instalacji. Równa temperatura calego grzejnika świadczy o złej regulacji i braku schłodzenia na grzejniku o zbyt dużym przepływie. Bardzo duza różnica temperatur świadczy o zbyt małym przepływie. Moze być też spowodowane przymknięciem się termostatów, przypchaniem zaworów. Jest duzo możliwości. Bez dobrej znajomości instalacji (wraz ze schematem) niewiele można powiedzieć , jedynie ogólniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Jestem laikiem więc fachowej informacji o instalacji nie będę chyba potrafił przekazać, wiem że na większości grzejnikach nie mam termostatów, na dolnej kondygnacji też ich nie ma,  jedynie najprostsza regulacja, czerwony zawór (pokrętło).

Dodałem do postu rysunek z czymś co miało przypominać schemat :), zaznaczone są tam grzejniki i rodzaj pokrętła. Górna kondygnacja nie jest wykończona i większość grzejników jest zakręcona.

 

Czy na takim zwykłym zaworze mogło się coś zapchać?

 

Czy na najprostrzych zaworach da się wykonać nastawy wstępne zaworów grzejnikowych ?

 

Wydaje mi się, że problem u mnie na dolnej kondygnacji tkwi właśnie w zbyt małym przepływie.  Jeśli problem tkwiłby w zaworach, należało by je wymienić czy jakoś przeczyścić/przepchać? Proszę o instruktaż jeśli mógłbym to wykonać sam. Dostałem taką informację, że mogą zanieczyszczenia z całej instalacji zbierać się na dole i zapychać przepływy w grzejnikach.

Dom mam z lat 80 i dolna kondygnacja jest słabo odizolowana od gruntu. Ściany wszędzie są ocieplone więc środek jest najcieplejszy. Próbowałem przykręcać na zaworach, tych czerwonych prostych, grzejniki na środkowej kondygnacji, żeby jak najwięcej ciepła pozostawało na dole, trochę może się poprawiło, ale trudno to ustawić bez termostatów.

Proszę o propozycję, co mógłbym spróbować zrobić w celu poprawy ogrzewania w dolnej kondygnacji.

 

post-60099-0-74231100-1414621689_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.